Skocz do zawartości

Galaktyka Andromedy przez lornetkę


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zacznę od tego, że dysponuje jedynie lornetką (7x50) i rozpoznaję wszystkie ważne gwiazdozbiory. Miesiąc temu zabrałem się za Andromedę i jej najpopularniejszą galaktykę. Pomimo przebywania poza miastem przyznaję że rozczarowałem się widokiem. Oczywiście nie spodziewałem się zobaczenia Andromedy takiej jak na teleskopie Hubbla, ale ta mgiełeczka niczym nie wyróżniająca się spośród otoczenia dla osoby o gorszym wzroku jest niemożliwa do zauważenia. O obserwowaniu przez pomyłkę z niewiedzy czegoś innego raczej nie wchodzi w grę. A więc pytanie czy naprawdę tak to wygląda, czy robię coś nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Widok jak z Hubble'a :) 
Kontur powinien być widoczny jeżeli zrobisz parę podstawowych rzeczy (a może zrobiłeś):


1. Postawiłeś najpierw lornetkę na dworze na min. 0,5h przed obserwacją 

2. W tym czasie przyzwyczaiłeś wzrok (np. nie bawiłeś się telefonem) 

3. Stosowałeś metodę zerkania 

4. Statyw 

 

 

Celestron 6'' 150/750 , EQ3, Canon 1000D niemodyfikowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Rosiak napisał:

Cześć, zacznę od tego, że dysponuje jedynie lornetką (7x50) ...Pomimo przebywania poza miastem przyznaję że rozczarowałem się widokiem. Oczywiście nie spodziewałem się zobaczenia Andromedy takiej jak na teleskopie Hubbla, ale ta mgiełeczka niczym nie wyróżniająca się spośród otoczenia dla osoby o gorszym wzroku jest niemożliwa do zauważenia.

... czy naprawdę tak to wygląda, czy robię coś nie tak?

Najwyraźniej coś robisz źle. Widzę takie możliwości a jeszcze prędzej ich kombinację:

a. Widziałeś galaktykę na zaświetlonym niebie. Np. wyjechałeś na zachód od Poznanie i M31 była na tle miejskiej łuny.

b. Niebo nie było czyste, wisiały trudno dostrzegalne cirrusy lub była niska mgiełka.

c. Nie zaadoptowałeś wzroku. Gapiłeś się w telefon czy lasptop, obok były latarnie itp.

d. Masz fatalną lornetkę, brudne obiektywy i okulary.

e. Pomyliłeś M31 - galaktykę w Andromedzie, z M33 - galaktyką w Trójkącie.

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam jankowe a-c, być może wszystkie naraz. Warunki nie mogły być zbyt dobre, skoro, jak piszesz - 

11 godzin temu, Rosiak napisał:

dla osoby o gorszym wzroku jest niemożliwa do zauważenia.

Inna sprawa jest taka, że jeśli nie masz doświadczenia, nawet pod dość dobrym niebem (obawiam się, że musiałbyś odjechać spory kawałek od Poznania) na początek zobaczysz tylko jasne jądro i lekko rozciągniętą odeń poświatę. 
Później, w miarę poznawania możliwości swojego wzroku, M31 rozrośnie Ci się do 2-3 stopni, zauważysz inny charakter krawędzi północnej i południowej (o czym wspomniał Alice), w większej lornecie być może zobaczysz bezpośrednio jeden z pasów pyłowych (ten bliżej jądra).
Nie wiem, co jest na końcu tej drogi, w każdym razie na ten moment - a gapię się na Andromedę przez lornetki od jakichś ośmiu lat - w 10x50 dość wyraźnie widzę ślad struktury spiralnej w postaci pewnego niuansu jasności na samych koniuszkach widocznego dysku.

Ale na dobry początek, zadbaj o jak najciemniejszą miejscówkę i dobrą adaptację wzroku. Powodzenia!

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Alice napisał:

A to dobre. Czyli podsumowując: zobaczyłeś M31, jesteś zawiedziony jej widokiem, a jednocześnie w głębi siebie nie dowierzasz, stąd pytanie "czy coś robię nie tak?". Odpowiedź brzmi: widocznie to nie jest Twoja pasja. Nigdy nie zapomnę jak pierwszy raz w życiu znalazłem M31 w lornetce podczas pełni Księżyca, było widać tylko okrągłe jądro galaktyki i to słabo. Musiałem się powstrzymać od okrzyków radości na ten widok. To jest absolutnie niesamowite, że udało mi się zobaczyć przez zwykłą lornetkę inną galaktykę, dysk miliardów gwiazd odległy o 2,5 mln lat świetlnych! Potem osiągałem coraz lepsze efekty wraz z doświadczeniem, M31 podczas nowiu - bez Księżyca, widać halo i galaktyka jest szeroka i płaska, widoczna również gołym okiem. Natomiast jej widok podczas nowiu w Bieszczadach to kolejny poziom jakości, widać górne pasmo ciemnych pyłów w lornetce 10x50 jako ostrzejsze niż u dołu odcięcie od tła nieba, a sama galaktyka szeroka na ponad 3 stopnie kątowe!

Sedno obserwacji !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Alice napisał:

A to dobre. Czyli podsumowując: zobaczyłeś M31, jesteś zawiedziony jej widokiem, a jednocześnie w głębi siebie nie dowierzasz, stąd pytanie "czy coś robię nie tak?". Odpowiedź brzmi: widocznie to nie jest Twoja pasja. Nigdy nie zapomnę jak pierwszy raz w życiu znalazłem M31 w lornetce podczas pełni Księżyca, było widać tylko okrągłe jądro galaktyki i to słabo. Musiałem się powstrzymać od okrzyków radości na ten widok. To jest absolutnie niesamowite, że udało mi się zobaczyć przez zwykłą lornetkę inną galaktykę, dysk miliardów gwiazd odległy o 2,5 mln lat świetlnych! Potem osiągałem coraz lepsze efekty wraz z doświadczeniem, M31 podczas nowiu - bez Księżyca, widać halo i galaktyka jest szeroka i płaska, widoczna również gołym okiem. Natomiast jej widok podczas nowiu w Bieszczadach to kolejny poziom jakości, widać górne pasmo ciemnych pyłów w lornetce 10x50 jako ostrzejsze niż u dołu odcięcie od tła nieba, a sama galaktyka szeroka na ponad 3 stopnie kątowe!

Prawda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam (podobnie jak @Alice), że gdy pierwszy raz ją zobaczyłem przez słabą radziecką lornetkę pomyślałem "Wow widzę historię sprzed 2,5 mln lat". Wtedy specjalnie wzroku nie przyzwyczajałem, więc pewnie masz o wiele bardziej zanieczyszczone światłem niebo. Nie wiem jak w Bieszczadach, ale pod takim dość ciemnym rzeczywiście widać ją gołym okiem jako lekko majaczącą mgiełkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Stało się! Wczoraj po raz pierwszy podeszłam do tematu. Obserwacje. Samodzielne. A obawiam się, że jestem - przynajmniej na razie - bardziej zielona, niż zatomskie łąki ;). Zaopatrzona w tabelę Wimmera oraz lornetkę Nikona 10x50 obserwowałam m.in. również M31. Może to efekt 'pierwszego razu' - krótkiego razu, może skutek porównania z tym, co dotychczas widziałam w kapralowych okularach, ale...również, samodzielnie obserwując M31 odczułam niedosyt. Także rozumiem Kolegę:)  Bardziej zachwyciły mnie Plejady, to im poświęciłam najwięcej czasu. Ale, ale! Nie zamierzam ulec pierwszemu wrażeniu i do M31 wrócę przy najbliższej okazji, bo wiem, że warto, ale dam też czas swojej pasji, bo ta - wiem po sobie, nie rodzi się na pstryk ;)

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Oglądałem kiedyś tę galaktykę przez lornetkę 7x50 (z ręki) w miejscu oddalonym o jakieś 100 metrów od rzęsiście oświetonej ulicy i mimo to jej widok był olśniewający. Wyraźna i charakterystycznie rozświetlona elipsa zrobiła wtedy na mnie ogromne wrażenie, tak że wracałem do niej wielokrotnie podczas tamtej sesji obserwacyjnej. Galaktykę Andromedy polecam oglądać tak często jak się da, a za którymś razem - gdy trafimy na znakomity seeing - doznamy efektu "wow!".

  • Like 2

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)