Skocz do zawartości

Nikon Action EX 12x50 CF - dobry wybór?


Avensus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem początkującym amatorem. Oglądanie nieba gołym okiem jest dla mnie fascynujące, ale chciałbym pogłębić doznanie i zainwestować w lornetkę. 

Po przeczytaniu kilkunastu/kilkudziesięciu tematów związanych z lornetkami postanowiłem postawić na Nikona Action EX 10x50 CF, niestety, sprzęt chciałbym wziąć na raty. Problem w tym, że nie mogę znaleźć atrakcyjnej oferty ratalnej, także w tej chwili skłaniam się ku Nikonowi Action EX 12x50 CF.

W tej chwili chciałbym obserwować "z ręki", ale nie wykluczam zakupu adaptera i statywu w przyszłości.

Nie znalazłem zbyt wielu opinii na temat 12x50, a jeśli już, to żeby raczej inwestować w 10x50.

Proszę Was o opinie dotyczące tego zakupu. Dobry wybór? Wstrzymać się i lepiej zakupić 10x50 (oczywiście wciąż rozmawiamy o Nikonie Action EX) w przyszłości?

Z dodatkowych informacji: mieszkam w bloku na przedmieściach Gdańska, ale jestem zmotoryzowany i chętny na ucieczki w miejsca mniej zanieczyszczone światłem. 

Póki co narazie wychodzę przed dom, obserwuję sobie gołym okiem, wspomagam się też aplikacjami typu SkyView, ale jestem przekonany, że lornetka i atlas nieba w dłoni da o wiele większą frajdę z obserwacji i nauki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum,

też niedawno stałem przed wyborem pierwszej lornetki i ja wybrałem ecotone WP2 10x50 choć patrzyłem również na nikona  Action EX 10x50 CF ,

i według mnie ecotone daje ciut lepsze obrazy i cena trochę nizsza tylko z dostępnością cięzko trafić, mi przyfarciło i kupiłem w gdansku w cyfrowe pl.

jestem z niej bardzo zadowolony obserwacje naprawdę ciemnego nieba są niesamowite i trudno je opisać, nie zdawałem sobie sprawy że z lornetki mozna tak wiele ujrzeć ,

statyw napewno Ci sie przyda , drgania są zawsze nawet przy malych lornetkach, ale na poczatek możesz zabierać ze sobą kalimatę dobrze się rozłożyć i podziwiać.

 

  • Like 2

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Palacz, dzięki za odpowiedź! 

Oczywiście Kamakurę także była brana pod uwagę. Na cyfrowe.pl w tej chwili jest niedostępna. Rozumiem, że Twoja rada, to wstrzymanie się i zakup Kamakury WP2 10x50 :) Rzeczywiście, z dostępnością dość ciężko, a prawdę mówiąc chciałbym przymierzyć do oka, sprawdzić chwyt, ocenić wykonanie, więc zamawianie raczej odpada.

Na chwilę zbaczając z tematu zakupów - gdzie udajesz się na obserwacje ciemnego nieba, jeśli mogę wiedzieć? Masz coś fajnego w okolicach Trójmiasta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narazie to za wiele tych dni do obserwacji wyjazdowej nie bylo niestety, byłem na wczasach za augustowem miejscowość kopanica- niebo cudne:) ,

w "naszych" rejonach czasami jestem w okolicach głodowa ( niedaleko skarszew) też jest niezle ale to nie to samo. tylko że pogoda nie rozpieszcza w tym roku szcególnie na północy:(

 

  • Like 1

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Avensus napisał:

Po przeczytaniu kilkunastu/kilkudziesięciu tematów związanych z lornetkami postanowiłem postawić na Nikona Action EX 10x50 CF, niestety, sprzęt chciałbym wziąć na raty. Problem w tym, że nie mogę znaleźć atrakcyjnej oferty ratalnej, także w tej chwili skłaniam się ku Nikonowi Action EX 12x50 CF.

W tej chwili chciałbym obserwować "z ręki", ale nie wykluczam zakupu adaptera i statywu w przyszłości.

Nie znalazłem zbyt wielu opinii na temat 12x50, a jeśli już, to żeby raczej inwestować w 10x50.

 

Mam ją chyba czwarty albo piąty rok, o niecały stopień mniejsze pole widzenia od Nikonka 10x50.
Mimo iż jest x12 bez problemu ,,z ręki" można obiekty na niebie obserwować - choć jak napisał Łukasz - statyw zawsze wskazany - do 10x50 też.
Na moje skromne ślepia, bardzo dobra lornetka, minimalna aberka, dobry kontrast, dobrze skorygowane pole widzenia, regulowany ER, dobrze leży w łapach i b. dobrze wykończona.
Na swoje potrzeby nie zamienię na inną - jest OK. Na giełdach astro w b. dobrym stanie można kupić w granicach 450 - 500 zł.

  • Like 1
  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci Jacku za odpowiedź. Udam się w takim razie do sklepu i przymierzę, czy mi pasuje. Waham się jeszcze, czy nie wstrzymać się i poczekać na dostęp do Ecotone Kamakura 10x50 WP2 w okolicznych sklepach, ale tak czy siak, udam się wpierw na rozpoznanie Nikona :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko pytanie - pod jakim niebem obserwujesz?

Jeśli pod ciemnym, to bardziej 10x50 -> większa źrenica wyjściowa, więcej zobaczysz. Jesli pod 'mniej ciemnym', to 12x50.

Zawsze ze statywu/żurawia.

Ecotone Kamakura 10x50 WP2 - dobrze o niej piszą.

A nikon jest mocno przereklamowany.

Swojego Nikona 10x50 wybierałem z chyba czterech. Jest dobrze skolimowana ale niechlujnie wykonana w środku - widać klej. Nie przeszkadza to w niczym ale wqurza ;-).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na obrzeżu Gdańska, więc raczej "mniej ciemne" niebo w większym wymiarze czasu. Pewnie udam się nie raz i nie dwa pod ciemniejszy nieboskłon, ale większość czasu spędzę na balkonie lub krzesełku niedaleko bloku :) 

Rozumiem, że jesteś posiadaczem Nikon Action EX 10x50 CF, kjacek, tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że post pod postem - chciałem zdać raport z decyzji.

Okazuje się, że jestem samolub i egoista, bo nie pomyślałem, że kobieta w domu też ma głos (wiedzieliście coś o tym panowie?) i na raty to tylko lodówkę lub pralkę, gdyby się zepsuło.

Parafrazując monolog żony: "Mości luby, zawżdy wymyślasz tałatajstwa różnorakie, lecz gdy potrzeba zajdzie prawdziwa, to kota ogonem zwykłeś wywracać! Ani mi się śni, przepadnij!". Zważam na niepełnoletnich astronomów wśród naszych szeregów, bo po prawdzie, to mam kilka siniaków.

Zdecydowałem się więc na zakup gotówkowy, tańszy. Padło na Delta Optical Entry 10x50. Z tego co czytałem na innych stronach, a także tutaj, to opinie są podzielone. Mam jednak nadzieję, że na początek przygody z optyką wystarczy. Przynajmniej na jakiś czas.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy udzielili pomocy.

Bywajcie zdrów, do zobaczenia w innych zakątkach forum, no i życzę czystego nieba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Avensus napisał:

... nie pomyślałem, że kobieta w domu też ma głos (wiedzieliście coś o tym panowie?)...

Parafrazując monolog żony: "Mości luby, zawżdy wymyślasz tałatajstwa różnorakie, ...

No, widzisz, zapomnieliśmy udzielić Ci pewnej bardzo istotnej porady.

Przepraszamy!

  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Avensus napisał:

Jasne, że tak. Będzie dużo czasu, to i będą dalsze trasy. W większości jednak tego czasu nie będzie i obserwacje skończą się właśnie na moim osiedlu lub w okolicy. Jak to u większości miastowych.

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=8&lat=7244623&lon=2027183&layers=0BTFFFFFFF

Polecam tę mapkę zanieczyszczenia światłem, gdzie w Twojej okolicy masz w miarę przyzwoite warunki do obserwacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Janko napisał:

No, widzisz, zapomnieliśmy udzielić Ci pewnej bardzo istotnej porady.

Przepraszamy!

Ha! Rzeczywiście, od tego trzeba było zacząć :( Teraz czuję się oświecony, jak Łysy podczas pełni. 

Swoją drogą, co te żony? A może odkryłbym ważnego odkrycia i zapisał się w kartach historii po wsze wieki, ale utraciłem szansę, bo sprzęt marny? Bo szkoda zainwestować w coś innego niż AGD? Teraz już wiem, że lornetka powinna mieć jakieś frędzle, być w kolorze khaki i najlepiej być niewidoczna. Jednocześnie.

4 minuty temu, Wega napisał:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=8&lat=7244623&lon=2027183&layers=0BTFFFFFFF

Polecam tę mapkę gdzie w Twojej okolicy masz w miarę przyzwoite warunki do obserwacji

Dzięki! Tak się złożyło, że wczoraj udało mi się już tę stronę znaleźć i spędzić przy niej trochę czasu. Mimo wszystko, dziękuję :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)