Skocz do zawartości

Canon EOS 400D


Oberst

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Ostatnio przymierzam się do zakupu lustrzanki do (między innymi) focenia ze statywu. Zgodnie z tym co wyczytałem na internecie powinienem skłaniać się ku Canonowi EOS 350D bądź nawet 450D. Jednak ostatnio wpadł mi w oko model 400D. Jest w dobrym stanie, ma niski przebieg a cena też kusi, bo różnica w stosunku do wyżej wspomnianych wynosi z lekka 100, 200 zł. I tak się zastanawiam czy nie byłby to dobry wybór. Zaznaczam, że sprzęt służyłby mi do różnych zadań, a fotografia nocnego nieba byłaby tylko przyjemnym dodatkiem. Utworzyłem ten wątek, bo w porównaniu z innymi EOSami 400D jest dość skąpo opisywana na internecie, a w kwestii przydatności do astrofoto to już w ogóle bieda z nędzą.

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

350D już mocno trąci myszką, z tym swoim mizernym ekranikiem na którym nie da się ocenić ostrości zdjęć astronomicznych oraz sensorem nadjedzonym przez ząb czasu, odpuść sobie. 400D ma już o niebo lepsze LCD o 2x większej liczbie pikseli i nowszy, bardzo dobry swoją drogą sensor 10,1 MPix, który znajduje się też w 40D, który sam posiadam i z czystym sumieniem mogę polecić do astrofoto. 400D nie ma jednak LiveView który jest w 40D. Z kolei 450D ma już LiveView i jeszcze ciut nowszy sensor 12,2 MPix. LiveView czy ekranik, ok możesz się śmiać lub nie, ale dobre LCD i podgląd ostrości na żywo to jest coś, co Ci ogromnie ułatwi życie w astrofoto lustrzankowym... A tak w ogóle to jak tanie używki to szukaj 500D, nic przez kolejne parę lat lepszego w Canonie Cię nie spotka, aż do modeli z ery 700/750D.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to 500D powoli wymyka się z moich zdolności finansowych ;)

Czyli jak rozumiem 400D nie byłby takim całkiem złym wyborem. Chciałbym jednak w związku z tym dowiedzieć się czy istnieje życie bez LiveView? Nigdy nie miałem z tą funkcją do czynienia, także nawet nie umiem sobie wyobrazić jak to jest móc z niej skorzystać.

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej raz odjąć sobie od ust, dołożyć parę zł i mieć spokój na dłuższy czas.

Życie bez LiveView istnieje, ale co to za życie? Ostrość ustawia się wtedy na chybił trafił czyli zawsze źle, a moim zdaniem perfekcyjnie ustawiona ostrość to podstawa udanego zdjęcia astronomicznego. AF na gwiazdach nie działa, a na latarniach to też zły pomysł ze względu na małą dokładność AF w ciemności i różnice w odległości, więc pozostaje tylko ostrzenie manualne. Na matówce dokładność manualnego ostrzenia również jest żadna, ludzkie oko ma jeszcze mniejszą czułość niż AF.

LiveView pozwala oglądać na żywo rzeczywisty obraz gwiazdy tworzony przez obiektyw wprost na powierzchni sensora i to jeszcze powiększony 10-krotnie względem obrazu na LCD czy na matówce. Oglądasz obraz na matrycy w czasie rzeczywistym i masz pełną kontrolę nad swoimi poczynaniami z dokładnością do 1 piksela. Nawet ułamek milimetra ruchu pierścienia ostrości na obiektywie ma znaczenie i tak drobne zmiany są natychmiast widoczne na podglądzie LV. Oczywiście w trybie LV ostrość ustawiasz ręcznie. Wszystkie fotki będziesz miał idealnie ostre. Albo inaczej, z jednej nocki z cennym, bezchmurnym niebem przyniesiesz 10 udanych ekspozycji, a nie jedną.

 

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)