Skocz do zawartości

Gryziemy Caldwella po polsku!


Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś napisałem ten temat na maniaku i chciałbym do niego wrócić też tu:

Niejaki Patrick Caldwell-Moore stworzył w 1995 listę obiektów astronomicznych głębokiego kosmosu i nazwał ja Katalogiem Caldwella. Jest to lista dość przypadkowo złożona z obiektów odkrytych przez innych obserwatorów.

Jest ich 109

Konkretnie idąc za Wiki wymieniam:

m.in.

- 1 ciemna mgławica,

- 35 galaktyk,

- 18 gromad kulistych,

- 9 mgławic,

- 25 gromad gwiazd,

- 6 gromad połączonych z mgławicami,

- 13 mgławic planetarnych -

- 2 pozostałości po supernowej.

Lista ta stanowi swoiste uzupełnienie Katalogu Messiera.

Z założenia mają one być dostępne dla naszych sprzętów, niektóre leżą na obszarze dla nas niedostępnym np. Lambda Centauri (C100) Ale czy te nasze..rodzime są do wyciągnięcia ? Zoabczymy!

Postaram się wam opisać co widziałem, jak tego szukałem i jak się to ma do opisów innych obserwatorów a przede wszystkim O'Meary....Będę oczywiście szkicował

Chcę obrać wiec ponownie  cel na najbliższe dni które nim będą zobaczymy.. (co stoi teraz wysoko)

;D

logo lal.jpg

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Zdzich czytasz w mych myślach! Rozpoczynamy dawno porzucony mój projekt autorski! Z promocją na forum włącznie! ;D

Wy z Jackiem  foto a ja wizual! 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do foto bydzie pogoda coś cykniemy nie ma problemu.

Można przecież ,,necić" bo z pogodą to różnie ... nawet gdyby się wszyscy z forum w projekt zaangażowali :-[ 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu - nie zrozum nie źle, wystarczy ze odpowiesz mi na jedno pytanie - kiedy ostatni raz udało Ci się zaplanowana sesję foto zrealizować ??. Też jestem za, aby obiekty były Kolegów i gości forum - i sukcesywnie przeciez mozna podmianki wstawiać - To tylko propozycja - najważniejsze zacząć projekt - później poleci :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzich czytasz w mych myślach! Rozpoczynamy dawno porzucony mój projekt autorski! Z promocją na forum włącznie! ;D

Wy z Jackiem  foto a ja wizual! 8)

No trochę zawęziłeś grono osób które mogły by wspomóc projekt. Nie wiem jak ty to widzisz ale mi się podoba taka forma jaką Jacek prowadzi Messiera w pigułce.

 

 

 

Nie chce mi się elaboratów pisać, najlepiej niech każdy robi swoje.

Zdziś coś ostatnio "anty" nastawienie.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę zawęziłeś grono osób które mogły by wspomóc projekt. Nie wiem jak ty to widzisz ale mi się podoba taka forma jaką Jacek prowadzi Messiera w pigułce.

 

Całkowicie się zgadzam - tylko proszę, gdy Robert zapoda Swój szkielet projektu DOŁĄCZCIE DO NIEGO :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ każdy może dolać swoje 3 krople ;)

Ja sobie wyobrażam tak. Mam "pożyczonego" póki nie zdobędę swojego O'mearę, mam swojego NSOGa, jest internet oraz Wiki. Przejrzę moje wszystkie szkice i opisy oraz notatki  i zobaczę które z Caldwelów już opisywałem oraz szkicowałem!

1) Stworzymy dział podrzędny "Gryziemy Caldwella po polsku!"

2) Tak jak w Messierze będziemy zakładać kolejny temat na każdy obiekt. Temat będzie zawierał kompendium wiedzy z książek, internetu oraz wiki. Będzie zawierał również mój szkic!

3) Astrofotografowie zaś będą wrzucać tam swoje fotki ,które już popełnili względnie popełnią  oraz zamieszczać opisy  dotyczące technik fotografii tego konkretnego  obiektu:)

 

Całość będzie pojawiała się średnio raz dwa razy  tygodniu może rzadziej i będzie bardzo dobrze przygotowana!

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie Robert. Z tym, że z tą częstotliwością dodawania nowego obiektu to bym nie przeginał. 2 w tygodniu to już chyba ciut za dużo. Mamy przecież oprócz Caldwella: obiekty Messiera, Obiekt tygodnia...

 

Pomalutku. Niech każdy obiekt ma trochę czasu na uzupełnienie danych, wpisów, zdjęć.

 

To tak ode mnie.

 

 

pzdr

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dobry pomysł z tymi Cadwellami, ile mozna w kółko o tych messierach. Przejrzałem listę i z pamięci co widziałem to będą: C6, C10, C14, C15, C20, C28, C33, C34, C39, C41, C49, C50, C55, C60, C63 i C64. I kilka niepewnych: C11, C13, C38 i C54, jakby się przejrzało notatki czy starego bloga sprzed kilku lat to pewnie jeszcze coś by się znalazło.

Nawet odliczając niemożliwe do zaliczenia od 68-109 to i tak zostaje mi sporo obiektów.

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy przecież oprócz Caldwella: obiekty Messiera, Obiekt tygodnia...

 

Ostatni Messier był dodany w listopadzie, a obiekt tygodnia na początku grudnia, więc takiej strasznej konkurencji nie ma ;)

Caldwelle to świetny pomysł. Jest taki jeden katalog, który chciałbym jakoś dziubnąć, ale jak tu na wszystko czas znaleźć :/

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni Messier był dodany w listopadzie, a obiekt tygodnia na początku grudnia, więc takiej strasznej konkurencji nie ma ;)

Caldwelle to świetny pomysł. Jest taki jeden katalog, który chciałbym jakoś dziubnąć, ale jak tu na wszystko czas znaleźć :/

Zauważ, że post, który zacytowałeś napisany został w listopadzie. Wtedy jeszcze Messiery czy "Obiekty tygodnia" dodawane były systematycznie z dużą częstotliwością.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano fakt, nie zauważyłem :) Brakło mi słówka "już" przed "nie ma". Tak czy owak już nie ma takiego nawału obiektów :P

No właśnie. Szkoda, że koledzy odpuścili temat. Mam nadzieję, że wkrótce Jacek będzie kontynuował Messiera a częstotliwość dodawania obiektu tygodnia wróci do normy.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... Szkoda, że koledzy odpuścili temat......

No :-[  Człowiek sobie przypominał - coś dodatkowego dowiedział, ładne fotki zobaczył.... - może choć jeden na miesiąc Koledzy ??? ???  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dzisiaj widziałem C1 - gromada otwarta niedaleko gwiazdy polarnej. Strasznie słaba, w 8" gwiazdki widoczne na granicy percepcji w małym powiększeniu, w średnim trochę lepiej. W 5" przy gorszym niebie kilka dni temu nie byłem pewien czy to w ogóle widzę.

Chciałem znaleźć więcej, ale był problem z szukaczem, gdzie okular zaparował od środka i był mętny obraz. Poza tym złapałem tylko M36, M35, M13 i 3 planety.

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyzwoitym niebie NGC 188 jest widoczna w lornetce 10x50.

Nie chce mi się w to wierzyć, chyba, że "przyzwoite" niebo to tylko gdzieś w Tybecie czy na Syberii się zdarza :). W 8" musiałem gwiazdka po gwiazdce analizować, aby dokładnie określić położenie - i się dobrze wpatrzeć czy rzeczywiście tą gromadę widzę. A niebo było znośne - myślę, że 6" to granica do tego obiektu.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz, uwierz :) To mój częsty cel o ile tylko niebo pozwala. A na Syberii czy w Tybecie nie byłem. W 10x50 i 12x50, o ile wiesz gdzie jej szukać, to nie jest jakiś ekstremalny obiekt. Ale rozumiem Twoje powątpiewanie - ja też bym nie uwierzył bo wiem jak ona wygląda w 8" - miałem z nią problemy. Ale to tego rodzaju obiekt, który lubi szeroką źrenicę. Dobrze wytrenowane oko i zerkanie jeszcze poprawiają wrażenia.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)