Skocz do zawartości

Capella 41


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Do napisania tej recenzji zabierałem się od dawna, musiałem jednak spędzić z teleskopem kilkanaście sesji obserwacyjne by nabrać o nim zgrubnie pojęcia, a więc:

Zawsze podobała mi się najjaśniejsza gwiazda w Woźnicy - Capella. Króluje ona zwykle jesienią w miejscu gdzie mam najmniejsze zaświetlenie horyzontu. Dlatego zamawiając teleskop docelowy - nazwałem go właśnie od tej gwiazdy. Pod tą nazwą kryje się  teleskop Columbus 409/1800 UL. Capella to po łacinie znaczy "koza" a Columbus ma dosłownie takie dwa sterczące, czerwone rogi i trochę mi kozę przypomina -tak więc wszystko pasuje  :D
Zamówiłem go oczywiście u Jarka Leskiego (JaLego) bo jego oferta wydała mi się najatrakcyjniejsza pod względem zarówno konstrukcyjnym jak i oczywiście (co w dzisiejszych czasach ważne) finansowych. Konstrukcja była Jalego ale lustro..... hmm... to miał być teleskop docelowy stąd nie chciałem chińskiej masówki. Uznałem, że moje lustro musi być zrobione przez Polaka w Polskim warsztacie! Najlepszy szlifierz luster jakiego znam to Pan Stefan Płocieniak. Z optyką było troszkę perturbacji bo w tym czasie (czerwiec-lipiec) warsztat Pana Jerzego Gomuły był zamknięty i Pan Stefan wysłał optykę do innego ?naparowywacza? Tamten (naprędce znaleziony warsztat) oczywiście spieprzył sprawę bo po pierwszym rzęsistym deszczu i mojej kiepskiej (czytaj: spóźnionej) reakcji na ów opad... aluminium zaczęło złazić  z LG tworząc czarne plamy - dlatego jak tylko Pan Jerzy otworzył warsztat na nowo optyka trafiła zaraz w jego ręce! Później wysłałem też LW bo kolega nieopatrznie przetarł je na zlocie szmatką ? ładnie je przez to przeszlifował ? moim zdaniem lustra nie były utwardzone.  A teraz  po interwencji Pana Jerzego,  po kilkunastu sesjach obserwacyjnych jest OK. ?nic się nie dzieję. Przyznam Wam nawet...że  nieprawidłowo  w Zatomiu w asyście kilkunastu z Was  przetarłem (doraźnie) lustro mikrofazą i płynem Baadera, zaryzykowałem  bo tonęło w kurzu (nigdy tak nie róbcie i nie bierzcie ze mnie przykładu lustro tak umyte zawsze mikroskopijnie traci na wydajności ?robi się pajęczynka widoczna pod silnym światłem puszczonym od tyłu)
Ale napylenie z utwardzeniem Pana Gomuły jak zwykle rewelacyjne chroni lustro nawet przez takimi szkodnikami  jak ja.

[glow=red,2,300]Lustra i dokładność: [/glow]Pan Stefan dostarczył mi wykres badania lustra z którego wynika, że maksymalna dokładność to 1/10 Lambda czyli mamy do czynienia z lustrem dobrej klasy!

LGIgni.jpg

[glow=red,2,300]Konstrukcja: [/glow]

Chciałem by konstrukcja mojego notabene docelowego teleskopu była kompaktowa i funkcjonalna- i taka jest. Możemy ją złożyć niemal do kompaktowych rozmiarów ? tak że z powodzeniem zmieści się do bagażnika mojego niewielkiego  SUVa ! zajmując mu niespełna 2/3 powierzchni, z powodzeniem też po spakowaniu teleskopu mogę tam jeszcze dołożyć kilka walizek, neseser i jakąś podręczna torbę.

zlozony.jpg

Tak wygląda Capella 41 po złożeniu.

Całość osadzona jest na dwóch drewnianych okręgach ?  których wygląd budzi mieszane skojarzenia ;)

kibelki.jpg

To jednak fajnie obracające się w poziomie łożyska ślizgowe  wykonane z teflonu.
Lustro spoczywa w celi zrobionej na wzór pływającej ale od góry przytrzymywanej obejmami.. zgaduję więc, że to jakaś hybryda. Podparta w 3 miejscach na 18?punktach.

cela.jpg

Największym atutem teleskopu jest swobodna kolimacja od góry, w tej materii Jarek poczynił ogromne postępy. Pamiętam boje z Columbusem 13? starszej generacji, którego właścicielem był?ś.p. Robert Bodzoń. Z Szymkiem Ozimkiem bezskutecznie próbowaliśmy pozycjonować lustra na polu obserwacyjnym  ?ponieśliśmy klęskę. 
Nowy teleskop JaLego to chyba najprzyjemniej kolimowalna konstrukcja z jaką miałem w swej historii do czynienia, nawet  po złożeniu i ponownym rozłożeniu trzyma ?pobieżnie? kolimację. Starczy tylko z lekka wyregulować zwykle jedną ze śrub by móc ?z grubsza? obserwować. Sami wiecie jakie to istotne na polu obserwacyjnym ?gdy nasze wyczekane czyste niebo może się za chwilę  pokryć chmurwami ;)

kolimacja.jpg

Dół konstrukcji wykonany ze sklejki jest na tyle lekki, że mogę go z powodzeniem przenosić bez większego wysiłku.
Pręty kratownicy przytwierdzamy także w 3 miejscach do skrzynki na identyczne z kolimacyjnymi śruby. Atutem jest to, że są spięte razem,  w nocy zatem nie można pomylić ich kolejności , starczy tylko oznaczyć który z nich  ma być przypięty w które miejsce na podstawie.  Do ich transportu używam futerału od nart.

kratownica.jpg

Góra konstrukcji jest wycięta z aluminium laserem. Stanowi łączone trzpieniami dwa okręgi wykonane z ciętego laserem aluminium... Polakierowana na czarno lakierem proszkowym (co daje nam wyjątkową wytrzymałość na otarcia) i daje wspaniały futurystyczny efekt. Pająk przyczepiony jest od góry na ?łącznikach? okręgów.
gora1.jpg

gora.jpg

Wyciąg GSO z mikroruchami przykręcony jest do dwóch okręgów. JaLe Zamontował standardowo dwie stopki na szukacze. Dokupiłem sobie szukacz GSO 9x50 pasujący kolorem do konstrukcji. Nie wykluczone że dokupię pointera lub telrada.


Górna cześć konstrukcji przytwierdzana jest do prętów zaciskami na bazie mimośrodu. Pozwala to na swobodne regulowanie docisku.

dicisk.jpg

Oto elementy potrzebne do montażu.
Teleskop złożony sam w sobie można też swobodnie przenosić za uchwyty transportowe wycięte w dolnej skrzynce.


elementy.jpg


Jak przystało na konstrukcje kratownicową, Capella 41 ma uszyty na wymiar ?płaszczyk?
To oczywiście jest pokrowiec spełniający rolę osłony LG przed wilgocią i światłem pobocznym ? bardzo dobrze  przemyślany. Materiał dzięki przyczepionym do dolnej skrzynki zatrzaskom (prawie) nie wchodzi  w apreturę teleskopu. Innym narzędziem na górnej części konstrukcji jest osłona LW przed odblaskami przyczepiana na rzepy. Choć wolał bym by był raczej tam odrośnik, dlaczego?
Teraz mankamenty:

Pająk z lusterkiem umieszczony tak wysoko naraża LW na większe roszenie. Dlatego postarałem się o elektryczną grzałkę na LW bo w moim zaroszonym  ogrodzie szybko sprzęt staje się mokry! 
Największym...mankamentem konstrukcji jest jednak  troszkę utrudniona regulacja w pionie. Całość mimo odchudzenia konstrukcji jest odrobinę ciężka (ale w porównaniu z LB to i tak  o 50%  mniej ) . Teleskop jest dobrze wyważony ale podkładki teflonowe nie do końca się sprawdzają przy tak małej podstawie. Gdy teleskop nie jest dobrze wypoziomowany  (podstawa stoi na kilku nóżkach) co jest trudne w terenie, całość  ciężko regulować góra-dół przy śledzeniu obiektu, chodzi opornie szczególnie w zenicie ?bywa, że podstawa przemieszcza się razem z kratownicą (gdy stoję na stołku i operuję górną częścią) muszę wtedy użyć siły by unieruchomić dolną sześć.  Ale to makament do którego można się przyzwyczaić, można też ztuningować podkładki z teflonu. Dopiero się uczę operować tą konstrukcją.
[glow=red,2,300]Wnioski końcowe: [/glow]
Ogólnie konstrukcja Jarka ma więcej zalet niż wad. Jest przemyślana, dopracowana i bardzo estetycznie wykończona. Połączenie czerni i purpury daje bombowy efekt! Sam sposób wykonania kratownicy, jej funkcjonalność i mobilność oraz  możliwość rozłożenia do kompaktowych rozmiarów jest bezcenna! Inne rzeczy można zmienić lub się do nich przyzwyczaić. Wielkie brawa więc dla konstruktora za te pozytywy!

http://www.forumastronomiczne.pl/smf/capella/plaszcz.jpg

[glow=red,2,300]Obrazy: [/glow]Lustro pana Stefana jak zwykle rewelacyjne. Widok M31 rozbitej w pył w powerze 225x bezbłędny! M57 jako wielki obarzanek z dostrzegalna zerkaniem gwiazdą centralną. Kompleks Veila z nieosiągalna w 30cm strukturą włókien, pasm i farfocli. Galaktyki 13 Mag dostrzegalne z powodzeniem pod niebem wiejsko miejskim. DSO przybrały zupełnie inny wygląd i pokazały niesamowity  detal ? nieosiągalny dla Chińskich luster seryjnych. Wierzcie mi warto zainwestować w ręczną robotę doświadczonego, krajowego szlifierza luster. Takie lustro mimo pozornych i nic nie znaczących niedoskonałości w postaci ?rys konstrukcyjnych? na powierzchni jest  niewspółmiernie lepszym narzędziem obserwacyjnym niż produkt seryjny!

Ogólnie polecam teleskopy Jarka Leskiego  i optykę  Stefana Płocieniaka ? obaj panowie reprezentują obecnie sobą spory standard i jakość wykonania! Żadna też seryjna konstrukcja nie da mi takich możliwości jak teleskop Robiony  w Polsce i niemal  całkowicie polski (prócz oczywiście kilku azjatyckich akcesoriów -wyciąg, szukacz)

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do płynności działania to ja stosuję u siebie smart PTFE w sprayu, jest jeszcze pasta. Do kupienia na allegro za 15-20zł. Takie delikatne przesmarowanie elementów teflonowych wystarcza na kilka sesji a teleskop pracuje bezbłędnie nawet w zenicie, zero przycięć.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Ja zamawiałem osobno lustro (bo chciałem by było zrobione ręcznie przez Polaka) i osobno zamówiłem konstrukcja u Jarka. Ale możesz kupić z lustrem seryjnym np. GSO  Pisz do Jalego ja Ci nie odpowiem! Myślę, że możecie ustalić cenę dogodnąa dla obu stron! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Capella ma napęd..Platformę z sterownikiem LJ, pozwala wykonać fotkę 30s. lub pozostawić obiekt  polu przez nawet 10 minut.  Jednakże zdecydowanie spadła sztywność konstrukcji i trudno wytłumić drgania. Newtona,  ważącego tyle ile  fabryczny 10" daje się elegancko prowadzić na takiej platformie, sprzęt nie szarpie i dobrze sobie radzi z tym Columbusem UL 41cm .

Dobsona przykręciłem grubymi śrubami 8mm do platformy na śruby motylkowe ..mogę wiec odkręcić go kiedy chcę by odzyskać dawną sztywność.

Platforma otrzymała oczywiste kolor RED ;)

ps. Jeszcze jedno teleskop ma praktycznie kilkunastocentymetrowe prowadnice zawieszenia lustra. Mogłem więc unieść je o ponad 5cm że ostrzy z Canonem wyostrzy myślę też z bino WO bez Barlowa.  Do wizuala używam zaś extender z 2''  + clamping ringiem

post-3-0-88184100-1388331544_thumb.jpg

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj czepiasz się w Nord Korea stanęła by pod pomnikiem .... 8)

Bardzo ładna kompleta :) bardzo

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzy mi się takie cudeńko,plany mam wielkie,ale na pewno nie będzie tak ładny.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 miesiące później...

To powód dla którego dziś nie dojechałem do Izdebna... majówka w mojej leśnej mejscówce Nienawiszcz. Oklejona carbonem Capella już rozstawiona...pozdrowienia z naszej urokliwej samotni :)

post-3-0-66169100-1399133040_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)