Skocz do zawartości

Tutoriale do astro-fotografii DSO i US


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wszystkim stawiającym pierwsze kroki w astro-foto troszeczkę ułatwić życie.

Zebrałem w sieci artykuły poświęcone tej dziedzinie i ,,przerobiłem" na PDF-y

Mam nadzieję, że docenicie trud autorów tutoriali jaki włożyli w swoje prace - pokazując w skrócie to, do czego dochodzili żmudną pracą i doświadczeniami  :)

Życzę miłej lektury i pięknych fotek  :O
 

Dla wszystkich rozpoczynających przygodę z astro-foto, zanim założą nowy temat ,,Co polecacie do astro-foto i jak to się robi" obowiązkowa lektura !!! -

Od laika do astrofotografika.pdf

 

Zapraszam do kontynuacji wątku.

Naprawione tutoriale znajdują się na 4 stronie tematu

 

9042_.pdfAstrofotografia dla początkującego

9043_.pdfAutostakkert2 ? składanie zdjęć Księżyca

9044_.pdfDeep Sky Stacker - opis 

9045_.pdfFireCaprure 2,2

9046_.pdfPHD

9047_.pdfJak zacząć fotografować planety

9048_.pdfJak zacząć fotografować planety

9049_.pdfKalibracja i stackowanie w DSS

9050_.pdfKrótka instrukcja używania Regstaxa

9051_.pdfŁączenie jasnej i ciemnej fotki w PS

9052_.pdf - Maxim DL

9053_.pdf - PS Levels i Curves cz.1

11962_.pdfŁączenie H-alpha z kolorową matrycą

Fitswork - planety pl.pdf

Fitswork - sztuczny flat.pdf

 

Fitswork Planety i Księżyc.pdf

Fitswork Tutorial pl.pdf

Ostrzenie planet, Słońca, Księżyca w Fitswork.pdf

Fitswork - wyostrzanie planety.pdf

Foto planet.pdf

Od laika do astrofotografika.pdf

  • Like 4
  • Thanks 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD  :)

A tu linki do stron ,,przerobionych" na PDF-ki tutoriali:
http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/astrofotografia-i-spektroskopia/
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
fora:
http://astropolis.pl/
http://www.astro-zone.pl/news.php
http://www.astromaniak.pl/viewforum.php?f=14
http://www.forumastronomiczne.pl/

 

 

 

9054_.pdf - Castrator

9055_.pdf - Obróbka zdjęć w DSS

9056_.pdf - PixInsight ? bez PS też można

9057_.pdf  - Procesing od podstaw PixInsight cz.1

9058_.pdf - Podstawy astrofotografii

9059_.pdf - Obróbki w PS

9060_.pdf  - Registax

9061_.pdf - Registax6 składanie zdjęć Księżyca

9062_.pdf - Registax6

9063_.pdf - Merge jak złożyć mozaikę

9064_.pdf - Ustawianie ostrości maską Bahtinowa

9065_.pdf - Wgrywanie ,,operacji" do PS

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę bym polemizował  ;)

Ze stron ,,zdejmowałem" tylko treść i fotki starając się zachować oryginalny wygląd, fotki zamieszczone w moich ,,pdf-kach" starałem się wklejać jak największe, aby były czytelne. Na większości stron są czytelne dopiero po ,,kliknięciu".  Moim skromnym zdaniem po dopasowaniu pdf-ka do swojego ekranu wszystko staje się czytelne jak w podręczniku. Wiele osób preferuje ten sposób przyswajania wiedzy.

Wiem, że dostęp do internetu jest bezproblemowy - ale szukanie dla niektórych - to już problem zwłaszcza dla początkujących - trudnych i nieznanych określeń.

I na koniec chciałem zgromadzić wszystkie dostępne prace między innymi i Twoje, w jednym miejscu aby troszkę ułatwić - przybliżyć terminologię i w ten sposób również wiedzę na temat czego szukać aby ten temat zgłębiać.

Chciałem zachęcić i myślę, że swój cel osiągnąłem, co widać np. po ilości pobrań na sąsiednim forum gdzie temat jest od 2 dni (jest ich ponad 500)  ;) http://astropolis.pl/topic/39760-ps-i-inne-pomocne-w-astrofotografii-tutoriale/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - macie rację.

Jednak na swoje usprawiedliwienie mam to, że większość tych tutoriali znajdowałem w sieci we fragmentach. Były to luźne posty w wątkach zakładanych na różnych forach, pisane w długich odstępach czasowych, nie na konkretnych stronach ich autorów (wiele z nich to nie gotowce - skopiowane jednym pociągnięciem).

Zbierałem stosunkowo długi czas i łączyłem w plikach ,,wordowskich" często musiałem ,,obrabiać" zamieszczone gify czy jpegi kopiując obrazy danych stron aby były czytelne. Niemniej starałem się umieszczać nazwiska czy nicki autorów lub gdzie to było możliwe ,,aktywne" podpisy czy zdania kierujące na strony twórców. ,,Kliknięcie" myszką i akceptacja - przeniesie w odpowiednie miejsce, choć niektóre strony i watki już nie istnieją.

Trzymałem to dla siebie przygotowując się do astrofotografii, ewentualnie w dyskusjach na PW ,,podsyłałem" komuś aby łatwiej mu było zrozumieć i utrwalić jakieś zagadnienie.

Oczywiście Piotra i Mariusza uwaga jest b. cenna i gdy trafi mi się ,,przeróbka" kolejnego tematu będę się starał i gdy będzie to możliwe ,,linkować" stronę autora  ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Uwaga odnosnie tutoriala -Instrukcja+PHD2.pdf.

Na stronie nr 5 znajduje się bardzo błędne zdanie : "DEC guide mode musi być ustawione na North".

Dlaczego North, a nie South lub Auto? Tu nie chodzi o to na której półkuli jestesmy, tylko o to w którym kierunku PHD ma robić poprawki. Jak ustawienie na polarną tak nam wyjdzie,  że dryf tylko będzie kierował gwiazdę na południe, to biedny początkujący astrofotograf będzie sobie rwał włosy nie wiedząc czemu guide w deklinacji mu nie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga odnosnie tutoriala -Instrukcja+PHD2.pdf.

Na stronie nr 5 znajduje się bardzo błędne zdanie : "DEC guide mode musi być ustawione na North".

Dlaczego North, a nie South lub Auto? Tu nie chodzi o to na której półkuli jesteśmy, tylko o to w którym kierunku PHD ma robić poprawki. Jak ustawienie na polarną tak nam wyjdzie,  że dryf tylko będzie kierował gwiazdę na południe, to biedny początkujący astrofotograf będzie sobie rwał włosy nie wiedząc czemu guide w deklinacji mu nie wychodzi.

No to czekamy na informację od Rikiego ;)

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładam jeszcze jednego mini tutka, który powstał z potrzeby chwili, dzięki Tadziowi Smeli i Jackowi Bobowikowi.  :)
Może Moderator ,,doklei" go do pierwszego postu  ???

 Łączenie Ha z RGB 11959_.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Gdyby ktoś z Was był zainteresowany - to Kolega Jacek Bobowik zakończył swoją pracę ,,Od laika do astrofotografa", którą w 14 częściach można pobrać z jego strony - Warto  8) http://www.astrofotki.pl/#/pubikacje/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś z Was był zainteresowany - to Kolega Jacek Bobowik zakończył swoją pracę ,,Od laika do astrofotografa", którą w 14 częściach można pobrać z jego strony - Warto  8) http://www.astrofotki.pl/#/pubikacje/

Ja się zaczytałem... Polecam.  Dokończę jutro bo dziś już trzeba skierować się do łóżeczka.  ;)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu na łamach Astronomii Amatorskiej swoje artykuły o astrofotografii cyklicznie publikuje Łukasz Socha. Kawał dobrej lektury. Sam nie jestem astrofotografem, ale z przyjemnością je czytam i polecam :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Brak pogody zmusza jednych do ATM innych do przeszukiwania sieci w poszukiwaniu programów do obróbki naszych astrofotek.
Właśnie Alien7101 wzbogacił swojego bloga o kilka tutoriali bardzo ,,dobrych", a co najważniejsze bezpłatnych programów dotyczących obróbki ciał Układu Słonecznego i DSO.
Postaram się wynegocjować z Adminem możliwość zamieszczenia ich w w formacie PDF - jak w pierwszych postach tego wątku, a tym czasem zapraszam do lektury - WARTO  8)
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/fitswork-sztuczny-flat.html
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/fitswork-wyostrzanie-ksiezyca.html
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/fitswork-wyostrzanie-planety.html
Jednocześnie zachęcam Was do  zapoznania się z program PIPP, służącym do wstępnego przetworzenia materiału przed obróbką docelową.
Aplikacja jest darmowa i można ją pobrać na stronie PIPP - Planetary Imaging PreProcessor PIPP https://sites.google.com/site/astropipp/home
Zamieszczam w załączniku tutorialik 12813.pdf , który pokazuje jego możliwości na podstawie Słonka.
Życzę przyjemnej lektury w kolejny chmurwny dzionek  :)

12813_.pdf PIPP

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikacja jest darmowa i można ją pobrać na stronie PIPP - Planetary Imaging PreProcessor PIPP https://sites.google.com/site/astropipp/home

Zamieszczam w załączniku tutorialik, który pokazuje jego możliwości na podstawie Słonka.

Życzę przyjemnej lektury w kolejny chmurwny dzionek  :)

Bardzo dobre opracowanie. Na pewno się przyda. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 2 ,,tutki" może nie bezpośrednio związane z astrofoto, jednak od montażu również bardzo dużo zależy  8)
Tutorial ,,przerobiony" na PDF - jako załącznik.
Najczęściej mamy opisy montaży Synty ja znalazłem kiedyś bardzo prosty, a zarazem skuteczny opis jak dokonać ubgrade montaży Celestrona (sprawdzone organoleptycznie w ubiegłym tygodniu najnowszy dla CGEM załadowałem) na stronie Kolegi TADEOPULOUS http://tadeoho.cba.pl/
Oraz pokazujący jak sterować montażem przy pomocy chyba wszystkim znanego programu Stellarium. Tuorial w PDF - jako załącznik.
Proszę - uważajcie na ,,prąd" w czasie operacji z montażem - tak jak napisał kolega Tadek - najlepiej robić to przy pomocy laptoczka  :)

12815_.pdf Celestron Firmware

12816_.pdf Stellarium Scope

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same farty 01.03  :) Słonko mnie pierwszy raz powitało w tym roku z rana, to jeszcze wpadł mi w oko ciepły tutek dotyczący kolorowania Słonka  8)
Poczytajcie - zrobi się cieplej i wykorzystają go ci, którzy nie znoszą kolorów jakie uzyskujemy z folią ND Baadera.
Tutek jako PDF
Alien - znów kawał dobrej roboty  :)

12864_.pdf Kolorowanie Słonka w PS

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejny tutek Aliena (Ten to ma samozaparcie  ;) Szacun  8) )
Jeśli chcecie poprawić - wzmocnić, kolorki gwiazdek na swoich fotkach to pobierzcie PDF.
Oryginał na blogu autora http://astronomiaamatorska.blogspot.com/

13010_.pdf Wzmocnienie koloru gwiazd w PS

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czym jest MaximDL, każdy kto para się astrofotografią DSO - dokładnie wie. Krótko - to wielki kombajn, dzięki któremu ,,możemy wszystko".

Dla mnie osobiście oprócz ustawienia podstawowych parametrów (lustrzanka, guide) jest przerażającym potworem i Wielki Szacun dla ludzi, którzy w nim śmigają jak przy robieniu porannej kanapki (np. Włodek Anva na zlocie)  :o

Bardzo zachęcam do dzielenia się wiedzą na naszym forum, poświęconą temu kombajnowi, wszystkich którzy go mają w jednym paluszku.

Dzisiaj na sąsiednim forum Kolega Tadeopulous zaprezentował tutorial pt. ,,MaximDl i ustalanie pozycji" - pozwoliłem go sobie ,,zpedeefić" i zamieszczam go jako załącznik. Miłej lektury  :)

13418_.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na informację od Rikiego ;)

Uwaga odnosnie tutoriala -Instrukcja+PHD2.pdf.

Na stronie nr 5 znajduje się bardzo błędne zdanie : "DEC guide mode musi być ustawione na North".

Dlaczego North, a nie South lub Auto? Tu nie chodzi o to na której półkuli jestesmy, tylko o to w którym kierunku PHD ma robić poprawki. Jak ustawienie na polarną tak nam wyjdzie,  że dryf tylko będzie kierował gwiazdę na południe, to biedny początkujący astrofotograf będzie sobie rwał włosy nie wiedząc czemu guide w deklinacji mu nie wychodzi.

Po wielu dniach od napisania przez Kolegę adam postu, chciałem się do niego ustosunkować.

Nie potrafię wyjaśnić ,,naukowo" dlaczego ustawienie jest na North nie na Auto ale tak musi być - w moim wypadku praktyka to pokazała  8)

Przed zlotem Ustkę na wiele miesięcy opanowały chmurwy i gdy jednego wieczoru próbowałem to sprawdzić - przestawiając parametr na Auto (o South nawet nie pomyślałem  ;) ) - chmurwy znów wylazły i guidować mogłem tylko na latarniach  :(

Zapomniałem o tym fakcie. W pierwszy dzień zlotu zalingowałem na 2 gwiazdki + 3 kalibracyjne odpaliłem PHD i coś nie tak w Dec  ??? jednak ,,odpuściłem" astrofoto i korzystając z pięknej pogody ,,zaliczałem" przy pomocy teleskopów Kolegów dawno nie widziane obiekty.

Uspokoił mnie na drugi dzień Tadeusz (Statek) gdy zadałem mu pytanie - czy dość duża niezgodność z polarną mogła mieć wpływ na wariowanie PHD (a była duża) - odpowiedział twierdząco, też tak sobie myślałem (choć z drugiej strony CGEM nie posiada fabrycznie lunetki biegunowej i ustawiałem go ,,miej więcej" i było OK)  ???

Na drugi dzień wraz z Kennym testowaliśmy nasz sprzęt połączony w jeden setup - po szybkim zalingowaniu, złapaliśmy Oriona - wykres w PHD zaczął strasznie świrować, już miałem przeprowadzić ponowną alingację, gdy podszedł do nas Kolega Korneliusz i po ,,rzuceniu okiem"na PHD -  powiedział aby Dec guide mode, przestawić na Nord - jak po wypowiedzeniu zaklęcia - wykres zrobił się niemal idealny  :)

Proponuję jednak tak jak napisał w swoim tutorialu Rik ustawiać ten parametr na Nord - ostatecznie żyjemy na tej półkuli  ??? ;)

Niech żyją Zloty w Zatomiu  :)

post-587-137699888463_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem ze zmrużonym okiem odnośnie półkul, ale fakt zaistniałej sytuacji jest niezaprzeczalny - po przestawieniu na Nord zadziałało natychmiast, bez dotykania montażu, są świadkowie - jest wykres  :)

Dzień wcześniej stał przy budynku, a w konkretnym dniu na łące  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)