Skocz do zawartości

Jak walczymy z mrozem na naszej skórze :)


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Jako że zbliża się moja pierwsza astro-zima, postanowiłem poważnie podejść do tematu jakim jest odczuwanie zimna na własnej skórze :) Zapraszam WSZYSTKICH do dzielenia się tutaj ze mną, oraz z innymi forumowiczami, waszymi sposobami na walkę z mrozem. Na pierwszy ogień (och, jakie miłe słowo w realiach zimy :) poszedł temat marznących stóp. Osobiście nawet przy 5-10*C po kilku godzinach stania, mam lodowate stopy. Myślałem nad chemicznymi wkładkami do butów, ale cena ok. 20 złotych za JEDNORAZOWĄ parę jest odstraszająca. A może wkładki elektryczne? Jak Wy sobie z tym problemem radzicie? Może wystarczą dobre, wełniane skarpety i dobre, górskie buty? Dzielcie się Waszymi doświadczeniami związanymi z różnymi częściami ciała, nie tylko stopami :) Mam nadzieję że utworzy się  tu swego rodzaju zbiór zasad astro-zmarzlucha :) Pozdrawiam!

P.S. gdyby ktoś potrzebował, zamieszczam link do tych wkładek w chorej cenie: http://www.asport.pl/p/787,682/wkladki-ogrzewajace-stopy-s-m-grabber/

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmarznięte nogi i ręce - to krótko mówiąc przechlapane, ja mam sposób z mojego drugiego hobby jakim jest wędkarstwo.

Jest taki materiał, który nazwano neoprenem. Jest używany między innymi do szycia kombinezonów dla płetwonurków, takie wkładki i rękawice nigdy mnie nie zawiodły  8)  http://allegro.pl/rekawice-neoprenowe-jaxon-xl-idealne-na-chlody-i2754169190.html  http://allegro.pl/cieple-krotkie-neoprenowe-skarpety-behr-l-42-44-i2752694805.html Bardzo trudno je zniszczyć - posłużą kilka lat (NAWET ZMOCZONY NIE WYPUSZCZA CIEPŁA)  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górskie buty i dobra ciepła skarpeta wydaja się być dobrym rozwiązaniem. Zawsze takie stosowalem, ale na bardzo zimne noce to nie wystarcza.

Niektorzy stosują niezbyt atrakcyjne z wyglądu, ale bardzo praktyczne walonki jeśli wiesz o czym mówię  :). Tak czy owak od czasu do czasu podczas obserwacji wskazana jest kilkuminutowa rozgrzewka stop. Podskoki, krótkie przebiezki itp.

No i nie zapomnij o gorącym napoju w termosie.  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem żeby nie przemarznąć to... no właśnie, nie za bardzo pisać o tym publicznie na forum! Jeszcze ktoś powie, że was do czegoś złego namawiam!!!  :P

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skórzane rękawice - to samo zło, te które podlinkowałem mają duży plus , paluszki można zsunąć i zapiąć rzepem na zewnątrz zmienić okular, czy precyzyjnie podostrzyć - następnie jeden ruch i wszystkie chronione na dodatek są bardzo miękkie i elastyczne. Przypatrz się fotografii  ;)

post-587-137699869776_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze są ręce, bo grube rękawice ograniczają sterowność sprzętem. Co robić? Może rękawice skórzane lepiej się sprawdzą?

Też ograniczają, przynajmniej takie z misiem. Kiedy ostatnio wychodziłem z lornetką to wziąłem oprócz skórzanych prawą rękawiczkę z jakiegoś syntetyku, nie tak ciepła, ale ściśle przylega i można manipulować pokrętłem ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawde to na nasze zimowe warunki w polaczeniu z czynnosciami jakie musimy wykonywac podczas obserwacji nie ma

stuprocentowych rozwiazan.Zawsze cos mnie zagra  :)

Zabezpieczmy sie wiec najlepiej jak sie da i do boju, bez zbednego narzekania.

Wszak to hobby dla ''hardcorowcow''  8) :P

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to niestety jest kłopocik gdy na dworze mróz a tu chce się polukac :) Mój sposób nie jest wyszukany: dwie pary skarpet, za przeproszeniem kalesonki, ciepłe spodnie, Podkoszulek, t-shirt, sweter z golfem, polar, kurtka zimowa, czapka, rekawiczki z na chwile odkrywanymi palcami i goraca herbatka. Tak uzbrojony przetrwałem noc 31-01-2012 gdy temperatura spadła do -18st C :) Gęba czerwona ale  było warto ;)

post-80-137699869782_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie jak u Mariusza ^, tyle że oprócz kaleson pod spód jeszcze spodnie z lycry (zakosiłem żonie :P) a pod kurtkę zimową na golf i bluzę podpinka od kurtki-parki. Przy temperaturze około -2 było mi zdecydowanie za gorąco. Ciekawe jak to się sprawdzi przy -20.

No i buty do chodzenia po górach - bardzo dobra rzecz.

Zastanawiają mnie tradycyjne indiańskie sposoby, np wysmarować się sadłem z niedźwiedzia  :P

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni preferowali bizony  ???

Jest na sprzedaż  ;)

Jak się uruchomi i telepek na wierzchu zainstaluje, to ciepełko będzie dopóki paliwa wystarczy  :)

W podkładki antywibracyjne tylko trzeba sie zaopatrzyć  8)

post-587-137699869797_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni preferowali bizony  ???

To całkowicie zmienia postać rzeczy - mam dostęp do żubrów.

To chyba Maćko z Bogdańca preferował niedźwiedzie. A może to były bobry...

kisiel z minus-guna ustrzeli jakiegoś bizona

łosia 8) strumień elektronów prosto w czółko 8)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optował bym za fokami - dłużej ciepło w arktycznych wodach utrzymują  8) To i astro amatora przed mrozem uchronią  :)

SORKI PANOWIE TO ZDURNIENIE Z BRAKU POGODY  :(

The End  :-X

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych rękawic i skarpet to nigdy nie miałem, ale zbytnio w nocy nie marznę. 2-3 pary skarpet, kalesony, grube spodnie, koszulka z krótkimi rękawami, z długimi, bluza i kurtka. Do tego jakaś ciepła czapka może być. Jeszcze termosik z herbatką i można się niebem rozkoszować.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam tą noc co było minus 20st. Też avikowalem tak jak Mariusz i na koniec imprezy gdy zwijałem sprzęt do chaty miałem przykre doświadczenie. Otóż gdy wziąłem montaż do domu chwycili go gołymi rękoma nie zdając sobie sprawy co zaraz się stanie. Okazało się że wystarczyło dosłownie 15sekund  żeby przymrozic sobie palce bo montaż był ciężki nie chciało mi się zdemontować przeciwwagi i dlatego musiałem montaż mocno chwycić.  Palce miałem popazone bolały mnie przez parę  tygodni.  Tak że możemy się śmiać ale ostrzegam że jak jest silny mróz to nie ma żartów.  Miałem nadzieję że czy zimnej tym lepszy seeing.  Okazało się że szału nie było.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie aż tak dramatycznie nie było .Nie przyspawało mi ale gdy zmierzałem do domu z montem a mam dosłownie około 8 kroków czułem że coś dziwnego się dzieje z moją ręką tak jak by coś mi ją przyskrzyniło gdy rękę oderwałem od montażu straciłem czucie w ręce a dokładnie w dwóch palcach . Można sobie wyobrazić jaki był ból gdy ręka się rozgrzała, z bólu nie mogłem zasnąć choć byłem zmęczony.Nigdy nie zapomnę tego nieoczekiwanego zdarzenia.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj ubieram się grubo, o siebie się tak zbytnio nie martwię tylko o teleskop, bo wynieść na minusową temperaturę z ponad 20 stopni a koło domu jest koło -10 stopni to aż mi się żal robi teleskopu, no cóż nie mam gdzie trzymać teleskopu by miał jednakową temperaturę, zaś ja kalesonki troje spodni grubych, golf i dwa grube swetry, grube zimowe kozaczki i troje zimowych grubych skarpet, wtedy mogę stać do rana. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)