Skocz do zawartości

Księżyc nad Warszawą


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

 

Mgła

Jeszcze ciemno. Jednak tylko w mieszkaniu. Z balkonu widać nieznacznie nadgryzioną tarczę Księżyca rozświetlającą zachodnie niebo. Zaś od strony wschodniej jasna Wenus, wyżej Jowisz a pomiędzy nimi widoczny jeszcze czerwonawy Mars. Gdy wychodzę z domu, już znika na coraz jaśniejszym niebie.

Za to nisko ? mgła. Całkiem gęsta przy gruncie, wyżej rozświetlona pomarańczowymi sznurami latarń sodowych. Nastrój nierealny, cicho i pusto, pomarańczowa poświata wokół lamp, w górze niebo z Księżycem i planetami. Po kilkuset metrach czar pryska, płat mgły gdzieś znika, pojawiają się ludzie i samochody.

Gdy osiągam centrum Warszawy, jest już niemal widno. Wierzchołki Pałacu Kultury i okolicznych wieżowców chwytają szczytami resztki mgły. Wielki Księżyc świeci nad budynkami Dworca Centralnego i Złotych Tarasów.

To lubię ? rzekłem - to lubię...

  • Like 5

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lukost napisał:

Gdyby pominąć Pałac Kultury i - w szczególności - Złote Tarasy, to byłby piękny tekst... ;) 

Pałac Kultury i Złote Tarasy są integralną częścią tekstu i pominąć ich nie sposób!!! :5640dc6fe5afe_08Angry:

Zaś serio - ja lubię to centrum Warszawy, marsz od stacji metra w stronę dworca, spojrzenie na budynki - stare wzdłuż Alej  Jerozolimskich po lewo, nowe wieżowce, wraz z "Pekinem" po prawo.

Autentycznie lubię :5640dc6e20115_02Laugh:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wiwat pełnia świąteczna, wiwat wczesne obchody Wigilii, wiwat mój balkon!

Świąteczna pełnia (już prawie ;-) pięknie ukazuje niewielkie morza na wschód od Mare Crisium: Mare Undarum (Morze Fal), Mare Spumans (Morze Pieniące) i przede wszystkim rzadko widoczne Mare Marginis (Morze Skrajne):

Mare%20Marginis%20MAIN.jpg

Źródło zdjęcia: Sky at Night http://www.skyatnightmagazine.com/feature/monthly-moon-column/mare-marginis

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Jacek E. napisał:

U mnie barany :( Nawet Munia zasłaniają.

Jacku u ciebie zasłaniają a u mnie z nich pada .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Nie myślałem, że kiedykolwiek popełnię post w tym temacie, ale...
po pięknym, bezchmurnym dniu nadszedł cudowny wieczór ? ciepły, pachnący mokrą ziemią i chyba już... wiosną. Zabrałem synka na spacer ? a co, niech poznaje uroki nocnej szwendaczki. Łysy delikatnie podświetlał widoczne w oddali ośnieżone szczyty Tatr, nad nimi migotał Syriusz, a i cała reszta była na swoim miejscu ? z pomarańczowym Aldebaranem, Hiadami i majestatycznym Orionem na pierwszym planie. Przypadkiem ;) miałem przy sobie lornetkę; spojrzenie na wschodzącego Jowisza, Plejady i M42 sprawiło, że całe wk...ienie po ciężkim dniu gdzieś się rozeszło. Wezbrany roztopami Dunajec szumiał, młody spał smacznie w wózku... Fajne są takie chwile. :)   

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię takie wieczory, gdy z okna widzę jak pomarańczowy Księżyc wyłania się zza gór i majestatycznie wschodzi na niebo. Staram się wtedy, choć przez chwilę, zerknąć na olbrzymią tarczę przez lornetkę i zażyć miłej odskoczni od bardziej przyziemnych spraw. Dzisiejszy wieczór nie przypominał zimowego a raczej wiosenny (12 stopni w lutowy wieczór to dość rzadkie zdarzenie), wyskoczyłem więc na balkon z aparatem i statywem. Miał być HDR, ale programy zaczęły płatać figle. W sumie i tak żadna fotka nie ukaże widoku jak na żywo. To trzeba po prostu zobaczyć. Zobaczyć i się zachwycić.

Ksiezyc.thumb.jpg.938f944a434e93289894e6

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Wy macie dobrze. Księżyc nad górami na co dzień :artist:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Zmierzch niedzielny. Chmury na zachodzie rozpalają się czerwienią. Po umiarkowanie pogodnym dniu miłym dla wypoczywających, nadchodzi wieczór astronomicznie niemiły. Z balkonu widać równoległe pasma, jeszcze jarzące się na zachodzie, wyżej bielejące i granatowiejące. Wieje wiatr i chmury lecą z zachodu na wschód. Jednak Księżyc prześwieca, momentami dobrze widoczny, momentami zakrywany niemal całkiem. Tylko pięć stopni na wschód widać kropkę Jowisza. Mały goni dużego, bo tarcza Księżyca gna wśród statycznych obłoków pierwsza, Jowisz w pogoni za nią. Stopniowo pojawiają się dalsi aktorzy. Niewiele wyżej widać gwiazdkę. To musi być Regulus. Jednak nagle zauważam coś jeszcze jaśniejszego. W dodatku to ?coś? podąża poprzecznie do toru Księżyc i Jowisza, lecąc całkiem szybko. No tak, przypadkiem złapałem Międzynarodową Stację Kosmiczną. Więc znów rzut okiem na zachód. Chmury zajmują kilka stopni nad horyzontem, lecz wyżej są poprzerywane i zanikają. Celuję lornetką ponad miejsce, gdzie niedawno zapadło Słońce i trochę ku swojemu zaskoczeniu widzę pomarańczową iskrę Merkurego. Jest jeszcze całkiem wysoko, na pewno ponad 10 stopni nad moim horyzontem ? odległymi dachami bloków. Za chwilę zniknie w zalegających chmurach.  

Nieco później na południowym zachodzie prześwieca parę pojedynczych gwiazd. Tak, to Syriusz już bardzo nisko, wyżej czerwonawa Betelgeza i najwyżej Procjon. Pojedyncze gwiazdy na miejskim niebie nie zawsze jest łatwo rozpoznać, lecz z mojego balkonu znam ich pozycję w różnych porach. Więc mimo wszystko i wbrew wszystkiemu, dostałem swoją wieczorną ?działkę?, choć diler skąpi ostatnio okropnie.

 

 

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Janko napisał:

Zmierzch niedzielny. Chmury na zachodzie rozpalają się czerwienią. Po umiarkowanie pogodnym dniu miłym dla wypoczywających, nadchodzi wieczór astronomicznie niemiły. Z balkonu widać równoległe pasma, jeszcze jarzące się na zachodzie, wyżej bielejące i granatowiejące. Wieje wiatr i chmury lecą z zachodu na wschód. Jednak Księżyc prześwieca, momentami dobrze widoczny, momentami zakrywany niemal całkiem. Tylko pięć stopni na zachód widać kropkę Jowisza.

Proszę Janku - uzupełnienie obrazowe Twojej opowieści, tyle że u mnie Jupeczek był widoczny na wschód od Munia, reszta się zgadza barany zasuwały gnane zachodnim wiatrem jak szalone. Tak sobie to uwieczniłem Canonkiem z Jupiterkiem wkręconym wieczorkiem.

J z M.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jacek E. napisał:

Proszę Janku - uzupełnienie swojej opowieści, tyle że u mnie Jupeczek był widoczny na wschód od Munia, reszta się zgadza barany zasuwały gnane zachodnim wiatrem jak szalone.

No dobra, niech Ci będzie. Poprawiam, zgodny dzisiaj jestem :5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja także Janku pozwolę sobie zobrazować Twoje słowne ekwilibrystyki ( nota bene czytam je zawsze z wielką przyjemnością i nie jest to bynajmniej komplement) moimi skromnymi zdjęciami. Próbowałem ustrzelić Merkuriusza, ale niestety szkarłatne chmurki pokrzyżowały moje niecne zamiary. Cóż, ale widok zachodzącego Słońca, pasma wijących i ślizgających się po zachodniej stronie widnokręgu chmur, cudowna kanonada kolorów oraz luźne spotkanie gazowego giganta z naszym naturalnym satelitą (wraz z Regulusem) wynagrodziły mi po części porażkę. Mniemam, że w końcu uda mi się dorwać planetarne maleństwo, choć zdaję sobie sprawę, że czasu jest coraz mniej, a i warunki stają się nie specjalnie sprzyjające (pomijam kwestię tranzytu). Jednak jestem dobrej myśli.

Co prawda nie jest to warszawski balkon, ale za parczewskie pola...:5640dc6dbc8ce_01Smile:

P4175045.JPGP4175046.JPGP4175048.JPGP4175049.JPGP4175055.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie niebo towarzyszyło mi tuż przed 20 gdy wjeżdzałem rowerem do Warszawy od strony północnej, Księżyc z Jowiszem za delikatnymi chmurkami jak u Dzikiego na zdjęciu. Aparat telefonu nie oddaje jednak piękna wczorajszego nieba, które zainspirowało Janka:)20160417_194725-2.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wieczorową porą sierp wąski Księżyca młodego 5 stopni ponad iskrą pomarańczową Merkurego widzieć - siedem lat bez wzajemności.:bangin:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.05.2016 at 22:26, polaris napisał:

Aldebarana

A nie mówiłem, że to zły omen? :diablatko:

Edycja:

Nigdy bym nie przypuszczał, że może być widoczny na tak jasnym niebie w dodatku tak nisko nad Okęciem :5640dc6e20115_02Laugh:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwraca uwagę Loxley na sąsiednim forum, panują teraz dogodne warunki (korzystna libracja) do obserwacji Morza Humboldta (M. Humboldtianum). Rzeczywiście, udało mi się przed chwilą zajrzeć głęboko w ten trudno dostępny basen na północno wschodnim skraju tarczy. Pięknie się także prezentują górzyste, usiane wąwozami obrzeża Morza Przesileń (M. Crisium)  a także, poniżej, gigantyczny krater Langrenus na skraju Morza Żyzności (M. Fecunditatis).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie straciłem szansę na wygraną w majowej edycji konkursu "heńkowego"... ;) Wyszedłem (tylko) z lornetką 7x50, zerknąć na wschodzącego Łysego. Nisko zawieszona, pomarańczowa tarcza otulona była "lisią czapą" (lubimy cirruski, prawda?), nieco na zachód, w dziurze między chmurwami błyszczał krwistoczerwony Maras, tfu, Mars, chciałem powiedzieć, a tuż pod nim wyłaziły kleszcze Skorpiona. Żaby rechotały, Dunajec kojąco szumiał, a nad pobliskim lotniskiem latały stadami wojskowe helikoptery (chopaki mają od kilku dni ćwiczenia w lotach nocnych - tylko jakimś cudem owe loty zawsze planowane są w okolicy pełni ;) ). W pewnym momencie jedna z maszyn zawisła na tle Księżyca i trwała tak dłuższą chwilę... Canon leżał bezpiecznie w domu, ze trzydzieści metrów ode mnie - tak blisko, a tak daleko... Crazy  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nad Ursynowem z niskich obłoków wyłoniła się tarcza Księżyca. Najpierw, nisko na wschodzie, nad doliną Wisły zaczęło prześwitywać delikatne, różowe półkole. W ciągu paru minut zmieniło się ono w wielki, czerwony dysk. Nałaziły na niego, czy też on podłaził pod drobne, granatowe obłoczki. Parę chwil później obłoczki wokół tarczy zaczęły opalizować,  przechodząc w róż. Zaś 20° po prawo widać było Marsa. Miał barwę dojrzałej poziomki. Wysoko na południu świecił blady Jowisz. 

Czy to jeszcze astronomia, czy już malarstwo, a może poezja? Nie wiem.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ależ ślicznego Księżycunia wczoraj dopadłem! Przypadkiem trafił mi się półtoradniowy "noworodek" - subtelny sierpik zawieszony wśród równie subtelnych obłoków. A było to o godzinie 21.00, na całkiem jasnym niebie. Niestety, nie sfotografowałem, a mogłem chociaż spróbować.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, robert_sz napisał:

Hah, no patrz. Ja też wczoraj przez chwile patrzyłem przez lornetkę (7x35) w poszukiwaniu Księżyca, też koło 21 ale go nie dopadłem. Miałeś więcej szczęścia Crazy

Jeśli chodzi o młody Księżyc, to mam ułatwione zadanie. Patrzę z balkonu na VIII piętrze, z otwartym widokiem na południe i zachód. Zaś mojego Księżycunia dostrzegłem przez lornetkę 12x56 przypadkiem, gdy rutynowo "patrolowałem" zachód nisko nad horyzontem. Potem gołym okiem też go było widać, gdy się już wiedziało, gdzie patrzeć.

Zaś wczoraj, w 3-4 dniu cyklu, pięknie było widać  Morza Humboldta na górnym, północnym ramieniu sierpa. Nieco wgłębiona i gładka wewnątrz misa mieściła się dokładnie w szerokości sierpa. Widać było nawet dwa pasy gór na lewym (zachodnim), bliższym skraju morza i jakieś wzniesienie w środku, na wschodnim skraju tarczy. Popatrzyłem wpierw przez Vortexa 15x56, następnie zainstalowałem Miyauchi 77 mm i powiększenia 20x a potem 32x.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Radość o poranku 

Ursynów 6.15. Jeszcze ciemno. Pierwszy wdech chłodu po wyjściu z domu jak zawsze rozkoszny. Świecą sznury pomarańczowych latarń wzdłuż ulicy. Na niebie też coś świeci. Gdy żwawo ruszam na zachód, rozpoznaję przed sobą Syriusza, potem jaśniejsze z gwiazd Oriona, Woźnicy i Bliźniąt. Miasto ? nie miasto, ale gwiazdy wciąż są. Szkoda, że tak rzadko.

W Centrum niebo już granatowe. Syriusz jeszcze widoczny gdzieś między wieżowcami. Wysoko na południu widać wąski sierp IV kwadry. Wraz z blaskiem poranku rozświetla perłowo szyby budynków Intraco i hotelu Mariott. Sierp wędruje za mną wzdłuż Alej Jerozolimskich ponad liną dachów zabytkowych kamienic z hotelem Polonia na czele. Ładne to jest. Wieżowce z poczciwym PKiN-em na czele dziś na tle granatu, nie jak ostatnio w niskich chmurach.

Nurkuję do podziemi Dworca Centralnego. Gdy wysiądę na Szczęśliwicach z nowych szwajcarskich wagoników WuKaDki, niebo będzie już jasne. Sierpowaty Księżyc ciągle  jednak kontrastuje z nieboskłonem. Mijam złotobrązowe sylwetki starych dębów o czarnych pniach i konarach. Czerwone dzikie wino oplata przeszklone ściany biurowców.

Czy Warszawa nie potrafi być piękna?

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Kto dziś "nad ranem" wstał, ten miał szansę oglądać piękną lornetkową koniunkcję Księżyca i Jowisza otoczonego swoimi satelitami. Świetny efekt dodały liczne w kadrze okoliczne gwiazdy, dobrze widoczne dzięki słabo już świecącemu Muńkowi. Akurat trafiłem na dziurę w chmurach/mgle :) Zacny widok.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, robert_sz napisał:

Kto dziś "nad ranem" wstał, ten miał szansę oglądać piękną lornetkową koniunkcję Księżyca i Jowisza otoczonego swoimi satelitami. .... Zacny widok.

Ja - tak szczegółowo nie, ale widok rzeczywiście przedni :)http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/158-fotki-księżyca/&page=36#comment-149133

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)