Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Janko

Księżyc nad Warszawą

100 postów w tym temacie

Superpełnia niewiele po godz. 16 nad dachami Ursynowa. Wielki, przymglony glob wiszący tuż nad blokami, widziany podczas powrotu z pracy Blanco

Później, wysoko na nieboskłonie nie robił już takiego wrażenia.

A dzisiaj marznąca mżawka i zmierzch od rana.

Ja też widziałem , w osi Trasy Siekierkowskiej, przecięty smugą chmury- super widoczek, kolorek złoty też dodawał uroku.

1 osoba lubi to

Ja o 6:50 - piękna, wyraźna mimo niskiego położenia na północnym-zachodzie tarcza nad usteckim portem :)

1 osoba lubi to

Ups. Z parczewskiej, konotopowo-piwonijnej łącznorzeczy majestatycznie prezentował się wczoraj w godzinach 18 - 21, subtelnie przyćmiony delikatnym welonem chmur. Dodatkową atrakcją było szerokie halo, którego nawet "big fish eye" nie byłoby w stanie sportretować. Piękny, wyraźny okrąg na niebie potęgował cudowny klimat mroźnego wieczoru. .... i nawet nie poczułem, że jestem lżejszy. Poziom rzeki przekroczył magiczną barierę i "zalał" mi palenisko, które służyło mi do przygotowania posiłków. Tak więc z kiełbasek przysłowiowe nici. Została tylko kaszka manna...

1 osoba lubi to

Parczewski poranek. Pobudka. Szybka toaleta, smycz w rękę i na codzienny spacerek z moim czworonożnym pupilem. Nieśmiało, wciąż nie do końca przebudzony wychodzę na dwór. Mroźno, delikatna mgła. Wciągam haust świeżego powietrza i stwierdzam, że jest jakby za jasno. Podnoszę głowę do góry, błądzę, spontanicznie szukając źródła tego pojaśnienia. Okoliczne bloki skutecznie przesłaniają mi niebo. Przechodzę dalej, w poszukiwaniu korzystniejszej lokalizacji. I raptem pojawia się główny winowajca. Księżyc. Świeci jak rasowy samochodowy reflektor. Majestatycznie, niczym magiczna latarnia rozświetla budzące się do życia moje małe, jeszcze senne miasteczko. Jest 5.50. Wchodzę do parku. Oczy zdają się widzieć coraz więcej. Adoptują się do coraz subtelniejszej, ale jeszcze wciąż intensywnej ciemności. Księżyc wisi majestatycznie na nieboskłonie. Towarzyszą mu wyraźnie widoczne Kastor i Polluks, czuwający nad świetlistym globem Procjon oraz jasne gwiazdy chylącego się do snu majestatycznego Oriona. Kieruję wzrok na południe. Zauważam Jowisza puszczającego oko do niebiańskiej towarzyszki Spiki. Gwiezdna, poranna randka gazowego olbrzyma z zodiakalną Panną powoduje uśmiech na mej twarzy. Te kosmiczne umizgi, na tle pojawiającej się subtelnej łuny na południowo - wschodniej stronie widnokręgu, są nader urokliwe. Zazdrosne Słońce budzi się do życia umniejszając wzajemne zaloty planety z niewinną , jednak bardziej potężną pannicą. Ale główny bohater trzyma się dzielnie, mimo swej niechybnej drodze ku zachodowi. Wracam ze spaceru do domu. Zostawiam Homera. Szybkie śniadanie i do pracy. W krótkiej wędrówce towarzyszy mi już tylko Księżyc i Jowisz. Spika odpłynęła najwyraźniej do innego gwiezdnego absztyfikanta. Staje dzień. Dzień jak każdy inny, ale dla mnie niekoniecznie. Subtelnie zarysowany gwiezdny taniec maluje go bardziej pięknie, mistycznie. Grudniowe poranki w sprzyjających okolicznościach są inne, bardziej romantyczne, wbrew wskazaniom termometrów, wyjątkowo ciepłe. Tylko czy to jeszcze ktoś, oprócz mnie zauważa...?

PS. Godzina 8.12. Łamiące horyzont Słońce i układający się do snu Księżyc. Maestria. Nostalgia. Ckliwość. Czyż nie...?
PS II. Zdjęcia z "ręki"

PC166418.JPGPC166420.JPGPC166424.JPG

5 osób lubią to

Świat podksiężycowy

Dochodzi czwarta po południu. Jeszcze jest  widno. Wychodzę z pracy i żwawo idę do przystanku kolejki WKD. Przystanek nazywa się Reduta. Tuż obok znajduje się kamień-pomnik upamiętniający obronę sławnej Reduty Ordona.

Z peronu wzrok przyciąga wielki, różowożółty Księżyc zawieszony pomiędzy słupami i przewodami trakcyjnymi kolejki. Widać go w przymglonym powietrzu tuż nad odległym i jakimś drobnym Pałacem Kultury. Widok fascynujący, lecz nie do sfotografowania. Więc tylko spaceruję szukając najlepszego miejsca obserwacji. Nadjeżdżają nowe, szwajcarskie wagoniki Wukadki.

Z Centrum widok odmienny. Księżyc, wciąż delikatnie zabarwiony wisi ponad rotundą PKO i sąsiadującym biurowcem. Gdy w 1979 r. podczas podobnie silnych mrozów doszło tam do tragicznego wybuchu gazu, pracownicy z sąsiednich budynków uciekli w panice. Pozostał tylko jeden – pilnując miejsc pracy i dokumentów. Był to człowiek nie znający trwogi. Gdy w 1944 r. hitlerowcy wygnali ludność i burzyli Warszawę, on przetrwał samotnie w ruinach. Po wyzwoleniu, znając każdy zakątek, uczestniczył w poszukiwaniach zabitych oraz nielicznych ocalałych z zagłady „Robinsonów” . Rozminowywał i odgruzowywał miasto.

Nigdy nie zdyskontował swoich zasług. Żył skromnie, pomagając innym i zmarł przedwcześnie. Już pośmiertnie, nie uniknął pomówienia przez pupilków nowej władzy. Chwała Ci, dzielny człowieku!

Gdy wieczorem na Ursynowie wychodzę z siłowni, Księżyc wspiął się już wysoko. Powietrze jest czyste, zrywający się wiatr rozgonił resztki brudu. Oddycham pełną piersią i spoglądam na nieboskłon. Świat nadksiężycowy jednak istnieje. My, astroamatorzy obcujemy z Jasną Stroną Mocy.

W weekend odwiedzi mnie syn z wnukiem. Więc jednak Ciemna Strona przegrała. Dobre geny nie rozpłynęły się w pustce. Oby już nigdy nie musiały dowodzić swojej jakości.

3 osoby lubią to

Dziś Księżyc nad Ursynowem wzeszedł różowy. Idealny krążek stopień nad odległym wschodnim horyzontem. Widzę go pisząc te słowa. Mało jest rzeczy piękniejszych na świecie.

2 osoby lubią to

12 godzin temu, Janko napisał:

Dziś Księżyc nad Ursynowem wzeszedł różowy. Idealny krążek stopień nad odległym wschodnim horyzontem. Widzę go pisząc te słowa. Mało jest rzeczy piękniejszych na świecie.

Księżyc rzeczywiście był ładny, ja popatrzyłem także na zachód i dostrzegłem dwa czerwone obiekty które chaotycznie (góra-dół, lewo-prawo) przemieszczały się w okolicy Kopy Cwila. Ciekawe co to było.

Ostatnia pełnia na Bemowie :)

18839349_1525710080782981_7567285456612530261_n.jpg

4 osoby lubią to

A to jeszcze jedno z 2 czerwca :) Bemowo

moon.jpg

1 osoba lubi to