Skocz do zawartości

Astronomowie amatorzy pomagają w odkrywaniu nowych planet.


Kahir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

Wczoraj przysiadłem do tłumaczenia Newsa ze strony Sky&Telescope. Nie wiedziałem prawdę mówiąc, że inicjatywa, o której traktuje artykuł została podjęta. Wybaczcie, że wczoraj nie wrzuciłem na stronę, ale praca nie pozwoliła.

zapraszam do czytania:)

http://astronews.cba.pl/index.php/amatorzy-pomagaja-znajdowac-systemy-wieloplanetarne/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, temat ciekawy ale nie widzę w treści posta jego rozwinięcia...Nawet fragmentu tekstu  :(

Słaby sposób na reklamę  ;)

Niedługo strach będzie zabrać jakikolwiek głos na forum w temacie którego to forum dotyczy. Będzię za to można rozmawiać o koszulkach, identyfilkatorach i świetnych odcinkach Kiepskich.

Kolego spasuj z taką krytyką. Jeżeli nie masz nic do powiedzenia to po prostu nic nie mów.

Kahir, artykuł bardzo ciekawy i nie brakuje mi żadnego wstępu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za słowo otuchy ;)

Nie zamierzałem tu niczego reklamować, jedynie udostępnić treść, którą uważam za ciekawą i mogłaby zainteresować kogoś jeszcze.

Pozdrawiam

No i prawidłowo. ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo strach będzie zabrać jakikolwiek głos na forum w temacie którego to forum dotyczy. Będzię za to można rozmawiać o koszulkach, identyfilkatorach i świetnych odcinkach Kiepskich.

Kolego spasuj z taką krytyką. Jeżeli nie masz nic do powiedzenia to po prostu nic nie mów.

Kahir, artykuł bardzo ciekawy i nie brakuje mi żadnego wstępu.

No i prawidłowo. ;)

zaraz zaraz, panowie- to co, za chwilę na forach będziemy porozumiewać się tylko linkami?

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie wiedziałem, że jest jakiś specjaly regulamin publikowania postów na forum i obowiązek dodawania zawartości odnośnika...

Dzięki innym zainteresowanym, którzy rzeczywiście znaleźli czas i nie widzieli problemu w tym, żeby kliknąć na link, wypowiedzieć się na temat treści pod nim zawartej zamierzam dalej poszukiwać, tłumaczyć i udostępniać informacje w taki sposób jaki wydaje mi się odpowiedni. Nie masz czasu, ochoty czy czego tam jeszcze potrzeba - nie zmuszam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak podyskutujmy na temat artykułu.

Nie wiedziałem, że amatorskie teleskopy o zwierciadle od 25 cm są w stanie zarejestrować zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego to znaczy bezpośredniego odkrywania odległych planet.

Mojemu setupowi astrofotograficznemu trochę na razie brakuje ale w przyszłości można spróbować swoich sił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz zaraz, panowie- to co, za chwilę na forach będziemy porozumiewać się tylko linkami?

Dokładnie! Wchodzę w ciekawy temat i kompletnie nic o nim nie wiem dopóki nie wejdę w link  :o

Znalazłem ten sam temat na 3 różnych forach i na żadnym nie pojawiło się choćby zdanie o tych planetach  ::)

Niedługo strach będzie zabrać jakikolwiek głos na forum w temacie którego to forum dotyczy.

Ale jaki problem? Strach? Można napisać gdzie indziej i tylko rzucić linkiem  8)

Kolego spasuj z taką krytyką. Jeżeli nie masz nic do powiedzenia to po prostu nic nie mów.

Nie mam nic do powiedzenia w temacie gdzie jest właściwie sam tytuł  + mały szantażyk "jak nie wejdziesz na stronkę to nic się nie dowiesz" ??? 

Dlatego właśnie doceniam pracę Pawła Barana, który codziennie zadaje sobie trud żeby właśnie tutaj w jednym miejscu były ciekawe informacje i nie trzeba skakać po różnych stronach, przecież mógłby rzucać samymi linkami...

Tak w ogóle to wszedłem w link, poczytałem i sam artykuł interesujący, ale forum to nie linkownia i zakładając temat nie zaszkodzi wrzucić nawet 2-3 zdania o czym to jest, jakiś punkt zaczepienia...

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo.

Prawdę mówiąc mam dość. Chciałem dać coś od siebie ale nie pasuje. Podaruję sobie jednak jakiekolwiek dalsze próby i skupię się na pisaniu na stronie.  Nie mam ochoty przeklejać tekstu z jednej strony na drugą bo i niby czemu to miałoby służyć? Nie widzę również powodu dla, którego mam być łajany za swoją pracę i chęć podzielenia się tym z ludźmi. Więc raczej wrócę do trybu "gościa" na forum.

Wieczne grono malkontentów niech sobie siedzi i narzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę przesadzasz, w moim przypadku chodzi o to, że przeglądałem forum na telefonie w szkole, jak zresztą jak teraz. I gdy zobaczyłem sam link praktycznie nie wiedząc o co chodzi, zapomniałem o nim (w telefonie nie mam możliwości otwierania linkow). Po powrocie do domu już na komputerze trafiłem znowu do tego wątku, przypadkowo. Wszedłem bez przekonania, a tam SUPER artykuł. I uważam że gdybyś wkleil chociaż ze dwa zdania to dużo więcej osób by przeczytało, bo warto. I chyba powinno Ci zależec aby jak najwięcej osób przeczytało ten artykuł żeby Twoja praca nie poszła na marne ;) Ja doceniam Twoja pracę i poświęcony czas, Peather wydaje mi się że też, więc nie rezygnuj z tego, co robisz dobrze. Tyle ode mnie, pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze doczytałem to jest to raczej projekt dla obserwatorów na południowej półkuli (max szerokość geogr. < 30 stopni N). Sezon obserwacyjny dotyczy okresu maj-wrzesień. I konieczy jest sprzęt do robienia dokładnej fotometrii obiektów o jasności rzędu 14-17magnitudo. Niestety nie mam zdalnie sterowanego obserwatorium na półkuli południowej albo chociaż we Włoszech, czy Izraelu. Ciekawy projekt, ale poza moim zasięgiem ... :(

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze doczytałem to jest to raczej projekt dla obserwatorów na południowej półkuli (max szerokość geogr. < 30 stopni N). Sezon obserwacyjny dotyczy okresu maj-wrzesień. I konieczy jest sprzęt do robienia dokładnej fotometrii obiektów o jasności rzędu 14-17magnitudo. Niestety nie mam zdalnie sterowanego obserwatorium na półkuli południowej albo chociaż we Włoszech, czy Izraelu. Ciekawy projekt, ale poza moim zasięgiem ... :(

Tak, ten projekt dotyczy południowej półkuli i nie jest dostępny dla obserwatorów z Polski. W przyszłości pewnie powstanie projekt wyszukiwania planet i na północnej półkuli.

A sprzęt ? Teraz większe apretury i mocniejsze montaże są dosyć drogie ale za kilka lat będą w naszym zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten projekt dotyczy południowej półkuli i nie jest dostępny dla obserwatorów z Polski. W przyszłości pewnie powstanie projekt wyszukiwania planet i na północnej półkuli.

A sprzęt ? Teraz większe apretury i mocniejsze montaże są dosyć drogie ale za kilka lat będą w naszym zasięgu.

Gdybym nawet zorganizował sprzęt do obserwacji fotometrycznych w Polsce obiektów rzędu 15 mag. to i tak jest problem z brakiem na półkuli pólnocnej teleskopów profesjonalnych w ramach projektów  O G L E  czy M O A. To zawodowcy dają sygnał, że gdzieś tam na niebie rozpoczyna się jakieś większe mikrosoczewkowanie i wszyscy powinni skierować teleskopy. Nie wiem, czy na półkuli północnej odpowiednik OGLE/MOA powstanie w najbliższym czasie?

W ramach tego projektu zjawiska mikrosoczewkowania są obserwowane w okolicach centrum naszej Galaktyki w okresie maj-wrzesień. Gdyby znalazł się teleskop profesjonalny na półkuli północnej (lub na orbicie?) o podobnym przeznaczeniu

to wtedy zjawiska mikrosoczewkowania można by obserwować przez cały rok w okolicach centrum Drogi Mlecznej  ...

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie czy w razie alertu obserwatoria łączą się między sobą za pomocą Internetu czy sieci GSM?

Na stronie projektu MicroFUN  podano, że  When a lensing event looks promising for followup, an alert is sent to all MicroFUN members with instructions to observe the target during the coming nights.

Z tego prawdopodobnie wynika, że dostajesz maila co masz obserwować danej nocy. Robisz fotki CCD, które wrzucasz na serwery w Ohio w siedzibie MicroFUN. Oni w ujednolicony sposób opracowują obserwacje (fotometria PSF, minimum 5 gwiazd odniesienia). A potem szukasz swojego nazwiska w nagłówkach publikacji czołowych czasopism astrofizycznych ApJ, AJ ... :)

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że całe zjawisko soczewkowania trwa na tyle krótko że mają obserwatoria w stylu Adama Jesiona i np wysyłają sobie alert przy pomocy sieci GSM jako bardziej nie zawodnej od Internetu a następnie teleskopy same dokonują obserwacji ;) Ale gdyby to wszystko trwało tak krótko to nie było by możliwości prowadzenia ciągłej obserwacji przez bodajże 6 teleskopów rozmieszczonych na całym świecie bo zwyczajnie nie trwało by ono tak długo ;)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że całe zjawisko soczewkowania trwa na tyle krótko że mają obserwatoria w stylu Adama Jesiona i np wysyłają sobie alert przy pomocy sieci GSM jako bardziej nie zawodnej od Internetu a następnie teleskopy same dokonują obserwacji ;) Ale gdyby to wszystko trwało tak krótko to nie było by możliwości prowadzenia ciągłej obserwacji przez bodajże 6 teleskopów rozmieszczonych na całym świecie bo zwyczajnie nie trwało by ono tak długo ;)

Na stronie MicroFUN znalazłem przykład zjawiska, które trwało nawet coś około 60 dni  - patrz link. Widać jak po kolei ten obiekt był obserwowany przez różne obserwatoria, ale najpierw to zjawisko zostało odkryte przez teleskop OGLE. Ponizej załączyłem rysunek z tego pdf-a (oś pozioma - dni JD, oś pionowa - jasność fotometryczna w barwie I). Obiekt osiągnął  jasność zaledwie 15 magnitudo w barwie I.

post-765-13769987974_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ochoty przeklejać tekstu z jednej strony na drugą bo i niby czemu to miałoby służyć?

Tak trudno skopiować np dwa zdania, żeby temat miał jakiś zarys?  :o

Co jeśli link stanie się nieaktywny? Sam piszesz na sąsiednim forum, że strona jest w budowie. Wtedy temat straci sens.

Nie widzę również powodu dla, którego mam być łajany za swoją pracę i chęć podzielenia się tym z ludźmi.

Wskaż miejsce, gdzie ktoś Cię "łajał" za Twoją pracę  ???

Chęć podzielenia się tym z ludźmi też godna pochwały, po to to robisz. Sposób do dopracowania ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym podlinkowanym przez Rybi'ego PDFie w zakładce Equipment można przeczytać o niespełna 14'to calowym SCT, ale montaż jest w pełni kontrolowany przez komputer. Jest to teleskop Nustrini w Obserwatorium w Auckland. Czyli rozumiem że parę teleskopów w jakiś automatyczny sposób przeczesuje zakątki Drogi Mlecznej a jeśli zauważą jakieś pojaśnienie (np. charakterystyczne dla zjawiska soczewkowego) to generowany jest jakiś tam raport. Na jego podstawie wysyłany jest mailowo alert do wszystkich członków i oni już ręcznie "focą" daną gwiazdkę, tak?

Inna sprawa że naprawdę zadziwiający jest fakt że wykorzystywane są już nawet 10" teleskopy. Gdyby tylko mieszkać gdzieś bardziej na południe...

A druga sprawa że mimo obejrzenia paru schematów nadal nie rozumiem w jaki sposób światło zostaje skupione przez pole grawitacyjne gwiazdy i jaki na to wpływ ma potencjalna egzoplaneta  ??? Może mi to ktoś w taki prosty sposób wytłumaczyć? Byłbym niezmiernie wdzięczny ;)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję choć nie jestem znawcą tematu mechanizm jest dość prosty, tak jak w przypadku każdego odziaływania grawitacyjnego.

W związku z tym, ze jesteśmy w stanie określić energię fotonów, można również określić ich masę. Zatem światło czy też fotony przemierzając przestrzeń w poblizu obiektów o dużej masie będą zakrzywiane.

przykład zaginania światła przez czarną dziurę.

192px-Black_hole_lensing_web.gif

nie wiem czy dokładnie o to Ci chodziło;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak apropos czasu trwania całego zjawiska, znalazłem w PDF`ie takie zdanie "Depending on factors such as the relative distances of the lens and the source,  it will take usually take 50-100 days for the source star to cross the Einstein ring." Jeśli dobrze rozumiem to w zależności od czynników takich jak odległość soczewki od tej gwiazdy źródłowej, "przejście" tej gwiazdy przez pierścień Einsteina zazwyczaj trwa od 50 do 100 dni. A ja myślałem że to trwa kilka godzin :)

750px-Einstein_Rings.jpg

Jeśli dobrze rozumiem, to pojawienie się egzoplanety w jakiś sposób zakłóca widoczną soczewkę, tak? Tylko że w takim razie ten pierścień Einsteina musiałby być widoczny przez cały czas, a coś mi się wydaje że te układy planetarne w jakiś sposób powodują powstanie tej soczewki. Czy możliwe jest, że gwiazda z egzoplanetą nie leży idealnie na linii z gwiazdą źródłową i nagłe pojawienie się planety właśnie idealnie na tej linii tworzy soczewkę? Spróbuję potem zrobić rysunek o co mi chodzi bo chyba nie potrafię tego wytłumaczyć :)

EDIT: tutaj można poczytać troszkę o tym pierścieniu Einsteina, ja na przykład wcześniej nie wiedziałem co to jest :)

EDIT2:

Zrobiłem animację jak ja to rozumiem. Gwiazda pomarańczowa to gwiazda z egzoplanetą, mała czerwona to gwiazda-źródło (source star) a zielona kulka krążąca po białej orbicie to egzoplaneta.

5b9b796b25e564e411955c03ba2cf214.gifgif make

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem to raczej na takiej zasadzie: Gwiazda tła jako bardziej oddalona jest "optycznie" wolniesza od układu mikrosoczewkującego, w efekcie czego podczas przechodzenia światła przez układ, który przesuwa się po niebie przed nią, następują dwa (lub kilka w zalezności od ilości planet) pojaśnienia, zamiast jednego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że parę teleskopów w jakiś automatyczny sposób przeczesuje zakątki Drogi Mlecznej a jeśli zauważą jakieś pojaśnienie (np. charakterystyczne dla zjawiska soczewkowego) to generowany jest jakiś tam raport. Na jego podstawie wysyłany jest mailowo alert do wszystkich członków i oni już ręcznie "focą" daną gwiazdkę, tak?

Na stronie MicroFUN jest informacja, że ich alerty są generowane na podstawie alertów OGLE i MOA. W wikipedii na temat OGLE podano, że w projekcie ...OGLE-IV tylko każdego roku rejestruje się 1500-2000 zjawisk mikrosoczewkowania. Około 2% z tych zjawisk wywoływana jest przez pojedyncze obiekty o masach planetarnych. ... I te nieliczne przypadki próbują przewidzieć astronomowie z MicroFUN.

 

Informacje na temat "systemu wczesnego ostrzegania" (EWS-Early Warning System) polskiego projektu OGLE można znaleźć tutaj. Po kliknięciu na rok (aktualnie można wybrać lata 1998-2012) strona www się wydłuża o listę zjawisk mikrosoczewkowania z danego roku. Aktualnie trwające zjawiska (tzn.obserwowane) są oznaczone czerwoną kropką, a szczególnie interesujące - żółtym wykrzyknikiem. Klikając na link z nazwą zjawiska można zobaczyć szczegółowe informacje o nim (w tym zdjęcie,fotometria).

W projekcie OGLE w fazie IV jedna "fotka" z teleskopu 1,3m w Las Campanas (Chile)  ma wielkość pola widzenia około 7 średnic Księżyca (odbiornik składa się z 32 matryc CCD zawierających 2048×4096 pikseli). Aktualnie każdej pogodnej nocy w okresie maj-wrzesień jest fotografowany obszar nieba w kierunku centrum Drogi Mlecznej w polach oznaczonych czerwoną kropką na poniższym rysunku. Następnie w ciągu godzin są mierzone jasności milionów gwiazd (58 pól oznaczonych czerwoną kropką --> 250 milionów gwiazd!!! Domniemywam, że jasności ich wszystkich są mierzone? Bo jest to "system czasu rzeczywistego" - angielska nazwa "EWS: Real Time Microlensing Detection System") i ewentualnie publikowane alerty dotyczące mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

EWS_current_v3.png

W Uraniach nr 4 i 5 z 2012r. są ciekawe artykuły o OGLE pisane przez astronomów zajmujacych się tym projektem.

Poprzez odnośnik w wikipedii znalazłem również trochę stary (2000r.), ale ciekawy wykład w języku polskim prof.Udalskiego na ten temat pod tym linkiem.

Alerty dotyczące mikrosoczewkowania grawitacyjnego publikuje również MOA (Microlensing Observations in Astrophysics). Jest to przedsięwzięcie japońsko-nowozelandzkie. Ich głównym teleskopem jest telsekop o średnicy zwierciadła 1,8m. Na stronie MOA jest ciekawa symulacja zjawiska mikrosoczewkowania, gdzie grawitację zastąpiono soczewkami z plexi, a światło gwiazdy/planety - kulą bilardową,  jak poniżej:

Fig3.jpg

Film 1(2MB) i film 2(1MB) pokazują obrazy wygenerowane przez pojedyńczą soczewkę, natomiast film 3(0,5MB) pokazuje obraz wygenerowany przez podwójną soczewkę. 

Inna sprawa że naprawdę zadziwiający jest fakt że wykorzystywane są już nawet 10" teleskopy. Gdyby tylko mieszkać gdzieś bardziej na południe...

Teleskopem o źrenicy wejściowej 10" uzbrojonym w CCD można sięgnąć gwiazd o jasności rzędu 15-16 magnitudo, czyli maksimum tych jaśniejszych zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

 

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)