Skocz do zawartości

Lornetka 10x50 potrafi!


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie znaleźć takie zestawienie - na razie dysponuje lornetką 10x50 i szukam co jest w moim zasięgu obserwacyjnym:)

 

 

Tutaj Masz najnowsze opracowanie Kolegi Wimmera :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3467-tabela-wimmera/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obserwujesz z ręki? Ja lornetkami z powiększeniem x8 i x10 widzę księżyce tylko ze statywu. Co prawda mam bardzo trzęsącą się rękę i lornetki z najniższej półki ale jednak ;)

Ja także obesrwacje z ręki, księzyce bez problemu widoczne- dokładnie trzy, a aby dojrzeć czwarty(lo) troszke musiałem sie nameczyć aby uspokoic obraz.

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Masz najnowsze opracowanie Kolegi Wimmera :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3467-tabela-wimmera/

Tak, mam juz od jakiegoś czasu Tabele Wimmera. 

Zresztą wszystkie poradniki mam zassane z działu "uczymy się nieba" - bądź co bądź to dział dla mnie jak znalazł:)

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj aura dopisała i zrobiłem listę 25 obiektów z tabeli Wimmera - 22 udało się zaliczyć.

Dodatkowo na koniec obserwacji korzystając z mapki nieba skierowałem lornetkę na M81 i lekkie zdziwienie, widzę dwie galaktyki.

A przy mojej ograniczonej wiedzy (nie wiedziałem że obok jest M82) kilka razy sprawdzam i napewno są dwie:) 

W domu sprawdzam w stellarium i faktycznie wyłapałem M81/82.

Co dziwne dysponuje narazie tylko lornetką 10x50 a w powyższej tabeli obiekty ponoć trudne do złapana dla początkującego.

W każdym razie trochę zmarzłem  ale obserwacje zaliczam do bardzo udanych:)

  • Like 2

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Wczoraj udało się dokonać pierwszych obserwacji. Kupione dwie lornetki - Celestron 15x70 oraz lidletka 10x50 (jest właśnie do kupienia, przynajmniej w okolicznym sklepie) pozwoliły dostrzec dwie gromady z krakowskiego, bardzo zanieczyszczonego światłem nieba.

Co się udało:

M44 - gromada w Raku, bardzo dobrze widoczna,

M13 - gromada Herkulesa, ledwo widoczna jako mgiełka.

Jowisza z czterema księżycami, które były wczoraj świetnie widoczne po jedej stronie gazowego olbrzyma :)

Szczególnie ta w Raku wygląda świetnie!

Już nie mogę się doczekać obserwacji spoza Krakowa. Kudłacze czekają na pogodę i czas, no i kolimację nowego Celestrona :-) Lidletka 10x50 super, jestem zaskoczony. Będzie na wyprawy górskie jak znalazł.

Pozdrawiam!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Panasmaras napisał:

Bądź ostrożny z tą lornetką i obserwami. Jak Cię wciągnie (szczególnie letnie niebo jest niebezpieczne!;)), to potem ciężko wyjść z uzależnienia... 

Za późno :D i to przez Was, dużo w tym zasługi autora tego tematu :-)

Wypatrzyliście coś ciekawego z Krakowa lub innego dużego miasta lornetką 10x50?

Widoczność była tak marna, że gwiazdozbioru Raka nie było widać gołym okiem, poza jedną gwiazdą jak się zerkało.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dorwałeś M13, to w tych samych warunkach na wieczornym i wczesnonocnym niebie w zasięgu będą także:
- Melotte 20, M34, Gromada Podwójna (NGC 884/869), NGC 1528 (Perseusz)
- M36, Kot z Cheshire (Woźnica)
- M35, Cr 89 (Bliźnięta)
- Melotte 111 (Warkocz Bereniki)
- M3 (Psy Gończe)

Po północy możesz też powalczyć z poniższymi: 
- M5 (Głowa Węża)
- M10 i M12, IC 4665, Melotte 186 (Wężownik)
- M39 (Łabędź) 
- Cr 399 "Wieszak" (Lisek)
- M92 (Herkules)

...oczywiście znacznie więcej wyłapiesz z dala od miasta. Niemniej, jakiś pakiet na rozbudzenie apetytu masz :) 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żadne uzależnienie, to wręcz nieuleczalna choroba i to zaraźliwe jest, a co najgorsze w tym to brak na to jakiegokolwiek antidotum. Stan pacjenta stale się pogarsza i brnie w coraz to wieksze i lepsze jakościowo "dolegliwości":))!!! Biada temu co się tego tknie!!! Pozdrawiam!!! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jutomi napisał:

Ale z drugiej strony należy mieć jasno sprecyzowany plan kolejnych zakupów "must have" na co najmniej 5 kwartałów do przodu. Geek

Oczywiście.

Precyzyjnie planując i szukając dobrej astronomicznej lornetki 10x50 kupiłem ..... 7x50 :) To był strzał w dziesiątkę.

Po jakim czasie, szukając czegoś jeszcze lepszego, sprzedałem ją, a następnie po kilku msc. odkupiłem.  Gdy już miałem 200% pewności (2x byłem pewny na 100%) że posiadana siódemka to jest to, zamieniłem na inną, ale też 7x50. Od tamtej pory nie planuję zmian w lornetkach do astro....

  • Like 1

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Qba napisał:

Od tamtej pory nie planuję zmian w lornetkach do astro....

Tak patrzę na Twoją stopkę i myślę, że zdecydowanie brakuje Ci minimum jednej lornetki z powiększeniami w przedziale 2x-6x oraz jednej w przedziale 12x-25x. To taki skromny plan na najbliższe dwa kwartały. :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jutomi napisał:

Tak patrzę na Twoją stopkę i myślę, że zdecydowanie brakuje Ci minimum jednej lornetki z powiększeniami w przedziale 2x-6x oraz jednej w przedziale 12x-25x. To taki skromny plan na najbliższe dwa kwartały. :))

Mała moc może być fajna-widziałem bino z telekonwerterów Nikona, niestety tylko w dzień.

Miałem 12x50 i 15x70, jeśli teraz miałbym brać coś na statyw to minimum 22x85. Wolę jednak obserwacje "z ręki"

  • Like 1

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)