Skocz do zawartości

Lornetka 10x50 potrafi!


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Hej,

Właśnie wróciłem z lornetkowych łowów. Siedzę w robocie w Niemczech (Rotenburg k/Bremy) i mam nocną zmianę. Skorzystałem z kilkugodzinnej dziury w chmurach i kilkugodzinnego luzu w pracy i oddaliwszy się nieco od potężnie rozświetlonej wiertni spojrzałem w niebo. Warto było! Powietrze super przejrzyste, wiatr rozgonił chmury i smog. Zasięg oceniłem (w najlepszych miejscach) na 6.4-6.5 mag, naprawdę przyzwoity. Właśnie, wiatr... Łeb chciało urwać, tak wiało! Lornetką trzymaną w rękach obserwować można, ale jakiekolwiek obserwacje teleskopem na statywie byłyby w takich warunkach utrapieniem, a dużej krowy na Dobsonie bałbym się nawet rozstawiać. Zdarzyło mi się raz, że osłona kratownicy mojej 13" zadziałała jak żagiel i teleskop wykopyrtał się na glebę, a raczej na śnieg. Obyło się bez szkód, tylko kolimacja do poprawy. Lekcję jednak zapamiętałem i wszystkim posiadaczom dużych Dobsonów radzę - uważajcie na wiatr.

Wracając do dzisiejszych obserwacji. Nie trwały długo, raptem czterdzieści minut. W tym czasie udało mi się z pamięci namierzyć i zidentyfikować ponad 20 obiektów DS, a przede wszystkim nacieszyć oko wspaniałymi widokami, jakie lornetka 10x50 pokazuje w Orionie, Wielkim Psie, Jednorożcu, Rufie, Bliźniętach, Raku... Bardzo przyjemnie było przeczesywać tamte okolice, cieszyć wzrok licznymi zgrupowaniami gwiazd nie przejmując się, czy i jak się nazywają. Przypomniało mi się, jak będąc jeszcze licealistą (1997-1998 rok) korzystałem z niemal każdej pogodnej, zimowej nocy ucząc się nieba najpierw gołym okiem, a później lornetką BPC 20x60. Ciągle mam w dzienniku obserwacyjnym szkic Oriona i Wielkiego Psa, jaki wykonałem długopisem (sic!) któregoś marcowego wieczora, siedząc na małym taboreciku, zeszyt rozłożony na większym taborecie, latarka z kawałkiem czerwonej szmaty wepchniętym za szkiełko w lewej ręce, długopis w prawej. Wtedy mieszkając kilkanaście kilometrów od Jasła na Podkarpaciu można było cieszyć się naprawdę ciemnymi nocami. Dziś to już nie to samo...

A namierzone z pamięci i zidentyfikowane obiekty z dzisiejszych obserwacji to:

UMa - M81, M82

Per/Cas - NGC 869, NGC 884, Stock 2

Aur - M36, M37, M38, NGC 1893

Tau - Hiady, M45, NGC 1647, NGC 1807, NGC 1817, M1 - Tak, tak - malutką Mgławicę Krab widać w lornetce 10x50, choć łatwo nie jest :-)

Gem - M35, NGC 2158

Ori - M42, M43, Mgławica Płomień (kilka razy mignęła tam, gdzie powinna. Bardzo trudna w lornetce 10x50, ale zaliczona na 100%)

CMa - M41, Collinder 121

Cnc - M44, M67

Mon - NGC 2244

Pup - M46, M47, M93

Hya - M48

W sumie 17 eMek i 9 nie-eMek. Najpiękniejsze były zdecydowanie M42/43 (świetnie widoczny kształt mgławicy, aż chciało się, by była większa...), M41 (gęsta, rozbita na pojedyncze gwiazdki) i M35 z towarzyszką NGC 2158, otoczone mnóstwem gwiazd tła. Wydawało mi się też, że widzę M79 w Zającu, ale tylko się wydawało, nie mogę potwierdzić. Kulka świeci dość nisko i przejrzystość powietrza w tym miejscu pozostawiała sporo do życzenia.

Lubię takie obserwacje. Spontaniczne, nieplanowane, krótkie. Można nacieszyć oko i przypomnieć sobie, jak wygląda zimowe niebo, w ogóle - niebo - po kilku tygodniach ciągłej niepogody.

Mam taką cichą nadzieję, że w 2013 roku każdego miesiąca "zaliczę" choćby jedną nockę obserwacyjną. Póki co udaje się - w styczniu obserwowałem w Nowy Rok i teraz w lutym. Wam - młodym wilczkom - wydaje się, że kilkanaście nocy w roku to kiepściutko. Sam kiedyś taki byłem, w 1997 roku zaliczyłem 70 sesji :-) Ano, korzystajcie, póki możecie. Kiedyś przekonacie się, że dla żonatego, dzieciatego i pracującego miłośnika astronomii kilkanaście nocy obserwacyjnych w roku to już sukces :-)

Czystego nieba!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

No pewnie, że potrafi... ;)

Tylko nie każdy potrafi to docenić.

Co do teleskopów o ażurowej konstrukcji i wiatru... tego typu teleskopy zawsze kojażyły mi się z tym:

z6924586X.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha. Znowu Ci się udało  :D

Zimowe niebo znam głównie z lornetki 10x50. Przy mrozach nie zawsze chce się wyciągać teleskop i lornetka jest jak znalazł na krótki wypad.

Musiałeś mieć niezłą przejrzystość powietrza skoro widziałeś Płomień (zasięg gwiazdowy a przejrzystość to jednak dwie nieco odmienne sprawy).

Co do kratownic na wietrze, to rzeczywiście działają jak żagiel. W takich warunkach trzeba szukać ustronnego miejsca za krzaczorami albo zrezygnować z osłony co bywa nieco ryzykowne  ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, Paweł, że tak Ci się udało. Lornetka zawsze powinna być pod ręką. Wykorzystać da się nawet kwadrans - pół godziny, byle znać niebo. Zabieram lornetki na wszystkie wyjazdy urlopowe i nieraz trafiałem na super warunki. Małe szkła w czystym, podgórskim powietrzu potrafią pokazać więcej, niż gigant w centralnej Polsce. Niestety są tacy, którzy wolą zamknąć oczy niż przyznać, że lornetka to świetny sprzęt astronomiczny.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka super sprawa w takich warunkach pogodowych jakie mamy od kilku miesięcy, jak napisał Janko - zawsze powinna być pod ręką.

Dzięki niej przez parę chwil stycznia mogłem podziwiać na żywca południowo zachodnie niebo z Jupiterkiem w roli głównej  :)

Również wczoraj około 21.30 nagle zrobiło się czysto na południu  :o - chwila po Orionie, Plejadach i nagle deszcz  >:( - do domu, a za chwilę czysto na północy  :o

Pierwszy raz w tym roku ,,na żywca" Mała i Wielka Niedźwiedzica oraz Kasjopea ucieszyła moje oko, mało brakowało, a była by i Andromeda - nawet z refraktorkiem nie było szans na rozstawienie, a tak ZALICZONE - akumulatory podładowane  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post tutaj, więc witam wszystkich serdecznie!

Oczywiście to wcale nie oznacza, że jestem tu po raz pierwszy  ;)

Podłączam się pod temat, bo jakiś miesiąc temu zakupiłem okazyjnie Bressera 10x50 (tę tzw. "Lidletkę"). Niestety kupiłem go w ciemno na Alledrogo, więc musiałem uwierzyć na słowo, że jest "tip-top". Cały styczeń czekałem na dobrą pogodę (wiadomo, nie ma to jak przetestować na gwiazdkach). No i wreszcie wczoraj się udało - około 21:30 (na jakieś 20 minut) pojawiły się łaskawie "dziury w chmurach". Przeszkadzały mi trochę pobliskie lampy uliczne, ale te parę chwil wystarczyło bym odetchnął z ulgą - trafił mi się dobry egzemplarz.

Gwiazdki - punkciki. Rewelacja. Na pierwszy ogień poszły Plejady. Tutaj oczywiście musiało paść niecenzuralne słowo, jako że patrzyłem na nie pierwszy raz przez Lidletę  :) Jak na tak kiepskie warunki widok zwalał z nóg. Widać było tylko większe gwiazdy (niebiesko-fioletowe). Ciekawe jak będzie pod ciemniejszym niebem! Potem popatrzyłem chwilę na M42 - mgiełka wyraźna, całkiem nieźle. Na koniec Jowisz. Widoczny kształt tarczy. Księżyców nie dostrzegłem, chyba jednak zbyt jasne niebo pod moim blokiem. Minęło kilka sekund i znów napłynęły chmurzyska.

No cóż, mogę tylko dodać, że potwierdziły się słowa wielu Doświadczonych Kolegów Astromaniaków. Naprawdę na początek wystarczy lornetka. Teleskopu chyba nawet nie zdążyłbym rozstawić! W ogóle to zastanawiam się, czy jest sens (w moim przypadku) kupować teleskop do obserwacji podczas kilku urlopowych nocy... Ale wiem, czym to się skończy - choroba już zaczyna się rozwijać  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Dzięki za miłe słowa.

Dobrze, że w ostatniej chwili - pakując się do roboty - przypomniałem sobie, by zabrać lornetkę. Wedle zasady "a nuż się przyda". No i przydała się  :D

Mój model to budżetowy Nikon Action VII 10x50 CF.

A wracając do pogody - jakieś 2 godziny po tym, jak skończyłem pisać tę mini-relację, zmieniła się diametralnie. Zaczęło jeszcze mocniej wiać, zacinać deszczem, później śniegiem. I to akurat wtedy, gdy załoga wyciągnęła wreszcie świder z 4100m (wyciągali prawie 9 godzin) i trzeba było pracować na zewnątrz, by nadzorować wymianę naszego sprzętu. Pogoda jak na norweskiej platformie na Morzu Barentsa, a nie w spokojnej zazwyczaj Dolnej Saksonii... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mój model to budżetowy Nikon Action VII 10x50 CF....

Z lornetką jak z rowerem - najważniejsza jest jednostka napędowa  :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe szkła w czystym, podgórskim powietrzu potrafią pokazać więcej, niż gigant w centralnej Polsce.

Swiete slowa  ;D

Nigdy nie zapomne zlotu w Jodlowie przed wielu laty kiedy to uzbrojony w malenka lornetke 8x40 doznawalem olsnienia ja wiele mozna zobaczyc przez tak niewielki aperturowo sprzet.  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chciałbym przekonać się, co potrafi mój nowy nabytek... dosłownie przebieram nogami.

Póki co miałem okazję jedynie pogapić się w dzień na gile. Czerwień ich brzuchów pokazuje znakomicie, ciekawe jak będzie z czerwienią gwiazd. ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i dla mnie niebiosa były łaskawe a jednocześnie słyszałem pusty śmiech losu. Powstała dziura w chmurach. Szybko zerknąłem na sat24, wystawienie teleskopu do chłodzenia. Niestety po jakiś 30 min. zrozumiałem że nie będzie mi dane obserwować gdyż dziura szybko zanikała. Chwyciłem więc lidletkę i pędem nad jezioro gdzie mam nieco mniej zaświetlenia.

Zasięg na początku ok. 5.7mag a po 45min nędzne 4mag. Mimo słabego zasięgu przejrzystość była bardzo dobra.

Udało mi się wychwycić: M45, Jowisza (jakiś dziwnie duży jak na lornetkę), M38 i pobliską NGC1907, M36, M37 (Salt and Pepper), M35, NGC2244, clou programu czyli M42 (piękna, rozłożysta, wyraźnie ciągnąca się na zachód), no i M41 na zakończenie.

Wspaniale było choć chwilę postać pod rozgwieżdżonym niebem i podziwiać wszystkie te cuda :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj też się do mnie los uśmiechnął i udało mi się przeprowadzić 30 minutowe obserwacje. Teleskopu nie było sensu ruszać na takie obserwy, więc też pobuszowałem trochę po niebie swoją lornetką. Były to moje pierwsze obserwacje od grudnia  >:(, pogoda tej zimy mnie nie rozpieszcza.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc niespodzieqwanie Jowisza w dziurze między chmurami też wieczorem wypadłem na balkon.  Zdążyłem zobaczyć tylko Hiady i Wielką Mgławicę (gdzie ona tam wielka w mieście, jednak jest). Chmury zasłoniły wszystko w ciągu paru minut.

Było to możliwe tylko dlatego, że moje lornetki czuwają na krześle obok balkonu  :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ja też wczoraj spędziłem godzinkę na balkonie :)

Padła większość standardów zimowych w 10x50, 15x70 i 16x80. Ale to zbyt krótko i za mało żeby zabić depresję braku obserwacji przez ostatnie 3 miesiące.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również i ja miałem troszkę pogody. Z początku zasięg nie przekraczał 3,5 mag ale potem na 40 min było ok. 5-5,2mag.

Więc lornetka w dłoń, zarzuciłem kurtkę. Wystawiłem żuraw i podziwiałem. Szczerze nie spodziewałem się że tyle widać w tych warunkach w mgławicy Oriona. Próbowałem też M81 i M82 ale nie jestem pewien czy widziałem.  Bardzo ładny Jowisz z 4 księżycami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj również ja miałem okazję zobaczyć kilka klasyków. Obserwowałem (o zgrozo) przez okno, lecz alternatywy niestety nie było. Lepsze to niż nic. Lornetka, której użyłem to niezatapialna Tento 10x50.

Wyłapałem: M35 (Gem); M36, M37, M38 (Aur); M41 (CMa). Wspaniale prezentował się Żłóbek - M44 (Cnc). Jako, że było koło 22:00 spojrzałem również na rozległą Gromadę Coma - Mel 111 (Com). Na deser rzuciłem okiem na Plejady i Hiady (Tau) oraz na Mizara i Alkora (UMa). Niestety z powodu lokalizacji nie mogłem upolować obiektów w mieczu Oriona.

Reasumując obserwacje uważam za udane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Oj musze przyznać, że potrafi właśnie zaobserwowałem piękną mgławice Oriona M42 tak mi się wydaje, że to to  ale widok super. Dopiero się uczę ale tak wychodzi mi z mapki, że to była mgławica M42. Obserwacje lornetką DO 10x56. Może ktoś powiedzieć jaki to zasięg mag ? i czy to mogła być mgławica M42?

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ,,to" widziałeś - to tak  :) W Twojej lornetce jest to prosta sprawa  ;)

post-587-137699882661_thumb.png

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak "TO" widziałem, te trzy gwiazdy też w gwiazdozbiorze oriona :) nie wiedziałem, że takie fajne widoki przez lornetkę można zobaczyć. Teraz siedziałem sobie i albo sobie wmawiam albo widziałem księżyce Saturna. Piękna dziś noc idę dalej szukać i podziwiać.

Pozdrawiam

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Zassajcie" sobie plik PDF, który zamieszczam jako załącznik.

Macie w nim obiekty, które w większości ,,oblukacie" przy pomocy 10x50.

Miłych doznań wizualnych życzę  8)

12906_.pdf

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obserwujesz z ręki? Ja lornetkami z powiększeniem x8 i x10 widzę księżyce tylko ze statywu. Co prawda mam bardzo trzęsącą się rękę i lornetki z najniższej półki ale jednak ;)

Bardzo pomaga leżak lub fotelik z opuszczanym oparciem i poręczami pod łokcie .

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

,,Zassajcie" sobie plik PDF, który zamieszczam jako załącznik.

Macie w nim obiekty, które w większości ,,oblukacie" przy pomocy 10x50.

Miłych doznań wizualnych życzę  8)

 

Fajnie znaleźć takie zestawienie - narazie dysponuje lornetką 10x50 i szukam co jest w moim zasięgu obserwacyjnym:)

 

Parę dni temu pogoda pozwoliła polukać i z pamieci zdołałem wyszukac M42,M43,M31,Hiady,Plejady,NGC 869,884, Jowisz+księzyce(udało się wszystkie 4) oraz M44 - wyłapane przpadkiem podczas przeglądu(musiałem sprawdzić cóż to udało mi się znaleźć - teraz już nie zapomne co to i gdzie szukać :)

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)