Skocz do zawartości

Transmisja okularów


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

Tyle się słyszy: a okular X ma lepszą transmisję niż Y itd itd. Teraz to zmierzono :)

Koledzy z www.cloudynights.com wykonali trochę pracy laboratoryjnej i udostępnili pomiary dla kilku popularnych szkieł. Oto kilka przykładów:

Baader 36 mm Asphric 94,9 %

Baader 18 mm Ortho I 96,3 %

Baader 7 mm Ortho 95.8 %

TV Ethos 17 mm  92.4 %

TV Nagler 13 mm I 87,6 %

No name Plössl 4 mm (MgF2) 86,5 %

Więcej na stronach:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/5502437/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

http://www.lsi.pt/Astronomia/EyepieceTransmissionSurvey.htm

-Pierwszym zaskoczeniem dla mnie jest słaba transmisja Naglera 13mm (podobną mają Meade UWA czy Celestrony Axiom LX). Stawiam na to, że to już nieco "leciwe" konstrukcje i ich powłoki odbiegają nieco od tych najnowszych projektów.

-Drugim zaskoczeniem jest wysoka transmisja Ortho Baadera, zbliżona do Zeiss Abbe i niewiele odstająca od ortho Pentaxa. Bo cenowo dzieli je raczej przepaść.

-A trzecim zaskoczeniem jest dla mnie wydajność nowoczesnych okularów takich jak Ethos (92,5%) czy Delos 96% ! gdzie 7 (8) soczewkowy okular osiąga wydajność zbliżoną do ortho Baadera. Niesamowite.

Podsumowaniem mogłoby być to:

    Good stuff...

    How about the ZAO-II?

Alvin,

At a guess , i would say 103% !!

Ian.

:D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu widzę się zebrałeś i wrzuciłeś te linki które Ci podałem na czacie  :P.

Też uśmiałem się z tej transmisji ZAO-II  ;D.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Pojawiły się wyniki pomiarów dla nowych ortho Baadera ( w porównaniu z ortho Kasai):

Kasai HC Ortho 12 mm, 97.8%

Baader Classic Ortho 10 mm, 97 %

Roznica poza percepja ludzkiego oka 8) , ale fajnie jest miec swiadomosc,ze posiada sie dobry okular  ;)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że nowe ortho od Baadera mają podobną transmisję jak stare wersje i są zadziwiająco tanie... cóż, produkt Chiński :D

I ponoć wcale nie są gorsze. Czytałem obszerną relację na SGL.  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)