Skocz do zawartości

VI Zlot - program


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym Was powiadomić, że prowadzę rozmowy z naszym "nowym sponsorem". Firma ta zadeklarowała chęć sponsorowania nagród  za 1, 2,3 miejsce. Póki nie ustalę  konkretów, szczegółów nie podam.  :P

Zlot zatem (mam nadzieję) uprzyjemnią (jak ostatnio) wykłady tematyczne przygotowane przez zlotowiczów w ramach konkursu! Proszę byście  zgłaszali tu swoje propozycję co do premiowanego nagrodami wykładu tematycznego. 

Do konkursu wliczymy także astronomiczny, otwarty pokaz multimedialny dla dzieciaków z gimnazjum który odbędzie się w piątek. Wiem że ostatnio była "osoba" która chciała się profesjonalnie tym zająć.  8)

Dla piątkowego  prelegenta (z zacięcia pedagoga  ;D)  przygotowałem osobną  nagrodę organizatora:  przepiękny kalendarz  "Mistrzowie Astrofotografii 2013" 8)

Dzieci może być więcej niż ostatnio, miałem telefon od innej wychowawczyni z innego miasta mającej chęć posłuchania - możemy się więc liczyć na kolejny autobus  z dzieciakami!

W związku z powyższym wystąpię po raz kolejny o honorowy patronat Burmistrza Drawna. W efekcie czego wyłączą n a czas zlotu  lampy w pobliżu ośrodka, gmina dofinansuje nam kolejny spływ po Korytnicy , który będzie stanowił element naszego zlotu. 

Na razie tyle...po konkretnych ustaniach z nowym sponsorem podam wysokość i rodzaj nagród dla prelegentów.

Zgłaszajcie swoje wykłady!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Gość MaciekM

Witam zlotowiczów!

W związku z tym, że zlot przypada na okolicę nowiu w marcu a w tym czasie na niebie będzie widoczna jasna kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), mam pewną propozycję. Otóż czy bylibyście chętni wykonywać w czasie zlotu obserwację komety dla Sekcji Obserwatorów Komet.

Przygotowałbym dla was mini poradnik obserwacji komet oraz wskazówki co do obserwacji tej konkretnej komety. Do tego przygotowałbym też mapki z położeniem komety w czasie trwania zlotu wraz z zaznaczonymi gwiazdami porównania.

To jak? Jesteście chętni? Obserwacje komet nie są trudne. ;)

Pozdrawiam!

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, przepraszam najmocniej za offtopa, ale mam pytanie. Czy osoba nie będąca na Zlocie też mogłaby otrzymać taki poradnik o obserwacji komet, mapki z gwiazdami porównania itp. i też przyłączyć się do akcji obserwacji komety tyle ze na swojej miejscowce? Jeszcze raz przepraszam za offtopa :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna inicjatywa, myślę że da się to wpasować w program! ufam że znajdzie się też kilka osób by wcielić  życie metodę badawczą Maćka!

Ja jestem za!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Maćku, przepraszam najmocniej za offtopa, ale mam pytanie. Czy osoba nie będąca na Zlocie też mogłaby otrzymać taki poradnik o obserwacji komet, mapki z gwiazdami porównania itp. i też przyłączyć się do akcji obserwacji komety tyle ze na swojej miejscowce? Jeszcze raz przepraszam za offtopa :)

Tranox - oczywiście. Planuję zrobić szerszą akcję obserwacyjną tej komety. być może nawet z jakimiś upominkami dla najaktywniejszych obserwatorów. ;) Na pewno jednak na stronie SOK i tutaj na forum zamieszczę taki "przewodnik" wraz z mapkami na stronie SOK. Dla zlotowiczów dodatkowo przygotuję formularz do zapisywania obserwacji. ;)

Ignis - mam nadzieje, ze sam też wykonasz jakąś obserwację. :D

Pozdrawiam i czekam na odzew zlotowiczów. ;)

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowałbym dla was mini poradnik obserwacji komet oraz wskazówki co do obserwacji tej konkretnej komety. Do tego przygotowałbym też mapki z położeniem komety w czasie trwania zlotu wraz z zaznaczonymi gwiazdami porównania.

Mam hopla na punkcie fotometrii DSLR/CCD, ale kompletnie się nie znam na obserwacjach komet :) .

Czy techniką CCD/DSLR można jakość wyznaczyć się jasność komety?

Aktualnie jakoś tam umiem wyznaczać jasności gwiazd  (standardowa astronomiczna dżonsonowska jasność V na podstawie wyseparowanych pikseli G ze zdjęcia DSLR) nawet 1 wielkości gwiazdowej (np. Betelgeuse : 0,3-0,9 mag.) za pomocą aparatu foto postawionego na statywie. Np. przy foceniu z obiektywem o ogniskowej 85mm jest pole widzenia bodajże 9x12 stopni, w którym się zmieści całkiem spory kawałek komety. W takim polu są również gwiazdy standardowe o znanych jasnościach. Z tych danych można wyznaczyć współczynniki do wyznaczenia jasności w std. V. Tylko w przypadku komet co mierzyć ? Niestety nie jest to punkcik tak jak gwiazda, gdzie metodą aperturową łatwo wyznacza się jasność. :(

Chętnie dowiedział bym się coś w tym temacie na zlocie. I wyznaczył jasność komety PanSTARRS moim F=85mm. Może będzie dokładniej niż gołym okiem?

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Rybi - przyznam się szczerze, że nie zastanawiałem się nigdy nad fotometrią komet z DSLR'a. Podejrzewam, że w przypadku komet ma się to podobnie jak ze zmiennymi.

Jak robiłem fotometrię na podstawie zdjęć z SBIGa, za pomocą programu astrometrica to miałem do dyspozycji tylko stałą aperturę pomiaru. Proponuję więc użyć najkrótszego z możliwych obiektywów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie dało by rady gdyby "rozfocusować" obraz? Żeby gwiazdy też były takimi sporymi plackami? Wydaje mi się czytałem gdzieś że przy wizualnym ocenianiu jasności komety właśnie tak się robi, więc może przy CCD/DSLR też by się dało...  ???  ::)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Tranox - żeby ocenić jasność rozległego obiektu na podstawie punktowych gwiazd to trzeba albo gwiazdy "powiększyć" do rozmiaru rozległego obiektu, albo ten obiekt "zmniejszyć" do rozmiaru gwiazd. W przypadku obserwacji wizualnych "powiększamy" gwiazdy natomiast w przypadku fotometrii CCD program zbiera dane o jasności z pewnej powierzchni i za pomocą odpowiednich algorytmów wyznacza jasność.

P.S.

Poniżej ciepła jeszcze fotka dwóch jasnych komet z południowej półkuli, obydwie będą widoczne także i u nas. :):

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/73493_10151476135006203_1337603326_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mogę Wam oznajmić, że oficjalnym sponsorem naszego zlotu będzie znana  firma naszej branży  Delta Optical. Potwierdziła to dziś telefonicznie Pani Matosek. 

Niestety nie znam jeszcze wysokości  sponsoringu.  Przedstawiłem właścicielom DO skalę naszych zaopatrywań oraz korzyści jakie firma może osiągnąć przez tą notabene żywą reklamę, skierowaną do dużej  grupy docelowej obecnej w jednym miejscu i jednym czasie ( na zlocie Polski Północnej). Jak pewnie wiecie (wzorem poprzednich zlotów) musimy ufundować  3 nagrody zachęcające do wygłoszenia prelekcji .  Nie miej jednak możemy na pewno liczyć na jakąś formę dofinansowania ze strony D.O. zatem proszę zgłaszajcie swoje projekty wykładów tematycznych - wpasujemy je  w program!  Nagrody na pewno będą. Musze stworzyć plan zlotu i wysłać do Drawna.. Wasze wykłady będą jego elementem! 

Czekam!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis, czy można zaproponować zmianę formuły, w taki sposób, żeby te prelekcje czy wykłady odbywały się bez żadnych konkursów.

Ja już zacząłem przygotowania do prelekcji na temat gwiazd zmiennych i zależałoby mi na tym, żeby to zaprezentować w luźnej formule niekonkursowej.

Co Ty na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis, Marek (Marek_Gdańsk) jest za granicą i nie ma wejścia na forum ale dzwonił do mnie żeby potwierdzić, że przygotuje wykład dla dzieciaków ze szkoły. Spontan na ostatnim zlocie wszystkim się podobał :)

Ja ze swojej strony mogę poprowadzić warsztaty solarnej astrofotografii. Jeśli pogoda dopisze oczywiście. Widzę to tak, że każdy chętny może sam spróbować sfocić Słońce wybranym sprzętem (Coronado SM90 i SM40 - oba double stack, będą też PST i CaK). Przy każdej próbie będę się starał asystować i dawać wskazówki. Później każdy sam obrobi filmik/zdjęcie i rezultaty można poddać głosowaniu. Dla najlepszego dam kalendarz "Mistrzowie astrofotografii" z ostatniego numeru "Uranii". Moja propozycja jest poza konkursem dla prelegentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie!!! Robi się ciekawie. Maciek - komety; Tadek - gwiazdy zmienne; Pablito - słoneczko; a Marek - wykład dla dzieciaków. Brtawo! Brakuje jeszcze szpeca od planet.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Nie odchodził bym od premiowania wykładów.  To jednak motywuje do lepszej pracy społecznej. Tadek oczywiście jeśli zadeklarujesz, że Twoja prelekcja nie bierze udziału w konkursie ?.nie będzie brana pod uwagę przez Jury. Choć zgaduję  jak zwykle była by wysoko oceniona !

Ad 2 Tak myślałem o Marku..jako o  pedagogu ?społeczniku?Z miłą chęcią wpiszę go do programu (na piątkowy wykład dla dzieciaków) jako prelegenta i obdaruję kalendarzem astronomicznym.

Ad3. Paweł ?pewnie pomysł warsztatowy przedni?jesteś na liście programowej!

Czekam na następnych prelegentów, gdy zamkniemy listę opublikuję program!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

No Panowie!!! Robi się ciekawie. Maciek - komety; Tadek - gwiazdy zmienne; Pablito - słoneczko; a Marek - wykład dla dzieciaków. Brtawo! Brakuje jeszcze szpeca od planet.

Gwoli ścisłości. Niestety ja nie biorę udziału w zlocie.  ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości. Niestety ja nie biorę udziału w zlocie.  ::)

Witam zlotowiczów!

W związku z tym, że zlot przypada na okolicę nowiu w marcu a w tym czasie na niebie będzie widoczna jasna kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), mam pewną propozycję. Otóż czy bylibyście chętni wykonywać w czasie zlotu obserwację komety dla Sekcji Obserwatorów Komet.

Przygotowałbym dla was mini poradnik obserwacji komet oraz wskazówki co do obserwacji tej konkretnej komety. Do tego przygotowałbym też mapki z położeniem komety w czasie trwania zlotu wraz z zaznaczonymi gwiazdami porównania.

To jak? Jesteście chętni? Obserwacje komet nie są trudne. ;)

Pozdrawiam!

Maciek

Sorka Maciej. Po przeczytaniu powyższego posta myślałem, że będziesz na zlocie i trochę o tych kometach opowiesz.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Nic się nie stało. Chciałbym być z wami na zlocie... ale nie dam rady. :(

P.S.

W ramach akcji obserwacyjnej C/2011 L4 wygenerowałem przy okazji wykres widoczności komety 273P http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2908.msg34299#msg34299.

Bardzo bym was prosił o opinię na temat takiego rodzaju wykresu. Czy jest on dla was czytelny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę by osoby, które chcą wygłosić wykład/prelekcję zgłosiły swoje tytuły i kandydatury do końca miesiąca, nie musicie mieć już gotowych wykładów starczy mi tylko  tytuł...Muszę 2 tygodnie przed zlotem podać plan do Drawna (by wrzucili go na stronę gminy)  i wystąpić o patronat Burmistrza. Pamiętajcie, że to gmina m.in. wyłączy nam lampy  w ramach patronatu..

Dlatego proszę...choć pobieżnie w przybliżeniu  podajcie mi o czym będziecie mówić na zlocie! i na Boga zgłaszajcie się... :-\. Przypominam, do wygrania  nagrody za 1200zł brutto nagroda główna teleskop Newtona na paralaktyku!  8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie Ignis źle. Cieszę się, że kręcisz to wszystko najlepiej jak możesz, sponsora zacnego załatwiłeś ale jedna rzecz mnie nieco dziwi.

Pierwszą nagrodą ma być teleskop Newtona na paralaktyku, skoro pula nagród to wartość 1200zł to w ciemno obstawiam 130/900 albo 130/650.

Teraz zastanówmy się kto będzie prowadził wykłady i tym samym zgarnie nagrodę.

Czy to będą początkujący, dla których taki teleskop będzie fajnym startem? Nie wydaje mi się. Raczej doświadczeni z niezłym sprzętem. Boję się, że ta nagroda będzie dla nich tylko...perspektywą ogłoszenia w dziale "Sprzedam"(ewentualnie chwalebnym czynem oddania sprzętu komuś, kto potrzebuje).

Chodzi o to, że w cenie takiego teleskopu jest zachwalany Nikon EX albo nieco wyżej ale nadal w budżecie Skyguide, jest mnóstwo ciekawych filtrów, kilka sensownych okularków.

Chodzi mi o to, żeby nagroda rzeczywiście była nagrodą pożyteczną nawet dla starego wyjadacza ;)

Oczywiście jak wspomniałem na wstępie. Niezależnie od tego, sponsoring Delty to fakt godzien pochwały :)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrody funduje i wyznacza sponsor Delta Optical...zgaduję będzie to sprzęt, na  który ma pełną wyłączność w sprzedaży -  czyli SW. Co jest oczywiście zrozumiałe. Nagroda ma być formą "podzięki" za przygotowanie wspaniałego wykładu. Ktoś włoży  w to  swój  wolny czas i kosztem rodziny, odpoczynku po pracy oczaruje nim  zlotowiczów, wywoła konstruktywną  dyskusję  i tym samym utrwali wiedzę w głowowych słuchaczy...  To jest naprawdę  coś godnego nagrodzenia. Czy jeśli jakiś "młodzieniec"  przygotuje wykład...i zrobi to bardzo dobrze, zobaczę zaangażowanie... czy myślisz, że jako członek jury nie doliczę mu kilku punktów i nie będę próbował przekonać pozostałego składu, że warto go nagrodzić teleskopem??  To przecież konkurs...a konkurs wygrywa najlepszy. Myślałem nawet by namówić Statka do wystartowania w konkursie...a potem ( w razie wygranej) zrzeczenia się teleskopu na rzecz np. Gimnazjum w  Drawnie.... Nie chcę bawić się z konkursy wiedzy astronomicznej. Astro-prelekcja to realna i solidna praca, która nie może nie zostać nagrodzona.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz słuszność. Może błysnąć ktoś nowy chociaż to mało prawdopodobnie (może nagroda zmotywuje? Kto wie.)

Zajrzałem do wątku odnośnie poprzedniego zlotu, żeby sprawdzić kto prowadził wykłady a tam: Ignisdei, Polaris, Statek i Panasmaras. Stąd wniosek, że będą to ludzie, którzy Newtona 130mm nie wykorzystają, a jakiś fajny okular, filtr czy lornetkę już bardziej.

Sprzęt na który ma wyłączność? To nie musi być SW. Wspomniany przeze mnie SkyGuide idealnie się tu wpisuje skoro nawet w nazwie ma "DO".

Większość swojego postu poświęciłem na wyjaśnienie samego konkursu wykładów, tu nie mam zastrzeżeń :)

Z ciekawości - kto oprócz Ciebie będzie w tym dżuri ?  8)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a potem ( w razie wygranej) zrzeczenia się teleskopu na rzecz np. Gimnazjum w  Drawnie....

Igni, a może z taką prelekcją, wykładem, pokazem wystąpi ktoś z młodzieży z Gimnazjum w Drawnie, nagroda nie musi być dla zlotowicza. Jest i motywacja dla gimnazjum i nagroda. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu... ale to wymaga naprawdę przygotowania i elementarnej wiedzy astronomicznej. Już bardziej realne jest to, że ktoś dla gimnazjum tą nagrodę po prostu wygra!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, ktoś wygra...jest to też rozwiązanie, ale organizujesz zloty w tym rejonie od paru lat, może czas wielki włączyć aktywnie Gimnazjum nie tylko jako wycieczkowiczów, tylko jako jeden ze stałych elementów zlotu. Wystąpienie uczniów, nagroda za ich wysiłek i nagroda dla szkoły może być zaczynem kółka astro. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł fajny, ale to nie dzieciaki z koła astronomicznego ale gimnazjaliści bez podstawowej wiedzy ponadprogramowej , to dla nich raczej czarna magia.  Taki teleskop byłby dla nich może impulsem do kształtowania swojego przyszłego hobby -ale przygotowanie takiego wykładu musiało by się odbyć z udziałem wychowawców i być pracą zbiorową. Nie mówię jednak  nie...  8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)