Skocz do zawartości

Obiekty latające


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od kilku dni obserwuje niebo, codziennie piękny widok, Jowisz z........y (edit) księżyce Jowisza widać idealnie w sumie spoko, odebrałem teleskop no to siedzę i śledzę niebo:) Pytanie moje jest następujące, co do cholery tak często przelatuje na niebie w trakcie oglądania bardzo często widzę takie małe gwiazdki zasuwające :) kosmici to nie są samoloty też chyba nie więc co ? Wiem, że może nie za mądre pytanie ale jak nie Wy to kto mi powie :)

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ściągnij sobie z neta program Orbitron pokazuje on jakie satelity przelatują nad naszymi głowami, trochę ich jest ;)

GSO 12, Nikon Action VII 10x50 cf  Okular Plössl GSO 9mm 1,25" GSO SV 30mm 2" Explore Scientific 14mm 82? HR planetary 6mm  pocket sky atlas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranox,

A powiedzcie mi, czy w sprzyjających warunkach da się dostrzec 10" lustrem satelitę na orbicie geostacjonarnej? Wtedy można by ich położenie zaznaczać na mapach nieba :D

Bez problemu je odnajdziesz - zdarza się im czasem na kilkanaście - kilkadziesiąt sekund pojaśnieć na tyle, że można je dostrzec gołym okiem. Nie wiem tylko, po co chcesz je zaznaczać na mapach nieba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Wszystko co krazy po orbicie okoloziemskiej, w odpowiedních warunkach odbija swiatlo sloneczne, wiec jest widoczne. Osobiscie obserwowalem, przez lornetke 20x60, przelot torby z narzedziami ktora zagubila astronautka podczas napraw na ISS w listopadzie 2008r.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co krazy po orbicie okoloziemskiej, w odpowiedních warunkach odbija swiatlo sloneczne, wiec jest widoczne. Osobiscie obserwowalem, przez lornetke 20x60, przelot torby z narzedziami ktora zagubila astronautka podczas napraw na ISS w listopadzie 2008r.

Serio?!  :o :o :o :o :o :o  Koooozak  8)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadne kooozakowaníe, Filip:-D. Odbywalo sie to na podobnej  zasadzie jak obserwacje tranzytu ISS na tle Slonca. Torba miała pojawic sie o 21:06 obok gwiazdy Vega. Wpadla mi w pole widzenia i jeszcze przez chwile obserwowalem jej przelot:-D

Muszę kiedyś spróbować :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ta sama nigdy nie będzie już widoczna?

Czyżby jej torba zwolniła i spłonęła w atmosferze?  :-[

Oj, Filip, Filip. Wystarczyło trochę poszukać w wujku Google. Torba została zgubiona przez Heidemarie Stefanyshyn-Piper w listopadzie 2008 i w sierpniu 2009 spadła do Pacyfiku:

http://tvp.info/informacje/ludzie/torebka-astronautki-spadla-do-oceanu/805804

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie należy czekać aż znowu coś zgubią :P

Ale to "Oj Filip, Filip, Filip" mogłeś odpuścić, brzmi jakbyś mówił do swojego wnuka a nie osoby starszej od Ciebie. Może i o rok, ale zawsze  :P  8)

Swoją drogą chyba najładniej wygląda kapsuła zbliżająca się do ISS. Raz miałem okazję to zobaczyć, i to całkiem przypadkiem :)

EDIT: wygooglowałem, i właśnie jedna kapsuła jest w drodze od wczoraj! Do ISS dokować będzie już 15 czerwca! A 11 czerwca od ISS odbije rosyjska kapsuła transportowa. Nie wiem w jakiej odległości od Stacji będą wtedy kapsuły, ale może tuż po 11 czerwca będzie można zobaczyć 3 obiekty naraz ?

http://www.nasa.gov/mission_pages/station/expeditions/expedition36/e36_060513_atvlaunch.html#

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)