Skocz do zawartości

Zdjęcia i relacje z burz (pioruny, błyskawice, chmury burzowe itp)


Rekomendowane odpowiedzi

W porównaniu do zeszłego roku mój region bardziej obfituje w burze.W zeszłym tygodniu były ze 2-3 burze nocne, ale raz wracałem z pubu, raz za póxno wyszedłem na balkon, a raz spałem.

W kazdym razie dizsiaj ok 2w nocy jak szedłem spać zerwał się niespodziewanie wiatr, potem zaczęło padać i błyskać. Więc wstałem, ubrałem się i wyszedłem na balkon z aparatem. Stałem parę minut, nic się niedziało przez parę minut, zacząłem myśleć że już po burzy -i wtedy niebo przeszyła ogromna błyskawica rozwidlona na kilka części niczym korzeń drzewa. Niestety na zdjeciu złapał sie tylko mały fragment. Ale później już było lepiej - wprawdzie wyładowania były rzadkie - raz na kilka minut, za to bardzo potężne - przez całe niebo przechodziła cała seria piorunów i błyskawic przez ok 1-2 sekundy. Potem znów cisza -chmura "ładowała się" ponownie, aby znowu za jakiś czas oddać serię błyskawic. Najefektowniejsza seria byłapod koniec jak po długiej przerwie już miałem wracać do domu. Jak ostatecznie wróciłem do domu zgrywać zdjęcia to były jeszcze 2 serie - burza ostatecznie skończyła się ok 4.00 rano.

I najlepsze zdjęcia (Canon350D, obiektyw kitowy, 30 sek naświetlania)

2448w2g.jpg

p9e7k.jpg

5ewp5y.jpg

rri986.jpg

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dodam tylko tyle burza była widoczna gdzieś w okolicach Sanoka w Bieszczadach u mnie tylko było widać tak jak na tych zdjęciach, w sumie jeszcze jedno oglądać niebo usłane gwiazdami i oglądać daleką burze i to w jedną noc to już inna bajka a tak miałem ubiegłej nocy. :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Dziś pierwsza wiosenna burza.

Jednak u nas tylko grzmiało i poleciał obfity choć krótkotrwały deszcz a przez chwilę grad.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jujku ludzie piękne zdięcia

a ja się pochwalę że miałem klipy z burzy stulecia w niemczech

w ciągu minuty było ponad sto błysków nie pamiętam dokładnie ile i nie chcę wody lać

i wtedy miałem nowego HTC zrobiłem piękne filmiki około trzech minut było tak jasno jak w dzień

ale niestety ten telefon był popsuty i straciłem wszystkie dane zdięcia i filmy

to było w zeszłym roku

to było coś pięknego i zarazem strasznego....

Pozdrawiam. :)

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-2
Okular SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80°
Okular SWA-58-6WA Plossl 6mm Eyepiece
Okular 66 Ultra Wide 6mm Long Eye Relief Multi- Coated
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem 2x) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
? Nasadka kątowa lustrzana regulowana 45 - 90°
Lornetka Bresser 10x50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ja też z burzami zaczynam i ostatnio mi się udało tylko dwa piorunki złapać z czego tylko jeden sie nadaje do pokazania.

Na czym wy ostrzycie podczas burzy?

post-1093-137699934866_thumb.jpg

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu i Koszalin nawiedziła jakaś potężniejsza burza i dało radę sfotografować kilka błyskawic. Burza trwała ponad 2 godziny, wyładowania były bardzo częste -co kilkaście sekund gdzieś niebo jaśniało, chociaż samych piorunów widziało się znacznie mniej, już nie mówiąc o piorunach, którym udało się wejsć w kadr obiektywu i to jeszcze w czasie naświetlania ;). Ogólnie wyszło kilkanaście zdjęć gdzie udało się coś zarajestrować, ale większosć wyszła słabych. Ale kilka efektownych było:

24xkgu9.jpg

2ib2nhu.jpg

2na1l5l.jpg

25gxqaa.jpg

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo wyczekiwana burza .

post-1554-137699936932_thumb.jpg

post-1554-137699936942_thumb.jpg

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto piotrkusiu bardzo fajnie skomponowane i z bliska, choć kompozycja kadru z piorunem jest najczęściej przypadkowa.

Szczególnie fajny refleks, ten w toni wodnej, moim zdaniem zdjęcie za dobre na tak ostrą kompresję na Forum.

Dla "rozładowania atmosfery" dorzucam swoje, liczyłem, że trafi w kratownicę dźwigu...

post-1120-137699938026_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dzisiejszej nocy (9/10 sierpnia 2013 r) przeszła na Warszawą trwająca wiele godzin burza. Zaczęła się krótko po zachodzie Słońca, ale jasne tło nieba nie pozwalało na wykonanie zdjęć z dłuższym czasem ekspozycji, więc na niewielu zdjęciach "załapały" się błyskawice.  Potem centrum burzy oddaliło się od Warszawy  Przed północą wyładowania zaczęły następować coraz częściej ? średnio co kilkanaście sekund. Wyładowania były wszędzie ? widziałem je zarówno od strony północnej (gdzie widoki zasłania mi stojący niedaleko wieżowiec), jak i od południowej, bo południowe ściany wieżowca oświetlane były niebieskimi błyskami.  Utrudnieniem w wykonaniu zdjęć był głównie deszcz, zostawiający mokre ślady na obiektywie..

  Ogółem wykonałem ponad 200 zdjęć i po godz. 3 rano miałem dość. Ostatni piorun niespodziewanie "odezwał" się ok. godz. 7 lub 8 (nie spojrzałem na zegarek) i "obudził" alarmy w wieku samochodach.

  Dołączam jedną z bardziej efektownych błyskawic ? dodam, że ogniskowa wynosiła 18 mm (jest to ujęcie szerokokątne ? i tak cały się nie zmieścił.

  Kilka innych stopniowo zamieszczam na swojej "facebookowej" stronie  (m .in. zdjęcie, na którym kilkanaście sekund po piorunie  przeleciał... samolot pasażerski :o ).

post-300-137699938104_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No się fartnęło zdjęcie. Gratulacje należą się mojej żonie - to ona kadrowała i ostrzyła a ja tylko przyciska naciskałem ;)

Niezły!

Ale konkretnie dygło w jezioro :o  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)