Skocz do zawartości

Głowica fotograficzna - co z nią można zrobić


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Od ładnych paru lat mam pistoletową głowicę kulową Manfrotto. Używałem jej do lornet ponad 2 kg i trzymałem w standardowym układzie - z rękojeścią z boku, by dźwignia przenosząca siłę na kulę była jak najkrótsza. Całkiem niedawno przypomniałem sobie, że ma ona możliwość przeorganizowania, zgodnie z nazwą, w uchwyt czy też kolbę rzeczywiście pistoletową. Dźwignia zrobiła się dłuższa, lecz przeregulowana głowica trzyma. Mam teraz możliwość naprawdę "ostrego strzelania":

post-1331-137699893527_thumb.jpg

post-1331-137699893533_thumb.jpg

post-1331-13769989354_thumb.jpg

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa, jeszcze kolba z regulacją odległości i będziesz obiektowy sniper  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa, jeszcze kolba z regulacją odległości i będziesz obiektowy sniper  8)

Już jestem.  :)

Widzisz tę białą plamkę na trzecim zdjęciu? To dzisiejszy Księżyc, już zestrzelony. Niestety nie zdołałem wyostrzyć zdjęcia na dwa tak odległe plany.  :(

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj zestaw do statywowej obserwacji z fotelika. Taki mini-żuraw ze statywu.

post-1331-137699894176_thumb.jpg

post-1331-137699894186_thumb.jpg

post-1331-137699894193_thumb.jpg

post-1331-137699894202_thumb.jpg

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice fotograficzne mają pewną cechę niebezpieczną dla lornetek. Niewystarczająco zablokowane potrafią "puścić" przy lornetce skierowanej w górne partie nieboskłonu. Gwałtowne opadnięcie lornetki jest dla niej niebezpieczne - w najlepszym razie skończy się stuknięciem o statyw, w najgorszym - upadkiem na ziemię ze wszystkimi konsekwencjami. Moja głowica kulowa jest podatna na takie przypadki. Silniejsze dokręcenie blokady utrudnia manewrowanie, słabsze grozi odblokowaniem i gwałtownym opadnięciem lornetki na złączce. Bojąc się tego zrobiłem hamulec-amortyzator z posiadanej elastycznej pianki bodajże polipropylenowej (fragment opakowania mebla). Wyciąłem z niej kostkę, ściąłem krawędzie zbliżając ją do walca, naciąłem w środku najpierw na krzyż a potem dodatkowo "na gwiazdkę". Przeciąłem z boku by łatwo włożyć na oś głowicy, ścisnąłem i okleiłem taśmą "power tape". Działa rewelacyjnie - całkowicie chroni przed gwałtownym opadnięciem nawet przy całkiem luźnej blokadzie na kuli.

post-1331-13769989487_thumb.jpg

post-1331-137699894878_thumb.jpg

post-1331-137699894886_thumb.jpg

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Oryginalna złączka statywowa do lornetki

 

Nie, nie wymyśliłem tego sam. Gdzieś w czeluściach Internetu widziałem zdjęcie lornetki na takiej złączce. Potem przepadło a w każdym razie nie potrafię go odnaleźć. Jednak zapamiętałem ideę i dysponując chwilą czasu oraz ?kanciapą? pełną rozmaitych drobiazgów postanowiłem ją odtworzyć.

Za materiały posłużyły mi:

- klocek drewniany, rozpiłowany pracowicie po przekątnej na dwa kliny. Od razu dygresja: łatwiej byłoby wymodelować ?daszek? z kawałka grubej deski, niż wycinać kliny, dopasowywać je do siebie, kleić, poprawiać jak się rozlazło, itp. ;);

- cienka płytka korkowa;

- adapter (redukcja) gwintu z  3/8 cala na  ? cala. Dygresja: po prostu takie coś miałem bez konkretnego zastosowania. Lepsza byłaby zwykła nakrętka ? cala, zamiast tej i następnej pozycji;

- nagwintowany kapsel plastikowy 3/8 cala (chroniący kiedyś gwint na statywie).

Kliny skleiłem i łącze wzmocniłem zszywkami tapicerskimi. Na środku dolnej powierzchni powstałego daszka wyciąłem okrągłe wgłębienie na adapter gwintu. Na jego środku wywierciłem otwór, w który wkleiłem kapsel 3/8 cala. Wkręciłem adapter gwintu otrzymując gniazdo ? cala do przykręcenia szybkozłączki głowicy statywowej. Górne powierzchnie daszka okleiłem korkiem dla zwiększenia tarcia. Zapewne jeszcze lepsza byłaby guma, ale takowej nie posiadałem a całe przedsięwzięcia miało być ?bezinwestycyjne?.

Lornetki leżą na czymś takim w miarę bezpiecznie nawet bez przypinania do jakichś 30 stopni uniesienia nad horyzont. Jest to bezcenne, gdy trzeba je szybko wymieniać. Jeśli chcemy unieść sprzęt wyżej, przypinamy paseczkiem. Ja wypróbowałem trok gumowy (na zdjęciach) i taśmę z zapięciem velcro (rzep).

Całkiem fajnie to działa. Umożliwia bardzo sprawną wymianę lornetek na statywie, bez względu na firmowy sposób ich mocowania (bądź jego całkowity brak).

post-1198-0-69011100-1413122910.jpg

post-1198-0-40744400-1413122955.jpg

post-1198-0-99903600-1413122986.jpg

post-1198-0-81970700-1413123008.jpg

post-1198-0-49106100-1413123025.jpg

  • Like 4

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Dnia 18.04.2013 o 20:34, Janko napisał:

A tutaj zestaw do statywowej obserwacji z fotelika. Taki mini-żuraw ze statywu.

post-1331-137699894176_thumb.jpg

post-1331-137699894186_thumb.jpg

post-1331-137699894193_thumb.jpg

post-1331-137699894202_thumb.jpg

Czy "łamana" kolumna centralna w tym statywie jest modyfikowana przez Ciebie? Wygląda na przedłużaną - dwuelementową albo wysuwaną - teleskopowa? Nie widziałem takich kolum w sprzedaży. Myślę o zakupie statywu z podobną kolumną centralną w roli mobilnego "żurawia" na wyjazdy. Zazwyczaj firmy oferują coś podnego: https://www.olx.pl/oferta/triopo-w-4-uniwersalna-kolumna-centralna-CID99-IDj4xqj.html#72ae023cad

  • Like 1

Oczy nieuzbrojone; Fujinon 10x50 FMTR-SX; Nikon 18X70 IF WP WF; ATM 20/28/44x110; Vixen SG 2,1x42; Nikon ATM: 2x53;
2 Poruczników; S-W Dobson 16''; bino SW; ES: 30/82; 20/14/9/5,5/100; 2x Pentax XF 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.04.2017 o 19:06, robi napisał:

Czy "łamana" kolumna centralna w tym statywie jest modyfikowana przez Ciebie? Wygląda na przedłużaną - dwuelementową albo wysuwaną - teleskopowa? Nie widziałem takich kolum w sprzedaży. Myślę o zakupie statywu z podobną kolumną centralną w roli mobilnego "żurawia" na wyjazdy. Zazwyczaj firmy oferują coś podnego: https://www.olx.pl/oferta/triopo-w-4-uniwersalna-kolumna-centralna-CID99-IDj4xqj.html#72ae023cad

Ta przedłużka to właśnie element zalimkowanego przez Ciebie urządzenia.  Z jego pomocą zmontowałem kilka ciekawostek, w tym przystawkę lornetkową do fotela ogrodowego.

Zaś sam statyw jest tego typu.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ?18?-?04?-?2017 o 08:07, Janko napisał:

Ta przedłużka to właśnie element zalimkowanego przez Ciebie urządzenia.  Z jego pomocą zmontowałem kilka ciekawostek, w tym przystawkę lornetkową do fotela ogrodowego.

Zaś sam statyw jest tego typu.

Dzięki. Czy dobrze zrozumiałem. Twój "żuraw statywowy" ma przedłużone ramię za pomocą  uniwersalnej kolumny centralnej Triopo W-4? Na foto tej kolumny nie widać co jest na zakończeniu. Tam jest jakiś gwint? Czy tą dodatkową kolumnę się po prostu dokręca do ramienia statywu, czy trzeba coś wiercić, modyfikować itp.?

 

Bardzo fajny jest Twój patent z uchwytem bezpośrednio na fotelu obserwacyjnym.

 

Ja obecnie pracuję nad modyfikacją klasycznego żurawia. Zainspirowany projektem kolegi  już przerobiłem roboczo swój żuraw na dwulornetkowy, teraz próbuje pójść o krok dalej i zrobić 4-lornetkowy.

https://naforum.zapodaj.net/21f65d592996.jpg.html

 

Znalazłem taki statyw karbonowy Camrock TYC77.  To by był mobilny statyw dwulornetkowy. Firma, która to sprzedaje nie zna jednak długości kolumny łamanej, nie wiem czy też by nie trzeba jej wydłużać?

  • Like 1

Oczy nieuzbrojone; Fujinon 10x50 FMTR-SX; Nikon 18X70 IF WP WF; ATM 20/28/44x110; Vixen SG 2,1x42; Nikon ATM: 2x53;
2 Poruczników; S-W Dobson 16''; bino SW; ES: 30/82; 20/14/9/5,5/100; 2x Pentax XF 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, robi napisał:

Dzięki. Czy dobrze zrozumiałem. Twój "żuraw statywowy" ma przedłużone ramię za pomocą  uniwersalnej kolumny centralnej Triopo W-4? Na foto tej kolumny nie widać co jest na zakończeniu. Tam jest jakiś gwint? Czy tą dodatkową kolumnę się po prostu dokręca do ramienia statywu, czy trzeba coś wiercić, modyfikować itp.?...

Ta uniwersalna kolumna Triopo jest rozkręcalna na fragmenty zakończone gwintami i gniazdami gwintowymi. Co więcej, same nagwintowane fragmenty można wykręcić i przełożyć odwrotnie, zmieniając gwinty z 3/8 cala na 1/4 cala. Dzięki temu dysponuje się dwiema uniwersalnymi przedłużkami do statywów, oprócz samego przegubu. Fajna rzecz.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ?2017?-?04?-?19 o 10:04, Janko napisał:

Ta uniwersalna kolumna Triopo jest rozkręcalna na fragmenty zakończone gwintami i gniazdami gwintowymi. Co więcej, same nagwintowane fragmenty można wykręcić i przełożyć odwrotnie, zmieniając gwinty z 3/8 cala na 1/4 cala. Dzięki temu dysponuje się dwiema uniwersalnymi przedłużkami do statywów, oprócz samego przegubu. Fajna rzecz.

Czy Kolumna Triopo W 4 jest przedłużona o dodatkową kolumnę makro? http://www.triopo.pl/pl/akcesoria/33-kolumny-makro

Na foto, które załączyłeś wygląda jakby do kolumny W 4 była dokręcona jeszcze jakaś inna kolumna i odrobinę mniejszej średnicy?

Oczy nieuzbrojone; Fujinon 10x50 FMTR-SX; Nikon 18X70 IF WP WF; ATM 20/28/44x110; Vixen SG 2,1x42; Nikon ATM: 2x53;
2 Poruczników; S-W Dobson 16''; bino SW; ES: 30/82; 20/14/9/5,5/100; 2x Pentax XF 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie. W zestawie z Triopo W-4 znajduje sie druga, krotsza kolumna, ktora moze sluzyc za kolumne centralna (choc na prawde krotka). Dzieki znacznej "modularnosci" moze tez pracowac jako... przedluzka kolumny "ukosnej". W polaczeniu z glowica kulowa np Triopo RS-3 da sie z tego zrobic np selfie stick :P

  • Like 1

Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
http://www.astrofizyka.info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

r.ziomber odpowiedział za mnie. Ja tylko dodam, żeby się do takiego "mini-żurawia" zbyt nie podpalać. Na zdjęciach wygląda fajnie, ale precyzyjne celowanie i  blokowanie w odpowiedniej pozycji nie jest specjalnie wygodne. Moment siły z dźwigni lornetka-adapter usiłuje przekręcić poziomą kolumnę w jej uchwycie a moment siły samej kolumny z lornetką mocno telepie centralną osią obrotu i całym dość lekkim statywem :zakaz:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Janko napisał:

r.ziomber odpowiedział za mnie. Ja tylko dodam, żeby się do takiego "mini-żurawia" zbyt nie podpalać. Na zdjęciach wygląda fajnie, ale precyzyjne celowanie i  blokowanie w odpowiedniej pozycji nie jest specjalnie wygodne. Moment siły z dźwigni lornetka-adapter usiłuje przekręcić poziomą kolumnę w jej uchwycie a moment siły samej kolumny z lornetką mocno telepie centralną osią obrotu i całym dość lekkim statywem :zakaz:

Dzięki - już zamówiłem tą W-4 i nie kupuje niczego więcej. Rozumiem, że im lżejsza lornetka tym lepiej, nie ma co marzyć o posadzeniu na tym np. DO Extreme 15x70.

Oczy nieuzbrojone; Fujinon 10x50 FMTR-SX; Nikon 18X70 IF WP WF; ATM 20/28/44x110; Vixen SG 2,1x42; Nikon ATM: 2x53;
2 Poruczników; S-W Dobson 16''; bino SW; ES: 30/82; 20/14/9/5,5/100; 2x Pentax XF 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, robi napisał:

Dzięki - już zamówiłem tą W-4 i nie kupuje niczego więcej. Rozumiem, że im lżejsza lornetka tym lepiej, nie ma co marzyć o posadzeniu na tym np. DO Extreme 15x70.

Na moich zdjęciach, na tym zestawie wisi Vortex Kaibab 15x56 (1250 g). Cięższego Fujinona HB 10x60 (1585 g) nie odważyłem się zamocować. Wisiał jako przeciwwaga :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)