Skocz do zawartości

Obserwujmy mirydy - chi (khi) Cygni


ssvir

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Chi Cyg jaśnieje co raz bardziej, parę dni temu wg mojej oceny była jaśniejsza od 4.7 mag, a ostatnie oceny AAVSO wskazują na to, że jej jasność dochodzi już do 4 mag! A do maksimum jeszcze nie cały miesiąc ;)

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Nasza bohataerka jest już zdecydowanie po maksimum, które wystąpiło około miesiąca wcześniej niż przewidywał biuletyn AAVSO. Gwiazda też była o około 1 mag jaśniejsza od średnich wartości w maksimu. Obecnie jest nadal najjaśniejszą mirą widoczną na naszym niebie i choćby dla tego jest warta uwagi.

Chi Cyg pomału słabnie i jest już słabsza od 5.5 mag, pomimo tego nadal jest idelanym celem chociażby dla lornetki 10x50.

 

Poniżej wstwawiam wykres jasności z polskich obserwacji:

 

post-845-0-58605400-1441143819_thumb.jpg

 

Wszystkim obserwatorom dziekujemy za oceny :)

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Korzystając z wolnej chwili wyznaczyłem moment ubiegłorocznego maksimum chi Cyg. Z obserwacji przesłanych do AAVSO wynika, że maksimum nastąpiło przy dacie juliańskiej 2457234.3290, tj 30 lipca 2015r. Biuletyn AAVSO przewidywał je prawie że na miesiąc później, na 27 sierpnia. Co ciekawe moment maksimum liczony z elementów podanych na stronie vsx przewidywał wystąpienie maksimum 3 sierpnia. Przeważnie jest tak, że data z biuletynu AAVSO jest bliższa faktycznemu momentowi wystąpienia zjawiska, niż data liczona z elementów. Widać na tym przykładzie jak kapryśne czasami potrafią być mirydy.

Jasność chi Cyg w maksimum wynosiła 4.43 mag, a więc była o niemal 1 mag jaśniejsza od średnich wartości osiąganych podczas maksimum ( 5.2 mag), a zarazem o około 1 mag słabsza od maksymalnych wartości ( 3.3 mag ).

Do AAVSO przesłąno 1639 ocen dla tej gwiazdy w ubiegłym roku, co czyni ją jedną z rekordzistek pod względem liczby ocen. Dla porównania dla jaśniejszej Miry Ceti przesłano niemalże 4x mniej - 413 ocen.

Poniżej wstawiam wykres z polskich amatorskich obserwacji:

chi.jpg

 

Dla porównania krzywa zmian blasku z obserwacji przesłanych do AAVSO:

chiaavso.jpg

 

Około 7 kwietnia 2016r chi Cyg była w minimum jasności i świeciła z jasnością na poziomie 13.4 mag, co odpowiada jej średnim wartością osiąganym podczas minimum. Minimum to było wyższe od poprzedniego.

Aktualnie gwiazda dość szybko zwiększa swoją jasność i świeci z jasnością już powyżej 12 mag. Przed około 2 tygodniami oceniłem ją na około 12.5 mag,  była to dość trudna obserwacja ze względu na mrowie gwiazd w pobliżu. Chyba z 15 minut zajęło mi zidentyfikowanie chi Cyg i jej gwiazd porównania.

U chi Cyg obserwujemy na przemian raz jaśniejsze, raz słabsze maksimum. Ubiegłoroczne było jaśniejsze od jeszcze wcześniejszego, tak więc w tym roku możemy spodziewać się maksimum słabszego niż to z 2015r. Jednakże mimo tego, chi Cyg w trakcie maksimum powinna być najjaśniejszą mirą widoczną na niebie. Samo maksimum spodziewane jest na początku września, a do końca roku chi Cyg powinna nadal być jaśniejsza od 10 mag.

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Od jakiegoś czasu mam specyficzny problem z ocenianiem tej gwiazdy. Uzyskuję zauważalnie niższe wartości jasności, niż reszta obserwatorów. Zastanawiam się, co to powoduje. W każdym razie wczoraj oceniłem ją na 5.8 mag. Fajnie, że za chwilę będzie dobrze widoczna gołym okiem :) Aha, polecam kolegom AO Draconis. Fajna zmienna, rzadko oceniana, łatwa do znalezienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 3 tygodnie później...
  • 9 miesięcy później...

Ewentualnie będzie wyjątkowo jasne, zobaczymy :) Też wczoraj dosłownie w dziurze wśród chmur udało mi się ją podobnie jak ty ocenić. Miło się tak na nią patrzy jak jaśnieje :)

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Na miesiąc przed przewidywanym maksimum, chi Cyg świeci nieco jaśniej niż 5 mag. Poniżej wstawiam fotkę jaką udało mi się wczorajszej nocy zrobić, z zaznaczoną mirydą:

chi.thumb.JPG.54daa2f02babc8717cc23d292cd5003b.JPG

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Parę godzin temu, pośród szalejącego Grzesia oceniłem chi Cyg na 4.4 mag, wydaje się, że w tym cyklu jaśniejsza już nie będzie. Swoją drogą przepięknie pomarańczowo świeciła na tle ciemnego, wolnego od  pyłu nieba,  a pobliski Albiero zapierał dech w piersiach.

Nieco poniżej w maksimum świeci dość jasno także R Aql, którą oceniłem na 6.1 mag. Warto spojrzeć na obie miry, gdyż są to dwie najjaśniejsze na tą chwile mirydy na naszym niebie.

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chi Cyg już pomału słabnie po maksimum. Wczoraj niebo rozpogodziło mi się na dosłownie kilkadziesiąt minut i udało mi się ją ocenić na 4.9 mag. A poniżej fotka z wczorajszego wieczoru:

chi1911.thumb.JPG.35f6d759082aa5e06a11d711b5296fda.JPG

 

  • Like 3

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy później...

Według Biuletynu AAVSO tegoroczne maksimum dla CHI CYG (khi cyg) wypadnie na początku Grudnia czyli za miesiąc. Nie dawno wróciłem z obserwacji wykorzystując dziurkę chmurkach i na Khi Cyg oceniłem na 8.0 magnitudo przez lornetkę 20x80 :)) Zeszło roczne maksimum dla tej gwiazdy wyniosło około 4.5 mag! Zachęcam do jej monitorowania i do przesyłania baz obserwatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)