Skocz do zawartości

Obserwujmy mirydy - chi (khi) Cygni


ssvir

Rekomendowane odpowiedzi

Chi (khi) Cygni - odkryta przez G. Kircha w 1686 roku jest jedną z najjaśniejszych miryd.

W maksimum może osiągnąć jasność wizualną 3.3 mag natomiast w minimum jej jasność spada niekiedy do 14.2 mag. Maksymalna amplituda w zakresie wizualnym wynosi aż 10.9 mag, co odpowiada różnicy natężeń blasku około 22900 razy(!). Są to jednak wartości maksymalne. Przeciętnie w maksimum chi Cyg osiąga 5.2 mag a w minimum 13.4 mag.

Dane z GCVS:

RA[2000] 19 50 33.9; DEC[2000] +32 54 51

Amplituda: 3.3 -  14.2 mag (V); średnia (AAVSO): 5.2 ? 13.4 mag(V)

To = 2442140;  P =  408.05 d   

M-m = 0.41

Widmo: S6,2e ? S10,4e

Dotychczasowe rekordowe maksima chi Cygni (źródło: VSNET)

JDmax                                mag.          Obserwatorzy

2342812.9 (21-04-1702)  >3.8?          Gottfried Kirch - odkrywca zmienności chi Cygni w 1686 r.

2395205.6 (01-10-1845)    3.8            Argelander, Heis, Schmidt

2396014.8 (19-12-1847)    3.5 (3.3)    Argelander, Heis, Schmidt

2399680.7 (01-01-1858)    3.6            Argelander, Heis, Schmidt, Winnecke

2402161.6 (17-10-1865)    3.9            Heis, Schmidt

2453950.  (02-08-2006)    3.8              polscy miłośnicy (baza SOGZ-PTMA)

Maksimum w 2006 roku było najwyższe od 1865 roku!

Wygląda na to, że maksimum bieżącego cyklu, które chi Cyg właśnie osiąga może być porównywalne (a może i wyższe?) od tego z 2006 roku.

A tak przedstawiają się obserwacje chi Cyg polskich miłośników astronomii w XXI wieku:

wykres.php?id=233&ilosc_dni=&data_od=01-01-2001&data_do=01-01-2014&w=700&h=400&grid=1&maxmag=15&minmag=2.5&rpkt=3&ryswsp=0&idobs1=&idobs1col=007700&onlyidobs=&paramn=&paramk=&krokusred=

Zachęcam do obserwacji i dołożenia swoich punkcików do powyższego wykresu. Mapki z gwiazdami porównania można wygenerować za pomocą plotera AAVSO: http://www.aavso.org/vsp

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy później...

2014-06-07 o godzinie 21.05 UT,na Chi Cygni skierowałem szukacz 9x50 i oceniłem ją poniżej 7 magnitudo ponieważ była widoczna w polu widzenia lunetki. No to idzie w górę i pomału zbliża się do maksimum jasności. Zachęcam do obserwacji tej mirydy każdej pogodnej nocy  :D

Nawet powiem, że dosyć ostro ruszyła do góry, w ciągu nieco ponad tygodnia skoczyła o ponad 1 mag. Teraz już da się ją obserwować przez lornetkę 10x50, więc już obserwacje są przynajmniej dla mnie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze ;)

Po zeszłorocznym bardzo jasnym maksimum, tegoroczne będzie raczej słabsze. Wg biuletynu AAVSO powinno wystąpić pod koniec tego miesiąca.

 

Osobiście bardziej teraz polecam spojrzenie na R Aur, która właśnie kończy wyjątkowo jasne maksimum, jasność gwiazdy jest powyżej 7 mag, ponadto bardzo mało osób teraz na świecie obserwuje tą gwiazdę (http://mira.nwz.pl/phpbb/viewtopic.php?f=3&t=6&start=240)

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Według prognoz chi Cygni w najbliższych dniach (wg AAVSO 25 czerwca) powinna osiągnąć maksimum jasności. Będzie to trzynaste maksimum w XXI. W średnim maksimum osiąga jasność 5.2 mag, podczas gdy w chwili obecnej ma jasność wizualną ok. 7 mag.

Wygląda na to, że maksimum może być mocno opóźnione lub może być najniższym w XXI wieku. Obserwujmy...

 

post-707-0-58854500-1403338890_thumb.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że maksimum może być mocno opóźnione lub może być najniższym w XXI wieku. Obserwujmy...

 

Albo to pierwsze albo to drugie,mirydy lubią psocić  ;)  Również warto też spojrzeć na R Boo w Gwiazdozbiorze Wolarz,ta miryda już osiąga swoje maksimum  :D  Poniższa mapka położenia Chi Cygni. źródło: CdC (Sky Charts)

post-643-0-23232900-1403357300_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą R Boo to jeszcze nie jest powiedziane, że osiągneła maksimum, bo jej jasność jeszcze nie zaczeła spadać.

Natomiast przy Chi Cyg to mam nadzieje na opóźnienie maksimum, zwłąszcza, że zeszłoroczne mi umkneło, a w tym roku taka nie pozorna jasność...

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajszego wieczora o godz 21:49:59s UT (...)

W jaki sposób określiłeś moment oceny z taką dokładnością?

 

W obserwacjach wizualnych, szczególnie gwiazd długookresowych, aż taka dokładność podawania momentów ocen nie jest potrzebna, a wręcz raczej niemożliwa do realizacji :)

 

pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przedwczoraj w końcu zrobiłem trochę ocen gwiazd zmiennych (37), m.in. Chi Cygni. Oceniłem ją na 7.15 i wydaje mi się, że nie ma się czego więcej spodziewać po tej gwieździe w tym maksimum. Na wykresach AAVSO też widać, że jasność osiągnęła najwyższy pułap i będzie teraz powoli spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W obserwacjach wizualnych, szczególnie gwiazd długookresowych, aż taka dokładność podawania momentów ocen nie jest potrzebna, a wręcz raczej niemożliwa do realizacji :)

 

 

Ja też przyjmuję co do sekundy, patrzę na zegarek od razu po ostatecznym omieceniu 3 gwiazd wzrokiem i potwierdzeniu że oceny dwustronne razem mi grają. Skoro może być podane mniej dokładnie, to dokładniej też nie powinno szkodzić.

 

Staram się nawet nastawić zegarek z dokładnością co do ułamka sekundy, chociaż to w sumie zbędne... ale jakiś rygor być musi. :)

 

Przy okazji - czy w obserwacji gwiazd krótkookresowych dokładność staje się bardziej możliwa do realizacji czy tylko bardziej wymagana? ;-)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ciekaw czy kolega podał czas początku obserwacji, środka czy może jej końca. Osobiście zamiast 21:49:59s UT podałbym 21:50 UT i tez miałbym spokojne sumienie :)

 

Pewnie, że można stosować jakieś procedury pomiaru czasu z użyciem nawet stopera, tylko, że w przypadku gwiazd długookresowych mija się to z celem i dla mnie to trochę przerost formy nad treścią. Bo nawet dla gwiazd o kilkudniowym okresie przyjmuje się dokładność rzędu minuty. Natomiast dla gwiazd szybkozmiennych, np. rozbłyskowych, warto postarać się o dokładność rzędu kilku sekund, z tym, że wg. mnie takie obserwacje wymagają nieco wprawy.

 

To takie moje skromne zdanie, ale może się nie znam.

Pozdrawiam
KK
 

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To takie moje skromne zdanie, ale może się nie znam.

 

oj tam, oj tam

 

Przerost formy nad treścią - zapewne masz rację. Ja w każdym razie założyłem sobie, żeby robić pewne rzeczy jak najdokładniej, żeby kiedyś ewentualnie nie było sytuacji, że przyjdzie mi obserwować krótkookresową, a ja będę zbyt rozlazły żeby to zrobić poprawnie. Kwestia samowiedzy ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja podobnie jak Krzysztof zachowuje dokładność co do minuty. Nawet obserwując krótkookresowe.

Obserwując gołooczne robię parę ocen w minutę i jak dla mnie zbyt długo by trwało zapisanie każdej oceny co do sekundy :)

A wracając do bohaterki wątku to jej jasność już wyrźnie spada. Obserwowaliśmy jedno z najniższych maksimów. Pocieszenie takie, że za rok powinno być lepiej ;)

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem całą krzywą jasności  chi Cygni z obserwacji AAVSO. Podobnie niskie, choć na oko ciut wyższe niż obecne, maksimum miało miejsce w 1937 roku. Być może obserwowaliśmy najniższe maksimum w całej historii obserwacji tej mirydy.

 

Ja moment obserwacji, niezależnie od okresu, podaję z dokładnością do 1 min. To w obserwacjach wizualnych wystarczająca precyzja. W JD jest to czwarte miejsce po przecinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)