Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Jacek E.

Atlas nieba dla początkujących

71 postów w tym temacie

Jacku. Ty to masz zdrowie do tego by tak posortować fajnie, że jest taki temat potrzebny, będę zaglądał do niego czasem. ;)

Dzięki, naprawdę świetne wskazówki jak zacząć.

Tak sie składa ze ten atlas w tej wersji ulepszonej o boczne tabelki z wykazem zasiegu, rozmiaru obiektow jest swietny i najlepszy dla poczatkujacych, ja z niego tez jeszcze korzystam, oczywiscie troszke obiektow z galaktyk, gromad otwartych,  mu brakuje ale jaki problem sobie je dopisac, zaznaczyc ;). 

1 osoba lubi to

A proszę bardzo :)

chart08b.pdf

3 osoby lubią to

Dziękuję za brakującą stronę i za całe opracowanie  :)

atlas po poprawkach genialny. Wczoraj wydrukowałem i wręczyłem synowi. Nareszcie skończą się pytania o każdą gwiazdkę na niebie :)

atlas jest super wielkie dzieki  ;)

Mam od lat i jest to bardzo dobry Atlas. Wprowadzenie poprawek własnych względem dojścia do obiektu - okrąg widoczny w szukaczu. Jednak to sprawa bardzo indywidualna. Pozdrawiam.

Rewelacja , wydrukowane , wpięte do segregatora - przyda się na pewno. Wielkie dzięki za udostępnienie.

Ja swoje poznawanie nieba rozpocząłem od czeskiego atlasu Hlada (atlas nieba 2000)-naprawdę polecam na początek!

1459897db22115f15c6f9ab628c7d58e.jpg

1 osoba lubi to

Tak, ten atlas jest szczególny i jedyny w swoim rodzaju. Ma też jedną wadę - wszystko na południe od równika jest odwzorowane do góry nogami :)

Eh, łezka się w oku kręci... Też od niego zaczynalem przygodę z nocnym niebem 20 lat temu, a do tego ruski Turist 3 20x50 ;D  

Eh, łezka się w oku kręci... Też od niego zaczynalem przygodę z nocnym niebem 20 lat temu, a do tego ruski Turist 3 20x50 ;D

Nie uwierzysz ale ja też! Ten sam atlas i luneta 20 x50. Spędziłem przy niej wiecej godzin niż przy Syncie 8", ale byłem uczniem i miałem czas. Teraz 3 dzieci...

Tak, ten atlas jest szczególny i jedyny w swoim rodzaju. Ma też jedną wadę - wszystko na południe od równika jest odwzorowane do góry nogami :)

Tak to może stanowić pewien mankament,dla osoby która korzystała z większej ilości atlasów i ma określoną skalę porównawczą.... ale dla początkującego atlas ze swoimi kolorami gwiazd i obszarów nieba, zaznaczonymi liniami gwiazdozbiorów i mnogością obiektów NGC dla średnich teleskopów..jest bardzo dobrym wyborem! Porównując choćby jedną z tańszych propozycji "Atlas nieba gwiaździstego do 6,5 magnitudo" dostępny w kilku sklepach, który wygląda nie przymierzając jak jakiś wydruk z "generatora" Hald- jest pięknie, autorsko dopracowany, przystępny i przejrzysty!

Po latach uzywania tego atlasu wylowilem jeden mankament dosc powazny brak nazw jasnych gwiazd, w ustawianiu systemu goto to szalenie wazne aby wiedziec jaka gwiazda gdzie sie znajduje. Oczywiscie jest wyjscie z sytuacji trzeba samemu dlugopisem edytowac i tyle :). To wlasnie zaleta drukowanych atlasow, reczna edycja mozliwa.

Bardzo dziękuję Jacku za świetne opracowanie. Dla mnie jako początkującego jest jak znalazł. :)

Bardzo dziękuję Jacku za świetne opracowanie. Dla mnie jako początkującego jest jak znalazł. :)

Te podziękowania należą się Markowi 8)  Ja tylko za jego zgodą na FA atlas zamieściłem :)

Wrzuciłem wszystko do jednego pliku aby ułatwić sobie i innym drukowanie atlasu "hurtem". Strony są tak ustawione, że korzystając z opcji drukowania dwustronnego - po zbindowaniu - zawsze mamy otwarte strony a i b. Pozwoliłem sobie też na dodanie (po małej redakcji) tekstu Jacka z pierwszego wpisu jako krótki wstęp do atlasu.

Miłego drukowania.

AtlasNieba.zip

9 osób lubią to

Super. Też zaczynam swoją przygodę- atlas pobrany, czeka do druku i zaczynamy obserwację, przy pierwszej możliwej okazji.

Ja miałam taka mapę nieba wirtualna na linuksa. Oglądaliśmy z chłopakiem niebo nad moim domem, po ustawieniu dokładnej lokalizacji! Rewelacja. :)

1 osoba lubi to

Jeśli chodzi o atlas nieba to ja sobie pobrałem i wydrukowałemThe TRIATLAS Project Second Edition (April 2008 – March 2009) - zestaw C-set 12.6 mag, z tej strony:

http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html

Nie wiem czy to już było wystawiane, ale polecam.

1 osoba lubi to

świetna robota! :) już pobrałam, pozostaje wydrukować.

Że tak się zapytam może głupio ale jaką skalę ma ten atlas? Bo coś nie mogę znaleźć :(

Słabo szukasz ;)

1º = 2.4 cm

1 osoba lubi to

Witam. Otóż mam problem. Jestem amatorem astronomii i nie ogarniam tych map itd. Szukam jakiegoś atlasu, który mi wyjaśni jak najbardziej podstawowe pojęcia i jak najbardziej szczegółowe wprowadzenie. Ktoś coś zna ? Może być to atlas, podręcznik i inne.

Witam. Otóż mam problem. Jestem amatorem astronomii i nie ogarniam tych map itd. Szukam jakiegoś atlasu, który mi wyjaśni jak najbardziej podstawowe pojęcia i jak najbardziej szczegółowe wprowadzenie. Ktoś coś zna ? Może być to atlas, podręcznik i inne.

Ja osobiście używam stellarium na pc na wyjazdach też bardzo ułatwia prace