Skocz do zawartości

Atlas nieba dla początkujących


Rekomendowane odpowiedzi

  • 11 miesięcy później...
  • 2 tygodnie później...

Tak sie składa ze ten atlas w tej wersji ulepszonej o boczne tabelki z wykazem zasiegu, rozmiaru obiektow jest swietny i najlepszy dla poczatkujacych, ja z niego tez jeszcze korzystam, oczywiscie troszke obiektow z galaktyk, gromad otwartych,  mu brakuje ale jaki problem sobie je dopisac, zaznaczyc ;). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Mam od lat i jest to bardzo dobry Atlas. Wprowadzenie poprawek własnych względem dojścia do obiektu - okrąg widoczny w szukaczu. Jednak to sprawa bardzo indywidualna. Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Eh, łezka się w oku kręci... Też od niego zaczynalem przygodę z nocnym niebem 20 lat temu, a do tego ruski Turist 3 20x50 ;D

Nie uwierzysz ale ja też! Ten sam atlas i luneta 20 x50. Spędziłem przy niej wiecej godzin niż przy Syncie 8", ale byłem uczniem i miałem czas. Teraz 3 dzieci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten atlas jest szczególny i jedyny w swoim rodzaju. Ma też jedną wadę - wszystko na południe od równika jest odwzorowane do góry nogami :)

Tak to może stanowić pewien mankament,dla osoby która korzystała z większej ilości atlasów i ma określoną skalę porównawczą.... ale dla początkującego atlas ze swoimi kolorami gwiazd i obszarów nieba, zaznaczonymi liniami gwiazdozbiorów i mnogością obiektów NGC dla średnich teleskopów..jest bardzo dobrym wyborem! Porównując choćby jedną z tańszych propozycji "Atlas nieba gwiaździstego do 6,5 magnitudo" dostępny w kilku sklepach, który wygląda nie przymierzając jak jakiś wydruk z "generatora" Hald- jest pięknie, autorsko dopracowany, przystępny i przejrzysty!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po latach uzywania tego atlasu wylowilem jeden mankament dosc powazny brak nazw jasnych gwiazd, w ustawianiu systemu goto to szalenie wazne aby wiedziec jaka gwiazda gdzie sie znajduje. Oczywiscie jest wyjscie z sytuacji trzeba samemu dlugopisem edytowac i tyle :). To wlasnie zaleta drukowanych atlasow, reczna edycja mozliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Jacku za świetne opracowanie. Dla mnie jako początkującego jest jak znalazł. :)

Te podziękowania należą się Markowi 8)  Ja tylko za jego zgodą na FA atlas zamieściłem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzuciłem wszystko do jednego pliku aby ułatwić sobie i innym drukowanie atlasu "hurtem". Strony są tak ustawione, że korzystając z opcji drukowania dwustronnego - po zbindowaniu - zawsze mamy otwarte strony a i b. Pozwoliłem sobie też na dodanie (po małej redakcji) tekstu Jacka z pierwszego wpisu jako krótki wstęp do atlasu.

Miłego drukowania.

AtlasNieba.zip

  • Like 9

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chodzi o atlas nieba to ja sobie pobrałem i wydrukowałemThe TRIATLAS Project Second Edition (April 2008 ? March 2009) - zestaw C-set 12.6 mag, z tej strony:

 

http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html

 

Nie wiem czy to już było wystawiane, ale polecam.

  • Like 1

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc później...
  • 4 tygodnie później...

Witam. Otóż mam problem. Jestem amatorem astronomii i nie ogarniam tych map itd. Szukam jakiegoś atlasu, który mi wyjaśni jak najbardziej podstawowe pojęcia i jak najbardziej szczegółowe wprowadzenie. Ktoś coś zna ? Może być to atlas, podręcznik i inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Otóż mam problem. Jestem amatorem astronomii i nie ogarniam tych map itd. Szukam jakiegoś atlasu, który mi wyjaśni jak najbardziej podstawowe pojęcia i jak najbardziej szczegółowe wprowadzenie. Ktoś coś zna ? Może być to atlas, podręcznik i inne.

Ja osobiście używam stellarium na pc na wyjazdach też bardzo ułatwia prace 

SW 1309 L 6x24 , EQ - 2   130/900   1/6,9  Sony xz1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)