Skocz do zawartości

Białe noce


Rekomendowane odpowiedzi

21.30 Ustka - zachód Słonka - jeszcze trochę potrwa zanim się w morzu wykąpie i też  na trochę :-[ pierwszy pogodny ,,wieczór" od 3 tygodni.

 

post-476-0-03078300-1435347676_thumb.jpg

 

I Muniuś go goni ;)

 

post-476-0-33077600-1435348157_thumb.jpg

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu zerkałem na Sata i trochę Wam zazdrościłem bo jest czas, są chęci, korektor komy do przetestowania i nawet biała noc nie bowstrzymałaby mnie przed wytaszczeniem sprzętu, zrobiły to... wiecie co :-/

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu zerkałem na Sata i trochę Wam zazdrościłem bo jest czas, są chęci, korektor komy do przetestowania i nawet biała noc nie bowstrzymałaby mnie przed wytaszczeniem sprzętu, zrobiły to... wiecie co :-/

Wiiem, ale na sensowne będzie za późno ,,zajdą" zanim się choć troszkę ściemni :(

22.30

post-476-0-31291500-1435394036_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę Jacku, że teraz z braku laku to możesz spokojnie w pokoju ściany focić, pomyśl tylko, bez montażu na samym statywie, bez guide, nic nie paruje, cieplutko, ty w pozycji horyzontalnej z wertkalną puszeczką napoju chłodzącego a biała noc wręcz umożliwia zabawę.... Chyba sobie też taką fototapetę sprawię :D

  • Like 2

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę Jacku, że teraz z braku laku to możesz spokojnie w pokoju ściany focić, pomyśl tylko, bez montażu na samym statywie, bez guide, nic nie paruje, cieplutko, ty w pozycji horyzontalnej z wertkalną puszeczką napoju chłodzącego a biała noc wręcz umożliwia zabawę.... Chyba sobie też taką fototapetę sprawię :D

Mogę ze statywu i z moncikiem - stoi wszystko w pokoju :)

Zabrałem wszystko z miejscówki bo jeszcze troszkę jak sam widzisz :( to bez sensu i chcę ,,posłonecznikować" i ,,pomuniować"... na razie niedziela jest obiecująca ::)

W tej chwili Muniuś w mątwach :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Wczoraj w statusach była o nich mowa :(
Ustka 5 minutek temu - czyli 21:00

BN16.png

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No, niestety.
10 dni temu podczas obserwacji niebo w zasadzie nie zrobiło się smoliste, mimo dobrej przejrzystości w Borach Tucholskich. Pewnie Słonko musnęło minus osiemnasty stopień, ale na kolejne ciemności na Pomorzu trzeba czekać do sierpnia.
Północnikom przypominam jednak, że wyjazd choćby na południe Polski na dwie upojne noce działa niezwykle kojąco - jeden taki wypad w czerwcu ubiegłego roku nasycił na naprawdę długo (do sierpnia starczyło na spokojnie).

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zobaczcie godzinę i poblask Słonka po prawej które właśnie się w morzu topi - zaczęły się na dobre :(

BN z K.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U "nas" Słońce jeszcze w miarę daje radę :) Brakuje jakiegoś pół stopnia do prawdziwej nocki :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No Jowisz mnie korcił w weekend ale zapracowany byłem.

Od czwartku mam urlop-  trzeba chyba będzie się jednak rozstawić ze sprzętem i tego Jowisza jeszcze próbować ścigać, no bo co innego po za planetami można przy takim niebie? no w sumie kratery na Księżycu albo Słońce i plamy... Trzeba będzie przeczekać ;).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Jak nie brak pogody to te ..... znów nadchodzą :(

Zacz.thumb.jpg.071de8d277508b4e08bbf6653e41ca53.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, tracimy tylko jeden nów (czerwcowy). Majowy będzie wciąż znośny, a lipcowy - już znośny.
W czerwcu można natomiast wybrać się na południe na 2-3 nocki obserwacyjne (co uczynić zamierzam).

A póki co, można zawsze cieszyć się słoneczkiem do wieczora, dotleniać się. No i mamy najlepsze srebrzyste na niebie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musimy to przeczekać, póki co zostaje Księżyc i Słońce i tak mamy w plecy do sierpnia, w tym roku trzy razy wyciągałem teleskop, a teraz te noce to masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Panasmaras napisał:

Jacku, tracimy tylko jeden nów (czerwcowy). Majowy będzie wciąż znośny, a lipcowy - już znośny.
W czerwcu można natomiast wybrać się na południe na 2-3 nocki obserwacyjne (co uczynić zamierzam).

A póki co, można zawsze cieszyć się słoneczkiem do wieczora, dotleniać się. No i mamy najlepsze srebrzyste na niebie :) 

Mini zlocik się szykuje? :D Jakie okolice na południu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc później...

Ogólnie, mam pewne przemyślenia dotyczące białych nocy, noszące pewne elementy krótkiej relacyjki z nadmorskiego pobytu.

Mieszkam w Małopolsce, tuż pod pięćdziesiątym równoleżnikiem szerokości geograficznej północnej. Ponieważ białe noce występują na szerokościach wyższych niż 48,5°, na moich 49°51'50" N również można uświadczyć tego zjawiska. Jednak czy na pewno? 
Słońce nie chowa się u mnie głębiej niż 18° pod horyzontem od 1 czerwca do 11 lipca. W dzień przesilenia letniego osiąga minimalną wysokość -16,7°. Zmierzch astronomiczny przechodzi bezpośrednio w świt astronomiczny. Niebo nie jest całkiem czarne, jest... prawie całkiem czarne, jedynie od północy widać niebieskawe pojaśnienie. Osoba nie zaznajomiona z tematem nawet nie zauważy różnicy względem nocy astronomicznych.

Od bardzo dawna chciałam uświadczyć takich prawdziwszych, bardziej "soczystych" białych nocy. Zawsze wydawały mi się niezwykłym, wręcz magicznym zjawiskiem, znanym jedynie z narzekań forumowiczów czy zdjęć z internetu. Zafascynowanie tym fenomenem było o tyle większe, o ile od wielu lat mam pewne "ciągoty" w kierunku polarnych obszarów naszej planety (nie mam pojęcia dlaczego tak jest :P Wydają mi się takie niesamowite - mroźny klimat, tajga przechodząca stopniowo w tundrę, a tam - brak drzew!, lodowce, zorze polarne, dzień i noc polarny, polarne chmury stratosferyczne i w ogóle. Nie mówię że bliskie równika rejony są gorsze - żywię do nich podobne, choć jednak trochę słabsze zainteresowanie), a białe noce przynoszą skojarzenia z tymi właśnie rejonami Ziemi. 
Tak więc wobec tych wszystkich Waszych narzekań, odczuwałam delikatną zazdrość, szczególnie gdy kiedyś odkryłam, że północne skrawki Polski doświadczają białych nocy w charakterze żeglarskim.
Chociaż nie wiem czy zazdrość to odpowiednie słowo, bo jednak nie jestem aż tak nienormalna (:D), żeby chcieć zamienić możliwość obserwacji DSów przez niemal całe lato i południowe obiekty położone 5° wyżej, na brak nocy astronomicznej przez 3 miesiące. Toż to byłby wyższy poziom narzekania. Po prostu te Wasze naprawdę białe białe noce to dla mnie coś takiego całkiem innego i wyjątkowego, a możliwość ich zobaczenia... 

Ta nadarzyła się w ciągu ostatnich dni (nocy). Na początku lipca tata ni z gruchy, ni z pietruchy stwierdził, że za tydzień pojedziemy sobie nad morze. Mi oczywiście od razu zapaliła się w głowie czerwona lampka - Tato, a gdzie konkretnie? - Ostrowo, tam u samego czubka Polski, blisko Władysławowa.
Jaka ja byłam szczęśliwa! W Ostrowie białe noce w ogóle, trwają od 9 maja do 4 sierpnia, te w charakterze żeglarskim od 12 czerwca do 1 lipca, a Słońce w dniu przesilenia w najniższym punkcie swej dobowej wędrówki po firmamencie osiąga ledwie -11,7° pod horyzontem! WOW!
Oczywiście 14/15 lipca (nasza pierwsza noc w Ostrowie) schodzi już na głębokość -13,6°, ale w porównaniu z "moimi" osiągami to i tak wielka różnica! Rodzicom już kilka dni przed wyjazdem trułam jak to się cieszę, bo jakie to jasne noce będą, i obłoki srebrzyste, i Bóg wie co jeszcze. 

Zdziwili się. Tego to się nie spodziewałam, ale sami, patrząc wieczorem (o 22) przez okno przyznali, że kurcze, jasno dość. (Swoją drogą - szczęśliwy traf chciał, że z jednego z pokoi mieliśmy piękny widok na północ, jeszcze z odsłoniętym horyzontem). Do tego zachód słońca kilkanaście minut po godzinie 21, a przecież u nas to nawet 21 czerwca Słońce zachodzi o 20:55. W końcu nie musiałam patrzeć na zegarek przed 23, myśląc sobie - No, nad morzem to tak jasno mają o północy. Do tego obłoki srebrzyste niemal każdej pogodnej nocy, i to takie trwające nieprzerwanie całą noc, a nie to co u mnie, że po 23 robi się za ciemno i sreberka znikają (o ile w ogóle się pojawią, bo jednak 5° na południe robi swoje...). Chociaż co do sreberek, to akurat te rodzicom nie wydały się niczym szczególnym, już młodsza siostra zareagowała żywiej, a im to było wsio.

I w sumie nie wiem co więcej napisać, jak zakończyć moje rozważania. Z jednej strony te białe noce są naprawdę ciekawym zjawiskiem i czasem żałuję, że nie mogę częściej doświadczać ich "pełniej". Z drugiej strony fajnie mi się mówi, siedząc na południu, jednak gdybym rok w rok przez niemal 3 miesiące była odcięta od możliwości porządnych obserwacji, jeszcze w czasie, gdy na niebie królują Strzelec i Skorpion to hm... pewnie zaczęłabym narzekać jak "północnicy". 
Dlatego, dla mnie, te "prawdziwsze" białe noce zostaną chyba po prostu mitycznym fenomenem, o którym wygodnie sobie pomarzyć z pewnej odległości, z ewentualnym czasowym pobytem w ich zasięgu (głównie, by efektywniej pooglądać sreberka ;)).

(Gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy dotarli aż na sam koniec tego mojego tworu ;)

  • Like 3

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy odpowiednią grupa na to pytanie ale sprobuje.czy jest możliwe aby gwiazda (jest najwieksza i ma inny kolor-jest jakby lekko ponaranczowa)krążył a po niebie?pytam bo cały czas z tego samego okna obserwuje ja i co noc zmienia położenie. Zaczęło się od miejsca nad drzewem po lewej stronie a teraz jest za budynkiem po prawej stronie  (budynek stoi kolo drzewa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania zakładamy w osobnym wątku. Przypuszczam, że chodzi ci o Marsa, to nie gwiazda tylko planeta. Mars jest tak jasny bo za tydzień będzie wielka opozycja (raz na 15 lat).

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)