Skocz do zawartości

Białe noce


Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem ostatnio a-fotkę gromadki. (M56) Pierwsze sensowne zdjęcie, na którym tło było ciemne o 23:30 (przy 3min naświetlaniu) O 1:45 już było po ptokach i można było się zwijać.  :(

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Wielkopolsce południowej, jak wyszedłem koło 1:00 na dwór to zrobiłem ciekawy eksperyment- położyłem się na środku pola, i starałem się objąć wzrokiem jak największą część nieba- zrobiłem tzw "zeza :D" i było widać bardzo wyraźne pojaśnienie nieba na północy podczas gdy od zenitu przechodziło ono w pociemnienie in na południu było już w miarę ciemno. A jestem ciekaw jak jest na przylądku Rozewie lub okolicy w najciemniejszą porę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że dziś o 7:04 nastąpi przesilenie letnie

a słońce (mimo aktualnej burzy w Szczecinie - ale orzeźwiająco,  :D )

o 01:03 zaszło najniżej w ciągu ostatnich nocy na - 13 stopni i 8 minut pod horyzont

to każda następna bezksiężycowa noc będzie do obserwacji czy rejestracji coraz lepsza czyli ciemniejsza  8)

W pełnię księżyca 8 lipca ponad -14 stopni ale już 6 sierpnia też w pełnię o 01:08 już noc astronomiczna (<-18 stopni), -19,5.

Taka oczywistość ale za to pozytywna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że dziś o 7:04 nastąpi przesilenie letnie

a słońce (mimo aktualnej burzy w Szczecinie - ale orzeźwiająco,  :D )

o 01:03 zaszło najniżej w ciągu ostatnich nocy na - 13 stopni i 8 minut pod horyzont

to każda następna bezksiężycowa noc będzie do obserwacji czy rejestracji coraz lepsza czyli ciemniejsza  8)

W pełnię księżyca 8 lipca ponad -14 stopni ale już 6 sierpnia też w pełnię o 01:08 już noc astronomiczna (<-18 stopni), -19,5.

Taka oczywistość ale za to pozytywna...

8 lipca i 6 sierpnia to chyba nów będzie, a nie pełnia...

Na południowych skrawkach Polski noce astronomiczne zapadają przez cały rok - nawet dziś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nów jasne, skojarzenie z bieżącym stanem wizualnym księżyca.

Stosowne sprostowanie, dziękuję, trzeba być precyzyjnym.

PS. W ramach białych nocy "podwiesiłem się" z synem lat 4 na lekcję pierwszoklasistów ze szkoły żony

w szczecińskim planetarium (WSM - morska), człowiek uczy się całe życie. Planetarium OK. choć wyświetla gwiazdy,

bardziej złożone struktury typu "mgławice" już nie. Cudzysłów użyty celowo.

PS2. Jak słyszę, jaką wiedzę i pojęcie mają dzieci lat 7 to prawda, że zalecą dalej jak od od naszej  ziemskiej satelity.

PS3. Polskę północno-zachodnią białe noce dotykają ponad krajową średnią, za to zimy bardziej chmurwne  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na przekór Tej Białej Nocy - grupa ,,wariatów" ze Szczecina wybrała się do Niemiec na foto obserwy - właśnie z nimi rozmawiałem.

Mają w planie obejrzeć drugą stronę Księżyca - Czekam na relację  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę te fotki (BTW bardzo ładne  8) ) to... nie wiem jak to ująć, ale nie wiedziałem, że białe noce są aż tak białe  :-\

W takim razie na południu nie ma białych nocy, jest tylko pojaśnienie od północy, ale tak, to z miasteczka gołym okiem 5 mag łapię  :)

POŁUDNIE RULES  8) 8) 8)

Południe jest po prostu uboższe o pewne doznania  8)

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj były chmury, ale dzisiaj sobie pojechałem na najbielszą noc w roku ;). Pojechałem oczywiście ok północy na godzinę. Niebo było koloru ciemnoniebieskiego - horyzont północny od błękitnego przez biały kończąc na czerwonawym. Na niebie widać większe gwiazdozbiory, zasięg w zenicie do ok. 4 mag - do hardcorowych należała m.in. eta Cygni w Łabędziu. Drogi mlecznej ani śladu.  Był też Księżyc nad południowo-zachodnim horyzontem,więc to też miało wpływ -trzeba by jeszcze pojechać za parę dni jak go nie będzie. Ale w lornetce złapałem M31, M39, M13, M11 i chyba M15 (tego nie jestem do końca pewien). Liczyłem na obłoki srebrzyste, ale niestety się nie doczekałem.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie burza błyskała więc stałem w oknie i robiłem pozy.

Ale teraz to już z górki bo noce coraz dłuższe. Stargazing-ować można już jak Słońce zejdzie poniżej 15* czyli na mazurach po 20 lipca. Prawdziwe noce astronomiczne są u mnie od 3 sierpnia  ::)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na przekór Tej Białej Nocy - grupa ,,wariatów" ze Szczecina wybrała się do Niemiec na foto obserwy - właśnie z nimi rozmawiałem.

Mają w planie obejrzeć drugą stronę Księżyca - Czekam na relację  8)

No spotkanie udane druga strona Księżyca zaliczona, emek trochę było i parę zdjęć Księżyca do stakowania.

Cel obserwacyjno-towarzyski osiągnięty a że biała noc w niczym nie przeszkadza aby się spotkać i pogadać.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spotkanie udane druga strona Księżyca zaliczona, emek trochę było i parę zdjęć Księżyca do stakowania.

No to czekam na finalne, nie ukrywam, że szczególne zależy mi na drugiej stronie Muńka

8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na przekór Tej Białej Nocy - grupa ,,wariatów" ze Szczecina wybrała się do Niemiec na foto obserwy - właśnie z nimi rozmawiałem.

Mają w planie obejrzeć drugą stronę Księżyca - Czekam na relację  8)

Rozumiem, że właśnie ujawniono jedną z tajemnic III Rzeszy - loty wokół Księżyca. W dodatku rakiety von Brauna ciągle na chodzie. Ach ta niemiecka solidność!

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Janko - wytłumaczenie jest znacznie prostsze, oni odkryli miejscówkę u zachodnich sąsiadów, z której ciemną stronę Muńka widać.

Tylko namiarów z GPS-a nie można od nich wydębić  >:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przykro ale w związku z odebraniem E-maila od NASA obserwacje drugiej strony Księżyca zostały opisane klauzulą "Ściśle Tajne"

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy pozamiatane- ale im nikt tych widoków nie odbierze  ;)

A swoją drogą to Podajcie choć namiar na tego swojego Zielarza  ??? ??? ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przykro ale w związku z odebraniem E-maila od NASA obserwacje drugiej strony Księżyca zostały opisane klauzulą "Ściśle Tajne"

Kłamiesz perfidnie!  >:( >:( >:(

Ja wczoraj cykałem fotki drugiej strony i dostałem zgodę na nieograniczone upowszechnianie zdjęć  8) Pisali, że mają to gdzieś  :P

6fjs.jpg

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystraszyli się umieszczenia w krzywym zwierciadle na ASTROPARODY  8)

Nie każdy może takie armaty wytoczyć  :P

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja to miałem dramat... Całe szczęście dziś już jestem w Polsce.

nor2.jpg

Miejsce wykonania zdjęcia: Geilo, Norwegia.

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Zobaczcie - już powoli się zaczyna - wczoraj rozmawiałem o tej porze z Filipem - Sandomierz - było u niego ciemno. Ta fotka jest dokładnie z 21.00 i niebo jest przychmurwione. Kierunek północny-zachód.

Za dobre 30 - 40 minut dopiero można myśleć o obserwach czy foceniu....

post-476-0-31971800-1397848013_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)