Skocz do zawartości

Przydomowa stacja bolidowa


Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie dostałem ;-( Ale w tej chwili to już nie jest ważne. No i nie miałem pomysłu. Wiem, że dla Szczecina wyznaczyliście kierunek południowy - wschód. W czasie kiedy ja pisałem prywatnie byłem w stanie pokryć prawie całe niebo (sprzętowo - jeśli tak to można określić). Pod koniec roku znów będę w stanie to zrobić. 

Zgadza się, stacja szczecińska pokryje kierunek południowo-wschodni (ewentualnie wschodni jeśli dojdzie jeszcze do jakichś zmian). Planowane jest pokrycie całego Pomorza Zachodniego przez dwie lub trzy stacje, stacja która będzie zamykać bazę od wschodu nie została jeszcze wybrana. Jestem wdzięczny kolegom z oddziału szczecińskiego za zainteresowanie sprawą, od początku istnienia sieci z braku stacji nie sięgaliśmy na Pomorzu dalej niż za Kościerzynę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pecha to można mieć jak się w coś wdepnie a komunikacja w PKiM leży od dawna.
W tym wątku jest masa wymysłów nie do końca zgodnych ze stanem faktycznym. Na dziś w większość kamer (bo idzie nowe cyfrowe) sieć PKiM stoi na analogowych kamerach mono które działają pod kontrolą specjalnego oprogramowania (Metrec). Metrec jest softem, który rejestruje zjawiska bezpośrednio z kamer ale wymaga do współpracy starej jak kapcie mej babki karty Matrox Meteor.

Z tego co mi wiadomo zarówno Metrec jak i UFOCapture działają wyłącznie online czyli nie ma możliwość analizy jakiegoś nagranego materiału. Oba z tych programów rejestrują serie ramek video z kamer w momencie kiedy dokonają detekcji zjawiska. 
PKiM na dziś ma dość mocno rozbudowaną sieć (nie jak ktoś napisał 10 kamer). Kamer jest kilkadziesiąt.
Pole widzenia stacji nie zależy od kamery lub technologii a tak samo jak w każdym innym przypadku od zestawu kamera + obiektyw. 

Sprzęt zwykle otrzymuje się z PKiM tym bardziej, że strasznie ciężko już dostać samą kartę Matroxa.

Jeżeli już uda Wam się nawiązać kontakt z PKiM i jakimś cudem dostaniecie zestaw to nie liczcie na jakiś większy support ze strony "firmy" bo odpowiedzi na trudniejsze pytania (o ile ktoś odpowie) zwykle brzmią w sposób sprzeczny :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo żle podszedłeś do tematu. Pewnie dlatego że masz te rejestratory w pracy. Takie działanie jak chciałeś jest niepotrzebną podwójną robotą i z dostępnym softem prawie niemożliwą.

To co mniej w nocy zeżarł by rejestrator to z nawiążką zeżarł by jeszcze raz odtwarzając - plus dożarł by komputer którego nie chciałeś w nocy a który pracował by w dzień.

Well , komp z softem i kamerą nie nagrywa całej nocy bo i po co. Nagrywa na dysk tylko zjawiska , tylko te kilka sekund. Rano masz pare (lub w rojach kilkadziesiąt ) plików avi z przelotem i jpg/bmp ze zjawiskiem.

Ot i wsio.

 

Andrzej

Dzięki! Kali już zrozumiał ;)

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nieco z innej strony. Rozumiem, że potrzebuję taki zestaw do rejestracji:

 

1. Komputer C2D z dyskiem ok. 160GB, licencją 7/Vista/XP itp to ok. 250-300zł

2. Karta PCI DVR na 4 kamery analogowe to jakieś 50zł

3. Kamery np: TAYAMA C3102 ok 50zł/szt

4. Obiektywy trochę ciężko ale można wyrwać coś na allegro f/1.4 po ok 25-50zł za szt.

5. Okablowanie

6. Oprogramowanie UfoCaptureV2 jakieś 600zł (?)

 

Razem zestaw z 2 kamerami to ok 1000zł.

 

Czy jest jakiś darmowy/ tańszy program pozwalający tylko i wyłącznie na rejestrację samych zdażeń? Mógłbym wtedy DLA SIEBIE określić parametry lotu itp.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pecha to można mieć jak się w coś wdepnie a komunikacja w PKiM leży od dawna.

 

Z tego co mi wiadomo zarówno Metrec jak i UFOCapture działają wyłącznie online czyli nie ma możliwość analizy jakiegoś nagranego materiału.

 

No cóż.... 8)  ale co do analizy nagranego to ostatnio jest rozgryziony pewien myk do Ufo ale zaawansowany więc lepiej dać spokój , zresztą tak jak napisano wyżej potrzeba bezstratnej kompresji.

 

Andrzej

ETX90UHTC, "LEADE 10x50" Canon 450d

KONIN 52.217N, 18.267E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek31, niestety to normalne na większości for internetowych, nie tylko astro. Jako, że jestem jak i Ty początkujący w tym temacie doradzę tylko tyle - poczytaj sobie tutaj o nagrywaniu VHS: http://www.pkim.org/?q=pl/node/51  Potem i tak trzeba komputer z UFOCap i dużo czasu.

Także, jeśli ktoś chce na poważnie zająć się rejestracją to komputer z kartą i kamerami oraz softem to chyba jedyne sensowne rozwiązanie.

Mam w pracy trochę kamer analogowych, jakiś komp z C2D/Athlon też się znajdzie, UFO jest darmowy na 30dni więc w długie jesienne wieczory można to sobie będzie poskładać i spróbować jak działa. Dam znać jak poszło :)

 

edit: nie wiem czemu link nie działa. Spróbuj na stronie głównej znaleźć odnośnik obs. Video a dalej sprzęt do obserwacji Video i  na koniec rejestracja.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przeczytaj wątek. To tylko 2 strony.

 

przeczytałem, i nie tylko to. Niestety zamiast prostych odpowiedzi jest ,a czytaj se, moze coś znajdziesz . Dziękuje.

 

No i piotrkusiu Ci odpowiedział a w wątku było ze dwa razy - daj sobie spokój z nagrywaniem vhs czy innymi nagrywarkami.  Inne pytania ? zadawaj - odpowiemy.

 

Andrzej

ETX90UHTC, "LEADE 10x50" Canon 450d

KONIN 52.217N, 18.267E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrkusiu dzięki wielke, mam stacjonarnego z kartą tv. Programy to nie problem, pytanie dotyczyło kamery i vhs-a. Nie mam zamiaru dokonywać zakupu kamer, po prostu mam kamere i pytanie , dobra czy nie. Andrzeju znalazłem wiele informacji w necie , ale co do tej kamery nic, dlatego zapytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, stacja szczecińska pokryje kierunek południowo-wschodni (ewentualnie wschodni jeśli dojdzie jeszcze do jakichś zmian). Planowane jest pokrycie całego Pomorza Zachodniego przez dwie lub trzy stacje, stacja która będzie zamykać bazę od wschodu nie została jeszcze wybrana. Jestem wdzięczny kolegom z oddziału szczecińskiego za zainteresowanie sprawą, od początku istnienia sieci z braku stacji nie sięgaliśmy na Pomorzu dalej niż za Kościerzynę..

Miło mi Przemku widzieć na Forum potwierdzenie naszej współpracy (PKiM z PTMA Szczecin), jesteśmy w 100% zorganizowani w postaci grupy osób do regularnej obsługi stacji której lideruje Zbyszek Laskowski oraz gotowego miejsca dla stacji na dachu budynku ZUT obok kopuły teleskopu wraz z łączem internetowym do zdalnego monitoringu. Z (nie)cierpliwością ;) oczekujemy na powierzenie sprzętu i rozpoczęcie obserwacji. Jeśli PKiM ma jak pisałeś dalsze plany co do 2 kolejnych stacji w zachodniopomorskim to wśród ponad 60 zrzeszonych tu osób i współpracujących instytucji jesteśmy w stanie zapewnić ich obsługę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrkusiu dzięki wielke, mam stacjonarnego z kartą tv. Programy to nie problem, pytanie dotyczyło kamery i vhs-a. Nie mam zamiaru dokonywać zakupu kamer, po prostu mam kamere i pytanie , dobra czy nie. Andrzeju znalazłem wiele informacji w necie , ale co do tej kamery nic, dlatego zapytałem.

Te nowe kamerki mają tą czułość w trybie dodawania klatek , mam podobną Samsung 435 do zabawy w kolorowy kosmos (podpinam do teleskopu na pokazy dla znajomych) ale do meteorów się nie nadaje. Sorry.

Dlatego wszyscy piszą o Watec (droga) lub o taniej Tayamie C3102-01A1 bo to starsze typy ale mają czułość super bez ingerencji wewnętrznego softu. Możesz tą swoją popróbowac ale wynik nie będzie dobry.

Tayamki czasem wypływają na alledrogo po 50zł, więc nie majątek.  No oczywiście są nowe cyfrowe z czułością ale drogie jeszcze więc na początek polecam jak wyżej.

 

Andrzej

ETX90UHTC, "LEADE 10x50" Canon 450d

KONIN 52.217N, 18.267E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego stawiałem na to, że kamery z rejestratorem sobie nagrają nockę a komp rano to sobie odczyta a jakiś soft dedykowany do tego rozpozna bolid.

Po co?!?! Po co chcesz robić jak ja 11 lat temu z 1 Matroxem i 3 kamerami? Po co 2x robić to samo, najpierw nagrywanie (pogarszające jakość sygnału różnymi kompresjami, nawet bezstratnymi), a później wykrywanie), skoro można od razu (live) analizować?

Nie kombinuj, tylko od razu niech sie analizuje obraz z kamery, pytaj Andrzeja, mnie również :)

Trzymam kciuki za stację wideo.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Trzeba zakończyć ten wątek.  Oto garść wiedzy i porad :

 

Panowie proszę przeczytać te linki a admin niech przylepi ten wątek dla potomnych.

 

http://www.pkim.org/?q=pl/polish_fireball_network_pfn
 

http://astropolis.pl/topic/23392-kamera-do-obserwacji-meteorw/

 

http://www.pkim.org/?q=pl/pavo

 

Z tego miejsca pobierajcie soft pod winde. 30 dni ale potem dajcie PW jak przedłużyć.

http://sonotaco.com/soft/e_index.html#ufocv2

 

I czytajcie :

 

http://www.pkim.org/?q=pl/node/1109

 

http://www.pkim.org/?q=pl/node/45

 

Jak już zainstalujecie Ufo to macie plik podstawowy do ustawień dla meteorów :

http://sp3uca.republika.pl/sp3uca/Ustawienie_dla_meteorow.zip

 

Nie interesuje mnie czy robicie to dla NAUKI czy dla szukania meteorytów dla kasy lub dla swojej kolekcji . Wasz wybór.  PKiM ma zasady wchodzicie w to lub nie.

Fajnie mieć kawałek kosmosu w domu ale pamiętajcie NAUKA jest ważniejsza. Dla nieprzekonanych pozostają giełdy gdzie można za małą kaskę kupić fragmenty spadkowych do kolekcji.

 

Andrzej

ps. każdy - poszukiwacz lub naukowiec niech pisze na PW odpowiem wszystkim. [email protected]

  • Like 2

ETX90UHTC, "LEADE 10x50" Canon 450d

KONIN 52.217N, 18.267E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również chcę wystartować ze stacją bolidową :) Trochę dłużej mi to zajmie, ponieważ  zaopatrzyłem się w niby lepszą (droższą :( ) kamerkę Mintron 12V6HC-EX (0.0001 to 0.00005 Lux @ F0,8  ).

Kamera super, sam takową posiadam. Jaki masz do niej obiektyw?

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kamerki dostałem obiektyw Fujinon 2.8-8mm F0.95 (nie wiem jak się sprawdzi w stacji - jeszcze nie testowałem), w przyszłości kupię obiektyw np. Panasonic WV-LA608 F0.75 :)

 

ps. Uwaga: Kamerka ma matrycę 1/2", a ten Fujinon 2.8-8mm F0.95 jest na 1/3"

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Fujinon raczej nie podejdzie (problemy np. z ostrością obrazu), ale Panasonic 6mm będzie super :)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT, tytuł  wątku  zmieniłem gdyż widzę że stał się inspiracją dla innych! Będę obserwować Wasze postępy! Jeśli ktoś chciałby kamerkę Mintrona też mogę wysłać (po kosztach wysyłki) na zachętę! Pod warunkiem, że zilustruje na FA budowę i obsługę pierwszego działka :)

Mi niestety projekt nie wyszedł, głównie z braku czasu i  trochę ze słomianego zapału, ciężko jest czasem budować na "spalonej ziemi" .

 

Pozdrawiam Wszystkich 

Ignis

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT, tytuł  wątku  zmieniłem gdyż widzę że stał się inspiracją dla innych! Będę obserwować Wasze postępy! Jeśli ktoś chciałby kamerkę Mintrona też mogę wysłać (po kosztach wysyłki) na zachętę! Pod warunkiem, że zilustruje na FA budowę i obsługę pierwszego działka :)

Mi niestety projekt nie wyszedł, głównie z braku czasu i  trochę ze słomianego zapału, ciężko jest czasem budować na "spalonej ziemi" .

 

Pozdrawiam Wszystkich 

Ignis

a szkoda bo wiem że w innych kierunkach masz osiągnięcia......... :P

 

Andrzej

ETX90UHTC, "LEADE 10x50" Canon 450d

KONIN 52.217N, 18.267E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Hej

 

Powiedzmy, ze mam wrzuconą do kompa karte Tv, mam podlaczona kamere skierowana ku niebu i wgrałem ten plik konfiguracyjny z kilku postow wcześniej.

Co dalej.  UFO uruchomione, preview działa... jak teraz zalaczyc detekcje ?  Klikajac po prostu na Detect, czy na Rec ?

 

Czy cos jeszcze trzeba ustawiac w samym programie ?

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Dnia 5.04.2014 o 14:54, ignisdei napisał:

Ruszy....na 100% Może na majowe akwarydy a może na czerwcowe bootydy!

Moja nowa koncepcja nabiera kolorów z myślą o Perseidach:

Zakupiłem

  • REJESTRATOR SATA MJPEG CONRAD: Ma 4 rdzeniowy procek i możliwość przydziału (prędkości rejestracji)  między kamery

full.jpg

  • dysk twardy 1TB (dwa tygodnie rejestracji strony północnej)
  • Zakupiłem mały telewizorek na OLX
  • na razie jedna kamerę Mintron dostała gniazdo M42 (przylepione na silikon ;) )do którego przykręciłem podarowany przez Aliena obiektyw Helios od Zenita (oryginalne soczewki są zbyt ciemne) 
  • Będzie czesać okolice bieguna niebieskiego. Docelowo podłączę jeszcze jedną kamerę (mam ich kilka z demobilu)
  • I tu moja prośba jeśli komuś wala się jakiś niezapleśniały ,wiekowy m42 od analoga (jakiś Tessar, Helios, Jena itp) , którego już nie wykorzysta, a chciałby przekazać lub odstąpić za symboliczną cenę za rzecz stacji bolidowej zapraszam (ostatecznie kupię na Allego za parę dyszek ale najpierw spytam tu...)
  • Zakupiłem okablowanie z "bencami" ...

Będą informować o postępach -myślę pierwsza kamera wystartuje dziś  

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.07.2017 o 08:22, ignisdei napisał:

Zakupiłem

  • REJESTRATOR /.../

... czyli będziesz tylko rejestrował, ewentualnie później powycinasz zjawiska i skleisz w filmik... szkoda, że nie będzie to miało wartości naukowej, tylko wizualną. Rejestrator zapisuje obraz bez kompresji?
Pytam, bo standardowe rejestracje meteorów nie robi się zapisując całą noc na dysku, nawet w kompresji bezstratnej, tylko na bieżąco programy rejestrują spadające gwiazdy zapisując ich współrzędne, z czego później liczy się orbity.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przyznaję się bez bicia, nie myślałem nawet o wymiarze naukowym,  sukcesem była by dla mnie sama rejestracja jasnego zjawiskaCool.   Mam 3 rekordy z zapisanych, trzech krótkich nocy z jednej kamery.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że chcesz robić sztukę dla sztuki, ale to Twoja decyzja...
Jeżeli 3 zjawiska z 3 nocy, to słabo... wczorajszej nocy miałem 52 meteory z 3 kamer (średnio ponad 17 na kamerę), więc przebitka ogromna ...

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, M.K. napisał:

Szkoda, że chcesz robić sztukę dla sztuki, ale to Twoja decyzja...
Jeżeli 3 zjawiska z 3 nocy, to słabo... wczorajszej nocy miałem 52 meteory z 3 kamer (średnio ponad 17 na kamerę), więc przebitka ogromna ...

Wiem, że słabo  na razie walczę z ustawieniami kamery...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to ostrość i to ustawiana tylko i wyłącznie na gwiazdach.
Również jakość kamery i obiektywu ma znaczenie. Kamera czuła musi być! obiektyw jasny (f0,8-1,4) i dobrze skorygowany. Z wróbla bociana nie zrobisz.
Żadne nagrywarki tylko dedykowane programy typu Ufo, Metrec lub inne. Przerabiałem to w latach 2004-2007 mając 1 kartę matroxa i 3 kamery... 1 kamera pracowała online, a sygnał z 2 pozostałych nagrywał się na kasetach vhs...
Kolejna sprawa to włącz w kamerze wszelakie wzmacniacze obrazu i kontrastu typu "sense up" (w profesjonalnych obserwacjach w PFN-ie tego zabraniamy, ale Ty chcesz amatorsko... mam nadzieję, że to tylko chwilowo i może kiedyś się przekonasz do profesjonalnych obserwacji w ramach Polskiej Sieci Bolidowej :))

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2017 o 13:05, M.K. napisał:

Podstawa to ostrość i to ustawiana tylko i wyłącznie na gwiazdach.
Również jakość kamery i obiektywu ma znaczenie. Kamera czuła musi być! obiektyw jasny (f0,8-1,4) i dobrze skorygowany. Z wróbla bociana nie zrobisz.
Żadne nagrywarki tylko dedykowane programy typu Ufo, Metrec lub inne. Przerabiałem to w latach 2004-2007 mając 1 kartę matroxa i 3 kamery... 1 kamera pracowała online, a sygnał z 2 pozostałych nagrywał się na kasetach vhs...
Kolejna sprawa to włącz w kamerze wszelakie wzmacniacze obrazu i kontrastu typu "sense up" (w profesjonalnych obserwacjach w PFN-ie tego zabraniamy, ale Ty chcesz amatorsko... mam nadzieję, że to tylko chwilowo i może kiedyś się przekonasz do profesjonalnych obserwacji w ramach Polskiej Sieci Bolidowej :))

Masz w pełni rację, już pogoniłem rejestrator i wracam do koncepcji laptopa opartego o adapter analog/cyfra! Znowu jestem w  punkcie wyjścia....Blush A Perseidy tuż ...tuż !

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)