Skocz do zawartości

Dziwny obiekt na niebie


przeman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie do znawców tematu, dzisiaj tj przed chwilą dostrzegłem na niebie mocno świecący punkt poruszający się dość szybko na dużej wysokości. Obserwacja lornetką nic nie dała, poza tym że to bardzo jasny obiekt (na pewno nie żaden samolot, lampion ani inne takie). Czy to możliwe żeby to był jakiś satelita?

edit: na pewno nie był to ISS, przynajmniej wg programu Orbitron, dodam jeszcze że świecił światłem stałym, więc to chyba nie wskazuje na satelitę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiego miejsca obserwujesz? w jakim kierunku poruszał się obiekt?

99% to ISS - Obserwuje od paru dni.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla twojej miejscowości

22h56m22s[glow=red,2,300] ISS[/glow]?Ground track ?Star chart Appears      22h51m00s 

1.1mag  az:285.0° WNW  horizon

[glow=red,2,300]Culmination  22h56m22s  [/glow]

-4.2mag  az:199.7° SSW  h:68.9°

 

distance: 441.2km  height above Earth: 413.9km  elevation of Sun: -12°  angular velocity: 0.96°/s

at Meridian  22h56m30s  -4.2mag  az:180.0° S    h:67.7°

Disappears  22h59m02s  -2.2mag  az:117.8° ESE  h:14.7°

;) ;) ;)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam ze strony:

http://www.calsky.com/

Korzystanie z serwisu bardzo ładnie opisał Mariusz R. na swoim blogu.

http://mrudy1212.blogspot.com/

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit: na pewno nie był to ISS, przynajmniej wg programu Orbitron, dodam jeszcze że świecił światłem stałym, więc to chyba nie wskazuje na satelitę.

ISS. Leciała dzisiaj około 22.55. Jutro też przyleci.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaz raz, ktos szczerze przyznal, sorki, faktycznie to jednak ISS, a nie uparcie twierdzac widzialem cos ale to nie byla satelita ani ten ISS bo swiecil a juz napewno nie lampion bo za wysoko:-P. I satelity swieca wlasnie ciaglym, stalym swiatlem. A jak potrafi swiecic ISS, najlepiej przekonać síe podczas porannych przekotow:-).

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaz raz, ktos szczerze przyznal, sorki, faktycznie to jednak ISS, a nie uparcie twierdzac widzialem cos ale to nie byla satelita ani ten ISS bo swiecil a juz napewno nie lampion bo za wysoko:-P. I satelity swieca wlasnie ciaglym, stalym swiatlem. A jak potrafi swiecic ISS, najlepiej przekonać síe podczas porannych przekotow:-).

Nie mam żadnego problemu z przyznaniem się do błędu, zwłaszcza że jestem w tej dziedzinie laikiem-niedzielnym pasjonatem;p apropo światła stałego, czytałem w sieci, że satelity świecą zmiennie, zależnie od padania promieni słonecznych, ale możliwe że to bzdury:) heh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet fotki strzelają - pełno ich na forach  8)

12.06.2013r.

Newton 200/1000 + barlow 2,5x, HEQ-5, Point Grey Chameleon, Filtr czerwony GSO

post-587-137699914299_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę, widać detale, co do teleskopu to mam jakąś chińszczyzne, niby tez ma soczewkę barlowa, ale strzelam że to wszechobecny standard:D  przy dużym powiększeniu pewnie tylko mignie, szkoda bo chciałbym dostrzec choćby minimalne szczegóły. Szybka skubana jest;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dowiesz się jak nie spróbujesz  ;)

wolna ,,jest skubana" i bardzo jasna  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocwicz najpierw na samolotach. Latwo je trafiac podazajac za smuga kondensacyjna. Potem przy niewielkich powiekszeniach mozesz sprobowac z ISS:-). Cwiczenia czynia mistrza. Warto zalozyc filtr neodymowy. Stacja jest bardzo jasna. Powodzenia:-)

Popróbuję, lornetka też daje radę jeśli chodzi o samoloty.

Faktycznie co do minuty 22:41 przelot :) gdzie można tak precyzyjnie to namierzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)