Skocz do zawartości

FLATownica


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, Antoni napisał:

Patrząc na to światło z tego panela to wcale nie jest mocne  porównują do monitora to duuuużo mu brakuje.

Próbuj. Ja dzielę się tylko moim doświadczeniem z takim panelem. Dla mojego ATIKa 383L+Mono panel był za jasny.

52 minuty temu, Jacek E. napisał:

Ściemniacz ledowy lub taki jak stosujemy do grzałek rozwiązuje sprawę jasności.

Nie do końca. Diody zaczynają migotać.

Temat odpuściłem i zastosowałem się do wskazówek Łukasza. DZIAŁA! :) Tylko, ze ja zamiast regulatora stosuję drugą lub trzecią kartkę na teleskopie. :) 

W dniu 9.01.2017 o 11:15, jolo napisał:

Ja to robiłem tak:

  • mały halogen spot z regulatorem skierowany na ścianę (może być oczywiście regulowany z wyjścia PWM AstroHuba :) )  
  • teleskop skierowany na ścianę
  • na teleskop kartka białego papieru
  • poza halogenem w pomieszczeniu ciemno

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, szdom1 napisał:

 

Nie do końca. Diody zaczynają migotać.

Nie, jeśli sterownik jest OK - ja nie miałem nawet najmniejszego mignięcia - gdzieś na początku tematu jest pokazane :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem Jacku czy masz rację. Przypominam co pisał Łukasz.

W dniu 11.10.2016 o 17:49, jolo napisał:

Plafon jest na 230V, LEDy tam mają wbudowaną przetwornicę i ściemniacze z nimi nie zadziałają. Białe zwykłe żarówki LEDowe na 12V też mają przetwornice i nie zadziała z nimi ani regulator PWM ani nawet liniowy regulator napięcia - aż do napięcia około 3V LED świeci pełną mocą, a poniżej po prostu gaśnie. Ściemniacze są do taśm i to żarówek wyraźnie oznakowanych jako nadające się do ściemniaczy (DIMMABLE albo jakoś tak). Przerabiałem to robiąc oświetlenie do astroszopki. 

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, szdom1 napisał:

No nie wiem Jacku czy masz rację. Przypominam co pisał Łukasz.

 

Szymek - no przecież miałem to wiem. Nabywca tez nie wnosił zastrzeżeń. Nic nie drgało, nawet na którymś zlocie komuś pokazywałem. Od reguły są odstępstwa ;) . Konkretnie robiłem to sterownikiem grzałek od Korneliusza.
A!!! Ja miałem na 12V panelik.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jolo napisał:

Zrób fotkę flatownicy lustrzanką w trybie RAW i wyciągnij - zobaczysz czy równo świeci. Jak równo to się nada. 

Ja się właśnie zastanawiam, czy równomierność oświetlenia ma tu jakiekolwiek znaczenie? Flatownica jest na tubie, a więc całkowicie nieostra. Wówczas każdy punkt flatownicy powinien oświetlać każdy piksel matrycy. Robię flaty na monitorze, na którym da się zauważyć niewielkie nierównomierności podświetlenia, no i trochę brudny on jest i nie zauważyłem problemów.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MateuszW napisał:

Ja się właśnie zastanawiam, czy równomierność oświetlenia ma tu jakiekolwiek znaczenie? Flatownica jest na tubie, a więc całkowicie nieostra. Wówczas każdy punkt flatownicy powinien oświetlać każdy piksel matrycy. Robię flaty na monitorze, na którym da się zauważyć niewielkie nierównomierności podświetlenia, no i trochę brudny on jest i nie zauważyłem problemów.

Jak by było tak jak piszesz, to by wystarczyła jedna dioda LED w otworze tubusu - skoro każdy punkt powinien oświetlać każdy piksel matrycy :)  Nierównomierności takiego panelu widać na flacie, pączki z pyłków się usuną, ale zostaną większe ciapy i obszary. Czy będą przeszkadzać - to inna sprawa. Może wystarczyć jakieś usunięcie gradientu na przykład.

 

13 godzin temu, Antoni napisał:

To co ten panel jeszcze jest za jasny?

Ale to dotyczy Atika383, gdzie flaty trzeba po kilka sekund naświetlać, żeby nie było widać cienia migawki. Twoją kamerką można naświetlać krótkie flaty, bo w niej nie ma mechanicznej migawki.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jolo napisał:

Jak by było tak jak piszesz, to by wystarczyła jedna dioda LED w otworze tubusu

No niby tak. Nie umiem sobie wyobrazić jak działa optyka poza "szkolnym" przypadkiem pojedynczego promienia :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Takie coś jest na allegro lub w sklepach Action (lokalnych i online) w rozmiarze A4 w cenie ok 50zł i A3 za ok 90zł Przyznam się, ze kupiłem niedawno  większą ale jeszcze nie miałem czasu i zacięcia żeby to przetestować 

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)