Skocz do zawartości

Moje perełki Wszechświata


Paweł Baran

Rekomendowane odpowiedzi

Letnie gwiazdozbiory

2010-07-11 Byłem z aparatem Canonem by zrobić perełki letniego nieba, no muszę przyznać, że chociaż trwa lato, ale u mnie pełno gwiazdeczek na nocnym niebie, w tym temacie będę umieszczał swoje fotografie, być może któraś przypadnie Wam do gustu, kto wie, a jak nie to temat będzie do sunięcia. Pozdrawiam i życzę miłego oglądania zdjęć.

post-36-137699792344_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutnia gwiazdozbiór słynie szczególnie z dwóch powodów, posiada gwiazdę Wega oraz mgławicę Pierścień, znana też jako Messier M57, oraz NGC 6720. Mój ulubiony obiekt letniego nieba szczególnie polecam ją, zawsze jak wychodzę na obserwacje nieba, jak nie ma Księżyca na pierwszy strzał wybieram właśnie M57. Ma ona swój uroczek. Jasność mgławicy wynosi około 8,8 magnitudo

Wymiary wynoszą około 1,4 na 1,0 minut kątowych, co odpowiada ok. 1,9 na 1,3 roku świetlnego.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czas naświetlania był na 800 czy ISO ??

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest z Acutera bo małe więc wiele nie można.

Ogólnie na foce nic nie widać.

1. trzeba by odjąć darka żeby usunąć gorące piksele i choć trochę szumu

2. trzeba by zrobić sporo klatek i to zestackować żeby coś wyszło bo acuter niemiłosiernie kompresuje obraz :)

3. powiesić acutera na montażu paralaktycznym i dać mu znacznie dłuższe ekspozycje jeżeli obsługuje.

Przez kompresję i brak darka nie wiadomo co gwiazda a co piksel:

post-8-137699792346_thumb.jpg

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 4 tygodnie później...

Koledzy te zdjęcia, co ja robiłem nie są z Acutera kamery, to zdjęcia z aparatu Canon A580. Proszę nie mylić pojęć Acuter, co robi zdjęcia do Canona, zdjęcia pomniejszone nie oddają tego, co większe widać śmiało na nich gwiazdozbiory, kamerą Acuter to ja ledwo, co planetę Jowisz zrobię i nie będzie to zdjęcie na poziomie tych Waszych tylko przyciemnione z wielką plamą na środku, te zdjęcia są z kamery Acuter widać ją, jak robię planety Księżyc.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zachód Słońca 2012-01-07. Pierwsza fotografia z tego roku, no i jak na razie ostatnia, zdjęcie zrobione strasznie lubianą kamerą Acuter :D, no jak widać do tego celu ta kamera się nadaje jak nie wiem, co, już dawno nie dodawałem tu taj zdjęć swoich, więc pora to zmienić. Będę pokazywał, chociaż zachody Słońca najlepsze moim wykonaniu. ;)

post-36-137699822766_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 3 tygodnie później...

Nie mam się, czym zbytnio chwalić, ale jest to, co jest.2012-02-29. Wyszedłem na obserwacje nieba, w sumie, kiedy ja odpuszczę nigdy, niebo piękne czyste bez mgły, obserwację zacząłem od godziny 19:00 do 22:30, w sumie lepsze to od meczu i podziwianie stadionów na mecze Euro2012, ponieważ i tak mnie nie będzie na żadnym meczu, wolę Astronomię gwiazdki jak gapić się w ekran, co nie ma sensu.

Zrobiłem wczoraj Wenus, M42, oraz Księżyc Foto. Aparat Canon A580 PowerShot, teleskop SKY-Watcher 150/1200, projekcja okularowa czas naświetlania 1?? ISO 1600, projekcja okularowa, dane podane do mgławicy M42 gwiazdozbiór Oriona, zaś Wenus użyłem tych samych parametrów, a do Księżyca czas naświetlania dałem automatycznie ISO 100. Projekcja okularowa. Potem już dłużej nie było sensu siedzieć zaczęła się robić mgła.  ;)

post-36-137699828081_thumb.jpg

post-36-137699828088_thumb.jpg

post-36-137699828094_thumb.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, uwieczniłeś Słońce w dość ciekawym momencie, bo grupa 1429, którą właśnie sfotografowałeś, w ciągu kilku ostatnich dni wygenerowała kilka rozbłysków klasy M, które wytworzyły koronalne wyrzuty masy (CME) częściowo skierowane ku Ziemi. Ponadto 5 marca nastąpił rozbłysk klasy X1.1, a dziś w nocy 7 marca doszło do rozbłysku X5.4. To zdecydowanie najsilniejszy rozbłysk w 2012 roku i drugi pod względem siły rozbłysk 24-go cyklu aktywności słonecznej.

A to jeszcze zapewne nie koniec, bo grupa 1429 dopiero zbliża się do centrum tarczy słonecznej, choć trudno przewidziec jej dalszą ewolucję.

Wzmożoną aktywność Słońca w ostatnich dniach odczuły nawet koronografy satelity SOHO.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zachód Słońca i lot ptaka 2012-03-16. Foto. Kamera Acuter.

Dwie planety Wenus i Jowisz królują, co wieczór na niebie. Foto. Aparat Canon A580. Na statywie fotograficznym.

Gromada kulista M13 w gwiazdozbiorze Herkules. Foto. Aparat Canon A580. Teleskop SKY-Watcher 150/1200. ;)

post-36-137699830503_thumb.jpg

post-36-137699830519_thumb.jpg

post-36-137699830531_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nocna obserwacja nieba 2012-03-23. Aparat Canon A580 na statywie fotograficznym, obserwacja nieba odbyła się na pagórku zwanym Chełma w Przysietnicy z dala od świateł ulicznych, w tym, że niektóre zdjęcia zdobią światła z miasteczka Brzozów oraz mojej miejscowości, nie miałem czasu dodać tych zdjęć, ponieważ była pogoda a mamy dużo pracy koło domu i nie tylko, dzisiaj pada deszcz, więc dodaję mile widziane komentarze, a i jeszcze jedno więcej się nie dało wyciągnąć, że zdjęć w sumie mnie się podobają czas naświetlania 15? ISO 1600.

post-36-137699836203_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dość ciekawe zdjęcie o tuż Mała Niedźwiedzica nad kapliczką łatwo rozpoznać Mały Wóz, tym czasie, kiedy robiłem zdjęcie przelatywała satelita zapisała się na zdjęciu jako kreska, po prawej stronie zdjęcia widnieje Wielka Niedźwiedzica tzw. Wielki Wóz :)

post-36-137699836224_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety idę w stronę zachodu widać już łunę, ale tu uwaga maszt telewizyjny na Suchej Górze, który widoczny jest na zdjęciu to koło Krosna jak jechaliście do Roztok Górnych czy pojedziecie na pewno widzieliście ten maszt. Dwie jasne planety Wenus oraz Jowisz

post-36-137699836247_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety łuna bijąca po oczach z miasteczka Brzozów a nad nim gwiazdozbiory Orion oraz Byk, dodam, bo zapomniałem napisać jak widać na zdjęciu na dole była mgła tu gdzie stałem jeszcze jej nie było, łatwo to sprawdzić, kiedy zaświeci się latarką lub jak ktoś ma czapeczkę z czerwonym diodami widoczna jest smuga a jak nie ma mgły to i nie ma smugi nawet lampy uliczne, chociaż przeszkadzają nam w obserwacji, ale można dowiedzieć się, kiedy jest a kiedy nie ma mgły to tak samo.

post-36-137699836299_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)