Skocz do zawartości

Poruszające się obiekty na niebie?


GraphX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nazywam się Marcin, mam 19 lat. Jestem nowym użytkownikiem, zarejestrowałem się po to żeby dowiedzieć się więcej na temat pewnych obiektów.

Nie jestem jakimś super obserwatorem, po prostu UWIELBIAM nocą patrzeć w gwiazdy, nie mam żadnego sprzętu, nic z bardziej profesjonalnych rzeczy. Spotkała mnie pewna przypadłość.

2 lata temu, w zimę z kumplem w nocy chodziliśmy sobie po mieście, zatrzymaliśmy się na lekkim wzniesieniu, trochę otwartym terenie i wtedy zobaczyłem poruszającą się po niebie białą kropkę. Jej iluminacja była zauważalnie większa od innych gwiazd które sprawiają wrażenie że się nie poruszają. Od tamtej pory, widzę je bardzo często kiedy nie ma dużego zachmurzenia.

Zastanawiam się co to jest, od kiedy zobaczyłem to pierwszy raz, zauważam bardzo często po kilka takich obiektów na niebie jednocześnie, niektóre mijają się bardzo blisko, prawie "zderzając" się ze sobą. Niektóre są jaśniejsze, niektóre ciemniejsze od zwykłych gwiazd. Poruszają się nieco szybciej niż samoloty, pozatym samolot można odróżnić tym, że jego światła migają, a te "obiekty" nie. Po pewnym czasie od kiedy je widać na niebie, zanikają, ich światło stopniowo maleje, aż w końcu przestaje być zauważalne, ostatnim razem zauważyłem że światło przestało być zauważalne prawie dokładnie nad moim położeniem, czyli nie chodzi o odległość.

Dzisiaj zauważyłem to znowu, i postanowiłem napisać do was. Czy ktoś już to widział? Możecie wytłumaczyć co to jest? Widziałem wiele "spadających gwiazd", błyskawicznie się poruszają i szybko gasną, te obiekty jakby "spacerują" po niebie. Jestem zafascynowany i liczę na odpowiedź :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GraphX,

Pięknie opisałeś obserwacje sztucznych satelitów Ziemi.

Nad naszymi głowami lata ich mnóstwo. Jedne są większe, inne są mniejsze, jedne są wykonane z materiału bardziej odbijającego światło, inne mniej, jedne są bliżej, inne dalej, stąd ich różnice w jasności. Większość z tych, które widujesz gołym okiem krąży na niskich orbitach (rzędu kilkuset czy nieco ponad 1000 kilometrów nad powierzchnią Ziemi) i zwykle gasną nie dlatego, że się oddalają, ale dlatego, że wchodzą w cień Ziemi.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał Piotr. To nic innego jak sztuczne satelity. Ostatnio bardzo spektakularne były przeloty nad Polską Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS . (przepiękny widok)

Jeżeli bardziej zainteresujesz się tematem polecam stronę calsky.com Tam znajdziesz więcej informacji na temat gdzie, co i kiedy lata.

Gdybyś potrzebował jakiejś pomocy lub innych informacji pisz śmiało.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w obserwacjach.

SZYMON

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz przepieknej ISS i 15 tys innych satelitow na orbicie Ziemi, ciekawszymi obiektami sa satelity Iridium ktore potrafia rozswietlic niebo jak Ksiezyc w kwadrze albo szpiegujace okrety, satelity NOSS latajace dwojkami i trojkami albo niesamowite satelity TIPS polaczone lina! Poczytaj o tym a lepiej zrozumiesz na co patrzysz i z czym masz do czynienia.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź :D. Nie spodziewałem się że to satelity, chociaż kumpel wtedy powiedział że to one, ale odpowiedziałem mu że one nie emitują światła, ale nie spodziewałbym się że odbijają światło słoneczne o takiej porze heh. Na pewno jak będę miał jeszcze jakieś pytania to wrócę tutaj, pokazaliście że warto do was się kierować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazde cialo odbija swiatlo:-). Gdyby tak nie bylo, niczego bysmy nie widzieli:-). Satelity lataja oswietlane promieniami Slonca przez co mozemy je obserwowac. Niekiedy mozemy zobaczyc jak nadlatuje, jasno swiecaca Stacja Kosmiczna i nagle nad naszymi glowami znika. Wchodzi w cien Ziemi i nie oswietlana Slonce, znika nam z oczu. Satelity to ciekawy temat...

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja pociągnę wątek dalej

jeśli mamy satelitę, ISSa itd - lecąco-świecący punkcik jest rzeczywiście punkcikiem/kropką

a co jeśli ten obiekt to nie kropeczka tylko kropa?? tak mniej więcej 1/4 paznokcia ?

pierwsze podejrzenie jakie mi przychodzi na myśl

chińskie fruwające lampiony

ale powiedzcie czy możliwe - aby takie "lampiony" puszczane z interwałem 5 minut czy nawet 10 - będą leciały idealnie po prostej i idealnie po tej samej prostej??

czy nie powinny być bardziej podatne na zmiawy kierunku wiatru ??

co gorsza leciały do góry , leciały w bok a na sam koniec leciały w dół (nie zauważyłem zmiany wielkości obiektu)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - UFO mogło być wczoraj bo 02.07 jest obchodzony Międzynarodowy Dzień UFO  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale powiedzcie czy możliwe - aby takie "lampiony" puszczane z interwałem 5 minut czy nawet 10 - będą leciały idealnie po prostej i idealnie po tej samej prostej??

czy nie powinny być bardziej podatne na zmiawy kierunku wiatru ??

Tadeo, ale wiatr kręci przy powierzchni Ziemi (przeszkody), już powyżej 100 m jest zdecydowanie bardziej stały. W żeglarstwie bywa, że mając mały jachcik z niskim masztem stoisz we flaucie, a większa łódka tuż obok fajnie i stale płynie, bo ma wiatr ponad wysokością twojego masztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
6 godzin temu, Sawul1996 napisał:

Witam

... nagle zatrzymała się w miejscu obok innej gwiazdy po czym zniknęła. Potraficie to wytłumaczyć?

Wyparowała bo obok ......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Sawul1996 napisał:

Witam

Widziałem przed chwilą podobne zjawisko lecz lecąca "satelita" nagle zatrzymała się w miejscu obok innej gwiazdy po czym zniknęła. Potraficie to wytłumaczyć?

Skoro zmieniła płeć, to pewnie społeczeństwo jej nie zaakceptowało i spaliło na gwieździe :)

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 rok później...
1 minutę temu, Mental napisał:

 Poruszające się obiekty na niebie

Toruń. Generała Andresa. Trzeci raz o tej porze roku i porze dnia  (data i godzina w tytule nagrania na YT) zaobserwowałem punkt/-y na niebie.

https://youtu.be/6aSJe99Mi9s

Nagranie za pomocą telefonu z powiekszeniem x4. Pozdrówki ;-)

https://drive.google.com/file/d/0Bz_i3LGLftxQQ1lIenl6b090QTQ/view?usp=drivesdk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)