Skocz do zawartości

Obserwujmy mirydy - R Serpentis (R Ser)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Miłośnicy gwiazd zmiennych,R Ser idzie pomału w górę  :) Parę minut temu skierowałem szukacz 9x50 na tą gwiazdę i zauważyłem lekkie pojaśnienie,ponieważ kilka dni temu w tym miejscu nie było widoczna jasność tej gwiazdki hi hi..  :D Porównałem R Ser z inną stałą jasnością gwiazdy 7.90 mag i porównałem ją S Ser. A mowa o R Serpentis (R Ser) w gwiazdozbiorze Węża. R Ser to gwiazda zmienna długookresowa typu Mira Ceti, położona jest w głowie Węża. Gwiazdę zmienną R Ser została odkryta w 1826 roku przez niemieckiego astronoma Karla Ludwiga Hardinga. Według katalogu GCVS, R Ser zmienia swą jasność wizualną w przedziale 5.2 - 14.4 mag w średnim okresie 356.41 dni. Przewidywane maksimum jasności to około 7 Sierpnia 2013 roku,to już za kilka dni. Średnia amplituda zmian jasności wizualnej (wg AAVSO) wynosi 6.9 - 13.4 mag. Zmiany jasności R Ser z naszych obserwacji można zobaczyć pod tym linkiem http://sswdob.republika.pl/obs_polskie/RSER.htm Pilnie zachęcam na nią spoglądać w każdą pogodną noc  8) Pozdrawiam

post-763-137699929377_thumb.jpg

post-763-137699929385_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrodamianie,

Piszesz o ciekawych rzeczach, ale w ogóle nie dbasz o to, żeby to co starasz się przekazać było czytelne.

Co ma w ogóle znaczyć to zdanie:

Parę minut temu skierowałem szukacz 9x50 na tą gwiazdę i zauważyłem lekkie pojaśnienie,ponieważ kilka dni temu w tym miejscu nie było widoczna jasność tej gwiazdki hi hi.. 

A to:

Porównałem R Ser z inną stałą jasnością gwiazdy 7.90 mag i porównałem ją S Ser.

Kolejne też nie są wiele lepsze. Kiedy piszesz taki tekst, poświęć mu o kilka minut więcej i powoli, spokojnie go przeczytaj - na pewno zobaczysz wiele rzeczy, które wypadałoby poprawić...

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,dzięki za uwagę  ;) Zauważyłeś że mój post został dodany 16 minut tuż po północy,a w tym czasie byłem po obserwacjach kilku gwiazd zmiennych w tym o R Ser więc byłem już śpiący i zmęczony i mogłem przeoczyć coś w poście  :). Odpowiadam na pierwsze twoje pytanie.  Jak na razie obserwuję gwiazdy zmienne szukaczem 9x50 który ma ograniczenie do 8 mag wielkości gwiazdowych warunkach wiejskich,tak więc gwiazda zmienna R Ser parę dni temu była poza zasięgiem mojego szukacza która jasność R Ser była poniżej 8.00 mag. Ponownie wczoraj późnym wieczorem szukacz skierowałem na R Ser i już była widoczna w szukaczu czyli jasność była powyżej niż 8.00 mag jasności  :)

Gwiazdę R Ser oceniłem na 7,90 mag którą porównałem z stałą jasnością innej gwiazdy która miała 7,90 mag z mapki AAVSO 8)

Mam nadzieję piotrze,że mnie doceniłeś  ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W bazie SOGZ-PTMA mamy oceny jasności R Ser od 1.05.1989. Przedstawia je poniższy wykres:

wykres.php?id=815&ilosc_dni=25000&data_od=&data_do=&w=700&h=400&grid=1&maxmag=14&minmag=4&rpkt=3&ryswsp=0&idobs1=&idobs1col=007700&onlyidobs=&paramn=&paramk=&krokusred=

Widać, że zdarzają się maksima wyższe od 6 mag. Najwyższe, 5.4 mag obserwowaliśmy w pierwszej dekadzie stycznia 2001 roku oraz 5.6 mag w połowie października 2007 roku. Bywają  też maksima niewiele wyższe od 8 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...
  • 1 rok później...
  • 11 miesięcy później...
  • 2 miesiące później...

R Ser już po maksimum,pomału idzie w dołek. Obecnie jej jasność utrzymuje się na poziomie poniżej 7 mag! Jak widać tegoroczne maksimum było wyższe niż z 2016 roku. które wyniosło około 7.0 mag. Maksimum R ser wypadło pod koniec czerwca i wyniosła jej jasność około 6.0 - 6-1 magnitudo. Następne maksimum jasności spodziewane jest dopiero w 2018 roku!

R Ser.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Według Biuletynu AAVSO,maksimum miało wypaść w połowie czerwca 2019r,ale wygląda na to,że maksimum jasności dla R Ser wypadło dużo wcześniej około 25 Maja czyli 20 dni wcześniej. Taką mamy ewolucję gwiazd. Maksimum tegoroczne gwiazda osiągnęła na poziomie około 6.0 mag. Obecnie gwiazdka idzie w dołek i jeszcze lornetką 10x50 można ją zaobserwować i jest poniżej 7 magnitudo :))

R SER.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...
  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)