Skocz do zawartości

Obserwujmy gwiazdę wybuchową R CrB


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj wieczorem ponownie wystawiłem sobie teleskop do ogrodu i po kilku ciekawych obserwacjach gwiazd zmiennych,skierowałem na tą ciekawą gwiazdę i bardzo mnie zdziwiło,że nie mogłem jej dostrzec nawet  przez okular 25mm i 10mm,ponieważ kilkakrotnie sprawdzałem z mapkami aavso czy coś nie przeoczyłem i nie mylę z inną gwiazdą, ale po kilku obserwacjach potwierdziłem, że dobrze patrzę, że to ta gwiazda jest położona w tym  miejscu :o  Wyglądało na to, że oceniłem jej jasność poniżej 14 mag  :) Upss.. ale sadza węgla ją przysłoniła i mam nadzieję że  już wkrótce może doczekamy powrótu jasności do normalności. A mowa o  Coronae Borealis (R CrB) w gwiazdozbiorze Korona Północna.

Gwiazda zmienna wybuchowa w gwiazdozbiorze Korony Północnej. Odkrył ją Edward Pigott w 1795 roku. R Coronae Borealis jest prototypem bardzo rzadkiej grupy gwiazd zmiennych typu RCB. Charakteryzują się one niską zawartością wodoru i wysoką zawartością węgla. Są nadolbrzymami należącymi do typów widmowych F i G. Zmienność tego typu gwiazd jest specyficzna, przez długi czas (rzędu kilku lat) ich jasność pozostaje stała, a co jakiś czas obserwuje się znaczne jej osłabienia (o 1-9 wielkości gwiazdowych). Minima te pojawiają sie nieregularnie, a czas ich trwania wynosi od kilku tygodni do ponad roku. W okresie minimum gwiazdy typu RCB mają charakterystyczne dla gwiazd węglowych typy widmowe R lub C.

U gwiazd typu RCB obserwuje się również mniejsze pulsacje o okresie 30 ? 100 dni i amplitudzie rzędu kilku dziesiątych wielkości gwiazdowej.

Jasność samej R Coronae Borealis wizualnej wynosi od 5,85 mag do 14,8 mag. Gwiazda znajduje się w odległości około 84 lat świetlnych od Ziemi. Jest żółtym nadolbrzymem, a jej typ widmowy (poza okresem minimum) określa się jako G0Iep. Ostatnie większe minima gwiazda osiągnęła w latach 1995-1996 i 1999-2000. Okres mniejszych pulsacji gwiazdy wynosi ok. 44 dni.

Zachęcam do obserwacji tej ciekawej gwiazdy w każdą pogodną noc, bo może trafimy na jej pojaśnienie,  a potem kolejny gwałtowny spadek :)

Poniżej  ilustracja przedstawiająca wizje artystyczną R CrB i mapka AAVSO oraz ze Stallarium.

P/s. Już wyszła nowa wersja Stellarium 0.12.2, gdzie klikając na daną gwiazdę zmienną mamy informację o danej jej zmienności kiedy przypada maximum i minimum w okresie cyklu, aż mnie zadziwiło hi hi :D ;)

Współrzędne położenia R CrB:

RA  (2000): 15:48:34.41

Dec (2000): +28:09:24.3

post-763-137699936985_thumb.jpg

post-763-13769993703_thumb.jpg

post-763-137699937054_thumb.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damianie zmodyfikowałem tytuł wątku, ponieważ R CrB jest gwiazdą wybuchową a nie nieregularną, no i poprawiłem kilka literówek ;)

Warto też dodać, że R CrB od 2007 roku jest w fazie rekordowego spadku jasności. W ostatnich miesiącach jaśniała, dochodząc nawet do poziomu 10 mag i gdy wydawało się, że w końcu wróci do normalnej jasności, znów pociemniała do okolic 14 mag.

wykres.php?id=792&ilosc_dni=25000&data_od=&data_do=&w=800&h=400&grid=1&maxmag=&minmag=&rpkt=3&ryswsp=0&idobs1=&idobs1col=007700&onlyidobs=&paramn=&paramk=&krokusred=

Źródło: http://sogz-ptma.astronomia.pl/

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hejka,czy wam się podoba taka wizja artystyczna tej gwiazdy? Postarałem się jak mogłem  :D  O to link http://www.youtube.com/watch?v=foH0yrcO-Ug&feature=youtu.be  Czekam na krytykę i ocenę ;)

 

Mam wątpliwości czy ta animacja poprwanie odzwierciedla zachowanie R CrB. Wynika z niej, że zanim nastąpi spadek jasności w wyniku przesłaniania pyłem węglowym, powinna mocno pojaśnieć ze stanu normalnego. Czegoś takiego jednak nie obsewujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...
  • 3 miesiące później...

Chyba R CrB wychodzi z głębokiego minimum jakie do tej pory jeszcze nie zaobserwowaliśmy tak długie głębokie minimum. Według obserwatorów krzywej AAVSO jasność gwiazdy wzrosła na poziomie 12.2-12.5 magnitudo,ale jak na długo i ile pociągnie w górę tego nie wiemy,czyżby już pora do powrotu na poziomie jasności,  :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

Oceniłem ją wczoraj w ramach małego maratonu dawno nie ocenianych słabszych obiektów i wydała mi się jednak nieco słabsza. Powiedziałbym, że ma może 12.7. Z kolei na wykresie AAVSO oceny fotometryczne sugerują właśnie ten zakres jasności o którym piszesz.

 

Z tego co widzę, to wg fotometrii w filtrze V (najbardziej zbliżonym do tego co widzą nasze oczy) oceny zawieraja się w przedziale 12.4 - 12.6 mag. Z kolei oceny wizualne wahaja się pomiędzy 12.6 a 13.1 mag, tak więc Twoja obserwacje doskonale wpisuje się w to, co widzą inni :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wydaje, że jednak znów delikatnie pojaśniała. Oceniłem ją wczoraj na 12.6 magnitudo. Na wykresie AAVSO tendencja wzrostowa jasności nadal się utrzymuje. Zmienna jednak jaśnieje coraz wolniej, co może oznaczać, że znów coś się dzieje w jej otoczeniu. Czyżby powtórka z ostatniego pojaśnienia, po którym znów nastapił wybuch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A R CrB nadal jaśnieje. Aktualnie ma około 12.1 magnitudo (ocena sprzed dwóch nocy). Może być więc już niedługo łatwo dostępna dla większości niedużych teleskopów. A ocen zmiennej jakoś nie przybywa na wykresie:

http://www.sswdob.republika.pl/rcrb.htm

Wszystkie ostatnie oceny są moje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na 11.9. Tak więc gwiazda jaśnieje. Szkoda tylko, że po 80 minutach nadciągnęły chmury i nim zabawa zaczęła się na dobre, to już musiała się skończyć. Zrobiłem w sumie 27 ocen, jeśli się nie mylę, ale większość zaplanowanych dopiero miałem robić... Szkoda, ale może ten tydzień jeszcze nas zaskoczy pogodnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W ubiegłym tygodniu dwukrotnie udało mi się ocenić tą zmienną i była zdecydowanie jaśniejsza niż na wcześniejszej obserwacji :) zdecydowanie przekracza 11 mag.
Obecnie jej jasność jest większa niż w trakcie pojaśnienia, które miało miejsce pod koniec ubiegłego roku i pomału zbliża się do wartości jakie miało pojaśnienie w maju 2013.

W dalszym ciągu zagadką jest, czy zmienna powraca do maksimum blasku, czy też mamy do czynienia z tylko z kolejnym pojaśnieniem

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

W dalszym ciągu obserwujemy wzrost jasności R CrB, praktycznie już jest na poziomie 9 mag. Jest najjaśniejsza od 7 lat!!

Gwiazdę odnajdziemy na wieczornym niebie, około godziny 20 jest jeszcze dość wysoko nad zachodnim horyzontem :)

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)