Skocz do zawartości

Noc 3 sierpnia


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Napiszę kilka słów o bardzo udanych obserwacjach, jakie udało mi się zaliczyć kilka dni temu.

Sesja 420. 3/4 sierpnia 2013. 22:40 - 01:00. Gózd k/Kielc.

Niebo czyste, zasięg ok. 6.5 mag. SQM 21.13 = LM 6.19 mag, ale bez większych problemów wyzerkałem w UMi gwiazdkę 6.4 mag, w zenicie mogło być jeszcze ułamek lepiej. Gołym okiem M13 i - momentami - M92. Bardzo dobra przejrzystość powietrza.

Sprzęt: Miyauchi Bj100 (20x + UHC, 26x, 37x) i Zen-Ray Summit HD 10x42.

Na początku sesji przeczesałem gwiazdozbiór Strzelca, bogaty w spektakularne obiekty mgławicowe. Szkoda, że ta część nieba była trochę rozjaśniona światłami pobliskiego węzła drogowego, ale i tak było nieźle.

Przy 37x spojrzałem na gromady kuliste M54, M69, M70, M28, M22, M55. Wszystkie ładne, ale jakże różne! Najwspanialsza M22, z pojedynczymi gwiazdkami na obrzeżach. Niewiele ustępuje jej M28 - mniejsza, z bardzo jasnym jądrem, przypomina M92 w Herkulesie. M69 blada, niepozorna. Natomiast w M55 trudno dopatrzeć się jądra, gromada jest duża i ma bardzo jednorodną jasność.

Wyłapałem też kilka słabszych kulek:

NGC 6624 (7.6 mag; 8.8') 37x, dość łatwa, jasna

NGC 6652 (8.5 mag; 6.0') 37x, nisko (dekl. -33st), na granicy widoczności na wprost

n6624.jpgn6652.jpg

NGC 6528 (9.6 mag; 5.0') i NGC 6522 (9.9 mag; 9.4') 37x, w jednym polu, dekl. -30st. Druga słabiutka, na granicy widoczności zerkaniem. Pierwsza łatwiejsza, momentami na wprost.

n6528.jpgn6522.jpg

NGC 6569 (8.4 mag; 6.4') 37x, dekl. -31st 50', słabiutka, zerkaniem. Co ciekawe - w polu widzenia 1.8st (przy 37x) widziałem tę kulkę i... horyzont! Czyli mogła świecić ok. 1-1.3 stopnia nad horyzontem. Nieczęsto zdarza się tak dobra przejrzystość powietrza.

n6569.jpg

Nie udało się dostrzec niedalekiej NGC 6558 (8.6 mag; 4.2').

NGC 6638 (9.2 mag; 7.3') 37x, dość łatwa

NGC 6642 (8.9 mag; 5.8') 37,x, niepozorna.

n6638.jpgn6642.jpg

W Strzelcu świecą też dwie ładne gromady otwarte z katalogu Messiera - M25 (duża, luźna, bardzo ładna) i M18 (mała, zwarta, gwiazdy w niej ułożone przypominały mi biegnącego człowieka). W pobliżu widoczna też duża i blada NGC 6645 (8.5 mag; 15') i mała grupka 4-6 gwiazd Trumpler 33. Tutaj brakowało nieco powiększenia, ale zgrupowanie wyraźne w pobliżu łuku trzech gwiazd.

n6645.jpg

Galaktyka Barnarda, NGC 6822, IC 4895, Caldwell 57 (8.7 mag; SB 14.4 mag; 15.4' x 14.2') Bardzo ciekawy obiekt. Galaktyka nieregularna w Strzelcu, oddalona ok. 1.6 miliona lat świetlnych. Należy do Grupy Lokalnej i strukturą przypomina Mały Obłok Magellana. Odkrył ją E. Barnard w 1884 roku, refraktorem 150mm (za Wikipedią). Jasność 8.7 mag, łatwizna, prawda? Hehehe, spróbujcie ją namierzyć! Mi nie udało się to do tej pory żadnym teleskopem ( a próbowałem 8" i 13"), nie trafiłem na odpowiednie warunki. Obiekt jest tak duży i blady, że tylko przy dobrej przejrzystości i używając niewielkiego powiększenia można liczyć na sukces. Mi w końcu się udało, przy 37x galaktyka widoczna na wprost, jako duży, blady, ustawiony pionowo owal z lekkim pojaśnieniem w centrum. 1.8st pola pozwoliło "zmieścić" jeszcze sporo ciemnego nieba wokół galaktyki.

n6822.jpg

Po zakończonym sukcesem polowaniu na Galaktykę Barnarda zmieniłem okulary na parkę 20x z wbudowanymi filtrami UHC. No i nareszcie niebo pozwoliło w pełni docenić tę kombinację.

M16 i M17 wyglądały świetnie, zwłaszcza ta druga (mgławica Omega), z jaśniejszą częścią wyraźnie i ostro oddzieloną od słabszej. M20 widoczna jako małe, dość blade kółko. Przy powiększeniu 20x nie ma szans dojrzeć "płatków koniczynki", to nie teleskop. Za to M8 - prawdziwy odlot! Jeszcze nigdy nie widziałem tak pięknej Mgławicy Laguna. Filtr UHC przyciemnił niebo i pokazał mgławicę w pełnej krasie - jaśniejsze i bledsze obszary, porozdzielane ciemnymi pasmami. I spory zapas nieba wokół, coś pięknego! Potem szybciutko przeskoczyłem do M27 i po raz kolejny otworzyłem japę z podziwu. Niesamowity widok, mały i bardzo jasny "ogryzek" zawieszony na smoliście czarnym niebie i otoczony mrowiem gwiazd. Mgławica Hantle wygląda świetnie zarówno w teleskopie (pamiętam widoki z 13" i 18"...), jak i w silnej lornetce.     

Mgławica Helix, NGC 7293, Caldwell 63 (7.3 mag; 17.6') W Polsce jeszcze nigdy nie udało mi się jej dostrzec. To duża i blada mgławica planetarna, która również wymaga dobrej przejrzystości, by ją wyłowić z tła. Przy 26x i 37x dostrzeżona z trudem, po długich poszukiwaniach. Natomiast świetnie reaguje na filtr UHC - przy 20x widoczna bez problemu, jako dość jasne kółko o równomiernej jasności, na przyciemnionym filtrem tle nieba.

n7293.jpg

Na zakończenie udanych obserwacji namierzyłem M30, M2, M72, M73 (mała grupka czterech gwiazd, jakim cudem Messier umieścił ją w katalogu?...) i galaktykę NGC 7331 w Pegazie, która już przy 37x pokazała jasne jądro i wydłużony kształt.

Po spakowaniu Miyauchi rozsiadłem się wygodnie na krzesełku wędkarskim i z lornetką 10x42 przeczesywałem Drogę Mleczną, wypatrując przy okazji Perseidów. Tak właśnie powinny wyglądać letnie noce...

Czystego nieba!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Dziennik obserwacyjny prowadzę od stycznia 1997 roku. Opisana sesja była 420-tą w kolejności. Nie wszystkie z nich były "rzetelne", były i takie, których się trochę wstydzę. Ale i w ten sposób nabiera się doświadczenia. A zapisywanie obserwacji weszło mi w nawyk od początku - i tak już zostało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Naprawdę udana sesja obserwacyjna - dopiero teraz doczytałem, jak nisko upadłeś (znaczy zszedłeś ;)). W sumie rzadko przekraczam magiczną granicę -30 stopni deklinacji  - oczywiście nie licząc nisko położonych emek, które kiedyś tam zaliczylem w komplecie. Trza będzie przy sprzyjających warunkach pogodowych ponownie  zerknać w ten rejon nieba.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)