Skocz do zawartości

Rzeszów i okolice


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Obserwacje z kolegami z Rzeszowa powadzę już od 2006 r. Choć ekipa się zmienia miejscówki pozostają te same. Wpadam tu kilka razy w roku - zawsze na dłużej.

Dziś znów jestem u Was od wczoraj, praktycznie będę do 14-go, jeśli macie pomysł na doraźne spotkania (jak Księżyc zmaleje  ;) np. Raniżów, Mołodycz itp. piszcie tu  na moim forum lub na Maniaku

Mam oczywiście ze sobą sprzęt.

Pozdrawiam Robert

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Spotkajmy się może 20.00? na ryneczku w Raniżowie z Leżajska zabieram Vadera. Mamy ciemne niebo przez kilka godzin, przed 2.00 wschodzi Księżyc.

Chętnych Rzeszowiaków serdecznie zapraszam. Na pokładzie będzie SCT11" ,tak że widoczki DSO i planet gwarantowane  ;D

Na chwilę obecna zainteresowani są:

Andrzej.Ch63 (z Astromaniaka)

Vader

Ignisdei

ps. Dla zainteresowanych mogę podać telefon na PW, jak co piszcie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisdei co do Księżyca to wschodzi przed 2 napewno  :D, ale bardziej dokładnie to koło 22.30  ;).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisdei co do Księżyca to wschodzi przed 2 napewno  :D, ale bardziej dokładnie to koło 22.30  ;).

No tak to jest jak ktoś jest od CDC odcięty  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkaliśmy się z Andrzejem i Mateuszem wczoraj w Raniżowie, po godz 20.00, zaraz po zachodzie.  Był czas na pogawędki, spokojne rozstawienie sprzętu i prezentacje. Potem patrzyliśmy na sierp Wenus.

Mieliśmy po jednej stronie zestaw: działko samobieżne SCT11" na CGEM 60kg wagi  :D ;) i kompaktowy maczek 127 na AZ 5kg wagi :D  Gdy najjaśniejsze gwiazdy pojawiły się a nieboskłonie był czas na ustawienie montażu, alignacji itp.

Zaczęliśmy zabawę jak tylko niebo przybrało jasno-granatowy  wygląd.

Zaczęliśmy od najjaśniejszych: M13, M57, Albireo i gdy sukcesywnie zaczynało się ściemnić wzięliśmy się ostro do roboty!

To południe czyli gratka na gościa z północy, te co pamiętam, wymienię ich troszkę a było o wiele więcej:

Skorpion: NGC 6325,6284,6401,6355,6293,6316,6304,6144

M62, M6, M7,M4, M9

STRZELEC:

M22 piękna, rozległa  królowa globulek oraz NGC 6642, M28, M8, M25,M23, M18,M17,M16,M11,ngc 6712, 6664,

Były inne gwiazdozbiory, Wodnik, Pegaz, Niedźwiedzica,Herkules,Veile, Crescenty itp. 

Przez parę godzin padło na pewno ponad 100 obiektów.

Potem porażająco piękny księżyc w powerze 165x -jak ulany  z wosku w SWA 17mm (TO JEDNAK TEŻ OKULAR PLANETARNY  :D). Potem Jowisz...pas, wielka plama, inne struktury które 1 raz  w życiu widziałem.  Tak cudownego obrazu planety jeszcze nie oglądałem  -prawie jak ze zdjęć. Atmosfera była spokojna, telep schłodzony.. Potem Księżyc w powerze 90mm...masakryczna rozdzielczość..SCT 11" każde pęknięcie, górka, dolina, wał, stożek krateru-  rewelacyjny obraz! CGEM wreszcie dał mu względna stabilność.. nie wchodzi tak w drgania jak na Heq5.

Rozstaliśmy sie coś po 2.30.  Dziękuje kolegom za udział w spotkaniu.  Moim zdaniem bardzo udane. Pozdrawiam i do zobaczenia!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomiałbym...Jeszcze Uran i Neptun

Wyhaczyliśmy oba choć ten drugi nie różnił się wiele od gwiazdy. 

Uran w UO  HD 12mm w powerze 234x był już sporą, błękitną  kulką  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęściarze ja wczoraj byłem na obserwacji nieba a szczególnie na nagrywaniu Jowisza i jego księżyców, nie mogłem zostawić o tak sobie naszego Księżyca też nagrałem na płycie DVD, chociaż szybko się zmyłem z netu, ponieważ jedna osoba na gg wyżywała mnie oraz przeklinała, ale nie o tym będę pisał, chciałem tu na stukać i trzymam kciuki, aby Wam się udało z pogodą, ponieważ już się psuje u mnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś niespodziewanie wróciła pogoda, cały dzień zapowiada się wspaniale.  Jesteśmy umówieni z Tehenem pod Leżajską Farą o godz 20.00, jedziemy na Mołodycz.

Prawdopodobnie dołączy też do nas Andrzej. W Mołodyczu będzie pewnie ok 21.00 Wszystkich chętnych serdecznie zapraszam to przecież miejsce gdzie zasięg skacze niekiedy w zenicie do prawie 8 mag....  :D

Dołączona grafika

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odwiedziliśmy z Tehenem inne ciemne miejsce zwane Kolonią Polska. Planowaliśmy zmianę  miejsca obserwacji ze względu  na trudno przejezdne drogi w Mołodyczu. Miejsce okazało się zdecydowanie bardziej suche i podobnie ciemne. Po drobnych problemach technicznych z SCT...wziąłem się na przeszukiwanie okolic Pegaza. Szybko okazało się, że "Poket" już nie wystarcza, w pole ładują się liczne niezaznaczone mgły. Wygrzebałem z torby zlaminowany atlas Takiego (do 8,50 mag)  i zacząłem sukcesywnie realizować każdą kratkę co 5 stopni  8) Generalnie...nawet 14-tki było widać bez zerkania.Nie powiem że świeciły ale - były wyraźne. SCT 11" jest fajnym narzędziem właśnie do małych galaktyk. Obok stała 350mm armata Tehena. Wielki Newton pokazywał przepięknie kolory mgławic planetarnych, refleksyjne aż biły po oczach. Jednak uwierzcie kontrast ciemnego SCT bardziej pomagał niż przeszkadzał.   

Przerobiłem pewnie z dwie setki NGC-tków  :) Gotowanie jest fajną rzeczą  :D

Na koniec coś co wprawiło mnie w zdumienie, widziałem i szkicowałem - wiszącą nad horyzontem Srebrną Jednodolarówkę,wielką galaktykę w Rzeźbiarzu (NGC 253). Cóż - Południe :).

Meteory z świetlistymi smugami cięły aż miło..a było ich naprawdę sporo.

Dziś planujemy Perseidy w Koloni Polskiej -serdecznie zapraszam!!!!!

Jest to może ostatnia pogodna noc przed wielkim cirrusem  :)

Jak co piszcie w temacie lub na PW!!!!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec coś co wprawiło mnie w zdumienie, widziałem i szkicowałem - wiszącą nad horyzontem Srebrną Jednodolarówkę,wielką galaktykę w Rzeźbiarzu (NGC 253). Cóż - Południe :).

:'(

No cóż, zazdrość mnie dusi...

Daj szkica jak obrobisz, to chociaż to będzie na otarcie łez

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na Rzeszowskie Perseidy chętne są 3 osoby:

- Andrzej.Ch63

- Tehen

- ignisdei

Spotykamy się dziś o 20.00 na parkingu pod Hotelem przed klasztorem w Leżajsku. jedziemy pod bardzo ciemne niebo (zasięg 7 mag)  ok 30km do Koloni Polskiej. 

Jeśli chcecie dołączyć zapraszam!!!!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

No cóż, w czwartek zapowiadają pogodny wieczór. Będzie to 30 -XII dzień przed Sylwestrem -zachęcam więc do lookanka.

Zabrałem LB 10" i troszkę szkła. Ustalmy miejsce (czytaj -niezasypane miejsce) Może Kolonia polska?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiele nieba nie mieliśmy, ale dobre i to co się udało chwycić. Tak -obserwujmy niebo, bo wg ICM po 15.00 jest realna dziura w chmurach!

Jak co śledzimy ten temat!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań nie miał tyle szczęścia. Wieczorem podniosła się gęsta mgła i nie pojechaliśmy. Widzę, że Wam się udało - może skrobniecie co-nieco? Mam deficyt nieba zimowego i chętnie poczytam co tam widać :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań nie miał tyle szczęścia. Wieczorem podniosła się gęsta mgła i nie pojechaliśmy. Widzę, że Wam się udało - może skrobniecie co-nieco? Mam deficyt nieba zimowego i chętnie poczytam co tam widać :)

No nie było rewelacji.....Mieliśmy synte 8", SCT 6" oraz moją LB 10"  Gdy wreszcie skolimowałem całkowicie rozłożonego do transportu LB 10" niebo zaczęło się juch chrzanić. Złapaliśmy Jowisza, m31, 32,110 , Chichoty, m33, m36 i 37 Veila ,Plejady  i Jeszce jedną lub dwie inne -potem kaplica. To wszystko  w 14 stopniowym mrozie! Nie podchodziłem już nawet do kraba! Tak, że przyjechaliśmy po 18.00 a przed 19.30 trzeba się było zrywać..zresztą wracając zaskoczył nas śnieg!

Dziś całe niebo zasnute chmurami ale patrząc na sat24.com idzie do nas z zachodu spora dziura w chmurach i ładnie  widać już ośnieżone pola Polski północno-zachodniej !

Wiec zobaczymy dziś!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)