Skocz do zawartości

Rzeszów i okolice


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Ale w Rzeszowie są jakby lampy :D

Proponuje spotkanie o 17.30 w starym miejscu

Chmury...zobaczcie idzie dziura.. za godzinę będzie czyste niebo!

http://www.sat24.com/image.ashx?country=pl&type=slide&time=&index=1&sat=

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prawdopodobnie nici z wyjazdu -walnął mi akumulator w samochodzie dam wam znak jak go nieco podładuję!

Ale dziś raczej odpuszczę! :-[

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam! Wczorajszy wypad można uznać za udany pomimo mocno mroźnej aury. Zdecydowaliśmy z Panem Andrzejem że jednak zrobimy obserwacje na Jego podwórku, tak więc przyjechałem tam około godziny 22, szybko rozłożyłem moją synte 8'' i rozpoczeliśmy polowanie na talerze:) Niebo niestety nie było zbyt ciemne z uwagi na śnieg który je rozjaśniał, a także niewielką odległość od Rzeszowa i Łańcuta, co dawało łune od wschodu i zachodu.

Naszym pierwszym celem był triplet w Lwie. Na poczatku znaleźliśmy tylko M65 i M66, jednakże po chwili rozglądnięcia się udało nam się złapać w polu scoposa całą trójeczke naraz:) Następnie wskoczyliśmy w niedaleką grupke galaktyk również znajdującą się we Lwie, mianowicie M95,M95,M105. Zerkneliśmy również na M35, ale bliźniaki były nad Rzeszowem więc gromadka nie pokazała w pełni swego piękna, jednakże i tak cieszyła oko swoim skupiskiem gwiazd.Z gromadek do obserwacji poszły także Hihotki,M13,M3, M44, gromada galaktyk w Warkoczu Bereniki jednakże widoczna jako punkciki, było też troche rozglądania się na "chybił trafił" w gromadzie galaktyk Panny,co poskutkowało znalezieniem paru galaktyk, niestety nie wiem jakie miały numery w katalogu Messiera :) Jednym z galaktycznych celów okazała się również Wielka Niedźwiedzica, gdzie doszukaliśmy się z Panem Andrzejem galaktyk M101, a także charakterystycznych dla tego gwiazdozbioru M81 i M82, które tego wieczoru zatrzymały się na dłuższą chwile w okularze, ponieważ prezentowały się naprawde pięknie w zenicie. W psach gończych dorwaliśmy M51 i M63, które pomimo niezbyt ciemnego nieba prezentowały się również ładnie. No to chyba na tyle było z tych widoczków, jak sobie coś przypomne to dopisze najwyżej:P No a co do zimna to dawało srogo się we znaki, trzeba było robić często przerwy na ogrzanie kończyć przy piecu, ale przy okazji mieliśmy czas żeby sobie pozerkać w atlas i poszukać obiektów po poszukania. Dzisiaj też się szykuje ładny wieczór, ale nie wiem czy po wczorajszym mroziku się skusze na jakiś wypad. Jakby ktoś coś planował to piszcie. W Rzeszowie tak się zapowiadają warunki http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2011022706&row=465&col=269&lang=pl&cname=Rzesz%F3w. Pozdrówka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Wczorajsza podróż z Andrzejem zaprowadziła nas ok. 5km za wioskę Dobra w kierunku Mołodycza. Na miejsce dotarliśmy około godz. 21 30 po znalezieniu jakiejś dziury gdzie nie było już drzew (całą droge od Dobrej ciągły się lasy...) Po wyjściu z auta obaj byliśmy zszokowani. Niebo na północnej stronie czarne praktycznie po sam horyzont, na zachodzącej Kasjopeji nie mieliśmy problemów z zobaczeniem gołym okiem wszystkiego co nam chciałaby pokazać przy większym przybliżeniu:) Ale do rzeczy, obserwacje zaczeliśmy od zachodzącego również Oriona i mgławicy M42 która prezentowała się jak zwykle pięknie. Poza standardowymi widoczkami (Plejady,Hihotki) próbowaliśmy wyłuskać jakieś galaktyczki w Wielkiej Niedźwiedzicy i Lwie w celu porównania tych widoków z tymi jakie serwowało nam niebo podmiejskie. No i można się było domyśleć że były o ciemniejsze niebo lepsze:) Galaktyki wyraźnie wyróżniały się na tle nieba, były jasnymi jądrami otoczonymi mgiełkami, po których można było rozpoznać jak galaktyka jest ustawiona. Ogólnie obserwacje trwały ok.2h, mimo, że my dawaliśmy rade to niestety sprzęt już nie mógł,ponieważ okularki zaszły szronem i trudno było cokolwiek zobaczyć w tych warunkach. Tak więc spakowaliśmy się i wróciliśmy zadowoleni z tego co ujrzeliśmy, ja szczególnie bo to były moje 1sze obserwacje pod naprawde ciemnym niebem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem zeszłego roku gdy byłem w Mołodyczu z Ignisem i Tehenem niemiłosiernie dokuczały nam komary,z kolei wczoraj,tęgi mróz,ale widoki jakie pozostawia w pamięci Mołodyczowskie niebo z nawiązką rekompensują te niedogodności.Pozdrawiam.

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

NO JESTEM U WAS....zabawię pewnie z dwa tygodnie.  Wygląda na to, że pogoda zapowiada się na środę wieczór  - kto się pisze?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że pogoda zawita jutro na Podkarpacie. Proponuję lukanko dla okolic Rzeszowa

Mołodycz, Raniżów lub Kolonia Polska. Piszcie jak co w temacie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)