Skocz do zawartości

Rzeszów i okolice


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Czekamy na poprawę pogody i jak będzie lepiej, to ja jadę. Zdzwonię się jeszcze z Andrzejem, może i on dołączy do nas ze swoim nowym nabytkiem w postaci ogromnej, jak dla mnie "lornetki". Zobaczę też co powie Janusz, może i on się skusi na obserwy w tak zacnym gronie.

Tak, więc czekajmy na pogodę ale już teraz myślmy, gdzie i o której byśmy się spotkali.

Ps. dobrze by było żeby miejscówka była po drodze każdemu.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Amper będziesz miał miejsce dla mnie i mojej lornety ?

Chętnie bym się zabrał z tobą.

Dla Ciebie zawsze  ;) . Teraz tylko czekamy na pogodę i miejscówkę, a tą pozostawiam Wam, bo sami wiecie, że ja rzadko bywam na obserwach i sam już nie wiem gdzie jest dobrze i po drodze.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa z ta pogodą ICM pokazuje fajną nockę dla Rzeszowa a ja specjalnie nie widzę tej wielkiej dziury na SAT24.com  ???

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisdei o tej porze roku to ciężko u mnie na obserwacje wiesz, kiedy byłem ostatni raz hi, hi, hi, o pisze jak bym był do spowiedzi :D. Ostatni raz oglądałem i miałem pogodną noc i to nie długo na zaćmienie Księżyca, od tego czasu brak pogodnych nocy to mgła albo chmury, albo dodatek na dobry sen chmury plus mgła wychodzi całkowita klapa tak to bywa u mnie, dobrze, że człowiek ma programy astronomiczne to sobie popatrzę na gwiazdeczki. Więcej miałem pogodnych nocy od wiosny do października a nawet w listopadzie w grudniu klapa. Ale na Sylwestrową noc zawsze mam pogodne niebo, ale dobre i to, fajerwerki oglądać najpierw popuszczam a potem obserwacja nieba. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa z ta pogodą ICM pokazuje fajną nockę dla Rzeszowa a ja specjalnie nie widzę tej wielkiej dziury na SAT24.com  ???

Jest nadzieja, że będzie dobrze. Teraz na SAT24 widać duząąąąą dziurę, która idzie w naszym kierunku. Jak tak będzie dalej, to o 16 wybiorę się do obserwatorium po klamoty na dzisiejszą noc

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na SAT24 nic nie widać, ale ostatni widok pokazywał, że dziura idzie w naszym kierunku, więc myślę że warto zaryzykować i udać się na spotkanie.

Rzeszów przyjedzie w składzie:

ja, ŁupaszP i Andrzej.

Rozmawiałem też z Januszem i jestem dobrej myśli, że i on zaszczyci nas swoją obecnością. O 18.30 będę się jeszcze z nim komunikował, a przed 19 będę wyjeżdżał zbierać "ludzi".

Nasze wstępne ustalenia spotkania się o godz. 20tej traktuję jako aktualne i oficjalnie ogłaszam wszem i wobec zbiórkę na rynku w Raniżowie o godzinie 20tej.

Do zobaczenia

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale noc nam przypasowała, jadąc do Raniżowa widziałem już wiszący nad horyzontem bydlasty, pomarańczowy sierp  księżyca!

Niesamowite wrażenie.

Potem gdy przyjechaliśmy na miejscówkę niebo było całkowicie odkryte i takie pozostało do końca.  Mieliśmy zasięg ponad 6mag i atmosferę bardzo stabilną. Temperatura 0,5-1,5 st. c. Powiecie idealnie -trzeba się tylko dobrze ubrać.  Przeszkodą był niestety wiatr. Bardzo porywisty i zmienny. Tak, że odczuwalna temperatura była bardzo niska.

Obecni byli:

1) Andrzej.Ch63 z lornetą Apollo 28x110mm

2) Amper z LB 10" i astrotrakerem z podwieszonym nikonem

3) Lukaszp

4) Ignisdei  z SW 12" i lidletką

Przepiękne obiekty nieba zimowego i resztki jesieni. Zaczęliśmy czesać Wielki Wóz pod kątem galaktyk potem  znaleźliśmy Rozetę i Cona przeszukiwaliśmy  Woźnicę, Bliźnięta. Podziwialiśmy  Marsa i Jowisza. Jeszcze wspomnienie Pegaza i Kwintet Stefana. Wielokrotne wracaliśmy  do M42 i Oriona, również  okolic Alnitaka.

Płomień był widoczny jako przejaśnienie z widocznymi ciemnymi pręgami. Jestem pewien, że widziałem (12" +ultrablock)  tą jasną mgławicę po przeciwnej stronie gwiazdy..ale nie dostrzegłem  odcinającej  się w niej głowy  :-[

Uciekliśmy po 24.00 choć gdyby nie było wiatru można był by doczekać do  2-3 godziny. Niebo było cudowne.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, od zawsze mnie interesowała astronomia, dlatego mam też pytanie do kolegów, czy byłaby szansa kiedyś doczepić się do Waszych obserwacji? Nie mam narazie sprzętu i chciałbym wszystko po kolei zacząć a Wasze doswiadczenie napewno byłoby przydatne.

Mieszkam w Rzeszowie. Dysponuje ewentualnym samochodem do podjechania w docelowe miejsce, ewentulanie możemy wspólną wycieczkę zrobić. Koszt pokrywam ja. Jeśli byłby ktoś tak dobry i pomógł na początku zaszczepić to hobby proszę o odpisanie na mojego posta:)

Mieszkałem w Leżajsku więc pozdrawiam kolegów z Leżajska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam,

wiem, że na dworze okrutnie zimno, ale nocki ostatnio są piękne i jest pomysł na mały wypad za miasto, max. dwie godziny, chyba że wytrzymamy dłużej :szczerbaty:. Na zachętę dodam, że chcemy przetestować nowy nabytek jakim jest Columbus 320/1500.

Na tą chwile chętni na spotkanie to:

Ja, Andrzej i Bartek, być może dołączy do nas Janusz, ale to będzie zależało od tego ilu nas będzie i gdzie będziemy jechać.

Jeżeli jesteście chętni, to piszcie tutaj lub dzwońcie do mnie pod numer 793796456.

Pzdr

Łukasz

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. To były chyba najszybsze obserwacje jakie do tej pory odbyłem :szczerbaty:

-21* dało nam znać po niecałej godzinie, ale pierwsze światełko było.

Już teraz wiem, że muszę zamienić zwykły szukacz na Red Dota, bo ja takim nie umiem :( .

Jutro też chcemy wyskoczyć w teren, pytanie tylko czy to ma sens? Ile wytrzymamy, czy obserwacje nie będą krótsze niż jazda samochodem?

Zobaczymy co jutro napisze nam nowy cieplejszy dzień  :D

Pozdrawiam

Łukasz

post-218-137699825812_thumb.jpg

post-218-137699825821_thumb.jpg

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przeglądałem mapkę LP i wybrałem miejsce o nazwie Zmysłów (36-130 kod pocztowy) to ten Zmysłów za Raniżowem w kierunku Sokołowa Małopolskiego . Sprawdziłem ile kto by miał do przejechania i tak mi to wyszło:

Leżajsk-Zmysłów około 32km i tu mogą się umówić Angelscorpion i Ignisdei, bo po co wlec dwa auta

Kolbuszowa-Zmysłów około 21km Janusz

Rzeszów-Zmysłów 30km czyli ja, Bartek, Andrzej i Adam. W sumie my też możemy jechać jednym samochodem z tym, że u mnie będzie mało miejsca na dodatkowy sprzęt aczkolwiek myślę, że mój i Adama sprzęt by się zmieścił.

Oczywiście miejsce i sposób dojazdu do uzgodnienia, preferowany czas spotkania 17.30-18.00

Czekam na Wasze propozycje.

Amper

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Witam Panowie.

Zamierzam rozpocząć przygodę z obserwacją i mam pytanie odnośnie nieba w okolicach Rzeszowa

a dokładnie Stobierana. Jest  to 15 km od Rzeszowa. Czy naświetlenie nieba od łuny miasta nie jest tu zbyt wysokie na

taki sprzęt? Czy ktoś prowadził obserwacje z okolic Stobieranej?

http://deltaoptical.pl/teleskop-delta-optical-gso-dobson-10-f5-m-crf,d2298.html

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)