Skocz do zawartości

Pojedyncze ujęcia


Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 6.05.2016 at 23:43, rafalt73 napisał:

Ja też mam pojedyncze ujęcie ale z niespodzianką. Te ciekawe wzorki na lewej i prawej krawędzi to rosa, które pojawia się po włączeniu chłodzenie (-20 deg). Znika całkowicie po jakiś 3 kadrach czyli ok 30 min. Mam to pierwszy raz więc zastanawiam się czy to specyficzne warunki (relatywnie duża wilgotność i przy niskiej temperaturze wykrapla się wilgoć) czy przyczyną jest coś innego. No i zasadnicze pytanie po której stronie szybki na kamerze to się robi - od zewnątrz czy od wewnątrz. Gdzieś kiedyś czytałem że ATIK383 ma jakiś wkład osuszający, który można regenerować (w piekarniku w wysokiej temperaturze). Więc jeśli to rosa od wewnątrz to pewnie trzeba zregenerować wkład. Komuś się to zdarzyło?

ps. właśnie palę green channel :) Ale nas pogoda rozpieszcza :)

M101-0001G.jpg

Otworzyłem komorę żeby wilgoć odparowała w ciepłym pomieszczeniu i zapakowałem do ATIKA nową tabletkę osuszacza - pomogło, jak ręką odjął. Po wilgoci ani śladu.

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rafalt73 napisał:

Otworzyłem komorę żeby wilgoć odparowała w ciepłym pomieszczeniu i zapakowałem do ATIKA nową tabletkę osuszacza - pomogło, jak ręką odjął. Po wilgoci ani śladu.

Rafał a nie szkoda poprzedniej tabletki ??? - Przecież ona może jeszcze długooo żyć :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6562-zamarzanie-matryc-w-kamerach-sbig-atik/#comment-88621

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Jacek E. napisał:

Rafał a nie szkoda poprzedniej tabletki ??? - Przecież ona może jeszcze długooo żyć :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6562-zamarzanie-matryc-w-kamerach-sbig-atik/#comment-88621

Pewnie masz rację Jacku, tak to jest jak człowiek ma za dużo (miałem w zapasie trzy tabletki, więc zapakowałem nową a starą do woreczka na czarną godzinę. Jak trzeba będzie to ją wyprażę).

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rafalt73 napisał:

Otworzyłem komorę żeby wilgoć odparowała w ciepłym pomieszczeniu i zapakowałem do ATIKA nową tabletkę osuszacza - pomogło, jak ręką odjął. Po wilgoci ani śladu.

Mnie też czeka ten zabieg. Miałem poruszać temat ale mnie uprzedziłeś. A czujny Jacek podlinkował temat z wymianą tabletek.

W sumie też mam zapas i na razie odstawię na zaś proces wyprażania w piekarniku.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, szdom1 napisał:

Mnie też czeka ten zabieg. Miałem poruszać temat ale mnie uprzedziłeś. A czujny Jacek podlinkował temat z wymianą tabletek.

W sumie też mam zapas i na razie odstawię na zaś proces wyprażania w piekarniku.

Szymon - zapas jest zabezpieczony profesjonalnie, tabletki ,,zużytej" tak nie zabezpieczysz - będzie ulegała degradacji, lepiej ją wyprażać natychmiast, a zapas niech sobie czeka jak z eksploatowanej już nic nie wyjdzie :)

P.S. Pamiętaj również o tym, ze nowej możesz użyć natychmiast (jest w gotowości gdy potrzebna dobra natychmiast) wyprażona dopiero po minimum dobie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ParadoX napisał:

1 klatka, data: 2016-03-17_05-42-58, tylko światło (mono), binning 2x2, czas 300s, auto-kalibracja, bez guidingu, objekt: NGC 5982 5985 5981 (Tryplet Smoka)

Pawle, a dane sprzętu ??? Teleskop, reduktor, detektor.... :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Jacek E. napisał:

Szymon - zapas jest zabezpieczony profesjonalnie, tabletki ,,zużytej" tak nie zabezpieczysz - będzie ulegała degradacji, lepiej ją wyprażać natychmiast, a zapas niech sobie czeka jak z eksploatowanej już nic nie wyjdzie :)

P.S. Pamiętaj również o tym, ze nowej możesz użyć natychmiast (jest w gotowości gdy potrzebna dobra natychmiast) wyprażona dopiero po minimum dobie.

Bez dwóch zdań. Przekonałeś mnie.

A tak przy okazji. Może i pytanie wydać się śmieszne ale czy taką wyprażankę można robić przy okazji pieczenia czegoś w piekarniku? 3:) Moim skromnym zdaniem nie ale może ktoś tak kombinował?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, szdom1 napisał:

 

A tak przy okazji. Może i pytanie wydać się śmieszne ale czy taką wyprażankę można robić przy okazji pieczenia czegoś w piekarniku? 3:) Moim skromnym zdaniem nie ale może ktoś tak kombinował?

No patrzcie jaki Poznaniak - dwie pieczenie na jednym ogniu, a chcesz mieć fotki pachnące szneką z glancem ?? :)) Chyba raczej powinien być wolny od produktów zawierających wilgoć...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek E. napisał:

Pawle, a dane sprzętu ??? Teleskop, reduktor, detektor.... :(

No tak Jacku, to projekt który rozwijam w ramach http://www.iteleskop.org/

Nie podając danych sprzętu chciałem nieco zaintrygować, czym to można amatorsko w 5 minut sięgnąć światów odległych o 43, 55 i 61 Mpc (to rząd 100 tysięcy lat świetlnych).

Mając relatywnie nie tak dużo udziałów regularnie focę to pole  25? x 18? analizując te 3 galaktyczki pod kątem SN niezwłocznie, jak odbiorę nad ranem świeże pliki FITS. Jednocześnie zbieram materiał na "sweet focię" , bo to mój ulubiony obiekt (galaktyki i to 3 na raz, 2 wyraźnie powiązane grawitacyjnie a każda wygląda inaczej). Wcześniejsze 600s detekcje EOSem 600D na newtonie 8" f/4 nie były tak udane :)
Tym samym można NGC rejestrować prawie tak, jak galaktyczne M-ki. Teraz dzieje się przerwa modernizacyjna.

PS. Szczęśliwie znalazłem się w towarzystwie osób, które stworzyły oprogramowanie a w zasadzie kompletny system o wartości jak oceniam równej samej optyce, mechanice i elektronice teleskopu (tysiące programisto-roboczogodzin).

Jak zawsze we wszelkich dziedzinach ludzkiej działalności najlepsze efekty przynosi praca zespołu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek E. napisał:

No patrzcie jaki Poznaniak - dwie pieczenie na jednym ogniu, a chcesz mieć fotki pachnące szneką z glancem ?? :)) Chyba raczej powinien być wolny od produktów zawierających wilgoć...

Tak też myślałem licząc po cichu na to, że ktoś napisze, iż to jednak nie przeszkadza. :))

Cholercia czy to aż tak widać, żem z wlkp? >:O

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, ParadoX napisał:

A jak moja babcia gnieźnianka to poznaniaczka czy nie?

Zdecydowanie tak! Nawet powiedział bym moja ziomalka. (20km do Gniezna)

2 godziny temu, yui1 napisał:

Się śmiejcie z Poznaniaków :D ale... też mam swoje dwie pieczenie na jednym ogniu czyli parka NGC 6939/6946.

TS65Q HEQ5belt ST2K L600s

6939.JPG

 

Świetna jest ta parka. Już 2 razy tam celowałem.

 

10 godzin temu, ParadoX napisał:

1 klatka, data: 2016-03-17_05-42-58, tylko światło (mono), binning 2x2, czas 300s, auto-kalibracja, bez guidingu, objekt: NGC 5982 5985 5981 (Tryplet Smoka)

00001 klatka_2016-03-17_05-42-58_CV_2x2_0300s_NGC 5982 5985 5981.jpg

 

Chyba dzięki tobie znalazłem target na następną sesję. Dzięki.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

cieplutka klatka zapowiadająca powrót - kamera naprawiona to raz a dwa że musiałem się pozbyć ED80 i mam pożyczony Achro 102/500

więc będę molestował NarrowBand w sosie Achromatycznym 

 

300 sekund - Achro SW 102/500 + Sbig ST10XE+ Ha guiding - AllCCd5 mono (QHY5 German Clone) na OAGu

 

 

ngc688-back-Scaled.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tulipan - mój obecny projekt [HaOiiiSiiLRGB] nad którym pracuję już 4 nocki, a z każdej wyciskam ... ok. 2,5 godz. :( Masakra

pojedyncza klatka Ha 10 min:

tulipan_Ha1szt.jpg

dla ciekawości surowe stacki Ha z 1 nocy / 2 nocy / 3 nocy celem porównania czy warto w ilość

tulipan_Ha3szt.jpg

Halo wokół jaśniejszej gwiazdy mam na Ha i Sii, Oiii jest dobre [wszystkie filtry Baadera].

 

  • Like 8

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fotki z blokowego balkonu. Pierwsze 3 z filtrem Orion Ultrablock ostatnia dla porównania bez.

Każda fotka ISO1600 100 sek.

SW120/600, EQ5 ustawione na oko:), canon 400d.

Chciałem zrobić każdego obiektu porównanie z filtrem UB i bez jednak nie zdążyłem a po tym co widać na M27 szkoda bo bez filtra wprawdzie jaśniej ale jakoś tak przyjemniej. Gwiazdki może się kapkę rozeszły, jednak stawianie montażu było na wyczucie więc i tak sprawia frajdę.

M8

_MG_1194.JPG

 

M17

_MG_1198.JPG

 

M27

_MG_1202.JPG

 

M27 ze zdjętym filtrem Orion Ultrablock

_MG_1206.JPG

  • Like 3

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, alien napisał:

Hameryka.

Te Kolumb - a gdzie zdanie czym ja ,,odkryłeś" ???? Crazy

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś pełnia.

Ja testuję sprzęt na Bąblu W Ha (Atik 383L przyklejony do CFF  127 na Asi 60)

Najbardziej jestem zadowolony z prowadzenia montażu.

Jedna klatka (600s Ha) w trzech odsłonach

Tylko zdjęte hoty

1.jpg

Po DDP w Maxie

DDP.jpg

  • Like 4

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Nisko i krótko ... tak bym podsumował .. nisko bo nisko , a krótko bo drzewa :)) M6

1x120s  B1x1 ADL300xsbig16803xAP1200 crop 1x1 bez BFD

M6-001L crop.jpg

Walczę z chmurami ... czyli co się uda ustrzeli ...

 

 

 

 

  • Like 3

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)