Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek kilka słów skąd w ogóle wziął się Katalog Messiera.

Charles Messier był francuskim astronomem żyjącym w latach 1730-1817. Na co dzień zajmował się jednak poszukiwaniem komet a nie obserwacjami obiektów mgławicowych.
Ponieważ na niebie znajdowało się kilkadziesiąt obiektów przypominających komety ale nie mogących nimi być, obiekty te nigdy nie zmieniały swojego położenia względem gwiazd.
Chcąc uniknąć pomyłek, astronom skatalogował te obiekty w 1774 roku.
Tak powstał Katalog Messiera od którego rozpoczyna swoją przygodę z astronomią każdy jej miłośnik a sami dobrze
wiemy że powracamy do niego każdej pogodnej nocy.

No to zaczynamy.

 

M1

 

Rodzaj obiektu-plerion (mgławica pulsarowa)

Gwiazdozbiór-Byk

Jasność-8,4 m

Rozmiary kątowe-6'x4'

Nazwy obiektu-M1, NGC 1952, Mgławica Krab

Odległość od Słońca-6300 ly.

Najlepszy czas na obserwacje-Od początku listopada do początku kwietnia

 

Jest najbardziej znaną pozostałością po wybuchu supernowej, która wybuchła w 4. lipca 1054 r. Obserwowana była wtedy przez chińskich astronomów nawet podczas światła dziennego przez 23 dni. Widoczna była gołym okiem przez 653 dni, gdzie w maksimum osiągnęła ponad -6 magnitudo.

 

Mgławicowe pozostałości zostały odkryte przez brytyjskiego astronoma amatora Johna Brevisa, który dodał ją do swojego atlasu nieba Uranographia Britannica. Charles Messier dokonał jej niezależnego ponownego odkrycia 28. sierpnia 1758 r.  kiedy to poszukiwał komety Halleya podczas jej pierwszego przewidywanego powrotu. Początkowo myślał że jest to kometa, jednak kolejne obserwacje potwierdziły brak widocznego ruchu. To podsunęło Meisserowi pomysł aby skatalogować tego typu obiekty i uniknąć kolejnych pomyłek. Dodał ją zatem jako pierwszy obiekt do katalogu 12. września 1758 r.

 

Mgławica złożona jest z materiału wyrzuconego podczas wybuchu supernowej. Materiał jest rozrzucony na obszarze o średnicy 10 lat świetlnych, i obszar ten ciągle rośnie z prędkością 1.800 km/s

W 1949 roku, Mgławica Kraba została zidentyfikowana jako sile źródło radiowe, w dniu 9. października 1968 roku przy użyciu radioteleskopu Arecibo w Puerto Rico  w M1 odkryto pulsar (NP0532 lub PSR 0531+21),  na chwilę obecną ustalono, że pulsar ten jest bardzo szybko rotującą gwiazdą neutronową (około 30 razy na sekundę).

 

źródło http://wikipedia.org/

http://astronews.cba.pl/

 

 

 th_M1foto_zpsf9b8c30b.jpg

 

Zapraszam do dyskusji na temat obiektu.

 

Ponieważ zamieszczone prze zemnie mapki oraz szkice budzą wątpliwości, proszę kolegów o wrzucanie takich z których będziemy wszyscy zadowoleni.

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chinole obserwowali to w 1054 r....supernowa była tak jasna, że błyszczała przez miesiące na dziennym niebie. Mgławica jest bardzo "rozstrzelona" materia rozchodziła się ok 1000 mil na sekundę tak że mgławica jest na pewno bardziej zdegradowana niż ta, jaką widzieli by Chińczycy 1000 lat temu! W środku znajduje się pulsar o jasności ok 16 mag..nie do wyjęcia w wizulau (możne w Sowie by się dało). (NP0532) pulsuje z dokładnością do 0,033 s 8)

Wielkość kątowa tej chmurki to 6'-4' Przeważnie widać ją jako niewielka ulotną, jasną mgiełkę, fajnie odcinająca się się na tle czerni. Żaden filtr mgławicowy na nią nie działa, tak jak na mgławicę planetarną, może tylko najwyżej wzmocnić kontrast. W powerze ponad 100x w 16" zdradza nieregularne,postrzępione brzegi i centralne pojaśnienie. Zerkaniem można dostrzec słabe włóka ciągnące się od jasnego centrum.. do brzegów O:-)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Te włókna widziałem i ja w 18". Nie pamiętam już, czy zerkaniem, czy na wprost. Ale pamiętam, że filtr Astronomik UHC nieco poprawił widok mgławicy, choć niewiele. W M1 - gdy obserwowałem ją po raz pierwszy - zaskoczyło mnie najbardziej to, jaka jest mała! Pewnie miałem jeszcze w pamięci zdjęcie z któregoś numeru "Wiedzy i Życia" z lat 90-tych i spodziewałem się więcej.

Ale i tak ładny z niej kłaczek, otoczony licznymi gwiazdkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć w notatkach ale pamiętam, że pewnej zimowej nocy przy rewelacyjnym niebie (co ciekawe między przelatującymi chmurami i silnym północnym wietrze) w 12" z Naglerem 12mm oraz filtrem OIII wyłuskałem wspomniane włókna. Filtr OIII mocno przyciemnił nie tylko tło nieba ale i samą mgławicę, dał jednak kontrast.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych z Was, którzy chcą podpatrzeć pierwszy raz Krabka w najbliższą pogodną noc - małe ułatwienie.

Odnajdujemy Gwiazdozbiór Byka, namierzamy jego lewy róg i ,,jedziemy" odrobinkę wyżej - zobaczymy mgiełkę czy plamkę (w zależności od posiadanej apertury) Kraba czyli Messier 1 (M 1). Najlepiej tak po godzinie 01.00.

 

post-476-0-05531600-1379659713_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławicę tą pierwszy raz widziałem poprzedniej zimy. W 10" na podmiejskim niebie (ciut ponad 5mag) jej wygląd jedyne co mi przypominał to.... ziemniak :) Nie widziałem żadnej struktury, pamiętam, że uderzył mnie mały rozmiar kątowy mgławicy. 
Natomiast ostatnio widziałem ją w Zatomiu przez MAXowego Pablitusa  8)  >:D

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Dla tych z Was, którzy chcą podpatrzeć pierwszy raz Krabka w najbliższą pogodną noc - małe ułatwienie.

Odnajdujemy Gwiazdozbiór Byka, namierzamy jego lewy róg i ,,jedziemy" odrobinkę wyżej - zobaczymy mgiełkę czy plamkę (w zależności od posiadanej apertury) Kraba czyli Messier 1 (M 1). Najlepiej tak po godzinie 01.00.

 

 

Tak teraz sobie przeglądam i muszę powiedzieć, że rewelacyjnie zobrazowany sposób na wycelowanie Jacku ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby nie tworzyć nowego wątku podepnę się tutaj

 

Ostatnio walczyłem z ustawieniami flattenera, problemy się nie rozwiązały, pewnie będę udzielał się na forach w innym miejscu na ten temat, ale żeby nie tracić czasu wycelowałem właśnie w M1 i połapałem Kraba

 

Jak się później okazało padł mi dysk w kompie, z zebranych klatek L=3*10+1*5 min RGB=3*5min + dark=3*5min zostało L=2*10+1*5 R=1*5 G=2*5 B=3*5 dark=2*5 i wyszło mi coś takiego, obróbką zajmę się w drugim semestrze, jak zaliczę "sprzęty":

 

post-2739-0-50292800-1391705180_thumb.pn

 

Może wrzucę na konkurs ? Ostatnio jak patrzyłem były tylko dwa zdjęcia. Tak sobie myślę, że gdym wrzucił i nikt więcej się nie zgłosi to na pewno będę na podium  :D

 

klatka L po zsumowaniu:

 

post-2739-0-21203000-1391706165_thumb.pn

 

 

  • Like 2

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)