Skocz do zawartości

Łyżka dziegciu


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Koledzy,

 

Nie chcę się drapać po nie swoich jajach, ale ten dział Forum niezbyt mi się podoba.

Dlaczego? Kolejne eMki pojawiają się za szybko - i po łebkach. Jacek, przyłóż się trochę bardziej. Np. przy "M8" wkleiłeś taki sam szkic z ASODa, jak przy "M9". Obiekty traktujesz zdawkowo, ot - żeby odhaczyć.

Poszperaj więcej w sieci, napisz jakąś ciekawostkę, coś od siebie. Poszukaj - o ile znasz angielski - wrażeń obserwacyjnych zamieszczonych na anglojęzycznych stronach. Jest ich całe mnóstwo. 

Bo w takim kształcie, jak jest teraz - komu ten dział ma służyć? Doświadczonym obserwatorom, którzy już dany obiekt widzieli? Nie bardzo. Początkującym? Tylko się zniechęcą, jak zobaczą jedno zdjęcie, jeden szkic (a jeszcze - broń Panie Boże - niewłaściwy...), printscreena z jakiegoś komputerowego planetarium i raptem parę słów opisu. A powinni czytając ten dział zorientować się z grubsza, jak dany obiekt widać w lornetce, jak w małym teleskopie, jak w większym... 

 

Jacku, dział może wyglądać o wiele lepiej. Tylko zwolnij trochę, wrzuć jedną-dwie eMki na tydzień. I daj czas ludziom, by mogli coś napisać od siebie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do głosu Pawła.

Rażą mnie również częste błędy ortograficzne (np. "Gromada Kulista", Giowenni Hodierna, Le Gentin, Carles Messier - jest tego więcej) czy merytoryczne ("supernowa, która wybuchła w Chinach"). O samej M1 można się rozpisać na parę stron, odnośnie M7 nie było nawet mowy, że była obserwowana od czasów starożytnych (obiekt zwany jest Gromadą Ptolemeusza), kolejnych parę (np. M4 czy M6) opisane jako w zasadzie niewarte uwagi (wystarczy pojechać w Bieszczady, żeby przekonać się, jak błędny to jest pogląd). Co do M8, obecnie widnieje tam zdjęcie M20 (Trójlistnej).

 

Jacku, pisz na spokojnie i włóż swoje serce w ten projekt. Czasu jest sporo - nikt nie powiedział, że musimy mieć komplet do końca roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym tu jakoś usprawiedliwiać Jacka ale on tak jakby podaje temat. To my musimy go pociągnąć. Paweł, pisałeś o informacjach z sieci na temat obiektów. Masz jakieś ciekawostki - Wrzucaj!

 

Ja to tak widzę.

 

 

Pzdr.

Szymon

 

 

EDIT: Tak, zdecydowanie za szybko te M-ki się pojawiają.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główną ideą założenia tego wątku jest zachęcenie większej ilości użytkowników forum do pisania.

Miałem nadzieję że, ludzie zaczną uzupełniać moje krótkie prezentacje. widzę jednak że się myliłem.

Angielskiego niestety nie znam.

Naturalnie postaram się uzupełnić dotychczasowe opisy, oraz poprawić błędy.

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Jacek, wszystko OK, tylko Twoje krótkie prezentacje zniechęcają nie tylko do uzupełniania, ale i do czytania. Jak ktoś widzi, że autor tematu pisze niechlujnie, na odczepnego, to nie dziw się, że nie uzupełnia od siebie.

Zwolnij, pisz więcej, ciekawiej. Bo powoli robi się z tego działu sztuka dla sztuki.

 

Tyle ode mnie w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by dla przykładu opisać jedną z ciekawszych mgławic - mgławicę Hubbla (NGC 2261) - jedna z niewielu mgławic zmiennych!

 

Tylko nazwę działu wypadałoby zmienić. Albo nowy utworzyć.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego MrVinguer , a Ty czytałeś czego ten wątek dotyczy ??? Czy tylko piszesz dla podtrzymania ,,konwersacji"  ???
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem M1 i mam nadzieję że zdołam utrzymać taki poziom do końca,

Proszę o uwagi czy jest ok, czy może nadal do niczego. Jeżeli ok to poprawiam pozostałe obiekty i kontynuuję temat.

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3023-m1/

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to nie ma sensu. Powstanie 110 tematów, w których w większości nie będzie żadnego ruchu, a w tych co będzie to ruch będzie mizerny. Już lepiej zakładać tematy o gwiazdozbiorach - gdzie temat by dotyczył wszystkichobiektów DS które zawiera dana konstelacja.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian - to nie jest bez sensu - na tej zasadzie to i w opisie obiektów danej konstelacji nie będzie ruchu.

Zamysł był aby w jednym miejscu przybliżyć po kolei Katalog Messiera - o podstawowe ciekawe informacje, gdzie znaleźć kiedy najlepiej i wrażenia z obserwacji. Myślę, że powoli forma przekazu po uwagach Kolegów wykrystalizuje się, i zapewne każdy z nas (kto od dawna obserwuje niebo) coś ciekawego od siebie do danej M-ki wrzuci - przecież są Koledzy, którzy robią to wspaniale przekazując wrażenia z obserwacji 8)

Będzie bardzo ciekawy i pouczający zbiór. Powoli i systematycznie zbudowany - zamysł osiągnie swój cel :)

PS. Jesteś jednym z nich i potrafisz pisać - więc do dzieła - nie jedna M-ka ,,była" w Twoim oku 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek2 temat jest całkiem ok. Przecież cała masa ludzi nie związanych z tym forum przegląda tej wontek i takie przybliżenie obiektów dalekiego kosmosu jest napewno interesujace a niektórych z nich i potrafi wciągnąć w ten temat. Nie czyni błędów ten, który nic nie robi (chociaż to nie do końca jest pewne). Tak trzymaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, tak jak wnioskowali moi poprzednicy "to nie jest F1", nikt nie wymaga tego abyś zamieszczał nowość codziennie czy raz w tygodniu. Każdy z nas doskonale sobie zdaje sprawę z tego że to wymaga czasu, a tego nie ma nikt za wiele. Zwolnij "do kartingu i tak będzie dobrze". Tylko nie zaniechaj tego tematu- jesterm duchowo razem z Tobą ale nie mam poparcia w doświadczeniach astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
Nie chcę zaśmiecać postu M29, dlatego odpowiem tutaj, tym bardziej, że przeczuwam, że niedługo poleje się krew  ;)
 
Myślę, że można wrzucać pod daną pozycję wszystko co jej dotyczy. I tak pod wątkiem np. M29 możemy mieć trochę teorii, mapy dojścia, szkice, wrażenia z obserwacji i afotki zaawansowane, początkujące jak i pojedyncze ujęcia. Wszystko w jednym miejscu i do porównania. Tak właśnie powstanie Katalog M, dalej będziemy gryźć C i in. Chciałem trochę reaktywować pomysł, a ponieważ jestem zafascynowany astrofotografią (przynajmniej na razie), to tutaj właśnie wrzucam swoje wypociny. Pociągnijmy to wspólnie.
 
Na przykładzie właśnie pojedynczego ujęcia, chcąc sprawdzić jak wygląda dany obiekt pod moim setupem muszę się na chwilę obecną przekopać przez 12 stron. Już nie wiem co było w pierwszych 10 i nawet nie chce mi się do nich wracać, życie idzie dalej.
 
Jak Wojciech Cejrowski jestem zdania, aby dać swobodę obywatelom. Jednemu spodoba się jedno, drugiemu co innego. Zasad jak najmniej i jak najprostsze. Staram się nikogo nie obrażać, nie uchybiać niczyim poglądom i w tym rzecz. Sam nie jestem bez grzechu, dlatego nie będę rzucał kamieniami w innych.
 
pozdrawiam i obiecuję dalej wrzucać emki, tylko trochę pozaklinam pogodę
  • Like 2

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zaśmiecać postu M29, dlatego odpowiem tutaj, tym bardziej, że przeczuwam, że niedługo poleje się krew  ;)
 
Myślę, że można wrzucać pod daną pozycję wszystko co jej dotyczy. I tak pod wątkiem np. M29 możemy mieć trochę teorii, mapy dojścia, szkice, wrażenia z obserwacji i afotki zaawansowane, początkujące jak i pojedyncze ujęcia. Wszystko w jednym miejscu i do porównania. Tak właśnie powstanie Katalog M, dalej będziemy gryźć C i in. Chciałem trochę reaktywować pomysł, a ponieważ jestem zafascynowany astrofotografią (przynajmniej na razie), to tutaj właśnie wrzucam swoje wypociny. Pociągnijmy to wspólnie.
 
Na przykładzie właśnie pojedynczego ujęcia, chcąc sprawdzić jak wygląda dany obiekt pod moim setupem muszę się na chwilę obecną przekopać przez 12 stron. Już nie wiem co było w pierwszych 10 i nawet nie chce mi się do nich wracać, życie idzie dalej.
 
Jak Wojciech Cejrowski jestem zdania, aby dać swobodę obywatelom. Jednemu spodoba się jedno, drugiemu co innego. Zasad jak najmniej i jak najprostsze. Staram się nikogo nie obrażać, nie uchybiać niczyim poglądom i w tym rzecz. Sam nie jestem bez grzechu, dlatego nie będę rzucał kamieniami w innych.
 
pozdrawiam i obiecuję dalej wrzucać emki, tylko trochę pozaklinam pogodę

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój post w temacie "M29" napisałem wychodząc z założenia, że dział "Obserwacje astronomiczne" ma raczej związek z wizualem, chociaż jak się zastanowić, idea wrzucania fotek forumowiczów w wątki messierowskie zła z pewnością nie jest :) Zresztą, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poniżej wpisywać swoje uwagi wizualne czy też dorzucić kolejną forumową fotkę.

 

Niemniej, upierałbym się przynajmniej przy konwencji pisania pierwszego postu - niech ma "formalną konstrukcję" poprzednich wpisów. Niech zacznie się od danych encyklopedycznych (wypunktowane nazwa/nazwy, rodzaj obiektu, konstelacja jasność itd.), a następnie możliwie pełny opis obiektu, ewentualnie jakieś ciekawostki czy cechy warte uwagi, jeśli uda się takie wyszperać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Super :)

Radku daj troszkę danych encyklopedycznych i swoich wrażeń tak jak sugeruje Marek a ja Jego i swój post wywalam coby pięknej M-eczki 29 nie śmieciły :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M29 uzupełniłem, choć jak przyszło co do czego to jest mało informacji (trochę więcej znalazłem po hiszpańsku  :D ) i jakoś nie do końca jestem przekonany co do takich suchych informacji.

 

Przy następnej emce się poprawię i ... ogłoszę przetarg nieograniczony na wykonanie teorii do postu 

  • Like 2

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc później...

Uważam że każdy obserwator powinien post napisać swoimi słowami,swoje własne odczucia czy spostrzeżenia z danej obserwacji a nie wklepywać jakieś gotowce które nie mają nic wspolnego z astronomią amatorską i z takimi obserwacjami. Pozdrawiam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze pogoda do miejsca gdzie się plecy kończą i na dodatek trzynasty ale mam nadzieje, ze nie wybuchnie pyskówka, lub inna zbędna polemika :)
Mili Państwo, jak wątek Mek w pigułce powinien wyglądać dokładnie Paweł napisał w pierwszympoście i potwierdził to założyciel tematu Jacek.
Dlatego bez zbytniego napinania, spróbujmy (kto oczywiście ma ochotę) dopasować się do tego aby nam piękny przewodnik wyszedł.

Opis (nawet encyklopedyczny) szkic, fotka, lokalizacja, kiedy widać i 5 zdań - własne doświadczenie z ocznym lub fotograficznym (i czym) spotkaniem. Będzie bestseler :5640dc6fa0398_07Cool:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)