Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 25.09.2013 NGC 7479 (Caldwell 44)


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Galaktyki to rodzaj obiektów, który od zawsze najbardziej mnie fascynował. Nietrudno o fascynację - wystarczy uruchomić wyobraźnię... Patrzysz na niepozorną mgiełkę, a to w rzeczywistości zgrupowanie miliardów słońc, leżące niewyobrażalnie daleko. Ile spośród tych słońc ma planety? Ile z tych planet jest zamieszkałych? Ile inteligentnych cywilizacji? Ilu miłośników astronomii tam mieszkających patrzy w tej chwili na naszą Drogę Mleczną myśląc podobnie, jak Ty? Pod jaką nazwą skatalogowali naszą galaktykę? A może wysłali już w naszym kierunku sygnał radiowy i czekają na odpowiedź?... Kiedy go odbierzemy?...

     Astronomowie wyróżniają kilka rodzajów galaktyk - spiralne, eliptyczne, nieregularne, soczewkowate. Większość z nich to blade mgiełki nawet w dużych teleskopach. Ale są i takie galaktyki, które już w średniej wielkości instrumencie pokażą co nieco szczegółów, i taką właśnie galaktykę chciałbym w tym tygodniu zaproponować do obserwacji.

 

NGC 7479 (Caldwell 44)
RA 23h 04m 56.6s   DEC +12° 19' 22?

Jasność wizualna: 10.9 mag  Jasność powierzchniowa:  13.5 mag  Rozmiary kątowe:  4.0' x 3.1'585px-NGC_7479_HST.jpg

 

     NGC 7479 to galaktyka spiralna z poprzeczką (Sb). To bardzo ciekawa i widowiskowa podgrupa galaktyk spiralnych. Poprzeczka jest to swego rodzaju wydłużona struktura przechodząca przez jądro galaktyki i leżąca w tej samej płaszczyźnie co dysk galaktyczny. Obecnie uważa się, że poprzeczki posiada około 2/3 wszystkich galaktyk spiralnych.
Niedawno okazało się, że że nasza Droga Mleczna również należy do tego rodzaju. Od lat sugerowały to obserwacje radiowe, ale dopiero w 2005r. obserwujący w podczerwieni Kosmiczny Teleskop Spitzera dostarczył przekonywujących dowodów, że istotnie tak jest (za Wikipedią).

     NGC 7479 leży w gwiazdozbiorze Pegaza. Odkrył ją William Herschel w październiku 1784r. Odległa jest od nas o ok. 105 milionów lat świetlnych, więc oglądane przez nas światło wysłane zostało w czasie, gdy na Ziemi był przełom dolnej i górnej Kredy. Na lądzie niepodzielnie rządzą dinozaury, w powietrzu latają pterodaktyle. Istnieją również ssaki (torbacze i łożyskowce), ale mają marginalne znaczenie. Na razie... 

     Ale wróćmy do naszej bohaterki. Aby ją odnaleźć, załaduj do wyciągu okular dający powiększenie ok. 100x i spróbuj najpierw namierzyć szukaczem gwiazdę 52 Pegasi. To bardzo łatwe - 52 Pegasi tworzy odwrócony trójkąt równoramienny z gwiazdami alfa Pegasi (Markab) i zeta Pegasi. Mając 52 Pegasi w polu widzenia okularu, przesuwaj teleskop powoli w lewo i lekko w górę (gdy obserwujesz reflektorem Newtona), aż natrafisz na okrągłą mgiełkę.

 

sNhI0.jpg

 

     Jeżeli dopiszą warunki na niebie i okażesz nieco cierpliwości, nawet 8"-10" teleskop powinien ukazać nieco jaśniejszą "kreskę" przecinającą galaktykę - to właśnie jej poprzeczka. By ją zobaczyć wyraźniej, nie bój się użyć większego powiększenia, rzędu 150x-200x. Oczywiście, jeżeli warunki na niebie na to pozwolą. Przy kiepskiej przejrzystości i słabym seeingu obraz w krótkoogniskowym okularze będzie niezadowalający - rozmyty, niewyraźny.

     Ja obserwowałem NGC 7479 lornetką 20x60 i teleskopami 13" i 18". Zanotowałem:
13": 150x i 214x. Galaktyka spiralna z poprzeczką. Poprzeczka wyraźnie widoczna, zatopiona w delikatnej mgiełce. Dość jasna gwiazdka przytulona do galaktyki. Śliczna!      
18": Duże lustro pokazuje ją w pełnej krasie. Przy 200x widać poprzeczkę z obydwoma zakrzywionymi końcami i delikatne halo, w którym poprzeczka jest zanurzona.

 

     NGC 7479 to jedna z perełek jesiennego nieba. Świeci wysoko i w łatwym miejscu. Nie wolno Ci jej pominąć podczas najbliższych obserwacji!

 

SPRÓBUJ I DAJ ZNAĆ, JAK POSZŁO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt zaskakująco łatwy w lornecie 100mm. W powiększeniu 20x widoczny jako wyraźnie podłużna dość jasna plamka. Zmiana powiększenia do 40x niewiele wniosła - wszystko większe i ciemniejsze.

Obiekt wydał mi się na tyle wyraźny w wielkiej lorncie, że spróbowałem też podejść z Oberwerkiem 15x70. I co najciekawsze, miałem wrażenie, że dostrzegłem te galaktykę. Dość długo szukałem odpowiednio czułego miejsca na siatkówce, ale jak znalazłem, nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że pobliska słaba gwiazdka daje jakby kierunkową, nieco wydłużoną poświatę w kierunku północnym. Przetestowałem pod tym kątem parę pobliskich gwiazdek i tylko ta jedna pokazywała takie pojaśnienie.

Moją wątpliwość budzi to, że nigdy nie złowiłem obiektu o tak małej jasności w 15x70 (wcześniej łowiłem obiekty o minimalnej jasności 10,6-10,8mag, a i to przeważnie pod lepszym niebem). Chociaż z drugiej strony - owa pobliska gwiazdeczka, wyraźnie widoczna zerkaniem ma wg Stellarium 11,34mag.

Cóż, z pewnością będę próbował podejść do obiektu ponownie, żeby się upewnić. 

 

PS

Lokalizacja galaktyki jest rzeczywiście banalnie łatwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja galaktyki jest rzeczywiście banalnie łatwa.

No okazuje się, że nie ;)

Dlatego dla mniej wtajemniczonych bardziej ułatwię wyszukanie.

Około godziny 21 patrzymy na południe. Lekko na zachód zobaczymy Orła i jego najjaśniejszą gwiazdę Altair z kolei lekko na wschód od południka mamy Pegaza i tam odszukujemy gwiazdę Markab, o której napisał Paweł. - wtedy już pójdzie łatwo - wystarczy wydrukować sobie te trzy mapki i w teren - pięknego widoku życzę 8)

post-476-0-58576300-1380626079_thumb.jpg

 

post-476-0-42831000-1380625672_thumb.jpg

 

post-476-0-79120700-1380625712_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No okazuje się, że nie ;)

Dlatego dla mniej wtajemniczonych bardziej ułatwię wyszukanie.

Około godziny 21 patrzymy na południe. Lekko na zachód zobaczymy Orła

Jacku, nie przesadzajmy - zakładam, że osoba podchodząca do tego obiektu zna niebo w na tyle minimalnym stopniu, że nie musi szukać Pegaza namierzając wpierw Trójkąt Letni...

A sam star-hopping od Markaba jest lekki, łatwy i przyjemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trzeba wziąść pod uwagę, że lokalizaja jest łatwa dla tego, kto się tym interesuje i siedzi w temacie od jakiegoś czasu. Forum i jego tematy przegladają również Ci, co zaczynają przygodę z atro jak i fachowcy, tak że mapki Jacka napewno będą pomocne. Bo który z forumowiczów wiedział na początku wszystko rozpoczynając przygode z astronomią? Jacek tak trzymaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie żebym się czepiał, ale dlaczego w dziale obserwacje w opisie obiektu zamiast szkiców zamieszczacie zdjęcia, obraz, którego nikt nigdy nie zobaczy w wizualu? Jakieś dziwne to mi się wydaje. Zawsze sądziłem, że jest coś w rodzaju siły sugestii, a po co sugerować przyszłemu obserwatorowi co zobaczy...No chyba, że to jest zachęta, a potem ma przyjść rozczarowanie:) Poza tym jak już to warto źródło zdjęcia podać.

Taka luźna wątpliwość jak już wszedłem do tego działu... :) 

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Paweł chciał pokazać piękno tego obiektu prezentując fotkę 8)

Może rzeczywiście trzeba by też pokazać jakieś odwzorowanie teleskopowe coś przybliżonego do widoku w realu ???

Może tak  post-476-0-67216000-1380655238.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy upewniłem się - tak, NGC 7479 jest widoczna w 15x70, ale od razu przygaszę zapał - jest to bardzo trudny obiekt dla tego sprzętu.

Ciekawe o ile łatwiej byłoby mi z nią powalczyć w Zatomiu...

 

Ustawiliśmy ją też w 10-calowym newtonie Krzyśka - widać było całkiem długą poprzeczkę zanurzoną w delikatnym halo. Subtelnie jaśniejsze miejsca przy końcach poprzeczki były wystarczającą sugestią do określenia, w którą stronę odchodzą ramiona. Na moje, optymalnym powiększeniem było 100x (źrenica 2,4 mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)