Skocz do zawartości
astromaster

Astrofotografia ze statywu

Recommended Posts

turanga    25

No i już widać poprawę w fotkach. Co do księżyca (to nie jest pełnia :D), to postaraj się zrobić kilkanaście lub kilkadziesiąt zdjęć i złożyć je w Registaxie, zobaczysz ile detalu wyciągniesz z linii terminatora :)

Zdjęcia oczywiście rób w formacie RAW - to jest ważne.

Zawsze robie w RAWie można wtedy pare rzeczy też wyciągnąć  i 'upiększyć' : ) postaram się dzisiaj zrobić kilka zdjec jesli nie bedzie chmur i posklejać w tym programie, dziękuję za cynk : )

Niedługo będe też miała dostęp do teleskopu już takiego większego, ale jeszcze dokładnie nie wiem co to za model, jak wszystko dostane tzn. parametry, itp poproszę Was o radę czy wogóle opłaca mi się go ciągnac pół Polski, czy nadaje się pod lustrzankę.

mcmaker    113

Zawsze robie w RAWie można wtedy pare rzeczy też wyciągnąć  i 'upiększyć' : ) postaram się dzisiaj zrobić kilka zdjec jesli nie bedzie chmur i posklejać w tym programie, dziękuję za cynk : )

Niedługo będe też miała dostęp do teleskopu już takiego większego, ale jeszcze dokładnie nie wiem co to za model, jak wszystko dostane tzn. parametry, itp poproszę Was o radę czy wogóle opłaca mi się go ciągnac pół Polski, czy nadaje się pod lustrzankę.

Pamiętaj, że pod teleskop musisz mieć już solidny montaż z napędem i lunetką biegunową, minimum klasy EQ 3-2 a najlepiej HEQ5 w zależności od ogniskowej i wielkości teleskopu. Jeszcze jedno, zdjęcia nieba (gwiazd) składaj w Deep Sky Stacker, a zdjęcia Księżyca czy planet właśnie w Registaxie :)

Poczytaj też o darkach i flatach.

turanga    25

Tak on już jest z solidnym montażem itd, bo porozmawiałam z kumplem i mi go pożyczy na jakiś czas tylko muszę się dowiedzieć czy wogóle opłaca mi się go przywozić, podobno jest strasznie ciężki.

Fobek    141

ładnie wyszedł, ale te ISO to trochę za duże ustawiłaś i stąd te ziarno na zdjęciu. Łysy mocno świeci i nie trzeba dawać aż takich ustawień wystarczy nawet ISO 100

ParadoX    194

Koleżanka Turanga pokazała we wcześniejszym zdjęciu, że barwy wydobywać potrafi.

Mi się to ujęcie Księżyca podoba bardzo, jest inne od wszystkich innych.

Technicznie do końca nie wiem, ale artystycznie rewelacja.

Ta sepia, ten świadomy szum...

• Like 1

turanga    25

ISO duze bo przy mniejszym jakiś taki 'blady' wychodził, były też straszne chmury, kolor sepii to nie moja zasługa zdjęcie było robione koło godz. 15 i kolor już taki był : )

turanga    25

Dzisiaj świetna pogoda u mnie na zdjęcia, niestety aparat padł i się ładuje poźniej dodam jeśli coś mi wyjdzie : )

Narazie złapałam tylko to, to gwiazda, planeta? Wiektoś może, dosyć mocno świeci.

post-2952-0-37508800-1390514542_thumb.jp

• Like 3

kapral    780

W stellarium patrzyłem i po sąsiadujących gwiazdach (układzie) też bym powiedział, że Jowisz. Uruchom stellarium, ustaw na godzinę o której robiłaś zdjęcie i "spójrz" wirtualnie w stronę w którą miałaś skierowany aparat - będzie wszystko jasne ;)

Jacek E.    7536

Coś mi się wydaje, ze to taki jeden największy gazowy ... w naszym USku obiekcik - Bardzo znany ;)

Oj ..... strzelamy i nie wiemy w kogo :)

Księżyce imć Galileusza 8)

turanga    25

No przyznam że jestem kompletną nogą jeśli chodzi o rozmieszczenie obiektów na niebie, za dużo tego wczoraj było : D są może jakieś filtry na obiektywy aparatów żeby zredukować ten poblask ?

Jacek E.    7536

A całkowitą nogą być nie można Koleżanko :)  Przecież w chmurwne dni są programy do nauki nieba http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3337-stellarium-dodatki/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13-stellarium/

Króciutki czas jak do Księżyca - lub .... może Koledzy, którzy fotografują obiektywami coś podpowiedzą, W refraktorku czy SCT używam polaryzacyjnego obrotowego. W  Canonie małe ISO - 200, góra 400 i 1/250 czas (Do Munia) Jupeczka nie fotografowałem lustrzanką ale jasność podobna - próbuj.

Destiny    822

Dzisiaj świetna pogoda u mnie na zdjęcia, niestety aparat padł i się ładuje poźniej dodam jeśli coś mi wyjdzie : )

Narazie złapałam tylko to, to gwiazda, planeta? Wiektoś może, dosyć mocno świeci.

attachicon.gifIMG_9439.jpg

Tak to na 100% Jowisz. Gdzieś mam podobne zdjęcie.

AstroHornet    345

Dość fajne strzały ;)

Spróbuj porobić kilka fotek z krótkimi ogniskowymi (najmniejszymi jakie oferuje obiektyw). Mała ogniskowa = większy minimalny czas przy którym gwiazdki nie będą poruszone. A większy czas ekspozycji to więcej szczegółów na fotce (słabsze gwiazdki).

Mikołaj    478

attachicon.gifIMG_9439.jpg

Kiedy lornetka mi zaparuje, Jowisz wygląda dokładnie tak samo :D

seba1012    50

Podepnę się również do tematu z paroma starymi fotkami.

Łysy:

Pentax k100d 

ISO 200

1/80s

f/14

300mm

post-2913-0-63438800-1390664516_thumb.jp

I widok z okna:

Nikon D5100

ISO 1000

30s

f/3,5

18mm

post-2913-0-51883500-1390664515_thumb.jp

• Like 4

Ekolog    217

Ja bardzo lubię darmowy i łatwy do znalezienia w internecie program Stellarium.

Ponieważ trudno w tej chwili zobaczyć Łysego na niebie (zasłaniają budynki) zobaczyłem jak wygląda w stellarium.

W sumie to Twój jednak ładniej wyszedł.

Ma w sobie coś {sic!}

Nie jestem jednak ekspertem od "astrofotografii" dlatego coś bardziej fachowego trudno mi dodać.

Pozdrawiam

p.s.

Na wszelki wypadek dodam, że w tym programie (stallarium) menu i opcje pojawiaja się jak się kursor myszki przeciąga się w pobliżu lewej, dolnej krawędzi ekranu. Natomiast powiększa się obraz (jakby przybliża) kręcąc kółkiem myszki. Jest tam "Szukaj" i można wpisać na przykład "Księżyc".

post-1068-0-40038100-1391458186_thumb.jp

turanga    25

Tak czasy sa dobrze podane, przed chwila sciagnelam sobie stellarium i teraz chociaz widze, ze złapałam pas oriona : D posyłam już księżyc. Tylko jedno wyszło wyraźne no i rzeczywiście przesadziłam troche z 'upiekszaniem' ; /

szdom1    2208

To ja czegoś nie kumam. 80s!!! chyba 1/80s ?!

A z tego twojego moonika nic nie będzie. Brak ostrości,

post-604-0-09448400-1391466425.png

post-604-0-57689800-1391466473.png