Skocz do zawartości

Uran i Neptun


Ark00xp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Właśnie stawiam pierwsze kroki w  astronomii.Od niedawna posiadam teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1141EQ1. Bardzo chciałbym rozpocząć obserwacje moich ulubionych planet czyli Urana i Neptuna.Aktualnie Neptun znajduje się w Wodniku.Wczoraj obserwowałem ten gwiazdozbiór przez mój teleskop z zamontowanym okularem 25mm i widziałem kilkanaście gwiazd oraz tajemniczą "ciemną kropkę" mam podejrzenie że to mógł być Neptun, ale nie mam pewności.Urana jeszcze nie miałem okazji poszukiwać.Chciałbym żeby ktoś udzielił mi rady jak dojrzeć dokładniej te planety,jak je zidentyfikować i jakich okularów do tego celu stosować najlepiej.Z góry dziękuje i pozdrawiam :)

 

P.S. Jestem jeszcze żółtodziobem więc proszę o wyrozumiałość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo, witaj na pokładzie ;)  Wydaje mi się, że przez taki sprzęt raczej nie pooglądasz Urana i Neptuna, a już na pewno nie przy tak małym powiększeniu, trzeba będzie zadowolić się czymś innym na początek ;) Polecam Ci zainstalować program Stellarium oraz Astrotabak - w stellarium będziesz mógł dokładnie ustalić pozycję interesujących Cię obiektów, a astrotabak da Ci wyobrażenie, jak może dany obiekt wyglądać ;)

SkyMaster 15x70, EQ5 synscan; 90/900 AZ-3 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, wodzę, że kolega mnie ubiegł. Miałem zaproponować dokładnie to samo.

 

Łap:

Stellarium

http://sourceforge.net/projects/stellarium/files/Stellarium-win32/0.12.0/stellarium-0.12.0-win32.exe/download

 

AstroTAbak

http://www.sowson.ksknet.pl/

 

Powodzenia

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na naszym forum :)

 

Jednak - mam dla Ciebie przykrą informację - Ulubionych przez Ciebie obiektów tym sprzętem nie ujrzysz :-[

Gdzie ich szukać ?? Prosta sprawa pobierz sobie ten program zainstaluj, ustaw swoje miejsce obserwacji i znajdziesz ich położenie na niebie.

Oprócz tego pobierz sobie program do symulacji obrazów jakie zobaczysz w danym teleskopie przy ,,wetknięciu" w wyciąg różnych okularów o ten zrobisz sobie symulację i teleskop w niebo.

Osobiście proponuję Ci (jeśli pogoda dopisuje) zając się dzisiaj podziwianiem naszego naturalnego satelity jakim jest Księżyc oraz (zobaczysz gdzie się znajdują przy pomocy Stellarium) Jowiszem i dużo później Marsem.

Życzę powodzenia w obserwacjach 8)

PS - szybcy dzisiaj są koledzy - ja działam z opóźnieniem (chory) ale będziesz miał przez to pewność 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak - mam dla Ciebie przykrą informację - Ulubionych przez Ciebie obiektów tym sprzętem nie ujrzysz :-[

Nieprawda!!!

Urana z dala od miasta można dostrzec gołym okiem, a Neptun jest bez trudu widoczny w niewielkiej lornetce, tak więc tym teleskopem z pewnością dostrzeżesz te planety. Niestety, mają one bardzo małe rozmiary kątowe, przez co będą wyglądać jedynie jak gwiazdy. Być może w dobrych warunkach z jakimś krótkim okularem dopatrzysz się, że Uran nie jest idealnie punktowy. Prawdopodobnie zauważysz też zielono-niebieski kolor Urana, Neptun natomiast jest raczej zbyt słaby, aby w takim teleskopie pokazać kolor. To raczej wszystko czego możesz oczekiwać po wspomnianych przez Ciebie planetach w Twoim teleskopie.

Tak czy siak, aby je odnaleźć, potrzebujesz dobrych mapek - w przeciwnym razie nawet jeśli przez przypadek trafisz  na te planety w teleskopie to i tak nie odróżnisz ich od gwiazd.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze - to spróbuj w dniu dzisiejszym - takim teleskopem i w okularze 25 przy Muńku dostrzec oba obiekty (na dodatek wyobraź sobie, że patrzysz pierwszy raz w niebo).

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze - to spróbuj w dniu dzisiejszym - takim teleskopem i w okularze 25 przy Muńku dostrzec oba obiekty (na dodatek wyobraź sobie, że patrzysz pierwszy raz w niebo.

Bez przesady Jacku, Uran ma jasność 5.7 mag. Obiekty tej jasności widać w lornetce 10x50 nawet przy pełni Księżyca i lekko zamglonym niebie. Neptun jest nieco słabszy (7.9 mag), ale i on jest na tyle jasny że w przejrzystą noc widać go w lornetce 10x50 nawet gdy na niebie świeci jasno Księżyc. W teleskopie takim, jak wspomniany wyżej widać trochę więcej niż w lornetce.

Zresztą Ark00xp chyba dziś nie będzie po raz ostatni obserwował nieba. Już za 9-10 dni z wieczornego nieba zniknie Księżyc, a wtedy obydwie planety będą całkiem jasne nawet w takim małym teleskopie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Masz rację, jak się nie zniechęci do astronomii.....  za rok będzie mógł tak napisać innym ,,żółtodziobom" na forum  8)

W tej chwili jak dla mnie w nocy wszystkie koty są czarne, tak dla Kolegi ArkOOxp te obiekty są gwiazdami i nie w mag ale jasnymi, ciemnymi, mniejszymi, większymi ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili jak dla mnie w nocy wszystkie koty są czarne, tak dla Kolegi ArkOOxp te obiekty są gwiazdami i nie w mag ale jasnymi, ciemnymi, mniejszymi, większymi ;)

Tak, to prawda - zresztą pisałem wcześniej, że będą w jego teleskopie wyglądać jak gwiazdy. O "mag" pisałem do Ciebie.

 

Ja jestem zdania, że jeśli ktoś, kto zaczyna przygodę z astronomią pyta o jakiś obiekt, to należy powiedzieć mu dokładnie czego może się spodziewać. Dlatego napisałem, że może je dostrzec, ale będą wyglądać jak gwiazdy.

Na miejscu Kolegi Ark00xp, widząc Twój tekst: "Ulubionych przez Ciebie obiektów tym sprzętem nie ujrzysz" poważnie bym się zniechęcił.

Dawno temu, kiedy zaczynałem przygodę z astronomią, ktoś powiedział mi, że lornetką nie zobaczę żadnej galaktyki oprócz M 31 ani żadnej mgławicy oprócz M 42. Rok lub dwa lata później przekonałem się, że to nieprawda tylko dlatego, że wbrew dostępnym mi informacjom postanowiłem spróbować zobaczyć przez lornetkę coś więcej. Gdybym wcześniej wiedział, że w lornetce widać więcej, z pewnością wcześniej mógłbym się cieszyć widokiem niektórych obiektów...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze - ja staram się wejść ,,w skórę" człowieka, który w niebo przez nowo zakupiony teleskop spoziera 2 czy 3 raz.

Ma swoje jak napisał ulubione planety. Nie mógł ich odnaleźć - teleskopem 114/1000 przy użyciu okulara 25mm. Co mu miałem odpisać ??? niech nawet zmieni na 20, 15, 10, 5mm to co dalej zobaczy ??? ,,Gwiazdy".

Napisałem jakimi obiektami ma się zająć w tej chwili ,, ... dzisiaj podziwianiem naszego naturalnego satelity jakim jest Księżyc oraz (zobaczysz gdzie się znajdują przy pomocy Stellarium) Jowiszem i dużo później Marsem"  i one zapewne rozbudzą chęć poznawania dalej piękna naszego nieba.

Po kilkunastu obserwacjach będzie chciał więcej - zaznajomi się z niebem i wtedy przyjdzie czas na zrozumienie, ze coś co jest wielkie nie musi takim być w tym konkretnym sprzęcie.

Może to źle - ale w ten sposób moim skromnym zdaniem nie zniechęcamy do konkretnych zainteresowań., chciałem zobaczyć moją ulubiona planetę .. a tu gwiazdka :-[

W ten sposób - od ,,największych" zejdziemy coraz ,,niżej" i z satysfakcją będziemy mogli napisać niedługo - widziałem gołym okiem Urana a wręcz go komuś pokazać 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy też, czy autor tematu chce tylko zlokalizować obie planety, od tak po prostu. Czy ujrzeć je w pełnej krasie, jak na zdjęciach... Wtedy to lipa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie :)

Przecież tu jest całkowicie spokojnie  :)  - dwa zdania na ten sam temat z argumentacją i wnioskami nie wywołującymi jakiejkolwiek agresji.

Chyba nawet dobrze, ze tak się dyskusja rozwinęła bo nowy Kolega ma teraz całkowite wyobrażenie o ,,wielkości" i widzialności obiektów 8)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urana oglądałem każdym sprzętem, łącznie z lornetka teatralną 4x. Jest po prostu łatwiuchny do wyłowienia, ze względu na charakterystyczny kolor, którego nie można z niczym pomylić. Dlatego plisss nie sprzeczajcie się, czy Newtonem 114 da się go zobaczyć, bo to szczerze mówiąc fraszka. Wystarczy poprzyglądać się po kolei gwiazdkom w szukaczu. I obojętnie, czy na niebie jest Księżyc, czy obserwacje są podczas nowiu, czy obserwy z miasta, czy spod ciemnego nieba. Wystarczy znać gdzie powinien mniej więcej siedzieć.

 

JacekErbel- siejesz na forum mnóstwo mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, muszę cię prostować po raz kolejny. Modowi to nie przystoi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JacekErbel- siejesz na forum mnóstwo mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, muszę cię prostować po raz kolejny. Modowi to nie przystoi.

Za szybko i niezbyt dokładnie czytasz to co napisałem - bardziej ze zrozumieniem poproszę :) To po pierwsze

A po drugie to poproszę Cię o te po raz kolejne przykłady prostowania i siania mitów na forum - może rzeczywiście coś ze mną nie tak ???

Trzeba będzie się zmienić.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, o czym Twoim zdaniem mówi ten post:

 

 

Witaj na naszym forum :)

 

Jednak - mam dla Ciebie przykrą informację - Ulubionych przez Ciebie obiektów tym sprzętem nie ujrzysz :-[

Gdzie ich szukać ?? Prosta sprawa pobierz sobie ten program zainstaluj, ustaw swoje miejsce obserwacji i znajdziesz ich położenie na niebie.

Oprócz tego pobierz sobie program do symulacji obrazów jakie zobaczysz w danym teleskopie przy ,,wetknięciu" w wyciąg różnych okularów o ten zrobisz sobie symulację i teleskop w niebo.

Osobiście proponuję Ci (jeśli pogoda dopisuje) zając się dzisiaj podziwianiem naszego naturalnego satelity jakim jest Księżyc oraz (zobaczysz gdzie się znajdują przy pomocy Stellarium) Jowiszem i dużo później Marsem.

Życzę powodzenia w obserwacjach 8)

PS - szybcy dzisiaj są koledzy - ja działam z opóźnieniem (chory) ale będziesz miał przez to pewność 8)

 

?

Ja piszę, że można czymkolwiek. Bo wiele razy oglądałem Urana. Przypomnę: kilka/kilkanaście razy lornetką teatralną. Power 4x.

 

I naprawdę nie było nic złośliwości w tym co napisałem. Już kilka razy były podobne sytuacje, a przecież nie pisuję jakoś przeraźliwie dużo na FA. Ale nie chcę szukać przykładów. Jeśli chcesz- zajrzyj w moje posty. Przecież nie mam zamiaru robić zadym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to pierwsze zdanie jest nieprawdziwe. Zobaczy...

Trwało troszkę ale znalazłem - to jest fotka robiona z mojego SCT 8" nie pamiętam tylko jaką dokładnie kamerką (przerobiony chyba Philips) - Awikował kolega - z daty pliku wychodzi 2008 rok.

post-476-0-37459400-1384244680.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

By nie zakładać nowego wątku odkopuję już istniejący.

Dzisiejszej nocy mamy koniunkcje dość bliską Urana i Księżyca.Dla niewprawnych w poszukiwaniach ,szczególnie początkujący mają okazję na łatwe zlokalizowanie tej niezbyt jasnej planety.

Gdy obiekty znajdą się na sensownej wysokości obserwacyjnej(30*),po godz 23-ej separacja będzie wynosić ponad 1,5*.Najbliżej siebie będą w drugiej połowie nocy między trzecią a czwartą godziną,wtedy zbliżą się do siebie na 10 minut kątowych.

Tak to przedstawia Stelarium.

Pozdrawiam.

post-1011-0-69274500-1410340554.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trzeba będzie zapolować na obie planetki, bo dawno nie widziałem. Uran jest obecnie w Rybach a Neptun w Wodniku (trochę zaskoczenie, "zawsze" był w Koziorożcu, jak ten czas zapiepsza ;) )

Wg Stellarium:

post-7-0-38105200-1411094191_thumb.jpg

post-7-0-91555000-1411094245_thumb.jpg

post-7-0-31647100-1411094262_thumb.jpg

post-7-0-79584800-1411094273_thumb.jpg

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Dziś wypróbowywałem Stellarium na telefonie ,i jako że na niebie z planet miałem możliwość szukania jedynie Urana i Neptuna (Saturn się schował w krzakach ;) ) wyruszyłem na łowy. Gołym okiem nie było to możliwe , no ale z pomocą jaśniejszych gwiazd w okolicy Neptuna można było znacznie zawęzić obszar poszukiwań . Neptuna w 99% wydaje mi się że odszukałem , jako bardzo mały ,choć jasny niebieskawy punkcik ,trzęsący się w okularze 10mm jak galareta :) Gorzej było z Uranem ,choć w końcu znalazłem coś w okolicy w której powinien się znajdować . Jasny punkt w zasadzie nie różniący się niczym od gwiazd pokroju Vegi tyle że także strasznie się trząsł w 10 mm okularze . Mam nadzieję że to był Uran bo w pobliżu nic bardziej konkretnego nie znalazłem :)

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)