Skocz do zawartości

Planety za dnia?


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam, że ta sztuka udała się komuś na zlocie w Zatomiu, Wypatrzył planetę NIEUZBROJONYM OKIEM. Chyba Jowiszka, (Jeżeli coś pokręciłem to skorygujcie)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli będę wiedział w którym miejscu nieba szukać... zobaczę również za dnia Jowisza?!? (przez teleskop oczywiście)

Tak.

 

Mała korekta. TO BYŁA WENUS!

około godz 15,00

Marcowy zlot 2012

 

"Zaprowadźcie mnie do lornetki!..." :D

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrych warunkach Wenus widać bez problemu gołym okiem w dzień, nawet w samo południe - trzeba tylko wiedzieć, gdzie patrzeć. Z Jowiszem jest ciężej, ale na przejrzystym niebie też bywa widoczny gołym okiem, ale raczej blisko wschodu lub zachodu Słońca. Za to w teleskopie można go łapać cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus jest za blisko Słońca, abym w południe kierował w tamtą stronę teleskop.  :D

Przecież Wenus jest teraz 40 stopni od Słońca - to bardzo daleko!

 

Kilkanaście lat temu obserwowałem koniunkcję Wenus i Jowisza. Około południa planety te dzieliło tylko kilkadziesiąt sekund kątowych. Znajdowały się wtedy tylko 6 czy 7 stopni od Słońca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak znaleźć Jowisza ? bo w szukaczu w moim 1309 ciężko będzie?

Jowisza:?! ::) .. najjaśniejsza gwiazda na wschodzie po zmroku ! W szukaczu będzie bardzo  jasny  i  w szukaczu zobaczysz  nawet jego księżyce !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS... :-[ :-[ tak to jest jak ktoś tematów nie czyta tylko po postach jedzie ;) . I aby się więcej nie kompromitować podam najłatwiejszy moim zdaniem sposób łapania planet w dzień. Zakrycia i koniunkcje! Oto sławetne  zakrycie  Marsa z maja 2008, Mars  cyknięty kompakciekiem z projekcji afokalnej w słoneczny i gorący majowy dzień! :)

76039930963741bf.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kilka razy teleskopem, niestety bez rezultatu... Mam nadzieję, że po nabyciu lornetki 10x50 w końcu się uda upolować Jowisza w dzień:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wstałem wczoraj wcześniej i po lukanku na Księżyc, postanowiłem trzymać w polu widzenia okularu Jowisza, aż do wschodu Słońca... "trzymałem" go do godziny 8:45.

Sam Jowisz, choć blady  prezentował się nawet dobrze... natomiast w szukaczu, nie udało mi się go wypatrzeć, oczywiście już zza dnia... :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

 

Mała korekta. TO BYŁA WENUS!

około godz 15,00

Marcowy zlot 2012

 

"Zaprowadźcie mnie do lornetki!..." :D

 

się nie ma z czego śmiać- jak się ładnych kilka minut szukało okiem Wenus na dziennym niebie, to potem nie chce się spuścić z oka, bo znowu będzie ciężko znaleźć ;) to było krótko po 14 AFAIR

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje Wenus za dnia były hardcorowe tez z tego względu, ze wszyscy mieliśmy przekrwione oczy od niewyspania po całonocnych obserwacjach:) Z Wenus jest w miarę łatwo ale na Jowisza trzeba już mieć jakiś sposób. Moim sposobem jest to ze poluje na niego podczas koniunkcji z Ksiezycem. Gdy Jowisz znajduje sie blisko Księżyca, z odszukaniem którego nawet za dnia niema żadnych problemów, ustalam w jakim kierunku i w jakiej odległości od Księżyca znajduje sie Jowisz. Nastepnie za pomocą lornetki staram sie odszukac planetę w odpowiednim obszarze nieba. Gdy juz mam go w lornetce, "zjeżdżam" lornetką w dół aż do horyzontu i patrze nad jakim charakterystycznym obiektem znajduje sie Jupek, powiedzmy nad kominem budynku czy charakterystycznym drzewem. Potem szukaczem teleskopu od obiektu na horyzoncie przemieszczam sie w górę aż trafie na plamkę Jowisza. W szukaczu będzie wyraźnie widoczna tarczka. W teleskopie zobaczymy blade pasy i 4 największe ksiezyce. Dla przykładu wrzucam dwa zdjecia Jupka zrobione w pełnym Słońcu:)

post-71-0-19499400-1385580373_thumb.jpg

post-71-0-74006200-1385580388.jpg

  • Like 4
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się, nie da. Rudy w Paint'cie się bawił. ;)

 

Nie no, szacun Mariusz.

 

 

 

 

ps. Fajnie, że wpadłeś na forum.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)