Skocz do zawartości

I zlot Program zlotu ?


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Może podyskutowali byśmy nad programem zlotu, każdy z nas ma w zasadzie doświadczenie w różnych dziedzinach obserwacyjno - fotograficznych.

Ja mogę podzielić się swoim niedużym doświadczeniem w astrofoto i obróbce podstawowej materiału  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno przyjadą dzieci ze szkoły w Drawanie, będziemy mieli możliwość pokazywania, tłumaczenia i opowiadania o nas..Czy uda nam się zrobić jakiś wykąłdzik? pani z gminy Drawno zaproponowała nawet pomoc w zorganizowaniu projektora..Przydał by się zatem lektor.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do spekulacji medialnej.

1)Nikt nie ma prawa Was ciągnąc za jeżyk jeśli nie macie na to ochoty, pewnie będą gadać ze mną jako organizatorem, kimś z gminy  i z osobami, które by chciały i dobrze się czują w takich wywiadach.

2) Zwykle dziennikarze przyjeżdżają dosłownie na chwilkę , kręcą materiał, nagrywają z jedną maks. z  kilkoma osobami.

Zlot to nie są wczasy w gosp. agroturystycznym.  Naszą powinnością  jest popularyzacja astronomii we własnym gronie oraz przekazywanie tego ogarka wiedzy i pasji innym osobom.  Głównymi bohaterami będą tu przede wszystkim dzieci ze szkół, im to właśnie mamy pokazać na czym ma polegać nasze wspólne hobby.

Wyobraźcie sonie, że ktoś obejrzy program w TV, przeczyta w gazecie o nas o obserwacji nieba i nagle poczuje, że chce też tak robić .. bo zawsze to go pasjonowało. I może nadszedł właśnie ten moment by kupić pierwszy teleskop. Ile dobrego możemy zdziałać pokazując się mediom jako fajni ludzie zarażeni pasją. Ilu będzie chciało do nas przystać?  Zobaczcie jaki to ma bezpośredni zysk dla popularyzacji astronomii amatorskiej! Panowie działamy społecznie ..jako  nolens volens nieformalne stowarzyszenie miłośników nieba musimy się dzielić z innymi.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem telefon z gminy:

Cała impreza obserwacyjna z udziałem dzieci i mediów przypada jednak na piątek.

Media będą, ale o zasięgu stricte lokalnym, telewizja Szczecin raczej nie przyjedzie!

Chciałbym prosić byśmy już byli tak maksymalnie ok 17.00  w komplecie, nie warto zmarnować popołudnia w mieście :)

1)Przyjeżdża autobus  z dziećmi ok godz. 19.00 .będzie prezentacja sprzętu, pokażemy co mamy i co możemy znaleźć n niebie.

2) W zależności od przebiegu wydarzeń (pogoda) dzieci z nauczycielami zabawią maksymalnie do  godz. 21.00 dlatego proszę do tego czasu o wstrzemięźliwość w napojach wyskokowych. Musimy pokazać klasę!

Potem możemy się wyluzować ;)

Co do pogody to drobne popsucie ma nastąpić jutro a rozpogodzić się ma w piątek po południu.

Zatem to możliwie najlepszy scenariusz!

Uff...jak coś się więcej dowiem

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ze swoim maczkiem co najwyżej Jowisza mogę pokazać nieco efektowniej ;) w każdym razie chyba po prostu przez te dwie godziny dla dzieci trzeba by poustawiać w każdym telepie inny obiekt i niech dzieciaki chodzą w kolejce od teleskopu do teleskopu (oczywiście krótka opowieść o obiekcie podczas pokazywania kolejnym dzieciakom wskazana)... a latanie po nieboskłonie pozostawmy sobie na później.

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne: proszę by ktoś w miarę możliwości wziął wskaźnik,wskaźniki laserowe.. Swój zostawiłem w Rzeszowie i choćby był jutro wysłany może nie dojść do piątku  :(

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autobus dzieciaków, brzmi poważnie. Paralaktyki z prowadzeniem ustawi się na Jowisza i nie będzie problemu, jednak przy Dobsonach trzeba będzie cały czas stać i dokonywać korekt praktycznie po każdym oglądającym. Przydało by się zastanowić co chcemy dzieciakom pokazać oprócz Jupka, najbardziej efektowne chyba Hi Hoty, Dzika Kaczka, placek Andromedy, Hantle.

Jeśli chodzi o pogodę to w na którymś kanale TV pokazywali dziś czyste Słonko w tamtych rejonach na piątek i sobotę więc szanse są duże.

Pozdrawiam Jacek.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Proszę byśmy na spokojnie zastanowili się nad programem zlotu.

Proponuje by w ciągu tych 3 dni zlotowych dokonać kilku prelekcji!

Liczę też na wykład (ochotnika -praktyka) o astrofotografii - będzie kilku ludzi obeznanych  ;)

Jeśli w czymś czujesz się dobry zapraszam do współtworzenia- wszystko dla dobra astronomii amatorskiej!!!!

Ja ze swej strony przygotuję małą prelekcyjkę na temat Katalogu Messiera. Zrobię  co najmniej  2 godzinną ( z przerwami byście nie zasnęli ;)) Będzie to prezentacja multimedialna pod tytułem:

- Charakterystyka i techniki obserwacji obiektów z katalogu Messiera.

Postaram się zrobić cześć graficzną w Openoffice całość będzie miała charakter swobodny i dyskusyjny. Przedstawię po krotce najważniejsze  z  wszystkich 110 obiektów Messiera a inne "Emki"  choć wymienię z nazwy.

Będzie to teoretyczna zaprawa przed faktycznym, nocnym maratonem

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś to trzasnął w POwerPoincie to można by rzutnikiem zapodać na ścianę.

Zgadzam się na 2 h prelekcję pod warunkiem że rozdasz każdemu po piwie.

Ja coś mogę o sprzęcie, okularach, kolimatorach...

Nie no Open Office impress to darmowy power point i zapisuje w tym formacie  :)

Pewnie! gdybyś przygotował pogadankę o sprzęcie było by git.

Co do piwa - przywiozę całą skrzynkę czarnkowskiego dla słuchaczy  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mają być prelekcje multimedialne, wykłady na temat astro-foto. To proponuję w niedzielę od ósmej rano zrobić egzamin dla uczestników zlotu z wiedzy astronomicznej. Pod wiele mówiącym tytułem "Czego nauczyłeś się przez ostatnie trzy dni swojego życia" Główny egzaminujący oczywiście Igni+jeszcze dwie osoby z zewnątrz żeby było obiektywnie (może z Ogólnopolskiej Komisji Egzaminacyjnej)

Potem oczywiście akademia, wręczanie dyplomów, świadectw z czerwonym paskiem. A kto nie zda będzie powtarzał klasę (następny zlot za darmochę)

Po odśpiewaniu hymnu zlotu rozjedziemy się do domów.

Pozdrawiam Jacek

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załóżmy że wszyscy będą chcieli posłuchać wykładu. Gdzie zmieścimy 40 osób?

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czego nauczyłeś się przez ostatnie trzy dni swojego życia"

Po odśpiewaniu hymnu zlotu rozjedziemy się do domów.

Jak zwykle zasad gry w piłkarzyki. :-X

Rzutnik mam, więc należy przygotować nie tylko pokaz eMek ale i krótkie charakterystyki teleskopów jakie będą na zlocie, budowy np. typowych okularów i krótki pokaz na temat ISS. To wszystko dla ewentualnych gości.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekran został z Zatomiu i jest na stanie u pana Pyry (zapominany) przez jednego z Kolegów  ;D

edit: A ekran był przecież w plenerze z zabezpieczeniem anty wiatrowym.  ;)

Dołączona grafika

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zapomniałem o tym ekranie, to znaczy zapomniałem go zabrac ale o nim nie zapomniałem :)

Umówiłem sie z p.Pyrą że go przy okazji odbiorę, no i ta okazja zdarzy się chyba na zlocie :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zapomniałem o tym ekranie, to znaczy zapomniałem go zabrac ale o nim nie zapomniałem :)

Umówiłem sie z p.Pyrą że go przy okazji odbiorę, no i ta okazja zdarzy się chyba na zlocie :)

Pozdrawiam

Ach to jeszcze lepiej ....czyli nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Proponuję ustalić choć pobieżnie plan zlotu:

czwartek:

- Zjeżdżamy się, rozpakowywujemy , jemy obiadokolację  i aklimatyzujemy,  użytkujemy "prezent od gminy Drawno"  ;)

- potem ( lub w trakcie użytkowania) lookamy. Realizujemy od czwartku oczywiście w pierwszej kolejności wytyczne Maratonu -odnajdujemy i zapisujemy nasze obiekty!

Kto będzie od pierwszego dnia - będzie w stanie je zobaczyć wszystkie na zlocie! To podobno przynosi szczęście, coś  jak skosztowanie wszystkich potraw przy stole wigilijnym.  ;)

piątek rano po śniadaniu proponuję wypad nad Drawę do wąwozu i szlakiem po Parku, potem w oczekiwaniu na przybywających czas wolny.

Po południu - obiadokolacja  i część dydaktyczna

- moja prezentacja multimedialna "Najpiękniejsze obiekty w Katalogu Messiera - techniki obserwacyjne" ograniczę się do kilkunastu opisów byście nie przysnęli -to będzie OK 1 h.

- Potem ok 19.00 będą dzieciaki i inni goście może Pan Burmistrz, media itd.!

Tu znów liczę na wirtualne Stellarium i Kolegę Statka z jego zacięciem  w tłumaczeniu milusińskim "mechaniki nieba"  ;)

- Będziemy pokazywać niebo przez teleskopy, tłumaczyć jak ostatnio!

-Zoe zaproponowała też 15 minutowy wykład dla dzieciaków - liczę, że słowa dotrzyma ;)

- Lampa pod Pyrlandią będzie jednak wyłączona  -załatwione 8)

- Oraz obserwacje do rana - w pierwszej kolejności Maraton  :)

W sobotę po śniadaniu.. proponuję wypad do Parku, potem obserwacje słoneczka jest ostatnio aktywne , zabiorę folię Baadera, Słońce obserwować możemy też oczywiście w piątek..

Przed obiadem - konkurs. Będą pytania z wcześniejszego wykładu i nie tylko (do wygrania oczywiście filtry od  Astro-partnera) 

Po obiedzie czas wolny - wieczorem możemy się zrzucić na grilla (jak ostatnio), potem lookanko i jedziemy dalej z Maratonem  8)

W niedziele.. śniadanko i do 12.00 Baj Baj  :-[

Uwagi:

1) Wyśle każdemu (kto nie ma) ze  zlotowiczów mój nr telefonu na PW

2) Jak pisałem prócz opłaconych, obfitych  posiłków domowej roboty,  będą inne frykasy kulinarne do dokupienia u pani Krystyny prowadzącej jadłodajnie, np. kawa, ciasto, potrawy z grilla, pstrąg itp.

3) Jak pisałem wyżej możemy zrobić zrzutę jak ostatnio po 5 zł od łepka na kiełbachę i keczup ;) grill mamy do dyspozycji

4) Płot łączący plac z działką w kierunku pola będzie częściowo zdemontowany.  Tak, że będzie jeden ciąg na który będzie można samochodem wjechać. Działka pod lasem (ogrodzona żerdziami) będzie wykoszona traktorem.

5) Chatka w której ostatnio pracował kucharz będzie na telepy na noc!

6) Prąd oczywiście będzie podciągnięty na pole obserwacyjne (zabierzcie swoje przedłużki) 

7) Ludzie ze wsi są nastawieni pozytywnie i wiedzą o zlocie!

Tu migawka z miejsca obserwacyjnego!

Piszcie, komentujecie !

ps. Góralskiej kapeli i Henia Bigosa nie będzie  ;D

 

post-2-13769979991_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie pokażę milusińskim "mechanikę nieba" :)

Chciałbym zauwazyć że tym razem na zlocie będzie więcej osób a co za tym idzie więcej pojazdów.

Na naszym ostanim spotkaniu miejsc parkingowych było na styk.

Warto byłoby porozmawiac z p.Leszkiem na temat dodatkowych miejsc parkingowych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga boczna pod Pyrlandią będzie też do naszej dyspozycji -auta.  Poza tym będziemy mogli wjeżdżać na pole obserwacyjne - będzie wykoszone i wyrównane !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igni, o kurcze, młodzież, telewizja, burmistrz, prasa, wykłady, "mechanika nieba", grille, ciasto, "dar Drawska", wykoszone pole (i to traktorem), nawet lampę zgaszą...uff normalnie dożynki...astronomiczne. Aż mnie kusi, by zapytać się co masz w zanadrzu...Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekran został z Zatomiu i jest na stanie u pana Pyry (zapominany) przez jednego z Kolegów  ;D

edit: A ekran był przecież w plenerze z zabezpieczeniem anty wiatrowym.  ;)

Dołączona grafika

No proszę jakie ładne czarne niebo będzie na zlocie. Teraz to nawet pogoda nam nie straszna ;).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)