Skocz do zawartości

ABC okularów astronomicznych.


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Często pojawiają się pytania - co to za zwierz, jakie do jakiego teleskopu się nadają, jak dobierać i tym podobne.

 

Znalazłem garść podstawowych informacji o tym optycznym tworze, bez którego nasze lustra czy soczewki były by bezużyteczne :-[

 

Zapraszam do zapoznania się z podstawami - może rozjaśnią troszkę obraz i uchronią przed nietrafionym zakupem ;)

ABC OKULARÓW ASTRONOMICZNYCH.pdf

 

Opracowanie na podstawie https://www.astrozakupy.pl/page/Poradniki-i-artykuly/?id=15

  • Like 7

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tworzymy to forum - zbierz informacje - ,,spedef" i opublikuj 8) 

Przecież to nic nie kosztuje ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał czas...

To po cóż go marnujesz na takie teksty - wykorzystaj dla siebie i dla nas :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce opadają na takie argumenty :-[  - zobacz ile czasu straciłeś zamiast go wykorzystać na znalezienie informacji o np. Naglerach i opisać tu w temacie, Internet to kopalnia wiedzy.

Młody Człowieku przemyśl zanim coś napiszesz - nie ośmieszaj się ::)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Witam...

Wspaniale sie Serowie posprzeczali...

Szczerze chcialbym ten material przeczytac ale nie chce sie pobrac (wina internetu w czarnej afryce, gdzie wlasnie przebywam).

Dlatego tez, jednak zapytam...

...do SW 305/1500 na dopsonie chce zamowic takie oxy:

1. ES 6,7mm

2. Baader 13mm

3. SW UWA 30mm

 

Rozni producenci co by eksperymentowac...a i nosze okulary korekcyjne, a obserwacje mam zamiar prowadzic i w egipskich ciemnosciach, jak i w malym miasteczku (z dachu).

 

Wiec...ok? czy very faraway from ok?

 

pozdrawiam szanownych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Mam zamiar dokupić nowy okular do obserwacji planet do teleskopu Sky-Watcher BKP 2001EQ5    

Co myślicie o "Okular lantanowy Vixen LVW 3,5 mm" ?

Sky-Watcher BKP 2001EQ5 GOTO SynScan, Canon EOS400D, filtry: Baader ND5, OIII ,UHC-S i Light gray , okulary: Super 25, Super 10, TMB Planetary II SW5mm, Sky-Watcher zoom 8-24mm i Barlow 2x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.

Do planet najbardziej przyda się okular o ogniskowej 5 mm.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.

Do planet najbardziej przyda się okular o ogniskowej 5 mm.

No właśnie 5mm mam (TMB SW planetary II ) i chciałem spróbować coś o niższej ogniskowej

Sky-Watcher BKP 2001EQ5 GOTO SynScan, Canon EOS400D, filtry: Baader ND5, OIII ,UHC-S i Light gray , okulary: Super 25, Super 10, TMB Planetary II SW5mm, Sky-Watcher zoom 8-24mm i Barlow 2x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie 5mm mam (TMB SW planetary II ) i chciałem spróbować coś o niższej ogniskowej

Tylko warunki na takie powiększenia bywają rzadko,a okular trochę kosztuje.Jeśli już to może zakup TS HR Planetary 4 mm,tak na próbę i najlepiej używkę,wtedy praktycznie nic nie stracisz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry temat.

Jaki jest najdłuższy ( okolice 25-30mm) okulary z polem własnym w okolicy 70°?

W standardzie 1,25"

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV Panoptic 24mm, ES 24mm i Baader Hyperion 24mm, wszystkie 68°.

Ewentualnie Hyperion 31mm z założonym kołnierzem na 1,25" - ale wtedy występuje winietowanie (podobno bardzo wyraźne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. To lipa... a czy są dostępne przejściówki by zamocować kątówke 2" bezpośrednio na wyciąg 1,25" w refraktorze SW 80/400 ? Wtedy okulary 2" powinny mieć trochę większy przelot niż z noskiem.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie przejściówki, do wkręcenia bezpośrednio w gwint kątówki SW albo GSO... miałem kiedyś taką w swoim refraktorku 80/400. Astrokrak takie dorabia bez problemu.

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=26844

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejściówka ma przelot 39 mm... to dużo więcej niż przelot kątówki 1.25 cala, więc niczego w porównaniu do niej nie przycina.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Często pojawiają się pytania - co to za zwierz, jakie do jakiego teleskopu się nadają, jak dobierać i tym podobne.

 

Znalazłem garść podstawowych informacji o tym optycznym tworze, bez którego nasze lustra czy soczewki były by bezużyteczne :-[

 

Zapraszam do zapoznania się z podstawami - może rozjaśnią troszkę obraz i uchronią przed nietrafionym zakupem ;)

ABC OKULARÓW ASTRONOMICZNYCH.pdf

 

Opracowanie na podstawie https://www.astrozakupy.pl/page/Poradniki-i-artykuly/?id=15

Czy można poprosić o odświeżenie linku, bo już nic nie ma pod wskazanymi adresami, a przyznam, że chętnie się zapoznam, zanim zacznę zadawać pytania :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można poprosić o odświeżenie linku, bo już nic nie ma pod wskazanymi adresami, a przyznam, że chętnie się zapoznam, zanim zacznę zadawać pytania :-)

Pozdrawiam

Proszę uprzejmie :)

 

ABC OKULARÓW ASTRONOMICZNYCH.pdf

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Jestem początkującym obserwatorem nieba i od niedawna posiadam refraktor 90/900. Chcę trochę lepiej poznać świat teleskopowej optyki i jestem po lekturze załączonego poradnika o okularach w PDFie. Mam pytanie odnośnie do rzeczywistego pola widzenia okularu. Rozumując za poradnikiem, okular o 50 st. polu widzenia i ogniskowej 9 mm włożony do lunety 900mm da nam powiększenie 100x i rzeczywiste pole widzenia 0,5st czyli o ile dobrze kojarzę tyle ile tarcza księżyca w pełni zajmuje na niebie. Wtedy księżyc będzie zajmował całe pole widzenia. Czy dobrze rozumiem, że jeśli włożę okular 9mm ale o polu  widzenia 60st to wtedy rzeczywiste pole widzenia będzie wynosiło 0,6st? I wtedy Księżyc nie będzie już zajmował całego pola widzenia tylko ok 5/6 tego pola? Ale powiększenie zostaje cały czas 100x to znaczy że księżyc będzie tak samo duży w polu widzenia tylko to pole będzie szersze o 0,1st? Czyli zobaczę to samo plus kawałek nieba na około księżyca? Zaznaczam, że są to rozważania teoretyczne służące jedynie za przykład. Być może okularów o takich parametrach się nie używa. Nie bardzo się znam więc może podałem niezbyt rzeczywiste parametry. Chcę  jedynie się dowiedzieć czy dobrze rozumuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale dany obiekt przy tym samym powiększeniu prezentuje się tak samo tzn jest tak samo duży? Czy poniższa grafika w miarę dobrze obrazuje o co chodzi?

okulary1.jpg.b5ee6a8d7601617f76c40c396f982613.jpg

 

A może jest tak jak na grafice poniżej, że widzę większy kawałek nieba więc Księżyc przy tym samym powiększeniu jest nieco mniejszy?

okulary2.jpg.a44f3b9af7ab029c031e97e4ec691e54.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)