Skocz do zawartości

LEKSYKON POJĘĆ ASTRONOMICZNYCH


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Znakomity pomysł Jacek, ale proszę, podaj źródło tekstu wrzuconego w pierwszym poście ;)

Zabij a nie wiem, na starych płytach taki plik w Wordzie 97  znalazłem - jakieś stare poradniki ze stron internetowych, może teleskopy.pl ?? tam jest dużo, spróbuję poszukać.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, nie zabijam :D To jest tekst "Zbiór podstawowych pojęć astro" o tutaj https://www.astrozakupy.pl/page/Poradniki-i-artykuly/?id=15 ;)

O tak - chyba tam kiedyś cos kupiłem nawet  :)   - no to zrobimy wstawkę - przy okazji mnóstwo znalazłem - ale chyba będzie lepiej jak sami będziemy poszczególne rekordy wpisywać -  znane dla astro amatorów pojęcia a przydadzą się jak napisałem wcześniej dla młodych astro amatorów.

Okulary też mam z tej strony - dałem linki - Dzięki 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znoszę słowa "afelium" ;)  , na szczęście częściej używa się "aphelium".

Specjalnie dla Ciebie - naniosłem poprawkę ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś się nudził oczekując na niedzielny obiadek - proszę podrzućcie troszkę terminów, od wczoraj na PW tylko 2 dostałem.

Zróbmy go wspólnie 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może meridiana? Wiem, że to jest, wiem, że montaż robi mi przez to flipa, ale za cholercie nie wiem co to takiego. Mało tego, nic sensownego na ten temat nie znalazłem!! Może ktoś z Was, ma jakąś wiedzę na ten temat, albo chociaż posiada jakąś książkę która tą wiedzę posiada? Myślę, że ta pozycja w leksykonie jaką (mam nadzieję ) będzie meridiana bardzo pomoże początkującym takim jak ja.
Myśleć! 8)

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy setkę - ,,tajemniczych wyrazów" kryjących w sobie klucz do zrozumienia pojęć Astronomii Amatorskiej choć nie tylko.

Dziękuję za pomoc  8)  (nielicznym ??? ) i proszę o jeszcze :)   - wszelkie uwagi mile widziane.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

OOO pomysł mnie się podoba 8)

Tylko ja nie mam możliwości ingerencji w wygląd głównej FA - już posyłam pytanko do Admina :)

Przy okazji prośba - niech leksykon rośnie :)  Najbardziej o to się starają Kolega szdom1, tranox, kisiel, kapral - dołączcie do nich proszę :)

A tak przy okazji informacyjnie to mamy już w nim ponad 110 rekordów :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jacku, nie chciałbym być źle zrozumiany, ale tu chyba nie chodzi o szybkie napisanie leksykonu wyczerpującego alfabet na maksa tylko o umieszczanie pojęć najczęściej występujących lub pojęć aktualnie umieszczanych w postach. Ktoś kto pisze o super nowych powinien sprawdzić nasz słowniczek (leksykon) i go uzupełnić by być zrozumiałym. Nawet powinien w swoim tekście przy definicjach, nazwach itp. odnieść się do tego leksykonu. Tutaj widzę szerokie pole dla Ekologa z racji poruszanych przez Niego szerokiego wachlarza zagadnień i teorii. Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jacku, nie chciałbym być źle zrozumiany, ale tu chyba nie chodzi o szybkie napisanie leksykonu wyczerpującego alfabet na maksa tylko o umieszczanie pojęć najczęściej występujących lub pojęć aktualnie umieszczanych w postach.

Oczywiście, że Cię rozumiem :)  Ten mój dopisek na końcu posta to tak dla przypomnienia i do aktywizacji ;) która tylko na dobre wyjdzie 8)

 

P.S. Jest odpowiedź Naczelnego - techniczny postara się zadziałać :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Można chyba napisać że w przypadku supernowej, To jest zapadanie się gwiazdy, białego karła i podczas implozji ogromne ilości gazów zostają wyrzucone w przestrzeń co jest pięknie widoczne, tworzona jest wtedy mgławica (pozostałość po supernowej). 

 

 

A przy nowej zrozumiałem to tak.. że obok białego karła musi być inna gwiazda którą on wsysa, i w momencie kiedy jest za blisko. Ta gwiazda eksploduje tylko na jego powierzchni, przez co nasz biały karzeł jest przez jakiś czas widoczny jako bardzo jasna gwiazda.. i z upływem czasu jasność jego maleje. Ale to nie jest rozpad białego karła.

 

Dobrze rozumuję?

  • Like 1

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Prawie pół roku nie podbijany temat a w ostatnim okresie dołączyło do nas dosyć dużo nowych Koleżanek i Kolegów :)

Warto tu zajrzeć aby przyswoić sobie niezrozumiałe pojęcia astronomiczne 8)

A może dojdą nowe rekordy ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Light (Frame) - pot."klatka" to fotografia o określonym ISO , czasie naświetlania , wykonana w określonej temperaturze otoczenia...

Dark (Frame) - pot. "dark"  to fotografia z zakrytym wylotem tubusu teleskopu i parametrami jak Light Frame,  wykonana w celu usunięcia szumów matrycy w dalszej obróbce - stackowaniu.

Biasy i Flaty to może ktoś opisze ;)  ja wolę nie palnąć głupoty ;)

 

Koma - to w optyce jedna z aberracji optycznych czyli wad układów optycznych. Polega na tym, że wiązka promieni świetlnych wychodząca z punktu położonego poza osią optyczną tworzy po przejściu przez układ plamkę w kształcie przecinka lub komety.

źródło -> astrofotografia Szymon ;)

 

rok (lata) świetlny - jednostka odległości stosowana w astronomii. To odległość jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia) to 63241 j.a.  oraz 0,3066 pc.

źródło -> wikipedia

 

Rozmiar kątowy -  (wielkość kątowa, kąt widzenia) obiektu jest to kąt pomiędzy skrajnymi promieniami tworzącymi obraz tego obiektu, dobiegającymi do punktu, w którym znajduje się obserwator. Dla przykładu rozmiary kątowe   księżyca to - > perygeum: 0°33'28" , apogeum: 0°29'55"

źródło - wiki ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS (DeepSky) - Obiekty głębokiego nieba, w uproszczeniu wszystko co znajduje się poza naszym układem słonecznym

 

często stosowany skrót a zaczynając czytanie o astro na różnych forach nie mogłem nigdzie znaleźć jego wytłumaczenia ;)

 

dodatkowo:
LP (LightPollution) - Zanieczyszczenie świetlne, w astronomii wizualnej oraz astrofotografii powoduje nałożenie sztucznego światła na światło pochodzące z poza atmosfery ziemskiej i skutkuje zmniejszeniem zakresu widoczności obiektów astronomicznych.

  • Like 2

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy jest możliwość pobrania leksykonu pojęć np.pdf.

Zrobię to Azarku specjalnie dla Ciebie - 1 warunek ::)  Zdefiniujesz 1 rekord - tym samym zasłużysz się dla potomności.

Po umieszczeniu go w temacie poniżej wstawię w leksykon i spedeefie cały natychmiast - będziesz miał do pobrania 8) :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terminator-wielki cyborg podróżujący na motorze odziany w skórzaną kurtkę którego głównym zadaniem jest unicestwienia Sary Connor  ;D 

 

Albo

 

Terminator-linia oddzielająca część oświetloną ciała niebieskiego od części nieoświetlonej.

  • Like 3

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, żeby nie było, że próżnuje.

 

Analiza widmowa - Badanie widm gwiazd, które pozwala na uzyskanie informacji o budowie chemicznej i warunkach fizycznych w atmosferze gwiazdy.

 

Atom - Najmniejsza część pierwiastka chemicznego, która może brać udział w dowolnej reakcji chemicznej zachowując swoją tożsamość. Wszystkie atomy składają się z jąder i jednego lub więcej orbitujących elektronów, które mogą tworzyć grupy, tzw. powłoki. Reakcje jądrowe mogą powodować zmianę jednego atomu w inny. W normalnym stanie atom ma tyle elektronów, ile protonów w jądrze, a więc jest elektrycznie obojętny. Większość masy atomu zawarta jest w jądrze.

 

Azymut - Kąt między punktem na horyzoncie, znajdującym się dokładnie pod obiektem na sferze niebieskiej, a punktem południa.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Przepraszam, ze się wtrącę ;) W sprawie formalno-technicznej.

Nie wiem czy jest sens robienia leksykonu/słownika w tej formie na forum. Jest co wg mnie nieczytelne i jak coś znaleźć to chyba tylko ctrl+f. Z edytowaniem też bardzo uciążliwe. Ja bym raczej to przeniósł na jakieś wiki. Niekoniecznie edytowalne dla wszystkich ale niech to będzie system encyklopedyczny. Łatwiej ogarnąć i łatwiej czytać.

Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne POA

www.poa.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ze się wtrącę ;) W sprawie formalno-technicznej.

Nie wiem czy jest sens robienia leksykonu/słownika w tej formie na forum.

Łukaszu - myślę, że jest sens i podobnie myśli większość naszych forumowiczów. Nie jednemu bardzo się przydał 8)

 

Zamierzeniem było przybliżenie pojęć astronomicznych dla tych, którzy pierwszymi nieśmiałymi kroczkami w piękne hobby jakim jest astronomia wkraczają.

Mają przycisk na głównej i ,,wchodząc" nie opuszczając FA mogą zrozumieć ten jeszcze niezrozumiały dla nich bełkot pojęciowy.

 

Przenoszenie, usprawnienia automatyczne.... - nie wchodzą w grę. To by tylko skomplikowało nasz portal, od dogłębniejszych poszukiwań są inne wyszukiwarki.

A jak przy poszukiwaniu niezrozumiałego słowa ,,wpadną w oko" inne, które User sobie przyswoi to tym bardziej nasz Leksykon swe zadanie spełni :)

Zapraszam Cię zatem do wzbogacenia naszego zbioru :)

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zapominam o L.P.A,gdy temat nie jest podbijany.

Dziś na szybko,w przyszłości obiecuje że gdy tylko podczas czytania itp.wpadnie mi w oko jakiś ciekawy termin będę tu się nim dzielił,jeśli oczywiście nie będzie dublem.

EKSTYNCJA(atmosferyczna) -to zjawisko zachodzące w atmosferze które polega na osłabieniu natężenia światła wszystkich obiektów astronomicznych,im niżej obiekt nad horyzontem tym jasność obiektu mniejsza.Tak krótko własnymi słowami,jeśli ktoś widzi niescisłości z faktami poprawki lub lepsze tłumaczenie mile widziane.

Jest jeszcze pojęcie ekstyncji międzygwiazdowej i galaktycznej,ale dla przeciętnego początkującego  obserwatora  ta atmosferyczna jest najlepiej zauważalna i powszechna.Całkiem niedawno ten temat"wyskoczył"przy opisie bardzo popularnej teraz komety

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)