Skocz do zawartości

sky watcher 90/900


beniu15

Rekomendowane odpowiedzi

Soczewkę już Masz w refraktorze  ;)  pierwszą inwestycją powinno być wyniesienie go pod pogodne niebo, a zanim to nastąpi zrobienie sobie planu obserwacji przy pomocy atlasu, który możesz pobrać stąd

Pobranie i zainstalowanie symulatora obserwacji http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13-stellarium/  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3337-stellarium-dodatki/

I poczytanie o teleskopie i okularach  tutaj  i tutaj.

Gdybyś chciał poobserwować również w dzień możesz na razie zainwestować w oprawę i filtr słoneczny http://www.astrokrak.pl/574-oprawa-na-filtr-soneczny-90-.html i http://www.astrokrak.pl/174-filtr-soneczny-baader-planetarium-folia-.html

Pogodnego nieba :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze lepiej poszukać astro-miłośników w swojej okolicy, może a nóż są na forum i ochoczo pomogą we wszystkim jak oczywiście userzy forum.

Na razie wystarczy Ci to co masz a po zdobyciu doświadczenia z pomocą innych będziesz już prawie sam wiedział co i jak. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki teleskop i w sumie to co masz przy pierwszej obserwacji Ci wystarczy. Można dokupić jakiś filtr księżycowy bo podczas pełni trochę świeci po oczach i filtr słoneczny a oprawę na filtr można samemu zrobić. Napewno przyda sie nasadka kątowa 45 lub 90 stopni. Zobacz na moim blogu pare fotek robiłem z tego teleskopu. Ogólnie widoki daje przyzwoite. Jak pierwszy raz znalazłem m81 byłem zachwycony obrazem do momentu jak przesiadłem się na większy teleskop ;)

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał poobserwować również w dzień możesz na razie zainwestować w oprawę i filtr słoneczny http://www.astrokrak.pl/574-oprawa-na-filtr-soneczny-90-.html i http://www.astrokrak.pl/174-filtr-soneczny-baader-planetarium-folia-.html

Pogodnego nieba :)

Jacek nie napisał że w dzień można obserwować także bez filtrów-sąsiadki :P :D

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu (zwłaszcza jeśli nie masz dobrej lornetki np Nikon ale też generalnie) kupił jakiś okular długoogniskowy. 

Powiem "matematycznie" około 35 mm.

Czyli najmniej 32mm, a najwięcej 40mm (ten 40mm był moim marzeniem swego czasu ale mi kasy zabrakło

i wszystko czyli 90/900 na eq32 poszło pod młotek).

 

40mm da Ci dość już dosyć jasne subiektywnie "mgławice/galaktyki/gromady" w ciekawym powerze 22x.

 

Jeśli nie masz Barlowa to jeszcze okular 5mm lub 6mm do dużych powerów i rozdzielania gwiazd wielokrotnych.

 

Pozdrawiam

p.s.

Latarkę diodową czerwoną do mapek/atlasów pewnie już masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiłem się. Ja akurat cierpię męki nieba wielkomiejskiego ale nie znałem takiego interesującego  werbalnie problemu (za jasne tło).

A miewałem już bardzo duże źrenice wyjściowe ustawione w tanich refraktorkach gdy M31 jakoś tam w końcu znalazłem.

Rozwiń to może albo poczekajmy na innych. :mellow:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ja mam niebo trochę ponad 5.2 mag i przy okularze 25mm i teleskopie f/4.72 (ogniskowa 1200) niebo nie jest "czarne" tylko już takie bardziej szarawe. To oglądania np. słabych galaktyk w szerszym polu się to zwyczajnie nie nadaje, a szkoda bo myślałem nad jakimś 30mm właśnie do tego. Dobre niebo to podstawa!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu niech kupi okular 640 mm.

Może zacząć od tego jakie jest niebo? Bo pod 5 mag i okular 25 mm da zbyt jasne tło.

Zbyt jasne tło przy źrenicy 2,5 mm?  ???

Oczywiście warto zadać pytanie, pod jakim niebem Beniu zamierza obserwować, ale kierunek pakowania się w okular z przedziału 30-40 mm jest jak najbardziej zasadny w przypadku tego teleskopu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja kazałem polować na M33 i najtrudniejsze mgiełki?

Dodam jeszcze, że niektóre gromady otwarte, asteryzmy i inne obiekty są na tyle duże, że najlepiej pasują właśnie do pola widzenia uzyskiwanego

w takich właśnie, względnie małych powiększeniach.

Nie wszyscy mają tak wspaniałe lornetki (na wspaniałych podpórkach, żórawiach czy statywach)  jak Janko; dające powiększenie 22x.

 

Pozdrawiam

p.s.

Jak masz zaświetlone niebo to manewrowanie powiększeniem i tak cudu nie uczyni. Czy małe czy duże powiększenie sporo rzeczy słabiej widać!

Ale czemu rezygnować z obserwacji tego czy owego w innej skali?  :o :unsure:

Szuu ma okular aż 50mm, co prawda do Maka (127),

niemniej o ogniskowej dobrze ponad metr i winietowanie specjalnie mu nie dokucza (no a my tu o 32-40 piszemy),

a kupił go mimo, że nie mieszka na wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu, M33 to ma być cuś z przedziału "najtrudniejsza mgiełka", nawet dla 90/900? Już się nie dziwię, że nie dostrzegasz zbyt jasnego tła nieba. Tak, to trudny obiekt - ale dla gołego oka. A teleskop nie każdemu służy do "oglądania gwiazdek".

Do najtrudniejszych mgiełek moje niebo (dobre 6,5 mag) jest zbyt jasne w okularze 30 mm przy ogniskowej 1500. Stosuję 25 i 26 mm, nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

we wrocławiu m33 w 90/900 na ciemnym podwórku nawet obojętnie jakim okularem łatwa nie jest.

niemniej nie widzę sporu  - pośrednio przyznałeś, że istnieją też obiekty "gwiazdowe" godne powera akurat 22x

zatem, kolego,

remis albo zgoda - jak wolisz ;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gromady w Strzelcu i te jeszcze większe oraz parę innych "rzeczy" też.

Nawet Łysy w 22x daje inne niż zwykle (w dużych powerach) doznania nie warte rezygnacji {sic!}

Wszystko to piszę w odniesieniu do okolic dużego miasta nadal.

I dodam: Kolega ma kasę. Barlowa może też. Nie każę wybierać między 25mm a  36mm  - rozmowa dotyczy zakupu czegoś ekstra.

Pozdrawiam

p.s.

A może ktoś inny coś nam tu dopowie? Sami tak ciągniemy ten wątas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 10mm masz Kelnera chyba

wiec może jednak nie jego wzmacniać

tylko dobry okular 5mm lub 6mm

Jesli jesteś mlodym czlowiekiem to już teraz 90x wylapujesz prawie wszystkie detale oczami na Ksiezycu.

 

Jak już kupowac ten od 30mm to  moze trochę wiecej niż 30mm żeby się wyraznie różnił od 25mm?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)