Skocz do zawartości

Tabela Wimmera


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Dzięki za udostępnienie!
Z mojej strony polecam uaktualnić plik. Na sąsiednim forum ludzie raportowali, że zauważyli błędy, które sam niestety pominąłem. Za każdym razem, gdy usuwam błędy, wrzucam najświeższą wersję tu:
http://www.astro-art.com.pl/temp/tabela_wimmera_v3.pdf

Zachęcam więc do ściągania wersji najświeższej.

Mam nadzieję, że obecnie wszystkie błędy są już usunięte, gdyż nikt już nie zgłasza literówek. Pewnie chwilowo ;)
 

Do moderatorów: Jeśli linkowanie na swoją stronę nie jest całkiem na miejscu, to proszę, usuńcie link, a wykorzystujcie go tylko do podmiany pliku na świeższy :)

 

pozdrawiam!

  • Like 7

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do moderatorów: Jeśli linkowanie na swoją stronę nie jest całkiem na miejscu, to proszę, usuńcie link, a wykorzystujcie go tylko do podmiany pliku na świeższy :)

 

Strony Autorów tak znamienitych prac są jak najbardziej wskazane na naszym forum :)

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Z mojej strony polecam uaktualnić plik...

W takim razie w imieniu użytkowników FA proszę o informacje w razie kolejnej aktualizacji pliku.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnią poprawkę zrobiłem pół godziny temu :)
Myślałem, że tamte były ostatnie. Możecie zatem z linku skopiować i uaktualnić plik osadzony w pierwszym poście.

 

Przepraszam też, że wypuszczam coś z błędami ale po kilku dniach robienia tabeli zarówno Open Office jak i mój mózg przestały zauważać i podkreślać błędy. I też gorąca głowa jestem. Jak skończyłem, to wrzuciłem zamiast na spokojnie przeczytać to dziesiąty raz ;)

  • Like 2

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przepraszam też, że wypuszczam coś z błędami ale po kilku dniach robienia tabeli .......

To ja napiszę tak mądrze ;) : ,,ten nie popełnia błędów kto nic nie robi"

Naprawdę Kawał Dobrej Roboty Wykonałeś 8)

 

W pierwszym poście wątku jest już najcieplejsza wersja.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

A ciekawe, czy byłaby możliwość zamieszczenia zdjęć w tym PDFie w negatywie, tak żeby dało radę to wydrukować nie zużywając całego czarnego tuszu na raz. W ten sposób mielibyśmy "kompaktowy atlasik". Który pięknie wprowadzi w świat astro początkujących adeptów. Co Pan wimmer na to ? 

Newton: Celstron Omni XLT 150 / 750

Montaż:  ATM Paralaktyczny
Lornety: Lidleta  :)
Okulary: SP 25mm, 10mm, 6.3mm, Barlow Astrola 2" .
Filtry: Moon 1,25''.

CCD: Canon 60D
Obiektywy: Zenitar-M 1,7/50, Jupiter-9 2/85, Jupiter-37A 3,5/135,Jupiter 21M 4/200, Tair -3S 4,5/300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na to, że był taki plan :)
Postaram się go zrealizować na przestrzeni najbliższych dni i udostępnić tabelę z inwertowanymi grafikami.

  • Like 2

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jak obiecałem, tak czynię :)
Pod tym linkiem znajduje się Tabela Wimmera v3 inwertowana, tuszo- i energooszczędna, znaczy się bardziej ekologiczna, i bardziej biodegradowalna :D

http://www.astro-art.com.pl/temp/tabela_wimmera_v3_inwersja.pdf

  • Like 8

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne Dzięki Kolego  8)  - a w pierwszym poście bezpośrednio do pobrania PDF :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wimmer - Bomba, o to chodziło :-)
A wszystko w trosce o edukację w duchu proekologicznym  C:-)

  • Like 1

Newton: Celstron Omni XLT 150 / 750

Montaż:  ATM Paralaktyczny
Lornety: Lidleta  :)
Okulary: SP 25mm, 10mm, 6.3mm, Barlow Astrola 2" .
Filtry: Moon 1,25''.

CCD: Canon 60D
Obiektywy: Zenitar-M 1,7/50, Jupiter-9 2/85, Jupiter-37A 3,5/135,Jupiter 21M 4/200, Tair -3S 4,5/300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jako początkujący obserwator chciałbym bardzo podziękować Wimmerowi za kawał dobrej roboty, którą wykonał tworząc tą tabelę. Jest zrobiona przemyślanie i po prostu świetnie! Idealnie nadaje się dla kogoś, kto dopiero uczy się nieba, ułatwia lokalizowanie i orientację obiektów. Szczególnie podoba mi się podział na różne kategorie trudności oraz wyszczególnienie tych obiektów "must see", a także wyszczególnienie miesięcy obserwacji. Pogoda dopisuje, także zamierzam spędzić najbliższe noce pod niebem z tabelą Wimmera i teleskopem ;)

Pozdrawiam i szacun!

  • Like 2

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Pogoda dopisuje, także zamierzam spędzić najbliższe noce pod niebem z tabelą Wimmera i teleskopem ;)

Pozdrawiam i szacun!

Bardzo dobrym uzupełnieniem będzie wydrukowanie sobie mapek z atlasu, który opracował nasz Kolega Marek - zapraszam do pobrania http://www.forumastr...poczatkujacych/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrym uzupełnieniem będzie wydrukowanie sobie mapek z atlasu, który opracował nasz Kolega Marek - zapraszam do pobrania http://www.forumastr...poczatkujacych/

Jacku, czy to jest coś w tym "stylu"? http://teleskopy.pl/Atlas-nieba-gwia%C5%BAdzistego-do-6,5-magnitudo-(wyd.-2012)-teleskopy-2073.html

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz sobie jedną stronę - pdf ze wskazanego linku i porównasz - tam jest opis na początku czyj atlas był podstawą do opracowania :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Niedawno uświadomiłem sobie dlaczego zawsze wolałem przed obserwacjami sobie sam naszkicować uproszczone mapki do obiektów, które chcę podczas danej obserwacji zaliczyć. Chodzi o to, żeby mapka była jak najprostsza, bez zbędnych obiektów, które są dla mnie za trudne lub poza zasięgiem, albo mnie akurat nie interesują, bo nie są specjalnie ciekawe. A powinna być jak najprostsza, dlatego że kiedy na mapce jest za dużo gwiazd i opisów słabszych obiektów staje się ona coraz mniej czytelna. Dlatego potrzebowałem sobie samemu rysować dany gwiazdozbiór z najjaśniejszymi gwiazdami i położeniem tylko tych najłatwiejszych klasyków, aż się opamiętałem, bo chwila, przecież coś takiego już istnieje i nazywa się tabela Wimmera :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

V3 do pobrania - naprawione:

 

tabela_wimmera_v3.pdf

tabela_wimmera_v3_inwersja.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Ja przed chwilą wróciłem z podwórka po 20min z 10X50 Auriol którą dostałem od żony na gwiazdkę.... Myślałem, że "wizual" jest już za mną... Fajnie tak w 3D sobie popatrzeć... Uczciwie powiem, że jako uzupełnienie lornetka jest super.

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kapral napisał:

... Myślałem, że "wizual" jest już za mną... Fajnie tak w 3D sobie popatrzeć... Uczciwie powiem, że jako uzupełnienie lornetka jest super.

 

Czyżby? :5640dc6e20115_02Laugh:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
45 minut temu, Panasmaras napisał:

Zwycięstwo! :5640dc6e20115_02Laugh::5640dc6ec0764_04Wink:

Widzisz, doczekałeś się. Opłaciło się czekać na to dwa lata! :5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 2

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo Melotte 20, idealna dla lornetkowiczów :)

Albo Melotte 186, z polską historią w tle http://stars.astro.illinois.edu/sow/pon-t.html

Albo Melotte 111, obiekt który wręcz przyciąga wzrok bez żadnych przyrządów optycznych

itd.
Takie piękne lornetkowe obiekty, na które wystarczy nawet lornetka pokroju 7x35, a wręcz zaryzykowałbym stwierdzenie że w takiej lornetce z polem 9st.+ wyglądają najlepiej :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)