Skocz do zawartości

Szczeciński oddział PTMA


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Szczecińscy Miłośnicy Astronomii :)

W Szczecinie brakuje miejsca gdzie ludzie interesujący się astronomią mogliby się spotkać, poszerzyć swoją wiedzę na prelekcji tematycznej, podyskutować o aktualnych wydarzeniach i wymienić poglądy.

Spotykamy się nieregularnie pod niebem ale tylko gdy jest pogoda.
 
Co powiecie na pomysł utworzenia szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii ? (Alien jak przeglądałem stare wątki astromaniaka już kilka lat temu wrzucał taką propozycję ale nie było odzewu)

Jako zorganizowana grupa moglibyśmy się regularnie spotykać i organizować:
    - prelekcje tematyczne przygotowywane przez nas dla nas i innych zainteresowanych,
    - warsztaty astrofotograficzne,
    - spotkania obserwacyjne na polanie w Glinnej, na wypadach do Zatomia albo gdzieś w ciemniejszym miejscu w centrum Szczecina

Można zająć się popularyzacją astronomii wśród młodzieży (np. zaproponować szefostwu szczecińskiego Pałacu Młodzieży utworzenia kółka astronomicznego i tym samym zorganizować sobie siedzibę)

Myślałem też nad uruchomieniem projektu grupowego poszukiwania supernowych i innych nowych, nieodkrytych obiektów. Jest u nas kilku doświadczonych astrofotografów. W grupie na umówionym spotkaniu lub każdy na swojej miejscówce można "podzielić się niebem" i polować na nowe obiekty.
Rybiego "kręcą" gwiazdy zmienne, Aliena też zaczyna kręcić fotometria.
Astronomia to tak szeroka dziedzina wiedzy, że każdy będzie mógł się zrealizować zgłaszając propozycję, a poprzez pracę w grupie osiągnięcie ciekawych efektów będzie łatwiejsze.
 
Skontaktowałem się w tej sprawie z Januszem Wilandem. Dowiedziałem się od niego, że żeby utworzyć nowy oddział musimy zebrać się na spotkaniu inicjującym w ilości minimum 25 osób (Janusz napisał mi że na najbliższym spotkaniu Zarządu zgłosi wniosek o wprowadzenie zmiany do statutu PTMA o zmniejszenie wymaganej liczby osób wymaganych do założenia oddziału)
Dalsza procedura jest dosyć prosta, protokół z zebrania inicjującego trzeba wysłać do Zarządu Głównego i oddział się zawiązuje.

Tak więc proszę wszystkich mieszkańców Szczecina i okolic o wpisywanie w tym wątku swojego zainteresowania tym pomysłem.
Mam nadzieję że nazbiera się wystarczająca liczba osób do założenia naszego, szczecińskiego oddziału PTMA.

Pozdrawiam
Tadek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Szczecińscy Miłośnicy Astronomii :)

W Szczecinie brakuje miejsca gdzie ludzie interesujący się astronomią mogliby się spotkać, poszerzyć swoją wiedzę na prelekcji tematycznej, podyskutować o aktualnych wydarzeniach i wymienić poglądy.

Spotykamy się nieregularnie pod niebem ale tylko gdy jest pogoda.

 

Co powiecie na pomysł utworzenia szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii ? (Alien jak przeglądałem stare wątki astromaniaka już kilka lat temu wrzucał taką propozycję ale nie było odzewu)

Jako zorganizowana grupa moglibyśmy się regularnie spotykać i organizować:

    - prelekcje tematyczne przygotowywane przez nas dla nas i innych zainteresowanych,

    - warsztaty astrofotograficzne,

    - spotkania obserwacyjne na polanie w Glinnej, na wypadach do Zatomia albo gdzieś w ciemniejszym miejscu w centrum Szczecina

Można zająć się popularyzacją astronomii wśród młodzieży (np. zaproponować szefostwu szczecińskiego Pałacu Młodzieży utworzenia kółka astronomicznego i tym samym zorganizować sobie siedzibę)

Myślałem też nad uruchomieniem projektu grupowego poszukiwania supernowych i innych nowych, nieodkrytych obiektów. Jest u nas kilku doświadczonych astrofotografów. W grupie na umówionym spotkaniu lub każdy na swojej miejscówce można "podzielić się niebem" i polować na nowe obiekty.

Rybiego "kręcą" gwiazdy zmienne, Aliena też zaczyna kręcić fotometria.

Astronomia to tak szeroka dziedzina wiedzy, że każdy będzie mógł się zrealizować zgłaszając propozycję, a poprzez pracę w grupie osiągnięcie ciekawych efektów będzie łatwiejsze.

 

Skontaktowałem się w tej sprawie z Januszem Wilandem. Dowiedziałem się od niego, że żeby utworzyć nowy oddział musimy zebrać się na spotkaniu inicjującym w ilości minimum 25 osób (Janusz napisał mi że na najbliższym spotkaniu Zarządu zgłosi wniosek o wprowadzenie zmiany do statutu PTMA o zmniejszenie wymaganej liczby osób wymaganych do założenia oddziału)

Dalsza procedura jest dosyć prosta, protokół z zebrania inicjującego trzeba wysłać do Zarządu Głównego i oddział się zawiązuje.

Tak więc proszę wszystkich mieszkańców Szczecina i okolic o wpisywanie w tym wątku swojego zainteresowania tym pomysłem.

Mam nadzieję że nazbiera się wystarczająca liczba osób do założenia naszego, szczecińskiego oddziału PTMA.

Pozdrawiam

Tadek

Widzę na naszym coraz to prężniejszym forum kolejne osoby z wpisem w nicku lokalizacja: Szczecin.

Wielu nie znam a doświadczenie podpowiada: tych ludzi warto znać.

Nasza lokalizacja to nie Andy, mamy tym większą determinację. W tle słyszę Morgana Freemana: "Wszechswiat, zachwyca nas i zaskakuje" :D

TV to nie sposób na poznawanie świata stąd inicjatywę Tadeusza popieram, jak trzeba to nawet do szafy wejdę :P

Na poważnie: w ramach takiej organizacji można byłoby realizować formalne wsparcie dzieci w szkołach

(jestem ojcem 4-latka i patrząc też na jego rówieśników i starsze dzieci uczone przez moją żonę widzę, że taki impuls edukacyjny mógłby być cenny).

Może nawet dotrzemy do Pana Wolszczana ze Szczecina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wydaje mi się, że to świetny pomysł. Już jakiś czas temu zastanawiałem się czy nie spróbować zainteresować władz podstawówki do której chodzi moja córka, która ma osiem lat.

Wysłałem wniosek nawet o wydanie legitymacji PTMA - pół roku temu z resztą, szczęście, że chociaż zaprenumerowana Urania przychodzi ;-D Tyle na ile to potrzebne, że ludzie inaczej patrzą na kogoś kto przynależy do jakiejś zorganizowanej grupy i przychylniej podchodzą do wszelkich inicjatyw.

Uznałem tylko, że na tą chwilę brakuje mi wiedzy aby próbować się nią dzielić i postanowiłem się wstrzymać kilka lat, jakieś 2-3. Chciałem również spróbować porozmawiać z Panią dyrektor czy nie stworzyć może jakiegoś małego obserwatorium, które w sporym stopniu bym był w stanie sfinansować, ale przy samym tworzeniu potrzebne by było wsparcie bardziej doświadczonych kolegów. Mieszkam na Bukowym i szkoła jest blisko puszczy, niebo jest tu na prawdę dobre, aż szkoda takiej miejscówki. Gdyby taki oddział powstał w Szczecinie, to by było na prawdę coś. Myślę, że z korzyścią dla nas - pasjonatów i dla mniej zainteresowanych Szczecinian, którzy szukają odskoczni od codzienności, kwestia tylko tego żeby astronomię ktoś im 'pokazał'. Widzę jak ludzie reagują na widok w moim MAK'u 127, a jeszcze nigdy nie pokazywałem nikomu nic przez 12". Większość przejawia choć minimalne zainteresowanie tematem.

 

Pomysłów jest wiele, tylko jak wspomniałem wcześniej - mi brakuje jeszcze doświadczenia i wiedzy. Więc reasumując - oddział taki jest w naszej wiosce z tramwajami wręcz potrzebny.

 

Pozdrawiam. Marek.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1983 rok był ostatnim mojego członkostwa (a miałem wtedy 15 lat) w szczecińskim oddziale PTMA. Nie pytajcie o nazwiska zarządu, bo ich nie pamiętam. Były spotkania w obserwatorium (które istnieje do dziś) na dachu Międzywydziałowego Instytutu Fizyki PS w tym czasie, prelekcje, pokazy slajdów i rarytasy typu wypożyczone z ambasady USA kolorowe zdjęcia z Voyager'ów. Nie wiem kiedy to upadło, ale będąc już w technikum i kończąc zajęcia często około 1600, nie miałem czasu na astronomię.

 

Pomysł reaktywacji oddziału popieram i  z checią dołączę do grupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie! Gratuluję pomysłu i inicjatywy. Macie forum jako medium komunikacyjne,  macie społeczność FA jako narybek  , macie Zatom jako bazę -starczy tylko się sformalizować...

Z mojej strony dział na forum i wszystko o co poprosicie... 8)

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis, dzięki :)

 

Cieszę się z szybkiego odzewu :)

Jeszcze tylko 19 osób :)

 

Może zróbmy tu listę i każdy chętny się do niej dopisze. Będzie od razu widać ilu nas jest.

 

1. Paradox

2. Roofer

3. Admiral_M

4. Kuato

5. Alien

6. Statek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem członkiem PTMA Warszawa tak jak zresztą Alien ;) Jeśli to możliwe przeszedł bym do Was. Zorientuj się Tadek OK? Jak to jest z takimi jak my? Was przynajmniej widział bym 2x w roku :) 

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem członkiem PTMA Warszawa tak jak zresztą Alien ;) Jeśli to możliwe przeszedł bym do Was. Zorientuj się Tadek OK? Jak to jest z takimi jak my? Was przynajmniej widział bym 2x w roku :)

Ok, dowiem się.

Fajnie, że chcesz się do nas przyłączyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłu i kibicuję Wam w założeniu szczecińskiego oddziału. Ja prowadzę podobne starania już od marca 2013, tyle, że w świętokrzyskim, mając nadzieję na wystartowanie z kieleckim oddziałem PTMA. U Was pewnie nie będzie większych problemów, bo już po kilku godzinach zebraliście kilka angażujących się osób. W Kielcach jest o tyle trudniej, że nie istnieje ani żadne kółko astronomiczne, ani nie ma jakichś mocnych grup, które by się systematycznie spotykały. W 2004 r. były próby utworzenia oddziału terenowego Towarzystwa w moim regionie, ale nie zakończyły się sukcesem. W Szczecinie widzę, że ten temat też już kiedyś istniał, co w połączeniu z wieloma aktywnymi astro-amatorami może (i raczej powinno) przynieść pozytywny rozwój spraw. Mocno trzymam za Was kciuki, bo wiem jakie to wyzwanie może być trudne, ale jednocześnie ile przynosi satysfakcji i jak dobrze może działać jeśli tylko wszystko się rozwinie. Kielce, tak jak Szczecin, potrzebują organizacji, która zajęłaby się popularyzacją astronomii. My zaczynamy od zera i po niemal roku starań mogę powiedzieć, że w najbliższym czasie nie ma większych szans na coś więcej niż grupę niezrzeszonych osób umawiających się na obserwacje jeśli tylko jest pogoda. Nazywamy się "pre-PTMA Kielce" i ten stan rzeczy chyba zbyt szybko się nie zmieni. Istnienie aktywnego oddziału PTMA w regionie na pewno da Wam wiele nowych możliwości, których nie macie będąc tylko grupą przyjaciół. Zachęcam do prowadzenia działań popularyzatorskich, bo to chyba największe zadanie pasjonatów astronomii, by zarazić swoją fascynacją również innych. 

Skontaktowałem się w tej sprawie z Januszem Wilandem. Dowiedziałem się od niego, że żeby utworzyć nowy oddział musimy zebrać się na spotkaniu inicjującym w ilości minimum 25 osób (Janusz napisał mi że na najbliższym spotkaniu Zarządu zgłosi wniosek o wprowadzenie zmiany do statutu PTMA o zmniejszenie wymaganej liczby osób wymaganych do założenia oddziału)
Dalsza procedura jest dosyć prosta, protokół z zebrania inicjującego trzeba wysłać do Zarządu Głównego i oddział się zawiązuje.

 

Wymagana liczba osób jest właśnie zmorą mojego powstającego oddziału. Na liście mam ponad 30 osób, lecz nie wszyscy mają mocne chęci zrzeszania się w Towarzystwie, wielu po prostu nie ma na to czasu i jeśli znajdą go na wypad na obserwacje, to wszyscy jesteśmy szczęśliwi. To i tak lepiej niż było wcześniej, bo teraz nawet będąc tylko grupą podejmującą pewne starania, dzięki zaangażowaniu kilku osób coś w naszym regionie ruszyło. Ja jako inicjator budowy PTMA w Kielcach ostatnio straciłem nadzieję na szybkie załatwienie wszystkich formalności, stąd też decyzja o przejściu do PTMA Warszawa i zajęciu się czymś pożytecznym w dziedzinie amatorskiej astronomii. Jednak zmiana wymaganej ilości osób, które miałyby zjawić się na spotkaniu założycielskim, byłaby dla nas czymś fantastycznym  i podejrzewam, że nie minęłoby dużo czasu od odpowiedniej decyzji Zarządu zmieniającego tę zasadę do czasu oficjalnego utworzenia PTMA Kielce. Mocno kibicuję, by taka zmiana doszła do skutku.

 

Liczę, że nawet jeśli ZG zdecyduje się na dokonanie tych zmian w statucie PTMA, Wy zbierzecie dużo więcej niż 25 chętnych osób. Trzymam za Was kciuki i mam nadzieję, że ostro ruszycie ze swoją inicjatywą i wniesiecie mocny wkład w popularyzację astronomii w swoim regionie.

 

Powodzenia ! :)

 

1. Paradox

2. Roofer

3. Admiral_M

4. Kuato

5. Alien

6. Statek

7. Artir

8. -z-

  • Like 2

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, dopisuje się do listy  ;)

 

 


1. Paradox

2. Roofer

3. Admiral_M

4. Kuato

5. Alien

6. Statek

7. Artir

8. -z-

9. Sagi

 

 

 

Myślę że właśnie członkostwo w PTMA daje szanse na rozwój wiedzy na temat astronomii. Na to właśnie liczę dopisując się do listy!

 

Nie wiem czy będę w stanie coś wnieść od siebie z zakresu wiedzy astronomicznej, jednak chętnie zgłaszam swoje członkostwo.

 

 


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwatorium w Szczecinie otwarto 1982 roku, a prezesem Oddziału PTMA był Pan Lech Barski. Mieszkaliśmy przy tej samej ulicy. Tu wzmianka: http://urania.pta.edu.pl/urania/u1-4_1983-kp1.html

To byłoby fajna siedziba dla reaktywowanego oddziału, ale teleskop pod tą kopują już chyba zardzewiał.

Spróbuję w przyszłym tygodniu rozpoznać temat. Kolejna opcja, którą można sprawdzić to Pałac Młodzieży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zardzewiał, nie zardzewiał kiedyś słyszałem że potrzebuje regeneracji a całe obserwatorium zamknięte jest na kłódkę. Z drugiej strony taki oddział przy obserwatorium ? wtedy trza by było dysponować jakimiś środkami aby cokolwiek odbudować do stanu przed lat. Jak chodziłem na spotkania PTMA to ostatnie w latach 90 były w domu kultury Hetman na Pomorzanach 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu byłem blisko umówienia się na pokaz nieba w tym obserwatorium, które chyba ciągle należy do US. Spróbuję odnowić kontakty i może w któryś weekend styczniowy uda się tam zorganizować pierwsze spotkanie - dobre miejsce na ten cel, aczkolwiek siedziby chyba bedzie trzeba szukać gdzie indziej. O ile pamiętam zainstalowany był tam całkiem niezły refraktor 220mm Zeissa - podwójnie łamany (dwa dodatkowe lustra w tubusie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że dobre, a co do siedziby to się zgadza na pewno trza będzie szukać gdzie indziej. Choć z drugiej strony siedziba i taka kopułka - za piękne aby było prawdziwe.  :)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Admiral, jeżeli znasz osoby związane z obserwatoriium to próbuj.

 

Jeszcze raz aktualizuję listę

 

1. Paradox

2. Roofer

3. Admiral_M

4. Kuato

5. Alien

6. Statek

7. Artir

8. -z-

9. Sagi

10 - 14 - 5 osób od Paradoxa

15. Robert Górski

16. wwaldek 1947

17,  Piotr Sosnowski

18. Jerzy Cichosz

19. Tomasz Sęsoła

20. Jacek2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lista wpisowa jest nieco nie po kolei,

chciałbym zwrócić uwagę na najbardziej doświadczonych z nas czyli Statka i Aliena. Liderzy muszą być jeśli się organizujemy.

Aby się ukonstytuować trzeba:

- zebrać 25 osób deklarujących uczestnictwo w działaniach oddziału,

- mieć jakieś miejsce spotkań - tu stawiałbym na ZUT

- ustalić termin spotkania założycielskiego

- wpłacić wpisowe (z prenumeratą Uranii to 87 zł rocznie)

 

Jest wśród nas paru absolwentów szczecińskich szkół technicznych, szczególnie ZUT właśnie, reaktywacja w tym miejscu mogłaby być łatwiejsza,

przemawia za tym tradycja. Może udałoby się też u władz uczelni uzyskać pomieszczenie itd.

Zawsze są alternatywy, WSM (z planetarium) lub też TME (po starej znajomości paru z nas). Takie pomieszczenie na spotkania co 2 tygodnie np.

powinno udać się zorganizować bez kosztów.

 

Jak się spotkamy to można by rozwinąć parę fajnych pomysłów jak choćby oddziałowy teleskop słoneczny (składki + ew. wsparcie firm i instytucji).

Indywidualnie to drogi zakup a zespołowo dużo łatwiej (patrz: inicjatywa SOWA). I byłoby co robić przy szczecińskich białych nocach latem.

W ramach stowarzyszenia zawsze łatwiej.

 

 

 

2 linki :

http://www.if.zut.edu.pl/badania/obserwatorium-astronomiczne.html

http://ptma.pl/blog/kontakt-2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lista wpisowa jest nieco nie po kolei,

chciałbym zwrócić uwagę na najbardziej doświadczonych z nas czyli Statka i Aliena. Liderzy muszą być jeśli się organizujemy.

Aby się ukonstytuować trzeba:

- zebrać 25 osób deklarujących uczestnictwo w działaniach oddziału,

- mieć jakieś miejsce spotkań - tu stawiałbym na ZUT

- ustalić termin spotkania założycielskiego

- wpłacić wpisowe (z prenumeratą Uranii to 87 zł rocznie)

 

Jest wśród nas paru absolwentów szczecińskich szkół technicznych, szczególnie ZUT właśnie, reaktywacja w tym miejscu mogłaby być łatwiejsza,

przemawia za tym tradycja. Może udałoby się też u władz uczelni uzyskać pomieszczenie itd.

Zawsze są alternatywy, WSM (z planetarium) lub też TME (po starej znajomości paru z nas). Takie pomieszczenie na spotkania co 2 tygodnie np.

powinno udać się zorganizować bez kosztów.

 

Jak się spotkamy to można by rozwinąć parę fajnych pomysłów jak choćby oddziałowy teleskop słoneczny (składki + ew. wsparcie firm i instytucji).

Indywidualnie to drogi zakup a zespołowo dużo łatwiej (patrz: inicjatywa SOWA). I byłoby co robić przy szczecińskich białych nocach latem.

W ramach stowarzyszenia zawsze łatwiej.

 

 

 

2 linki :

http://www.if.zut.edu.pl/badania/obserwatorium-astronomiczne.html

http://ptma.pl/blog/kontakt-2/

Paweł, realizujemy dokładnie to co napisałeś. Lista jest potrzebna żeby wiedzieć ilu nas jest.

Gdy zbierzemy 25 osób to bedziemy uzgadniać miejsce i termin spotkania założycielskiego.

A pomysł z ZUT-em moim zdaniem jest świetny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się nie krępuję i z przyjemnością dopisuję :)

1. Paradox

2. Roofer

3. Admiral_M

4. Kuato

5. Alien

6. Statek

7. Artir

8. -z-

9. Sagi

10 - 14 - 5 osób od Paradoxa

15. Robert Górski

16. wwaldek 1947

17,  Piotr Sosnowski

18. Jerzy Cichosz

19. Tomasz Sęsoła

20. Jacek2

21. Ossek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez się chętnie dopisze, co prawda moje wiedza astro jest na razie kiepska, ale  zawsze moze byc lepiej :)

pozdrawiam

 

Dopisuję kolejne osoby

 

 

1. Paradox

2. Roofer

3. Admiral_M

4. Kuato

5. Alien

6. Statek

7. Artir

8. -z-

9. Sagi

10 - 14 - 5 osób od Paradoxa

15. Robert Górski

16. wwaldek 1947

17,  Piotr Sosnowski

18. Jerzy Cichosz

19. Tomasz Sęsoła

20. Jacek2

21. Ossek

22 maksiu

Synta 8'', SP 25,  10, 9,  6.5, Baader Scopos 30 mm, filtry ND 5,0 3,8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma znaczenia większa mniejsza wiedza chodzi o zadeklarowana chęć uczestnictwa w projekcie a tym samym o poszerzenie wspólnie swojej wiedzy. Osoby stawiające pierwsze kroki też i szczególnie mile widziane.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja Wam zazdroszczę w jeden dzień zrobiliście to co ja próbowałem skonstruować w 2 lata i w skali o której nawet nie marzyłem w  Wielkopolsce! 8)

Maskara! O0

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Paradox

2. Roofer

3. Admiral_M

4. Kuato

5. Alien

6. Statek

7. Artir

8. -z-

9. Sagi

10 - 14 - 5 osób od Paradoxa

15. Robert Górski

16. wwaldek 1947

17,  Piotr Sosnowski

18. Jerzy Cichosz

19. Tomasz Sęsoła

20. Jacek2

21. Ossek

22 maksiu

23. Piotr Kodymow

 

I przy okazji Koledze dawnemu członkowi wcześniejszego szczecińskiego oddziału PTMA w latach 80- ych, który dziś nie mógł się zadeklarować,

chciałbym w imieniu nas wszystkich z FA (jak myślę) życzyć szybkiego powrotu do zdrowia jego córeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)