Skocz do zawartości

Komunikaty PTMA Szczecin


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poinformować członków naszego Oddziału, że w najbliższy piątek 24 stycznia 2014 odbędzie się pierwsze spotkanie Zarządu.

Będziemy omawiać podstawowe sprawy związane z rozpoczęciem działalności Oddziału, ustalimy priorytety i sposoby załatwienia najważniejszych spraw.

O wynikach naszych ustaleń wszystkich poinformujemy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby zainteresowane przyłączeniem do nas proszę o wypełnienie deklaracji (deklaracja.pdf) i przyniesienie jej na spotkanie naszego oddziału.

Najbliższe spotkanie zaplanowanie jest na 30 stycznia 2014 o godzinie 18:00, Budynek Międzywydziałowy ZUT, al. Piastów 48 sala 726.

 

Gdyby ktoś chciał się przyłączyć, ale mieszka daleko od Szczecina, proszę o PW do mnie. Sprawę załatwimy korespondencyjnie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbliższe nasze spotkanie tak jak wcześniej pisałem odbędzie się 30 stycznia o godz 18:00, Budynek Międzywydziałowy ZUT, al. Piastów 48 sala 726.

W programie pierwszego spotkania przewidujemy prelekcję zarządu o naszych aktualnym statusie, planach oddziału na przyszłość oraz dyskusję na temat oczekiwań członków naszego nowego oddziału.

 

Jeszcze nie jest załatwiona sprawa rachunku bankowego dlatego prosiłbym wszystkie osoby zainteresowane prenumeratą Uranii o wpłacenie na najbliższym zebraniu składki członkowskiej z opłata za prenumeratę.

Musimy jak najszybciej wysłać grupowe zamówienie. Z pierwszym numerem 2014, tylko dla prenumeratorów dostarczany jest Kalendarz Astronomiczny 2014, dlatego warto już teraz zamówić prenumeratę.

 

Wpisowe + składka członkowska za rok 2014 (normalna i ulgowa) i prenumerata Uranii z dostawą do domu to 85 zł

Wpisowe + składka członkowska za rok 2014 (normalna i ulgowa) i prenumerata Uranii z odbiorem w naszym oddziale to 75 zł

Wpisowe + składka członkowska za rok 2014 normalna to 55 zł

Wpisowe + składka członkowska za rok 2014 ulgowa to 45 zł

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbliższe nasze spotkanie tak jak wcześniej pisałem odbędzie się 30 stycznia o godz 18:00, Budynek Międzywydziałowy ZUT, al. Piastów 48 sala 726.

W programie pierwszego spotkania przewidujemy prelekcję zarządu o naszych aktualnym statusie, planach oddziału na przyszłość oraz dyskusję na temat oczekiwań członków naszego nowego oddziału.

 

Jeszcze nie jest załatwiona sprawa rachunku bankowego dlatego prosiłbym wszystkie osoby zainteresowane prenumeratą Uranii o wpłacenie na najbliższym zebraniu składki członkowskiej z opłata za prenumeratę.

Musimy jak najszybciej wysłać grupowe zamówienie. Z pierwszym numerem 2014, tylko dla prenumeratorów dostarczany jest Kalendarz Astronomiczny 2014, dlatego warto już teraz zamówić prenumeratę.

 

Wpisowe + składka członkowska za rok 2014 (normalna i ulgowa) i prenumerata Uranii z dostawą do domu to 85 zł

Wpisowe + składka członkowska za rok 2014 (normalna i ulgowa) i prenumerata Uranii z odbiorem w naszym oddziale to 75 zł

Wpisowe + składka członkowska za rok 2014 normalna to 55 zł

Wpisowe + składka członkowska za rok 2014 ulgowa to 45 zł

Podbijam informacje o najbliższym spotkaniu. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nasze spotkanie: godz 18:00, Budynek Międzywydziałowy ZUT, al. Piastów 48 sala 726.

W programie pierwszego spotkania przewidujemy prelekcję zarządu o naszych aktualnym statusie, planach oddziału na przyszłość oraz dyskusję na temat oczekiwań członków naszego nowego oddziału.

Rozpoczniemy też  prelekcje tematyczne. Zaprezentujemy dwie krótkie prelekcje:

Tadeusz Smela - "Wprowadzenie do gwiazd zmiennych"

Andrzej Armiński - "Wprowadzenie do AAVSO"

 

Do zobaczenia o 18:00 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze, pierwsze po założycielskim  spotkanie udało się myślę znakomicie,
odbyła się prelekcja zarządu opisująca PTMA jako ogólnopolskie stowarzyszenie,
strukturę naszego oddziału, cele i plan ich realizacji, sekcje, grupy tematyczne i podział zadań.

I w końcu zaczęliśmy zajmować się już astronomią, nie tylko sprawami organizacyjnymi :D .
Odbyły się 2, opisane w poprzednim poście prelekcje: o gwiazdach zmiennych i wprowadzenie do AAVSO.
Zrecenzowałbym je jako niezwykle ciekawe, obie nagrodzone brawami.

 

Dziękując wszystkim zapraszamy ponownie na spotkanie PTMA O. Szczecin 13 lutego w czwartek tam, gdzie dziś.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą ParadoX, spotkanie super. Mimo iż sam osobiście nie zawierałem głosu (z uwagi na moje początki w astro) jestem bardzo zmotywowany do działania na rzecz PTMA o. Szczecin. Już wstępnie upatrzyłam sobie sekcje którą chciałbym wspomóc moją osobą. :)

Bardzo dziękuję wszystkim za to że mam możliwość bycia członkiem PTMA o. Szczecin i spędzania czasu w tak zacnym gronie. Głęboko wierzę w to że wspólnie zrobimy coś WIELKIEGO dla amatorskiej (i nie tylko amatorskiej) astronomii nie tylko pod względem obserwacyjnym, ale również rozsyłając wieść o PTMA i jego oddziale funkcjonującym na terenie Szczecina.


POZDRAWIAM WSZYSTKICH :)

  • Like 1

" To wyobraźnia przeciera szlaki rozumowi"

NIKON ACTION EX 10x50 + duuużo zapału :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze spotanie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Prelekcje zaprezentowane zostały w sposób niezwykle ciekawy i z wielką pasją.

Jako, że siebie mogę zaliczyć raczej do nowicjuszy w dziedzinie astronomii, to mam nadzieję, że dzięki tak sprawnie poprowadzonym wykładom szybko nadrobię swoje zaległości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj (w piątek) odebrałem miły prezent - przesyłkę od Piotra Brycha, zawierająca 16 darmowych egzemplarzy styczniowego numeru "Astronomii", do rozdania dla naszych członków.

Piort Brych, wydawca i Redaktor Naczelny miesięcznika dołączył gratulacje udanego startu naszego oddziału.

Na najbliższym naszym spotkaniu je rozdam (szkoda że nie nie przyszły o jeden dzień wcześniej, byłyby już rozdane).

Poinformował mnie, że do 7 lutego jest możliwość zamówienia prenumeraty po specjalnej cenie 10 zł za egzemplarz, niezależnie od długości prenumeraty (od 3 do 24 miesięcy).

Po tym terminie prenumerata jest dostępna dla członków PTMA z 10% upustem.

Niezależnie od tego, jeżeli zdecydowalibyśmy się na grupową prenumeratę w oddziale (odbiór w oddziale) to każda osoba dostanie egzemplarz w cenie 10 zł.

Na najbliższym naszym spotkaniu omówimy sprawę prenumeraty grupowej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawa dla prezentacji Tadeusza, naszego Prezesa, na temat przyszłych planów, potem ogólnej teorii gwiazd zmiennych i jednakowoż Andrzeja za wprowadzenie do AAVSO i skrót tego, czego może dokonać każdy z jakimkolwiek sprzętem.

 

Jestem pod wrażeniem i mam ochotę przyłączyć się do wspólnych obserwacji. Andrzej obiecał detale. Dziękuję prelegentom za kawał rzetelnej wiedzy.

 

Do zobaczenia na następnym spotkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, to była także Twoja prezentacja, bo uczestniczyłeś w jej tworzeniu. Brawa należą się również Tobie.

 

Mam jednak małą prośbę do wszystkich.

Umówmy się, że dla czytelności i klarowności przekazu komunikatów związanych z naszą działalnością w tym wątku wpisujemy tylko komunikaty.

Komentarze umieszczajmy w wątkach gdzieś z boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taką niezwykle miłą, przesiąkniętą Wielka pasją, atmosfery - jak na Naszym pierwszym merytorycznym spotkaniu - życzę wszystkim za każdym razem, kiedy spotykać się będziemy, dzieląc, tym co Najpiękniejsze !!

Gratuluję i już nie mogę się doczekać następnego spotkania.

 

pozdrawiam  :)  RS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi poinformować, że ruszyła nasza strona internetowa.

Dostępna jest pod dwoma adresami: www.astronomia.szczecin.pl i www.ptma.szczecin.pl.

Na razie ma skromny układ, ale z czasem będzie się rozrastała.

Zapraszam Wszystkich zainteresowanych naszą działalnością do jej śledzenia. Tam będą najbardziej aktualne informacje.

 

Chciałbym w tym miejscu jeszcze raz podziękować Robertowi za możliwość korzystania z jego potężnej machiny komunikacyjnej.

Bez możliwości wymiany informacji na platformie forum, zorganizowanie naszego oddziału byłoby dużo trudniejsze.

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astronomia.szczecin.pl/

http://www.ptma.szczecin.pl/

 

Linki dla ułatwienia odwiedzin. Zgodzę się, że FA jest kluczowe.

 

Link na głównej na blogu ;)

Duża zasługa FA w komunikowaniu się.  

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest  masz tu link http://www.astro-foto.pl/ptma/index.html

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że dostępna szybkość łącza w Uniwersytecie Technologicznym mimo precyzyjnego przygotowania przez Tadeusza soft i hardware'u

nie spełnia potrzeb tej transmisji. To jest do dopracowania i następnym razem będzie płynnie, testy wypadły pozytywnie ale w ramach innego, wcale też nie najszybszego łącza.

 

A warto oglądać, bo dzisiejsza prelekcja Andrzeja Armińskiego o tym, jak skutecznie badać gwiazdy zmienne nawet lornetką i mieć przez to wkład naukowy na poważnie

poprzez opisany przez Tadeusza Smelę spolszczony program do rejestrowania, systematyzowania i raportowania obserwacji spotkały się z wielkim uznaniem.

 

Odwiedzili nas także nauczyciele, liderzy w kształceniu młodzieży w zakresie astronomii i tworzeniu modeli edukacyjnych. Robią naprawdę dobrą robotę w której chcemy pomóc.

Byli pod wrażeniem, my też, teraz to już z nauczycielami i członkami PTMA jesteśmy my.

 

Informacje o kolejnym spotkaniu na stronie szczecińskiego PTMA, coraz bardziej od kwestii organizacyjnych zbliżamy się do sedna sprawy czyli astronomii :)

 

ObserwationManager, aplikacja opisana wcześniej, do rejestracji i raportowania obserwacji została dzięki uprzejmości i pracy Andrzeja Armińskiego przetłumaczona na język polski

i zostanie udostępniona dla obserwatorów w naszym kraju bezpłatnie, umożliwiając globalną i lokalną wymianę danych obserwacyjnych w usystematyzowanym standardzie.

Dotyczy wszystkich rodzajów obserwacji z gwiazdami zmiennymi też i jest uniwersalna co do stosowanych metod (obserwacje i rejestracje - każdym sprzętem).

Edytowane przez ParadoX
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie z internetem było niestety kiepskiej jakości, być może jakiś router ograniczał prędkość tego typu transmisji.

Nie sprawdził się też niestety  mikrofon. Przed następnym spotkaniem sprawdzę "na sucho" to łącze  i spróbuję coś zrobić z dźwiękiem.

Dostałem jednak emaile od kolegów, że pomimo kiepskiego łącza obraz był w miarę płynny i czytelny i cały przekaz koledzy ocenili pozytywnie.

To tyle jeżeli chodzi o dodatki do prelekcji.

 

Sama prelekcja Andrzeja "Zostań obserwatorem AAVSO w jeden dzień"  była bardzo interesująca. Andrzej przedstawił podstawowe, praktyczne informacje na temat sposobu obserwacji i raportowania oraz dostępnych narzędzi sprzętowych i programowych. Myślę, że zaraził swoją pasją sporą część słuchaczy.

W drugiej części zaprezentowany był program ObservationManager - spolszczony przez Andrzeja Armińskiego, prosty, intuicyjny w obsłudze i jednocześnie bardzo funkcjonalny program do akwizycji i przechowywania wyników obserwacji. Program jak napisał wcześniej Paweł "potrafi" wysyłać prawidłowo sformatowane raporty obserwacyjne do centrali AAVSO. Pozwala też na gromadzenie wyników obserwacji wielu obserwatorów we wspólnej bazie danych.

Prelekcja i sam program ObservationManager będą do pobrania z naszej strony już wkrótce.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Uruchomiony został profil szczecińskiego PTMA na Facebooku. Aktywnych na FB namawiam do dzielenia się profilem ze znajomymi a chętnych do administrowania zapraszam na priv. Im nas będzi więcej, tym ciekawiej...
Fanpage znajduje się pod adresem: https://www.facebook.com/szczecin.astronomia

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sekcja do spraw Internetu i Mediów szczecińskiego PTMA działa.

W załączeniu artykuł z lokalnej prasy: dzisiejszy, weekendowy Kurier Szczeciński strona 3.

Rozstawiamy sprzęt tak naprawdę niezależnie od pogody, zacnym jest,

że Prezes naszego Oddziału formalnie zgłosił to zdarzenie do stosownych instytucji. Odpowiedzialnie.

Zapraszamy na szczecińskie Wały Chrobrego i liczymy na to, że pogoda dopisze. A jak nie to przegląd sprzętu i miłe spotkanie.

post-996-0-78294200-1393614763_thumb.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje zaćmienia Słońca na Jowiszu - Szczecin, Wały Chrobrego 2 marca 2013

 

Tak na gorąco, nasz Oddział osiągnął przede wszystkim znaczący sukces w zakresie popularyzacji astronomii ale także medialny.

Kolejka do SOWY przekraczała 100 m i 100 osób, łączną frekwencję oceniam na ponad 500 osób. Dobrze, że Tadeusz dopełnił formalności ze zgłoszeniem tego wydarzenia.
Była prasa, radio, telewizja. Internet doskonale moderowany żyje własnym życiem ale był też :). Były też już pierwsze relacje w radiu i TV.
Ta frekwencja nie tyle uzasadnia nasze działania co legitymizuje je w zakresie pozyskania środków z miasta i województwa. Szczecin tego wyraźnie potrzebuje.
SOWA działa jak magnes ale szczególnie nasza sekcja ds. internetu i mediów jest znakomita. A Łukasz (Sagi) ? ten to się napracował...
 
Co jest istotne to te dzisiejsze tranzyty Ganimedesa i Io nazwane przez Tadka naprawdę nośnie jako zaćmienia Słońca na Jowiszu odbyły się przy naprawdę dobrych warunkach atmosferycznych,
o to baliśmy się najbardziej, były nieprzewidywalne jak zwykle ale udało się. No i były piękne, też udało mi się rzucić okiem na cień Io.
 
Dziękuję zaangażowanym w ten event oraz wszystkim naszym Gościom - uczestnikom obserwacji ze Szczecina, Polski i z zagranicy :D
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaardzo żałuję że mnie nie było, ale w tym jakżeciekawym wydarzeniu nie mogłem uczestniczyć ze względu na wyjazd poza Szczecin :(. Gratuluję że impreza się udała :).

Pozdrawiam

" To wyobraźnia przeciera szlaki rozumowi"

NIKON ACTION EX 10x50 + duuużo zapału :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje za udaną imprezę trzymałem kciuki za pogodę, szkoda że nie mogłem uczestniczyć, ale to nie pierwsza nie ostatnia.  :)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W imieniu swoim i ZG PTMA gratuluję wielkiego sukcesu popularyzatorskiego. Wspaniała sprawa. Krótko działacie, a jakie już macie spektakularne osiągnięcia. Jeszcze raz gratuluję.

Brakowało mi tylko do szczęścia dużego plakatu z nazwą i logo PTMA Szczecin. Coś takiego jak ma oddział PTMA w Katowicach.

Zobaczcie takie banery u nich. Np. ten:  http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=159&t=4220

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)