Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Z miłą chęcią Panowie,

nów i sat24 zachęcają do obserwacji.

Około 20 wraz z Kolegą 8min oraz świeżo wyrzeźbionym w metalu szukaczu/prezenterze laserowym 532 nm 20mW na azymutalnym goto celestrona

planujemy zjawić się w Glinnej. Mogę zabrać pasażerów od Gontynki po Zdroje. Odnajdziemy się czerwonej czołówce i zielonym snopie światła :)

do zobaczenia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po spotkaniu.

Pogoda do północy była odjazdowa.

Heniu swoją 16-tką wymiatał, zaliczyliśmy wiele ciekawych mgiełek, gromad i gwiazdek a na koniec dwie rzadko oglądane planety: Urana i Neptuna (chyba poza Heniem wszyscy widzieli je poraz pierwszy).

Ja rozstawiłem swój sprzęt i wycelowałem w Trąbę Słonia (IC1396)

Na koniec dwie fotki: uczestnicy i moja na szybko wyciągnięta Trąba :). Udało sie złapać tylko 8 klatek, potem pojawiły sie chmurki.

Dzięki za spotkanie :)

post-118-137699856578_thumb.jpg

post-118-137699856594_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uran i Neptun działem imperialnym Henia! ...Laguna, Łabędź, Orzeł, Pierścień, Veil...

Pozostały mi jedynie z lokalnego układu Merkury, Pluton ... no i ta 10ta. 

Trąba jak dla mnie (tylko z 8 klatek słonia)  rewelacyjna!

Dzięki Panowie - miło było poznać - miło było spotkać się z poznanymi wcześniej - co nieco podpatrzyć, razem popatrzyć, pogawędzić. Do następnego spotkania!

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy 48h ślę Kolegom wielkie podziękowania za wspólne obserwacje. Zaawansowane astrografia oraz  rewelacyjny wizual.

Wyścigi od stanowiska do stanowiska i kolejka do okularu. Fajnie :)

Organoleptyczne doświadczenie 7 i 8 planety od Słońca było dobrym i niezwykłym pomysłem,

na wiosnę upewnię się co do Merkurego (raczej widziałem dwukrotnie, pewien jednak nie nie jestem), wtedy komplet planet na czopkach i pręcikach w oku

oraz w pamięci.

Jak myślicie, czy widziany przez minutę niezwykły ślad  po obiekcie mógł być przejawem jego wlotu i wylotu z atmosfery? Bez rozpadu i kolizji?

Był dość równoległy do linii horyzontu, przypadek byłby raczej statystycznie nietypowy. Ciekawe.

Sagi, ponowne i skuteczne polowanie na ISS/Zaria proponuję jak damy radę na Zlocie w niedzielę:

o (a raczej ok.) 5:15 w Orionie minie na 39 st. o 1 st. Betelgezę  nad Syriuszem oświetlana Słońcem 14st. pod horyzontem. Chętnie też HST.

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chmury... trzeba będzie zainwestować w filt Clouds Cut - podobno rewelacja!

Planuje ktoś Glinną gdy tylko chmury się rozproszą?

PS

Jak tak dalej pójdzie będzie trzeba poważnie pomyśleć o budowie działa orgonowego  ;)

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zapowiada się pogoda (szkoda że nie jutro)

Może małe spotkanko w Glinnej ?

Będzie Heniek z 16-tką. Zapolujemy na Hergenrother-a  :)

Proponuję spotkanie na łące około 20:30, o tej godzinie wg prognoz niebo ma się oczyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

po odwiedzeniu 7timer i szczególnie sat24 zalogowałem się do FA a tu oczekiwany komunikat ze Szczecina.

Podobnie jak kolega 8min ustalam logistykę rodzinną i celujemy na spotkanie.

My nie musimy jak koledzy z Wielkopolski przekraczać granic poznania  ;D

PS. statek, gratuluję ostatniej fotografii kometarnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisała.

168/P Hergenrother zaliczony :) Mało efektowna kometka ale możemy powiedzież, że na pewno ją widzieliśmy.

Chociaż mgiełka  czasami trochę przeszkadzała w obserwacjach to seeing był świetny. Z wilgocią nie było problemów bo pod ręką mieliśmy prąd i suszarkę.

Zaliczyliśmy sporo "standardowych" obiektów z Messiera i NGC-a.  Największe wrażenie jednak zrobił na wszystkich Jowisz w powiększeniu 642.

Widok Wielkiej Czewonej Plamy (widziałem ją piewrwszy raz), detali w dwóch głównych pasach i wielu drobnych pasów i detali na całej powierzchni Jowisza był niesamowity. Momentami widok w okularze był podobny do najlepszych zdjęć kolegów - astrofotografów planetatnych.

Dzięki za spotkanie. Do następnego razu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że suszarka okazała się najistotniejszym chyba instrumentem astronomicznym,

to faktycznie, seeing był niesamowity. Atmosfera zastygła w miejscu.

ZOOM 642 + widok w okularze + świadomość dynamiki atmosfery Jowisza = !!!

Wielkie podziękowania , do zobaczenia.

PS. pozdrowienia także dla niespotkanych wczoraj szczecińskich astro-amatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak się złożyło że dostałem się w swojej szkole na wymianę międzynarodową/projekt współpracy z innymi szkołami z Niemiec, Finlandi, Włoch i Łotwy. Za tydzien uczestnicy z wszystkich państw przyjeżdżają tutaj do Szczecina (będzie nas nieco ponad 30). Organizatorka ich pobytu tutaj tz. moja nauczycielka na ostatni wieczór ich pobytu (czwartek 25.10) zaplanowała ognicho w parku dendrologicznym koło Glinnej. Pomysł sam mi się zrodził że jeśli pogoda by dopisała może znaleźli by się chętni do poćwiczenia swojego angielskiego i zorganizowania małego pokazu. Ze względu na ilość osób (kolejka do teleskopu) i niezbyt późną porę dnia jak na astronomiczne standardy oraz księżyc chodziłoby raczej o pokazanie pare jasnych obiektów ew. jakieś rozmowy teoretyczne. O warunkach wiem narazie tylko tyle że ma być wyżerka. Pomysł jest bardzo luźny także chętnię przyjmę wszelkie sugestie.

Wyczekuje odpowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że pomysł upadł... tym bardziej że wyżerka hi hi

Zapewne byłoby wesoło wśród takiej różnorodności narodowej... globular cluster? ja, ja! fersztejen... ja toże lubliu nebula... si si...

W czwartek pogoda ma być zacna całą noc o ile się nic nie zmieni. Kto ochotę ma i może?

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W czwartek pogoda ma być zacna całą noc o ile się nic nie zmieni. Kto ochotę ma i może?

Zgadza się, pogoda na czwartek zapowiada się dobrze ale i w piątek ma być nieźle.

Piątek jest lepszy bo w sobotę można odespać i więcej osób będzie mogło przyjechać.

Proponuję przesunięcie do jutra podjęcie decyzji o spotkaniu w czwartek lub w piatek.

Jeżeli na piątek prognozy będa dalej dobre to spotkajmy sie w piatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze spotkanie w Glinnej było wyjątkowo liczne, ale jak zwykle udane. Warunki nie należały do najlepszych. Chmury wysokie

tłumiły obrazy obiektów mgławicowych, zwłaszcza nisko leżących. Jednak o tej porze roku nie ma co wybrzydzać.

Do następnego.

post-195-137699861195_thumb.jpg

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sympatyczne liczne spotkanie... i herbata ... i Panie... i nawet astro wątek poezji śpiewanej astro-herezji Marka G. się pojawił  :D

Tymczasem za dużo czasu zeszło na około-średnio owocne potyczki ze sprzętem, stąd czuję niedosyt z za szybko zakończonego spotkania w zakresie dyskusyjno-obserwacyjnym - miedzy innymi:

- Rybi, nie zdążyłem podpytać o Twoje astro działania samym aparatem. Mam nadzieję że następnym razem się uda.

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za miłe spotkanie przy gwiazdach. Moim zdaniem niebo w Glinnej nie było takie najgorsze ... :)

Jako dowód do postu załączyłem fragment nieba z okolicą gwiazdy Sigma Per wykonaną najpierw w Szczecinie (fotka po lewej), a potem godzinę później w Glinnej (fotka po prawej). Zdjęcie w Szczecinie nie było robione w środku miasta, tylko na peryferiach, gdzie do najbliższej lampy ulicznej było z 300m. Są to po prostu zwykłe zrzuty ekranowe z dwóch surowych rawów (200ISO, 6s czas ekspozycji). Okolicę Sig Per fociłem tej nocy, aby spróbować wyznaczyć współczynnik ekstynkcji 2-go rzędu dla mojego "sprzętu".

- Rybi, nie zdążyłem podpytać o Twoje astro działania samym aparatem. Mam nadzieję że następnym razem się uda.

Więcej na temat tego czym się ostatnio zajmuję możesz poczytać tutaj. Na stronach 23-25 jest opis moich ostatnich eksperymentów astronomicznych ze zwykłym sprzętem fotograficznym. W ogóle zachęcem do przeczytania całego artykułu o AZ Cas i do obserwacji DSLR tej i innych gwiazd zmiennych.

A na następnym spotkaniu w Glinnej chętnie porozmawiam  z  Tobą.

post-765-137699861636_thumb.png

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ekipa szczecińska coraz mocniejsza ale szkoda, że niektóre osoby ze starej gwardii spotkań w Glinnej ostatnio się wyłączyły.

Zaintrygowała mnie różnica czasu zjawiska zaćmienia jowiszowego księżyca (Europy).

Wg Stellarium zjawisko to miało nastapić o godzinie 23:52.  Dzięki cierpliwemu wpatrywaniu w Jowisza przez Henia zauważyluśmy że zjawisko to było widoczne o godzinie 0:28.

Ale wszystko daje się wyjaśnić.

Wg Stellarium odległość Jowisza od Ziemi w tym momencie wynosiła około 4,33 JA - tzn. około 650 mln km.

Światło ten dystans przebiega w około 36 minut.

23:52 + 36 minnut - i wychodzi 0:28.

Stąd prosty wniosek ze Stallarium pokazuje zjawizka związane z księżycami jowiszowymi w czasie rzeczywistym a my je zauważamy dopiero wtedy gdy światło do nas dobiegnie.

Jeszcze jedna ciekawostka: sprawdziłem w Astronomii Amatorskiej moment tego zjawiska (str 48 Wydarzenia w układzie księżyców jowiszowych). Wg tam podanych wyliczeń  miało ono nastapić o goddzinie 0:25 czyli 3 minuty wczesniej niż faktycznie miało ono miejsce.

Do następnego razu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)