Skocz do zawartości

Tranzyt Wenus 2004 - wspomnienie


Krzysztof_K

Rekomendowane odpowiedzi

Pusto trochę w dziale tranzytów, dlatego postanowiłem napisać kilka słów wspomnień z tranzytu Wenus na tle tarczy słonecznej, jaki miał miejsce 8 czerwca 2004 roku. Tego właśnie dnia nasz planeta, Wenus i Słońce znalazły się praktycznie w jednej linii. Dla obserwatora z Ziemi oznaczało to, że na tle jaskrawej tarczy Słońca da się zauważyć niewielką, ale wyraźną, ciemną tarczę planety Wenus. I tak też się stało a pogoda dopisała.  Wziąłem dzień urlopu i udało mi się udokumentować to zjawisko za pomocą fotografii analogowej.

Poniżej przedstawiam kilka fotek z tego zjawiska. To zeskanowane zdjęcia.  ;)

Aparat Zenith ET + R65/800 + barlow x2

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Następne przejście Wenus już stosunkowo niedługo, bo 6 czerwca 2012 r... niestety w Polsce będzie widoczna tylko końcówka zjawiska.

Na koniec dodam, że to nie jedyny tranzyt planety na tle tarczy słonecznej jaki obserwowałem. W 2003 roku miałem okazję widzieć tranzyt Merkurego. Niestety tego dnia byłem w trasie przez Polskę i zjawisko łapałem w krótkich postojach i przerwach między chmurami, rzucając obraz Słońca przez lornetkę na kawałek białej kartki. Nie miałem możliwości fotografowania zjawiska.

Może ktoś inny z forumowiczów ma swoje wspomnienia z VT2004?? A może jakieś fotki?  :)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam ten tranzyt. Pierwszy raz wtedy robiłem projekcję Słońca. Miałem wtedy tylko lornetkę. Jako, ze statywu nie miałem, ustawiłem lornetkę na jakiejś suszarce na bieliznę. Aby lornetka się trzymała pod właściwym kątem musiałem podłożyć pod nią jakąś zwiniętą bluzę.  :D

Zdjęcia niestety nie zrobiłem żadnego (jakiś tam aparat analogowy w domu był, ale nawet o nim zapomniałem, zresztą nie pamiętam dokładnie czy działał).

W każdym razie zabawa w projekcję sie spodobała, tymbardziej, że niedługo później się dowiedziałem, że na Słońcu tą metodą można oglądać również plamy...

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne! Panowie szacun!

W 2004 roku to ja  teoretyzowałem jeszcze ...nie sorka w listopadzie kupiłem pierwszy 60/700  :D

Ale taki uwieczniony tranzyt jest naprawdę spaniałą pamiątką!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ja miałem też okazję widzieć obydwa zjawiska astronomiczne przejście planety Merkury oraz Wenus, nie było innej możliwości jak rzutować obraz na ekran z teleskopu jeszcze, co miałem 120/900 Uniwersał, to były czasy, gdzie na placu koło domu zebrały się ludzie, przyszli, bo tak jak sami powiedzieli najlepiej będzie widać u Pawła przez teleskop, nikt nikomu nie zawadzał każdy miał okazję widzieć, pamiętam jeszcze jak ludzie jechali ciągnikami na pola zatrzymywali się, przychodziliby zobaczyć to piękne zjawisko, wtedy poczułem, że ktoś mnie docenił, w sumie, ludzie i tak przychodzą jak coś ciekawego, ale wtedy było ich najwięcej, coś koło 30 osób, teraz tylko przychodzi jedna osoba czasem dwie, jedynie ostatnio na zaćmienie Słońca to był Marek Radej, ale ludzie się pytali mnie czy udało mi się zobaczyć, trudno nic na siłę, kto chce niech przychodzi a kto nie chce nie ciągnę nikogo na siłę.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) A takie małe pytanie poza konkursem... czy ktoś wie, kiedy dojdzie do jednoczesnego tranzytu Merkurego i Wenus?  :P

KK

  Odpowiem krótko - nie prędko !!

Przejścia Merkurego są zawsze w maju i listopadzie, Wenus - w czerwcu i grudniu.

  Mogę orientacyjnie obliczyć (trochę to potrwa), kiedy to może nastąpić, ale mamy sporo czasu do przygotowania sie do takiej atrakcji. Na pewno nie w tym tysiącleciu...  :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile Wikipedia w tej kwestii jest wiarygodna, ale źródło to podaje taką oto informację:

"Zjawiska jednoczesnego tranzytu Merkurego i Wenus są bardzo rzadkie. Najbliższe będą miały miejsce w latach 69 163 i 224 508. Ostatnie miało miejsce 373 173 lat p.n.e. Bardzo podobne zdarzenie nastąpi 13 września 13425 - oba tranzyty nastąpią w odstępie 16 godzin."

No to trochę sobie poczekamy  :P

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Strasznie przygnębiające obliczenia... I tak mamy dużego farta, że mamy jakieś szanse na obserwacje tranzytów Wenus. Nic tylko się cieszyć.

Ja zaliczyłem w 2004 Wenus na tle Słońca, ale tylko gołym okiem przez szkiełko spawalnicze. Zaczynałem wówczas swoją przygodę z dotychczas wykonywanym zawodem i musiałem koniecznie być w pracy. Pamiętam jak pod byle pretekstem wymykałem się z pokoju w biurze, żeby wyjść przed budynek i chwilę popatrzyć na małą plamkę przesuwającą się powoli na tle Słońca. A pogoda była wówczas piękna... Szkoda trochę, że tak wyszło. Podobnie jak koledzy wcześniej oglądałem też tranzyt Merkurego. Ten akurat oglądałem w całości niemal i w bardzo komfortowych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Niedawno wziąłem się za opracowanie filmu z tego przejścia (które oglądaliśmy w CAMKu) i wykorzystując materiał "kręcony" także kamerą CCD mam prawie cały początek zjawiska, czyli ponad 15 minut, a także "skróty" zmontowane w tempie 5x i 25x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

W czerwcu 2004 roku byłem w Szwecji. Wierciliśmy otwór geotermalny w Lund koło Malmoe. Wiedziałem o zbliżającym się tranzycie Wenus i zabrałem ze sobą dziennik obserwacyjny, choć nie mogłem wziąć żadnego sprzętu.

Dopisało mi jednak szczęście. Jeden ze Szwedów, który pracował na wiertni, był z zamiłowania myśliwym. Kilka dni przed tranzytem rozmawialiśmy i pochwaliłem się swoją pasją. Wyobraźcie sobie, że zapamiętał to i w dzień tranzytu przyszedł do mnie z lunetą obserwacyjną 40x60 na statywie. Ależ byłem szczęśliwy i wdzięczny! Rozstawiliśmy sprzęt i śledziliśmy zjawisko od początku do końca. Udało mi się zrobić kilka szkiców i zdjęcie służbową cyfrówką, które załączam poniżej, wraz z zapisem obserwacji:

Sesja 210. 08.06.2004 0625-1230 UT (z przerwami). Lund, południowa Szwecja. Obserwacja przejścia Wenus przed tarczą Słońca gołym okiem i lunetą obserwacyjną 40x60 udostępnioną przez znajomego Szweda. Pogoda - niebo błękitne, zachmurzenie zmienne. Chmury przechodziły przed Słońcem często, ale przerwy były na tyle częste i długie, by przeprowadzić obserwacje. Towarzyszyło mi międzynarodowe grono kolegów z pracy - Polska, Szwecja i USA. Obserwacje bardzo udane i pożyteczne.

image.jpg

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

A wiec do 6 czerwca oby pogoda dopisała nam trzymajmy kciuki a wtedy będziemy cieszyć się nie tylko z zdjęć, ale że nam się udało, a pro po jeszcze jednego ciekawego zjawiska 15 lipca 2012 roku o godzinie 3:40 Księżyc zakryje planetę Jowisz wiec czeka nas dwa ranne zjawiska no cóż poczekajmy delektując się innymi zjawiskami na niebie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamietam to zjawisko. byla ladna pogoda, tylko przez chwile chmury zaslonily Slonce. obserwowalismy w grupie przyjaciol. tranzyt widoczny wysoko nad horyzontem. mielismy do dyspozycji dwa teleskopy Newtona, przez ktore prowadzilismy obserwacje wizualne, przez folie Baadera. nie udalo sie zrobic zdjec, ale wspomnienia z pieknego spektaklu pozostaly. oby w czasie obecnego tranzytu dopisala pogoda i jak najwiecej osob moglo to zjawisko zobaczyc. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)